Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Τότε το κουμπί τι κάνει ακριβώς; Μήπως λειτουργεί με το ρεύμα του θυροτηλεφώνου;

 

1 ώρα πριν, poulinos είπε

το μονο που σκεφτομαι να κανει το κουμπι ειναι ενα απο τα δυο.

ειτε να ανοιγει την πορτα αν δεν εχει συνδεθει να την ανοιγει το χερουλι (η να μην υπαρχει χερουλι ανοιγματος της πορτας) ή αν το εχουν βαλει σε στυλ override δηλαδη αν κατι γινει και δεν ανοιγει. σιγουρα παιρνει ρευμα η πορτα αλλα δεν ειδα απο που εχουν τραβηξει.γιατι υπαρχει ενα κουτακι πανω απο την πορτα που ειναι τα ηλεκτρονικα να το πω απλα.

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Εμένα η υπόθεση μου είναι πως κάνει την ίδια δουλειά με το κουμπί που έχουν τα θυροτηλέφωνα για να ανοίγεις από το διαμέρισμα σου. Δε νομίζω να είναι απαραίτητο να κατέβεις και να ανοίξεις με το κουμπί της εισόδου, δεν βολεύει κανέναν αυτό.

 

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν χτυπησει καποιος το κουδουνι και του ανοιξεις εσυ απο το διαμερισμα σου ο πυρος αυτοματα τραβιεται πισω.δεν χρειαζεται να κατεβεις κατω και να ανοιξεις την πορτα ειτε απο το χερουλι ειτε απο το κουμπι.

 

Λίγο πολύ και οι δύο πλησιάζετε σε αυτό που όντως συμβαίνει.

Ο ηλεκτροπυρος ελέγχεται από δική του πλακέτα. Στην πλακέτα αυτή υπάρχει σημείο που ενώνεται η εντολή από το κουμπί που μπαίνει εξωτερικά.

Εκεί λοιπον πάει και η εντολή που έρχεται από τα θυροτηλεφωνα (και αρχικά πήγαινε μόνο στο κυπρι) και έτσι δουλεύει και με τους δύο τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 minutes ago, _Biohazard_ said:

 

 

 

Λίγο πολύ και οι δύο πλησιάζετε σε αυτό που όντως συμβαίνει.

Ο ηλεκτροπυρος ελέγχεται από δική του πλακέτα. Στην πλακέτα αυτή υπάρχει σημείο που ενώνεται η εντολή από το κουμπί που μπαίνει εξωτερικά.

Εκεί λοιπον πάει και η εντολή που έρχεται από τα θυροτηλεφωνα (και αρχικά πήγαινε μόνο στο κυπρι) και έτσι δουλεύει και με τους δύο τρόπους.

δυστυχως δεν ξερω αναλυτικα πως παιζει.δεν ειναι ο  τομεας μου.απλα ειδα την εγκατατασταση στο περιπου στο σπιτι μιας φιλης και επαιζα λιγο με την πορτα και εκανα δοκιμες:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

 

 

 

Λίγο πολύ και οι δύο πλησιάζετε σε αυτό που όντως συμβαίνει.

Ο ηλεκτροπυρος ελέγχεται από δική του πλακέτα. Στην πλακέτα αυτή υπάρχει σημείο που ενώνεται η εντολή από το κουμπί που μπαίνει εξωτερικά.

Εκεί λοιπον πάει και η εντολή που έρχεται από τα θυροτηλεφωνα (και αρχικά πήγαινε μόνο στο κυπρι) και έτσι δουλεύει και με τους δύο τρόπους.

Η πλακέτα που λες δεν τροφοδοτείται με ρεύμα από το κύκλωμα των κουδουνιών/θυροτηλέφωνου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Η πλακέτα που λες δεν τροφοδοτείται με ρεύμα από το κύκλωμα των κουδουνιών/θυροτηλέφωνου; 

Όταν λες τροφοδοτείται; Εννοείς τη μόνιμη παροχή της ή την εντολή για να ανοίξει; Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Μερικά σχεδιαγράμματα που βρήκα πολύ πρόχειρα στο google, για να δεις πως συνδέεται κάτι τέτοιο:

 

 

Screenshot_20230614-181837_Chrome.jpg

Screenshot_20230614-181917_Chrome.jpg

Screenshot_20230614-182004_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Όταν λες τροφοδοτείται; Εννοείς τη μόνιμη παροχή της ή την εντολή για να ανοίξει; Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Μερικά σχεδιαγράμματα που βρήκα πολύ πρόχειρα στο google, για να δεις πως συνδέεται κάτι τέτοιο:

Δεν είμαι και πολύ κατάλληλος για να μελετήσω τεχνικά σχεδιαγράμματα. Ο φίλος νωρίτερα έγραψε πως "πατάς κόκκινο κουμπί και ανοίγει" και "δεν χρειάζεται ρεύμα". Χωρίς ρεύμα τι κάνει το κόκκινο κουμπί; αυτή είναι η απορία μου, αφού λες όμως "μόνιμη παροχή" πιστεύω με καλύπτεις και το "δεν χρειάζεται ρεύμα" δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Ψάχνω να αλλάξω σε ισόγειο μονοκατοικίας δύο εξωτερικές πόρτες σε πόρτες ασφαλείας. Οι διαστάσεις είναι 100 πλατος x 220 υψος περιπου. Οι πόρτες δεν βρέχονται, αλλά την μια την βλέπει ο ήλιος ενώ την άλλη όχι. Έχω διαβάσει πολλά και έχω 'χαθεί' κάπως. Έχετε να μου προτείνετε μερικές λύσεις value for money?  Κοιτάζω διπλή θωράκιση, σωστά; Απ εξω πρεπει να εχει επενδυση αλουμινιου; ή άλλο; Τοποθέτηση με τσιμέντο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή το θέμα είναι τεράστιο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως έχει γίνει ξανά. 
 

Ενοικιάζω σε διαμέρισμα τέταρτου ορόφου και επειδή οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες/ένοικοι κλειδώνουν συνεχώς την πόρτα εισόδου της πολυκατοικίας και πρέπει να κατέβεις κάτω για να ανοίξεις θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ούτως ώστε να την κάνω αυτόνομη για εμένα και μόνο και εκείνοι ας κάνουν ότι θέλουν. Τους έχω κάνει ήδη την πρόταση για αλλαγή κλειδαριάς μιας και αυτή που υπάρχει ήδη είναι παλιάς μορφής και σίγουρα ανοίγει με ευκολία αλλά ο ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου δεν συμφωνεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Paris1986 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή το θέμα είναι τεράστιο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως έχει γίνει ξανά. 
 

Ενοικιάζω σε διαμέρισμα τέταρτου ορόφου και επειδή οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες/ένοικοι κλειδώνουν συνεχώς την πόρτα εισόδου της πολυκατοικίας και πρέπει να κατέβεις κάτω για να ανοίξεις θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ούτως ώστε να την κάνω αυτόνομη για εμένα και μόνο και εκείνοι ας κάνουν ότι θέλουν. Τους έχω κάνει ήδη την πρόταση για αλλαγή κλειδαριάς μιας και αυτή που υπάρχει ήδη είναι παλιάς μορφής και σίγουρα ανοίγει με ευκολία αλλά ο ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου δεν συμφωνεί. 

Δες την προηγούμενη σελίδα και θα δεις ένα τρόπο, όχι ατομικό ούτε δωρεάν. Βολικό όμως για όλους.

Για τον ένα που διαφωνεί, δεν ξέρω.. είναι θέμα για άλλο τόπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Στο διαμέρισμα μου, έχω μια απλή ξύλινη πόρτα, που έχει μια δεύτερη κλειδαριά 4 στροφών τύπου χρηματοκιβωτίου securemme(παλιά) φωτο. Τα κλειδιά της έχουν φαγωθεί και δεν ξεκλειδώνει πολύ καλά και φοβάμαι μην κλειδωθώ απέξω, επομένως λέω να την αλλάξω. Έχω βρει αυτή ώς αντίστοιχη(το κέντρο ειναι 60μμ). Αξίζει να κοιτάξω για κάτι καλύτερο, δεδομένου οτι είναι μια απλή ξύλινη πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ukat123 said:

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Στο διαμέρισμα μου, έχω μια απλή ξύλινη πόρτα, που έχει μια δεύτερη κλειδαριά 4 στροφών τύπου χρηματοκιβωτίου securemme(παλιά) φωτο. Τα κλειδιά της έχουν φαγωθεί και δεν ξεκλειδώνει πολύ καλά και φοβάμαι μην κλειδωθώ απέξω, επομένως λέω να την αλλάξω. Έχω βρει αυτή ώς αντίστοιχη(το κέντρο ειναι 60μμ). Αξίζει να κοιτάξω για κάτι καλύτερο, δεδομένου οτι είναι μια απλή ξύλινη πόρτα?

αν μπορεις βαλε την αντιστοιχη κυλινδρου με ντιφεντερ.

δεν ξερω αν μπορεις αλλα τουλαχιστον θα εχεις δεδομενο οτι οποιος θελει να μπει θα πρεπει να σπασει την πορτα.

1 hour ago, Paris1986 said:

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή το θέμα είναι τεράστιο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως έχει γίνει ξανά. 
 

Ενοικιάζω σε διαμέρισμα τέταρτου ορόφου και επειδή οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες/ένοικοι κλειδώνουν συνεχώς την πόρτα εισόδου της πολυκατοικίας και πρέπει να κατέβεις κάτω για να ανοίξεις θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ούτως ώστε να την κάνω αυτόνομη για εμένα και μόνο και εκείνοι ας κάνουν ότι θέλουν. Τους έχω κάνει ήδη την πρόταση για αλλαγή κλειδαριάς μιας και αυτή που υπάρχει ήδη είναι παλιάς μορφής και σίγουρα ανοίγει με ευκολία αλλά ο ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου δεν συμφωνεί. 

αυτονομο ξεκλειδωμα για σενα δε γινεται.

εαν διαφωνεις με το συνεχες κλειδωμα, κανε μια καταγγελια μιας κ ειναι παρανομο κ θα λυθει το θεμα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για να καταλάβω, εννοείς κάτι τέτοιο? Και ποιον κύλινδρο θα πρότεινες?  Οταν λές αν μπορώ εννοεις οτι θα θέλει τροποιοήσεις αρκετές η πόρτα για να μπεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ukat123 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για να καταλάβω, εννοείς κάτι τέτοιο? Και ποιον κύλινδρο θα πρότεινες?  Οταν λές αν μπορώ εννοεις οτι θα θέλει τροποιοήσεις αρκετές η πόρτα για να μπεί?

θελει καποια τροποποιηση, τωρα αν στην πορτα σου θα ειναι μεγαλη ή μικρη δεν το ξερω.

παντως δε θα ειναι βαλε - βγαλε οπως με την πρωτη που εδειξες.

κυλινδρο βαζεις οτι θελεις. οσο πιο ακριβο -> τοσο καλυτερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mclein² είπε

εαν διαφωνεις με το συνεχες κλειδωμα, κανε μια καταγγελια μιας κ ειναι παρανομο κ θα λυθει το θεμα σου.

Στο Α Τ της περιοχής να υποθέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doubt & @mclein² σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Θα αναγκαστώ να προβώ σε καταγγελία στο κοντινότερο ΑΤ γιατί δεν βλέπω να βγαίνει ακρη πολιτισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 10:37 ΠΜ, psycho_freak είπε

Καλημέρα σε όλους. Ψάχνω να αλλάξω σε ισόγειο μονοκατοικίας δύο εξωτερικές πόρτες σε πόρτες ασφαλείας. Οι διαστάσεις είναι 100 πλατος x 220 υψος περιπου. Οι πόρτες δεν βρέχονται, αλλά την μια την βλέπει ο ήλιος ενώ την άλλη όχι. Έχω διαβάσει πολλά και έχω 'χαθεί' κάπως. Έχετε να μου προτείνετε μερικές λύσεις value for money?  Κοιτάζω διπλή θωράκιση, σωστά; Απ εξω πρεπει να εχει επενδυση αλουμινιου; ή άλλο; Τοποθέτηση με τσιμέντο; 

 

Κάποια πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...