Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ Θεωρεί ότι θα διευκολυνθεί στην απάντηση άν του δώσεις το δεδομένο της τοποθεσίας.

Δεν νομίζω ότι θα κουραστείς αν του το δώσεις ούτε θα έρθουμε να σε βρούμε

10 λεπτά πριν, TRiBaL_25 είπε

Αξίζει τα επιπλέον χρήματα το 250 έναντι του 200 ;

Απλή ερώτηση έκανα. ΠΟΥ ακριβώς δεν βγάζεις άκρη εσυ σε αυτό το απλό; 

Το αν μένω στα Πατήσια ή στην Εκάλη ουδεμία σχέση έχει με το ερώτημά μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα.

Στην πολυκατοικία έχουμε μια απλή πόρτα εισόδου με τζαμαρία, η οποία ανοίγει  πολύ εύκολα καθότι η κλειδαριά είναι της πλάκας και την έχουμε απ' το 1980.

Έχει γίνει διάρρηξη στο διαμέρισμά μας τον Ιούλιο του 2021 και πέρυσι τον ίδιο μήνα έγιναν δύο απόπειρες διάρρηξης τις οποίες ευτυχώς αντιλήφθηκα εγκαίρως.

Η διαχειρίστρια και οι υπόλοιποι ένοικοι αδιαφορούν για το θέμα αυτό, ενώ τους περιέγραψα την κατάσταση και ενώ και η ίδια η αστυνομία μετά τις καταγγελίες που κάναμε τις δυο αυτές χρονιές, σύστησε ν' αλλαχτεί άμεσα η πόρτα.

Έχω τοποθετήσει ανακοίνωση προκειμένου  να μου δηλώσουν αν συμφωνούν ή όχι για την αλλαγή της πόρτας και την τοποθέτηση πόρτας ασφαλείας. Επειδή όμως ο Ιούλιος έρχεται και φοβάμαι ότι θα έχουμε πάλι επιθέσεις διαρρηκτών, αν συνεχίσουν να είναι αδιάφοροι τι μπορώ να κάνω  νομικά ίσως; 

Εκτός από πόρτα ασφαλείας  με κλειδαριά ασφαλείας, τι γνώμη έχετε για το αυτόματο κλείδωμα πόρτας στην είσοδο πολυκατοικίας; Χρειάζεται να τοποθετηθεί σε πόρτα ασφαλείας ή αυτή η κλειδαριά νέας τεχνολογίας μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε πόρτα; Είναι αποτελεσματική;

 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν συμφωνούν οι υπόλοιποι για να μαζέψεις την πλειοψηφία δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Ούτε μιλάμε για κάποιο επείγον θέμα που μπορείς να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα λχ σαθροι σοβάδες σε εξωτερικό τοίχο με κίνδυνο τραυματισμού. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω. Βολιδοσκοπησε λιγο διαθεσεις, να δεις ποιος ψηνεται, ποιος φοβαται οπως εσυ γιατι χωρις την πλεοψηφια δεν θα αλλαξεις τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Inci624 said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Στην πολυκατοικία έχουμε μια απλή πόρτα εισόδου με τζαμαρία, η οποία ανοίγει  πολύ εύκολα καθότι η κλειδαριά είναι της πλάκας και την έχουμε απ' το 1980.

Έχει γίνει διάρρηξη στο διαμέρισμά μας τον Ιούλιο του 2021 και πέρυσι τον ίδιο μήνα έγιναν δύο απόπειρες διάρρηξης τις οποίες ευτυχώς αντιλήφθηκα εγακαίρως.

Η διαχειρίστρια και οι υπόλοιποι ένοικοι αδιαφορούν για το θέμα αυτό, ενώ τους περιέγραψα την κατάσταση και ενώ και η ίδια η αστυνομία μετά τις καταγγελίες που κάναμε τις δυο αυτές χρονιές, σύστησε ν' αλλαχτεί άμεσα η πόρτα.

Έχω τοποθετήσει ανακοίνωση προκειμένου  να μου δηλώσουν αν συμφωνούν ή όχι για την αλλαγή της πόρτας και την τοποθέτηση πόρτας ασφαλείας. Επειδή όμως ο Ιούλιος έρχεται και φοβάμαι ότι θα έχουμε πάλι επιθέσεις διαρρηκτών, αν συνεχίσουν να είναι αδιάφοροι τι μπορώ να κάνω  νομικά ίσως; 

Εκτός από πόρτα ασφαλείας  με κλειδαριά ασφαλείας, τι γνώμη έχετε για το αυτόματο κλείδωμα πόρτας στην είσοδο πολυκατοικίας; Χρειάζεται να τοποθετηθεί σε πόρτα ασφαλείας ή αυτή η κλειδαριά νέας τεχνολογίας μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε πόρτα; Είναι αποτελεσματική;

 

εχω δει τετοια κλειδαρια σε πορτα. οταν κλεισει η πορτα κλεινει και πυρος σαν να την εχεις κλειδωσει.οποτε η ασφαλεια που προσφερει ειναι πολυ μεγαλυτερη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απλη πορτα, ξυλινη, εχει τοποθετηθει αυτοματο κλειδωμα. Για να βγεις οταν εισαι μεσα, πατας το κοκκινο κουμπι κ ανοιγεις με το χερουλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, constantinosjj said:

Σε απλη πορτα, ξυλινη, εχει τοποθετηθει αυτοματο κλειδωμα. Για να βγεις οταν εισαι μεσα, πατας το κοκκινο κουμπι κ ανοιγεις με το χερουλι.

σε καποιες μπορεις να ρυθμισεις οταν κατεβαζεις το χερουλι να ξεκλειδωνει αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
Στις 12/6/2023 στις 12:40 ΠΜ, poulinos είπε

εχω δει τετοια κλειδαρια σε πορτα. οταν κλεισει η πορτα κλεινει και πυρος σαν να την εχεις κλειδωσει.οποτε η ασφαλεια που προσφερει ειναι πολυ μεγαλυτερη

Εφόσον έχει  ηλεκτροπύρο σε περίπτωση που διακοπεί η τροφοδοσία τι γίνεται; Ποια είναι η λειτουργία του ηλεκτροπύρου; Να κρατά την πόρτα κλειδωμένη;  

Επίσης η κλειδαριά αυτή συνοδεύεται από  κάποιο πληκτρολόγιο;

Στις 12/6/2023 στις 1:19 ΠΜ, constantinosjj είπε

Σε απλη πορτα, ξυλινη, εχει τοποθετηθει αυτοματο κλειδωμα. Για να βγεις οταν εισαι μεσα, πατας το κοκκινο κουμπι κ ανοιγεις με το χερουλι.

Εκτός απ' το κόκκινο κουμπί,μπορούμε να ανοίξουμε την πόρτα και με κάποια κάρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Inci624 είπε

Εφόσον έχει  ηλεκτροπύρο σε περίπτωση που διακοπεί η τροφοδοσία τι γίνεται; Ποια είναι η λειτουργία του ηλεκτροπύρου; Να κρατά την πόρτα κλειδωμένη;  

Επίσης η κλειδαριά αυτή συνοδεύεται από  κάποιο πληκτρολόγιο;

Εκτός απ' το κόκκινο κουμπί,μπορούμε να ανοίξουμε την πόρτα και με κάποια κάρτα; 

Δεν εχει πληκτρολογιο ουτε δεχεται καρτα. Το κοκκινο κουμπι πατωντας τπ, απελευθερωνει την ασφαλεια. Δε λειτουργει με ρευμα ή μπαταρια. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με καποιο κλειδαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Inci624 said:

Εφόσον έχει  ηλεκτροπύρο σε περίπτωση που διακοπεί η τροφοδοσία τι γίνεται; Ποια είναι η λειτουργία του ηλεκτροπύρου; Να κρατά την πόρτα κλειδωμένη;  

Επίσης η κλειδαριά αυτή συνοδεύεται από  κάποιο πληκτρολόγιο;

Εκτός απ' το κόκκινο κουμπί,μπορούμε να ανοίξουμε την πόρτα και με κάποια κάρτα; 

οσο ξερω οταν δεν υπαρχει ρευμα ο πυρος απελευθερωνει. ο πυρος κραταει την πορτα κλειδωμενη. δηλαδη με το που κλεισει η πορτα μπαινει ο πυρος ΑΥΤΟΜΑΤΑ και την κλειδωνει .οταν βαλεις κλειδι μεσα τοτε ο πυρος απελευθερωνει.

οχι δεν εχει πληκτρολογιο.οχι δεν εχει καρτα. υπαρχουν και κλειδαριες με keyboard και κλειδαριες με rfid καρτα.ολα υπαρχουν δηλαδη.

2 hours ago, constantinosjj said:

Δεν εχει πληκτρολογιο ουτε δεχεται καρτα. Το κοκκινο κουμπι πατωντας τπ, απελευθερωνει την ασφαλεια. Δε λειτουργει με ρευμα ή μπαταρια. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με καποιο κλειδαρα.

λειτουργει με ρευμα η συγκεκριμενη που αναφερω εγω.

σε αυτο που εχω δει υπαρχει και ενα button αριστερα απο την πορτα που αμα το πατησεις απελευθερωνει ο πυρος για 5-10 secs.το ιδιο που θα γινοταν αν πηγαινες να ανοιξεις την πορτα απο το χερουλι.ισως να ειναι για πορτες που δεν εχουν χερουλι απο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, constantinosjj είπε

Δε λειτουργει με ρευμα ή μπαταρια

Τότε το κουμπί τι κάνει ακριβώς; Μήπως λειτουργεί με το ρεύμα του θυροτηλεφώνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Doubt said:

Τότε το κουμπί τι κάνει ακριβώς; Μήπως λειτουργεί με το ρεύμα του θυροτηλεφώνου;

το μονο που σκεφτομαι να κανει το κουμπι ειναι ενα απο τα δυο.

ειτε να ανοιγει την πορτα αν δεν εχει συνδεθει να την ανοιγει το χερουλι (η να μην υπαρχει χερουλι ανοιγματος της πορτας) ή αν το εχουν βαλει σε στυλ override δηλαδη αν κατι γινει και δεν ανοιγει. σιγουρα παιρνει ρευμα η πορτα αλλα δεν ειδα απο που εχουν τραβηξει.γιατι υπαρχει ενα κουτακι πανω απο την πορτα που ειναι τα ηλεκτρονικα να το πω απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

το μονο που σκεφτομαι να κανει το κουμπι ειναι ενα απο τα δυο.

ειτε να ανοιγει την πορτα αν δεν εχει συνδεθει να την ανοιγει το χερουλι (η να μην υπαρχει χερουλι ανοιγματος της πορτας) ή αν το εχουν βαλει σε στυλ override δηλαδη αν κατι γινει και δεν ανοιγει. σιγουρα παιρνει ρευμα η πορτα αλλα δεν ειδα απο που εχουν τραβηξει.γιατι υπαρχει ενα κουτακι πανω απο την πορτα που ειναι τα ηλεκτρονικα να το πω απλα.

Εμένα η υπόθεση μου είναι πως κάνει την ίδια δουλειά με το κουμπί που έχουν τα θυροτηλέφωνα για να ανοίγεις από το διαμέρισμα σου. Δε νομίζω να είναι απαραίτητο να κατέβεις και να ανοίξεις με το κουμπί της εισόδου, δεν βολεύει κανέναν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Doubt said:

Εμένα η υπόθεση μου είναι πως κάνει την ίδια δουλειά με το κουμπί που έχουν τα θυροτηλέφωνα για να ανοίγεις από το διαμέρισμα σου. Δε νομίζω να είναι απαραίτητο να κατέβεις και να ανοίξεις με το κουμπί της εισόδου, δεν βολεύει κανέναν αυτό.

αν χτυπησει καποιος το κουδουνι και του ανοιξεις εσυ απο το διαμερισμα σου ο πυρος αυτοματα τραβιεται πισω.δεν χρειαζεται να κατεβεις κατω και να ανοιξεις την πορτα ειτε απο το χερουλι ειτε απο το κουμπι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...