Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Belerephont said:

Καλημέρα σε όλους. 

Ήθελα τα φώτα σας για κλειδαριά σε νέο σπίτι. Δεν έχω ιδέα γενικότερα, διάβασα αρκετά εδώ μέσα και μίλησα με ένα κλειδαρά κοντά μου. Μου είπε ότι η κλειδαριά είναι οκ (με καταπέλτη) και ότι χρειάζεται μόνο αλλαγή κυλίνδρου καθώς αυτό που έχει ήδη είναι πολύ συνηθισμένο. 

Δεν έχω θέμα budget. Μου πρότεινε μεταξύ άλλων και την CISA RS3, την οποία είχα διαβάσει εδώ και του είπα ότι την προτιμώ. Μου τόνισε ότι το κλειδί φτιάχνεται εξωτερικό και πρότεινε και μία άλλη ISEO με μαγνητάκι. Δεν έπιασα το μοντέλο. Σε κόστος μου είπε για 180€ για την RS3, και παρόμοιο για την ISEO. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθησε να με πάει σε επιλογή εκτός της RS3 αλλά δεν είμαι σίγουρος, με την αναφορά ότι τα κλειδιά φτιάχνονται έξω και επίσης η ISEO έχει πατέντα για περισσότερα χρόνια (ενώ το κλειδί φτιάχνεται εδώ). Σας λέει τίποτα για το πιο μοντέλο είναι?

Έχετε καμία πρόταση ή σκέψη για το προς τα που να πάω?

τον rs3s παντως στον χαριζει και σιγουρα εχει στοκ απο παλια..

σκεψου οτι αν αγορασεις σημερα χονδρικη & πουλησεις η τιμη θα πρεπει να ειναι : 220 ~ 230 (ΜΕ φπα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, mclein² είπε

τον rs3s παντως στον χαριζει και σιγουρα εχει στοκ απο παλια..

σκεψου οτι αν αγορασεις σημερα χονδρικη & πουλησεις η τιμη θα πρεπει να ειναι : 220 ~ 230 (ΜΕ φπα)

Ok, θα πρέπει να με ανησυχήσει αυτό σε κάτι? Το αν έχει στοκ απο παλία? Τον άλλο (ISEO) τον γνωρίζεις μήπως και αν ναι, είναι όντως εξίσου καλός ή και καλύτερος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Belerephont said:

Ok, θα πρέπει να με ανησυχήσει αυτό σε κάτι? Το αν έχει στοκ απο παλία? Τον άλλο (ISEO) τον γνωρίζεις μήπως και αν ναι, είναι όντως εξίσου καλός ή και καλύτερος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

για τον ιζεο πες του να σου πει μοντελο ακριβως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2023 στις 3:38 ΜΜ, ChristosG82 είπε

Μπήκε η κλειδαριά, τελικά αν ξεχαστεί το κλειδί από μέσα, μπορεί να σπρώξει το άλλο κλειδί από έξω, αρκεί να είναι σε θέση όπως μπαίνει το κλειδί, αν πάει το κενό από πάνω, τότε δεν μπορεί να το σπρώξει.

Ναι αυτό, αν είναι ίσια μπάινει. Αν είναι σε γυρισμένη θέση όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας..
Ερώτηση. Έχει να προτείνει κανείς, κάποιο κατάστημα για Θεσσαλονίκη για πόρτα ασφαλείας?
Έχω πάει σε 3 μαγαζιά αλλά νομίζω θέλουν να με κάνουν μεροκάματο!

Εχθές πήγα σε ένα, μου είπε με απλή κλειδαριά, ούτε καν γραναζωτή για απλή πόρτα 670€ περασμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris_saxo vts είπε

Καλημέρα σας..
Ερώτηση. Έχει να προτείνει κανείς, κάποιο κατάστημα για Θεσσαλονίκη για πόρτα ασφαλείας?
Έχω πάει σε 3 μαγαζιά αλλά νομίζω θέλουν να με κάνουν μεροκάματο!

Εχθές πήγα σε ένα, μου είπε με απλή κλειδαριά, ούτε καν γραναζωτή για απλή πόρτα 670€ περασμένη

Πήγες σε εκείνον που είναι στα πεύκα; Γενικά στην Θεσσαλονίκη μην περιμένεις επαγγελματισμό στις θωρακισμένες. Εγώ έμεινα μεν ευχαριστημένος από την πόρτα και την εγκατάσταση αλλα για να βάλω δική μου κλειδαριά μου έβγαλε το λάδι. Θα στον πρότεινα αλλά δεν θέλω να του κάνω δωρεάν διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Πήγες σε εκείνον που είναι στα πεύκα; Γενικά στην Θεσσαλονίκη μην περιμένεις επαγγελματισμό στις θωρακισμένες. Εγώ έμεινα μεν ευχαριστημένος από την πόρτα και την εγκατάσταση αλλα για να βάλω δική μου κλειδαριά μου έβγαλε το λάδι. Θα στον πρότεινα αλλά δεν θέλω να του κάνω δωρεάν διαφήμιση.

Όχι δεν πήγα εκεί. Μου πέφτει μακριά. Είμαι ανατολικά.
Δεν ξέρω, μου λένε τρελά πράγματα κ τιμές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια υπαρχει περιπτωση να χρειαστω πορτα ασφαλειας.Εχω καποιες αποριες πορτα ασφαλειας και θωρακισμενη πορτα ειναι το ιδιο;;;Σκεφτομουν για πορτα siamo ( νομιζω ειχατε πει οτι ειναι καλες καποτε) επειδη ομως δε γνωριζω ας που καποιος τι περιλαμβανει μια πορτα και τι να προσεξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 12:08 ΜΜ, johnmayson είπε

Καλημερα παιδια υπαρχει περιπτωση να χρειαστω πορτα ασφαλειας.Εχω καποιες αποριες πορτα ασφαλειας και θωρακισμενη πορτα ειναι το ιδιο;;;Σκεφτομουν για πορτα siamo ( νομιζω ειχατε πει οτι ειναι καλες καποτε) επειδη ομως δε γνωριζω ας που καποιος τι περιλαμβανει μια πορτα και τι να προσεξω 

Ναι το ιδιο ειναι..
Θωράκιση, σωστή τοποθέτηση και τι κλειδαριά θα εχει (κύλινδρος,defender,κλειδαριά). H Κλειδαριά ειναι η καρδιά της πορτας. Και 40 πυρους να εχει αν η κλειδαριά δεν ειναι καλη θα την ανοίξουν.
Ξεκινα μαζεψε πρόσφορες και γράψε εδω τιμες και τι προσφέρουν (μην βάζεις ονόματα καταστημάτων απαγορεύετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/06/2023 at 12:08, johnmayson said:

Καλημερα παιδια υπαρχει περιπτωση να χρειαστω πορτα ασφαλειας.Εχω καποιες αποριες πορτα ασφαλειας και θωρακισμενη πορτα ειναι το ιδιο;;;Σκεφτομουν για πορτα siamo ( νομιζω ειχατε πει οτι ειναι καλες καποτε) επειδη ομως δε γνωριζω ας που καποιος τι περιλαμβανει μια πορτα και τι να προσεξω 

να υπαρχει εγγυηση 2 ή περισσότερων ετών. (γραπτή εγγυηση)

να έχουν σοβαρό συνεργείο τοποθέτησης. (αξιολογησεις ή στομα/στομα θα το μαθεις)

κλειδαρια με κυλινδρο & ντιφεντερ της προκοπης

(εαν ζητησεις κατι περαν των βασικων κ αρχισουν τα περιεργα απλα αποχωρεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι αδύνατον να διαβάσει κανείς όλο το θέμα αλλά φαίνεται ότι συμμετέχουν άνθρωποι με γνώσεις. Γι αυτό κι εγώ θα ρωτήσω την γνώμη - πρόταση για το εξής:

Διαμέρισμα στην Αθήνα έχει παλιά πόρτα ασφαλείας (20ετίας) με παλιά κλειδαριά που είχε αλλαχθεί μία φορά προ 15 ετίας αλλά πάλι με χρηματοκιβωτίου κλειδί - άρα άχρηστη. Το διαμέρισμα δεν κατοικείται αυτή την στιγμή γιατί το αναβαθμίζω για να το κατοικήσω εγώ.

Η πόρτα όταν τοποθετήθηκε ήταν Dierre, η κλειδαριά που αλλάχθηκε δεν ήταν σίγουρα τέτοια αλλά δεν έχω ιδέα τι ήταν.

Έχει 4 πύρρους στην μέση και την γλώσσα από κάτω.

1. Αξίζει να αναβαθμίσω την κλειδαριά ή χρειάζεται αλλαγή όλη η πόρτα? Αλήθεια μπορεί να αλλαχθεί μια πόρτα ασφαλείας? πως ξηλώνεται η κάσα από εκεί που έχει πακτωθεί? Το ρωτάω μήπως οι νέες πόρτες έχουν εντελώς άλλες προδιαγραφές και είναι πέταμα χρημάτων να αναβαθμίσω μία πόρτα 20ετίας (απλοϊκά σκεπτόμενος, δεν πας να αναβαθμίσεις ένα seat ibiza του 1987... το πετάς)...

2. Αν πούμε ότι πάω σε αναβάθμιση θα ήθελα τα εξής:

     2α. Αναβάθμιση κλειδαριάς, αφαλού και τοποθέτηση defender σε πολύ καλό επίπεδο, ΚΑΙ

     2β. Προσθήκη ενός δεύτερου συστήματος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ από την κλειδαριά, είτε μια δεύτερη κλειδαριά που να ανοίγει αποκλειστικά με ηλεκτρονικό τρόπο (χωρίς να φαίνεται τίποτα από έξω, πχ rfid tag), είτε ενός ηλεκτροπύρου που επίσης να ανοίγει με ηλεκτρονικό τρόπο χωρίς να φαίνεται κάτι απέξω. Γίνεται αυτό? και αν ναι μπορεί να μπει χωρίς να κοπεί η πόρτα ή πρέπει αναγκαστικά να μπει στο προφίλ της πόρτας? Θα μπορούσε πχ να μπει στο πάνω μέρος και στο πλάι από την εσωτερική πλευρά της πόρτας? η επικοινωνία με τον καρτοαναγνώστη πρέπει τουλάχιστον να είναι με κυλιόμενους κωδικούς.

Για κλειδαριά: μπορώ να αλλάξω αυτή που υπάρχει με άλλη με δύο αφαλούς εκ των οποίων ο ένας να είναι ηλεκτρονικά ανοιγόμενος, οπότε για να ανοίξει η κλειδαριά θα πρέπει κάποιος να παραβιάσει και το μηχανικό αφαλό με το κλασσικό κλειδί και τον ηλεκτρονικό? ή μπορεί να τοποθετηθούν 2 κλειδαριές, η μία μηχανική και η άλλη ηλεκτρονική?

Αν μπορούν 2 κλειδαριές, τι προτείνετε? ηλεκτροπύρο ή δεύτερη κλειδαριά ηλεκτρονική? (από θέμα ασφαλείας και κόστους βέβαια αλλά και αξιοπιστίας στον χρόνο).

Χωρίς να έχω καμιά απολύτως σχέση με την βιομηχανία κλειδιών θεωρώ ότι οι εταιρίες θα έπρεπε να προσφέρουν ήδη ένα σύστημα ασφαλείας που να μοιάζει με το 2 factor authentication που υπάρχει στην πληροφορική, δλδ ένα μηχανικό και ένα ηλεκτρονικό κλειδί μαζί για να ανοίξει η πόρτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Mr_Robot_dev said:

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι αδύνατον να διαβάσει κανείς όλο το θέμα αλλά φαίνεται ότι συμμετέχουν άνθρωποι με γνώσεις. Γι αυτό κι εγώ θα ρωτήσω την γνώμη - πρόταση για το εξής:

Διαμέρισμα στην Αθήνα έχει παλιά πόρτα ασφαλείας (20ετίας) με παλιά κλειδαριά που είχε αλλαχθεί μία φορά προ 15 ετίας αλλά πάλι με χρηματοκιβωτίου κλειδί - άρα άχρηστη. Το διαμέρισμα δεν κατοικείται αυτή την στιγμή γιατί το αναβαθμίζω για να το κατοικήσω εγώ.

Η πόρτα όταν τοποθετήθηκε ήταν Dierre, η κλειδαριά που αλλάχθηκε δεν ήταν σίγουρα τέτοια αλλά δεν έχω ιδέα τι ήταν.

Έχει 4 πύρρους στην μέση και την γλώσσα από κάτω.

1. Αξίζει να αναβαθμίσω την κλειδαριά ή χρειάζεται αλλαγή όλη η πόρτα? Αλήθεια μπορεί να αλλαχθεί μια πόρτα ασφαλείας? πως ξηλώνεται η κάσα από εκεί που έχει πακτωθεί? Το ρωτάω μήπως οι νέες πόρτες έχουν εντελώς άλλες προδιαγραφές και είναι πέταμα χρημάτων να αναβαθμίσω μία πόρτα 20ετίας (απλοϊκά σκεπτόμενος, δεν πας να αναβαθμίσεις ένα seat ibiza του 1987... το πετάς)...

2. Αν πούμε ότι πάω σε αναβάθμιση θα ήθελα τα εξής:

     2α. Αναβάθμιση κλειδαριάς, αφαλού και τοποθέτηση defender σε πολύ καλό επίπεδο, ΚΑΙ

     2β. Προσθήκη ενός δεύτερου συστήματος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ από την κλειδαριά, είτε μια δεύτερη κλειδαριά που να ανοίγει αποκλειστικά με ηλεκτρονικό τρόπο (χωρίς να φαίνεται τίποτα από έξω, πχ rfid tag), είτε ενός ηλεκτροπύρου που επίσης να ανοίγει με ηλεκτρονικό τρόπο χωρίς να φαίνεται κάτι απέξω. Γίνεται αυτό? και αν ναι μπορεί να μπει χωρίς να κοπεί η πόρτα ή πρέπει αναγκαστικά να μπει στο προφίλ της πόρτας? Θα μπορούσε πχ να μπει στο πάνω μέρος και στο πλάι από την εσωτερική πλευρά της πόρτας? η επικοινωνία με τον καρτοαναγνώστη πρέπει τουλάχιστον να είναι με κυλιόμενους κωδικούς.

Για κλειδαριά: μπορώ να αλλάξω αυτή που υπάρχει με άλλη με δύο αφαλούς εκ των οποίων ο ένας να είναι ηλεκτρονικά ανοιγόμενος, οπότε για να ανοίξει η κλειδαριά θα πρέπει κάποιος να παραβιάσει και το μηχανικό αφαλό με το κλασσικό κλειδί και τον ηλεκτρονικό? ή μπορεί να τοποθετηθούν 2 κλειδαριές, η μία μηχανική και η άλλη ηλεκτρονική?

Αν μπορούν 2 κλειδαριές, τι προτείνετε? ηλεκτροπύρο ή δεύτερη κλειδαριά ηλεκτρονική? (από θέμα ασφαλείας και κόστους βέβαια αλλά και αξιοπιστίας στον χρόνο).

Χωρίς να έχω καμιά απολύτως σχέση με την βιομηχανία κλειδιών θεωρώ ότι οι εταιρίες θα έπρεπε να προσφέρουν ήδη ένα σύστημα ασφαλείας που να μοιάζει με το 2 factor authentication που υπάρχει στην πληροφορική, δλδ ένα μηχανικό και ένα ηλεκτρονικό κλειδί μαζί για να ανοίξει η πόρτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.

Καλή συνέχεια σε όλους.

βαλε μια καινουρια πορτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...