Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφερε γειτονας κλειδαρά για αλλαγη κλειδαριας και κυλινδρου και φευγοντας απο το σπιτι πιασαμε τη κουβεντα... νεα μοδα λεει ειναι οι διαρρήξεις με οξυ και πολυ συγκεκριμένα υλικά ειναι αυτα που αντεχουν... Στεκει αυτο που ειπε ή απλα δαγκωσε το γειτονα (πληρωσε 440 € υλικα και εργασια χωρις να μαθω τι ακριβως έβαλε ακόμα); Εαν ναι, ποια ειναι τα υλικά που "αντεχουν" αρχοντα MClein2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, paylidis said:

Εφερε γειτονας κλειδαρά για αλλαγη κλειδαριας και κυλινδρου και φευγοντας απο το σπιτι πιασαμε τη κουβεντα... νεα μοδα λεει ειναι οι διαρρήξεις με οξυ και πολυ συγκεκριμένα υλικά ειναι αυτα που αντεχουν... Στεκει αυτο που ειπε ή απλα δαγκωσε το γειτονα (πληρωσε 440 € υλικα και εργασια χωρις να μαθω τι ακριβως έβαλε ακόμα); Εαν ναι, ποια ειναι τα υλικά που "αντεχουν" αρχοντα MClein2?

νεα μοδα απ'το 92, καλα τα ειπε ο συναδελφος για να πουλησει το ντιφεντερακι το μαγνητικο :D

αυτο που ριχνουν ειναι τυπου οξυ και δεν το σταματαει τιποτα, ΤΙΠΟΤΑ !

για ουτε 1' οσο λιωνουν τα σωθικα, προλαβαινουν κ ξεκλειδωνουν / τραβουν τις ντιζες και μετα ειναι ολος ο μηχανισμος αχρηστος & εντελως κολλημενος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

νεα μοδα απ'το 92, καλα τα ειπε ο συναδελφος για να πουλησει το ντιφεντερακι το μαγνητικο :D

αυτο που ριχνουν ειναι τυπου οξυ και δεν το σταματαει τιποτα, ΤΙΠΟΤΑ !

για ουτε 1' οσο λιωνουν τα σωθικα, προλαβαινουν κ ξεκλειδωνουν / τραβουν τις ντιζες και μετα ειναι ολος ο μηχανισμος αχρηστος & εντελως κολλημενος.

Αρα δε πούλαγε (πολύ) παπά. Έχει όμως νόημα εν τελει το έξτρα κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paylidis said:

Αρα δε πούλαγε (πολύ) παπά. Έχει όμως νόημα εν τελει το έξτρα κόστος;

δεν ξερω τι του εβαλε...μαθε και πες μας να σου πω :D 

2 hours ago, n_kout said:

Στην πραξη, γινονται αυτα? Η ειναι τοσο δυσκολο να ανοιξεις την πορτα στο λιγο χρονο που λιωνει, που δεν το κανουν συχνα?

ναι, κυριως omega plus & πραγματα που δεν ανοιγουν με ευκολους τροπους καταστρεφουν ως τωρα...

αλλα μιλαμε για περιπτωσεις που απλα επρεπε να μπουν να κλεψουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mclein² είπε

βαλε μια καινουρια πορτα :)

Επειδη δεν αξιζει σαν πορτα ή επειδή οι προδιαγραφες που ζηταω δεν μπαινουν σε παλια πορτα?

Ξεμονταρεται ευκολα η παλια πορτα για να μπει η καινουρια?

Ποια εταιρεια προσφερει αυτες τις προδιαγραφες που θελω?

Σε ευχαριστω πολυ αν μπεις στον κοπο κ απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος τι τύπου κλειδαριά είναι η παρακάτω; Σίγουρα κάτι παρόμοιο θα έχει αναφερθεί παλιότερα, αλλά είναι αδύνατον να ψάξω σε 570 σελίδες. Ευχαριστώ.

Spoiler

IMG-1846-Copy.jpg

Spoiler

IMG-1847-Copy.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος τι τύπου κλειδαριά είναι η παρακάτω; Σίγουρα κάτι παρόμοιο θα έχει αναφερθεί παλιότερα, αλλά είναι αδύνατον να ψάξω σε 570 σελίδες. Ευχαριστώ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG-1846-Copy.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG-1847-Copy.jpg

 

Παλιά, τύπου "χρηματοκιβωτίου".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Παλιά, τύπου "χρηματοκιβωτίου".

Για να αλλάξει η κλειδαριά, πρέπει αναγκαστικά να μπει ίδιου τύπου (χρηματοκιβωτίου) ή μπορεί να μπει και κάτι άλλο όπως αυτές με το defender?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Mr_Robot_dev said:

Επειδη δεν αξιζει σαν πορτα ή επειδή οι προδιαγραφες που ζηταω δεν μπαινουν σε παλια πορτα?

Ξεμονταρεται ευκολα η παλια πορτα για να μπει η καινουρια?

Ποια εταιρεια προσφερει αυτες τις προδιαγραφες που θελω?

Σε ευχαριστω πολυ αν μπεις στον κοπο κ απαντησεις

επειδη :

1. νομιζω οτι δυσκολα θα βρεθει επαγγελματιας να κανει αυτα που ζητας.

2. πιστευω οτι δυσκολα θα πληρωσεις αυτα που θελει ο ανω επαγγελματιας.

οποτε πληρωνεις μια νεα πορτουλα με 2.5Κ και εισαι ευχαριστημενος σε καθε αποψη.

6 hours ago, agn0spt93 said:

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος τι τύπου κλειδαριά είναι η παρακάτω; Σίγουρα κάτι παρόμοιο θα έχει αναφερθεί παλιότερα, αλλά είναι αδύνατον να ψάξω σε 570 σελίδες. Ευχαριστώ.

  Hide contents

 

  Hide contents

 

 

νορμαλ πορτα με ποτεντ κλειδαρια "τυπου χρηματοκιβωτιου" που ειπε κ ο doubt.

6 hours ago, agn0spt93 said:

Για να αλλάξει η κλειδαριά, πρέπει αναγκαστικά να μπει ίδιου τύπου (χρηματοκιβωτίου) ή μπορεί να μπει και κάτι άλλο όπως αυτές με το defender?

"απαγορευεται" να την αντικαταστησεις με οτιδηποτε αλλο περα απο νεου τυπου με defender (ή omega plus ή mottura 3d)

-----

ακομη και ενα σεναριο των 140 ~ 150 ευρω τυπου (cisa revolution + sferik + cisa asix p8) ειναι 10 φορες καλυτερο απ'το σεναριο που υφισταται τωρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

νορμαλ πορτα με ποτεντ κλειδαρια "τυπου χρηματοκιβωτιου" που ειπε κ ο doubt.

"απαγορευεται" να την αντικαταστησεις με οτιδηποτε αλλο περα απο νεου τυπου με defender (ή omega plus ή mottura 3d)

-----

ακομη και ενα σεναριο των 140 ~ 150 ευρω τυπου (cisa revolution + sferik + cisa asix p8) ειναι 10 φορες καλυτερο απ'το σεναριο που υφισταται τωρα.

Για να καταλάβω: omega plus και mottura 3D είναι τύποι κλειδαριάς; Ποιο προτείνεις για αγορά και τοποθέτηση; Δεν ξέρω τις τιμές αγοράς. Αλλά εξ' αρχής είχα στο μυαλό μου ~200-250€. Τα χρήματα αυτά είναι λίγα, καλά, ή πολλά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Για να καταλάβω: omega plus και mottura 3D είναι τύποι κλειδαριάς; Ποιο προτείνεις για αγορά και τοποθέτηση; Δεν ξέρω τις τιμές αγοράς. Αλλά εξ' αρχής είχα στο μυαλό μου ~200-250€. Τα χρήματα αυτά είναι λίγα, καλά, ή πολλά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

λογικα τα 250 σου φτανουν για ομεγα με τοποθετηση (και ειναι θα ελεγα VFM)

21 ώρες πριν, mclein² είπε

δεν ξερω τι του εβαλε...μαθε και πες μας να σου πω :D 

23 ώρες πριν, n_kout είπε

το λοιπον, απο αυτα που ειχε του σημειωσει σε ενα ποστ ιτ με την τιμη οταν πηγε για την "προσφορά" ειδαμε:

Cisa revo pro 63

μαγνητικο defender MRM29-2 (οτι καταλαβαινεις)

iseo r50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, agn0spt93 said:

Για να καταλάβω: omega plus και mottura 3D είναι τύποι κλειδαριάς; Ποιο προτείνεις για αγορά και τοποθέτηση; Δεν ξέρω τις τιμές αγοράς. Αλλά εξ' αρχής είχα στο μυαλό μου ~200-250€. Τα χρήματα αυτά είναι λίγα, καλά, ή πολλά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

στειλε μου πμ :)

47 minutes ago, paylidis said:

το λοιπον, απο αυτα που ειχε του σημειωσει σε ενα ποστ ιτ με την τιμη οταν πηγε για την "προσφορά" ειδαμε:

Cisa revo pro 63

μαγνητικο defender MRM29-2 (οτι καταλαβαινεις)

iseo r50

εγω τα βγαζω 240 ~ 250 + φπα αυτα περασμενα....

πως ομως πηγαμε στα 400+ ή πως βαλαμε r50 & mrm29 δλδ πραγματα που αποδεδειγμενα παραβιαζονται αυτη τη στιγμη κ ειδικα ο κυλινδρος δεν ειναι καν patented κανεις δεν ξερει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mclein² είπε

στειλε μου πμ :)

εγω τα βγαζω 240 ~ 250 + φπα αυτα περασμενα....

πως ομως πηγαμε στα 400+ ή πως βαλαμε r50 & mrm29 δλδ πραγματα που αποδεδειγμενα παραβιαζονται αυτη τη στιγμη κ ειδικα ο κυλινδρος δεν ειναι καν patented κανεις δεν ξερει !

Οι επιθέσεις με οξύ μας μάραναν τότε. Δε του λέω τίποτα. Του είπα ότι έχω κλειδαρά και είπε έλα μωρέ θα πάρω έναν της γειτονιάς αν χρειαστώ κάτι σε 3’ είναι εδώ. Καλοχωνευτα να του είναι 🤷🏻‍♂️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...