Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, rg550 said:

Καλησπέρα,

ψαχνουν οι γονεις μου να αλλάξουν κλειδαριά (μόνο) και τους προτείνουν την διπλή της  Dierre με 4+2 πιρους. 
Λεει τίποτα αυτή η κλειδαριά ή να δουν κάτι άλλο;

φανταζομαι / υποθετω οτι εχουν πορτα dierre με διπλη κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου & θελουν να την αναβαθμισουν.

οποτε αν το παραπανω απανταται ως ΝΑΙ, τοτε η μοναδικη λυση ειναι η dierre κυλινδρου με 4 + 2 πυρους και αυτη υπο προϋποθεσεις γιατι καποια μοντελα δεν ταιριαζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είμαι ότι δεν ξέρω τι έχουν, σίγουρα όχι χρηματοκιβωτίου γιατί φοραει τον champions c39/cp9. Μπορεί να έχουν την ίδια.

Απλά αυτή η διπλή που έχουν κολλάει και πρέπει να την αλλάξουν και τους πρότειναν αυτή. γενικά σαν κλειδαριά λέει κάτι; Αν όχι, υπάρχει κάποια διπλή με 4+2 πιρους;

επισης ο c39/cp9 είναι επαρκής ή πρέπει να αλλαχθεί;

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλο μηνα .
Ερωτηση οχι πρωταπριλιατικη .
Εδω που ζω τωρα , επαρχια κεντρικη ευβοια , ειναι βασικα το εξοχικο που το 2012 το εκανα κυρια κατοικια και ζω εδω πλεον .
Η πορτα εισοδου ειναι μια αλουμινιου που το κλειδι γυρνα μια φορα στο κλειδωμα  , αφαλο εχει εναν MAUER , παλιο και καο απο οτι ξερω .
Ασφαλιζει σε 3 σημεια εκτος της κεντρικης  .
Το ερωτημα ειναι πως μπορει να αναβαθμιστει ( αφαλο κλειδαρια μηχανισμο κλπ ) εαν μπορει ή ανα ψαχνω να κοιταζω για να βαλω μια θωρακισμενη ????
Ηπορτα εινα ισε αψογη κατασταση δεν εχει φθορες κλπ 
Ακολουθουν φωτο : 

Spoiler

image.jpeg.9b1c392e133029aaad815f7fdbffbc60.jpeg

image.jpeg.939373599f4fa0d1ab7c79edc1b372e7.jpeg

image.jpeg.447c707213102eb466a79cbc8d6c6102.jpeg

image.jpeg.07898032636214b4553728d31fc073e7.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, villasg said:

Καλημερα και καλο μηνα .
Ερωτηση οχι πρωταπριλιατικη .
Εδω που ζω τωρα , επαρχια κεντρικη ευβοια , ειναι βασικα το εξοχικο που το 2012 το εκανα κυρια κατοικια και ζω εδω πλεον .
Η πορτα εισοδου ειναι μια αλουμινιου που το κλειδι γυρνα μια φορα στο κλειδωμα  , αφαλο εχει εναν MAUER , παλιο και καο απο οτι ξερω .
Ασφαλιζει σε 3 σημεια εκτος της κεντρικης  .
Το ερωτημα ειναι πως μπορει να αναβαθμιστει ( αφαλο κλειδαρια μηχανισμο κλπ ) εαν μπορει ή ανα ψαχνω να κοιταζω για να βαλω μια θωρακισμενη ????
Ηπορτα εινα ισε αψογη κατασταση δεν εχει φθορες κλπ 
Ακολουθουν φωτο : 

  Hide contents

image.jpeg.9b1c392e133029aaad815f7fdbffbc60.jpeg

image.jpeg.939373599f4fa0d1ab7c79edc1b372e7.jpeg

image.jpeg.447c707213102eb466a79cbc8d6c6102.jpeg

image.jpeg.07898032636214b4553728d31fc073e7.jpeg

 

δεν μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο.

1 hour ago, rg550 said:

Απλά αυτή η διπλή που έχουν κολλάει και πρέπει να την αλλάξουν και τους πρότειναν αυτή. γενικά σαν κλειδαριά λέει κάτι; Αν όχι, υπάρχει κάποια διπλή με 4+2 πιρους;

δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο. δοκιμασαν με αλλο κυλινδρο ή με ανοιχτη πορτα για επιβεβαιωση οτι φταιει η κλειδαρια ; λυθηκε η πορτα για τσεκ στους εκτροπεις ; 

1 hour ago, rg550 said:

επισης ο c39/cp9 είναι επαρκής ή πρέπει να αλλαχθεί;!

ειναι ενας καλος κυλινδρος, απο τη μεση δηλαδη και επανω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, easyridergiorgos said:

Καλησπέρα τι κλειδαριά προτείνετε για αυτήν την πόρτα?

1.jpg

εξαρταται τι εχουν βαλει οι γειτονες :D

εξαρταται σε ποια περιοχη ειναι....ΞΕΚΑΘΑΡΑ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι καλόπαιδα μπήκαν (για τρίτη φορά) στο σπίτι. Αυτή τη φορά, μόνο στο κλιμακοστάσιο. Στην είσοδο υπάρχει πόρτα αλουμινίου (ναι, ξέρω 😬).
Μάλλον με άκουσαν που κατέβαινα τις σκάλες και λάκησαν. Δεν ξέρω ποιος ήταν πιο τυχερός, εγώ ή αυτοί. Μάλλον αμφότεροι. Γιατί κρατούσα τη σιδερένια βέργα που μετράμε το πετρέλαιο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι την πόρτα την άνοιξαν κλειδωμένη, δηλ. όταν έφυγαν είδα ότι η κλειδαριά ήταν έξω, χωρίς όμως να υπάρχουν σημάδια παραβίασης.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι, για να μην έχουμε κι άλλο περιστατικό, κι άλλη “επίσκεψη” ή τύπου εσύ στο χώμα κι εγώ στη φυλακή, πρέπει να κάτι να κάνω για να ενισχυθεί η ασφάλεια της πόρτας. Αλλαγή με ασφαλείας μάλλον δεν παίζει γιατί η πόρτα είναι δίφυλλη (άνοιγμα πάνω από 2+ μέτρα) και ο συνιδιοκτήτης έχει καβούρια στις τσέπες.

Ο αφαλός είναι Mauer. Τον κρατάω;
Άρα, πού να εστιάσω από τη στιγμή που πρόκειται για πόρτα αλουμινίου; Στην κλειδαριά;
Αυτή είναι 3 σημείων, μαχαιρωτή -βλ. φωτό, νομίζω έτσι λέγεται.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Επεξ/σία από so-was-Red
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ευκολοτερη και οικονομικοτερη λυση ειναι να αντικατασταθει η κλειδαρια με μαχαιρωτη 3 σημειων. Αρα και να ερθουν τα καλοπαιδα ξανα δεν θα μπορουν με ενα κατσαβιδι να ανοιξουν και να σπρωξουν στο μοναδικο κεντρικο σημειο κλειδωματος.

Θα υπαρχουν 3 τετοια και τα δυο (πανω και κατω) πεφτουν σαν μαχαιρι μεσα.

Εναλλακτικα και λιγο ακριβοτερα ομοιως για αλουμινιου εξωτερικη, που το εκαναν προ ετων στο χωριο οι δικοι μου, κλειδαρια πολλαπλων σημειων συρωμενη. Πρακτικα εχει 4-5 μικρους πυρρους οι οποιο οπως κλειδωνεις ανερχονται/σερνονται επι της πορτας και κλειδωνουν/θηλυκωνουν σε αντιστοιχες υποδοχες στην κασα, ενω ταυτοχρονα βγαινει και η κλειδαρια στη μεση.

Πραγματικα δεν ξερω πως θα μπορει καποιος ευκολα να το παραβιασει αυτο.

Μετα αν εισαστε λιγοι δηλαδη ειναι διπλοκατοικια και δεν μενουν ξενοι/τριτοι μεσα και εισαστε λχ οικογενειακη κατοικια, μπορειτε απο μεσα να βαλετε και ενα διπλο πυρρο CAL τον οποιο τα βραδια θα μανταλωνετε για προσθετη ασφαλεια. Το προτεινω μονο αν εισαστε λιγα σπιτια/οικογενειες για λογους ασφαλειας, αν δηλαδη συμβει κατι να μπορειτε γρηγορα να ανοιξετε τον πυρρο να ξεκλειδωσετε και να βγειτε (λχ σεισμος, φωτια κτλ.).

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ykinsom said:

Ποιος κατά την άποψη των ειδικών είναι ασφαλέστερος κύλινδρος μεταξύ των evva4ks & rs3s;

4ks επειδη στηριζεται σε sliders.

11 hours ago, so-was-Red said:

Κάτι καλόπαιδα μπήκαν (για τρίτη φορά) στο σπίτι. Αυτή τη φορά, μόνο στο κλιμακοστάσιο. Στην είσοδο υπάρχει πόρτα αλουμινίου (ναι, ξέρω 😬).
Μάλλον με άκουσαν που κατέβαινα τις σκάλες και λάκησαν. Δεν ξέρω ποιος ήταν πιο τυχερός, εγώ ή αυτοί. Μάλλον αμφότεροι. Γιατί κρατούσα τη σιδερένια βέργα που μετράμε το πετρέλαιο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι την πόρτα την άνοιξαν κλειδωμένη, δηλ. όταν έφυγαν είδα ότι η κλειδαριά ήταν έξω, χωρίς όμως να υπάρχουν σημάδια παραβίασης.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι, για να μην έχουμε κι άλλο περιστατικό, κι άλλη “επίσκεψη” ή τύπου εσύ στο χώμα κι εγώ στη φυλακή, πρέπει να κάτι να κάνω για να ενισχυθεί η ασφάλεια της πόρτας. Αλλαγή με ασφαλείας μάλλον δεν παίζει γιατί η πόρτα είναι δίφυλλη (άνοιγμα πάνω από 2+ μέτρα) και ο συνιδιοκτήτης έχει καβούρια στις τσέπες.

Ο αφαλός είναι Mauer. Τον κρατάω;
Άρα, πού να εστιάσω από τη στιγμή που πρόκειται για πόρτα αλουμινίου; Στην κλειδαριά;
Αυτή είναι 3 σημείων, μαχαιρωτή -βλ. φωτό, νομίζω έτσι λέγεται.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

μεγαλο κατσαβιδι ή λοσταρακι μεταλλικο/πλαστικο.

3 σημειων ειτε μηχανικη - ειτε αυτοματη θα λυσει το προβλημα.
το αυτοματη μαλλον το ξεχνατε λογω κοστους κ υπολοιπης περιγραφης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τωρινή κλειδαριά μαχαιρωτή είναι, 3 σημείων. Αλλά:
Όταν η πόρτα είναι ανοικτή (στον αέρα), το κλειδί γυρίζει δύο φορές, ενώ όταν είναι κλειστή γυρίζει μόνο μία. Με αποτέλεσμα, οι γλώσσες να μην βγαίνουν εντελώς προς τα έξω. Η πάνω και η κάτω γλώσσα, δε, έχουν ένα “νύχι”, το οποίο αποκαλύπτεται μόνο όταν το κλειδί γυρίσει 2 φορές. Τώρα, το κλειδί δυσκολεύεται να γυρίσει 2 φορές με την πόρτα κλειστή.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι έχει γίνει είναι ότι κάποια στιγμή -που το κάτω πειράκι που μπαίνει στο πάτωμα για να κρατάει το ένα φύλλο σταθερά κλειστό είχε σπάσει- ήρθε ένας αλουμινάς και άλλαξε ολόκληρο αυτό το λαμάκι που ολισθαίνει πάνω και κάτω. Το νέο λαμάκι όμως δεν έχει τρύπα στο ύψος που βγαίνει η κάτω γλώσσα, οπότε η κάτω γλώσσα δεν μπορεί να βγει τέρμα έξω, παρά μόνο κατά το ήμισυ.
Πώς μπορώ να ανοίξω τρύπα εκεί; Πρέπει να βγάλω αυτό το λαμάκι (συρταρτωτά?) ή μπορεί το κόψιμο για την τρύπα να γίνει και με το λαμάκι τοποθετημένο;

Για του λόγου το αληθές:
Κάτω γλώσσα με το κλειδί γυρισμένο 2 φορές

4.jpg


Κάτω γλώσσα με το κλειδί γυρισμένο 1 φορά:

6.jpg

Επεξ/σία από so-was-Red
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, so-was-Red said:

Η τωρινή κλειδαριά μαχαιρωτή είναι, 3 σημείων. Αλλά:
Όταν η πόρτα είναι ανοικτή (στον αέρα), το κλειδί γυρίζει δύο φορές, ενώ όταν είναι κλειστή γυρίζει μόνο μία. Με αποτέλεσμα, οι γλώσσες να μην βγαίνουν εντελώς προς τα έξω. Η πάνω και η κάτω γλώσσα, δε, έχουν ένα “νύχι”, το οποίο αποκαλύπτεται μόνο όταν το κλειδί γυρίσει 2 φορές. Τώρα, το κλειδί δυσκολεύεται να γυρίσει 2 φορές με την πόρτα κλειστή.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι έχει γίνει είναι ότι κάποια στιγμή -που το κάτω πειράκι που μπαίνει στο πάτωμα για να κρατάει το ένα φύλλο σταθερά κλειστό είχε σπάσει- ήρθε ένας αλουμινάς και άλλαξε ολόκληρο αυτό το λαμάκι που ολισθαίνει πάνω και κάτω. Το νέο λαμάκι όμως δεν έχει τρύπα στο ύψος που βγαίνει η κάτω γλώσσα, οπότε η κάτω γλώσσα δεν μπορεί να βγει τέρμα έξω, παρά μόνο κατά το ήμισυ.
Πώς μπορώ να ανοίξω τρύπα εκεί; Πρέπει να βγάλω αυτό το λαμάκι (συρταρτωτά?) ή μπορεί το κόψιμο για την τρύπα να γίνει και με το λαμάκι τοποθετημένο;

Για του λόγου το αληθές:
Κάτω γλώσσα με το κλειδί γυρισμένο 2 φορές

4.jpg


Κάτω γλώσσα με το κλειδί γυρισμένο 1 φορά:

6.jpg

βγαζεις αντικρυσματα, μεγαλωνεις τα κενα, ξανα-βαζεις τα αντικρυσματα και εισαι ετοιμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, so-was-Red said:

Η τωρινή κλειδαριά μαχαιρωτή είναι, 3 σημείων. Αλλά:
Όταν η πόρτα είναι ανοικτή (στον αέρα), το κλειδί γυρίζει δύο φορές, ενώ όταν είναι κλειστή γυρίζει μόνο μία. Με αποτέλεσμα, οι γλώσσες να μην βγαίνουν εντελώς προς τα έξω. Η πάνω και η κάτω γλώσσα, δε, έχουν ένα “νύχι”, το οποίο αποκαλύπτεται μόνο όταν το κλειδί γυρίσει 2 φορές. Τώρα, το κλειδί δυσκολεύεται να γυρίσει 2 φορές με την πόρτα κλειστή.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι έχει γίνει είναι ότι κάποια στιγμή -που το κάτω πειράκι που μπαίνει στο πάτωμα για να κρατάει το ένα φύλλο σταθερά κλειστό είχε σπάσει- ήρθε ένας αλουμινάς και άλλαξε ολόκληρο αυτό το λαμάκι που ολισθαίνει πάνω και κάτω. Το νέο λαμάκι όμως δεν έχει τρύπα στο ύψος που βγαίνει η κάτω γλώσσα, οπότε η κάτω γλώσσα δεν μπορεί να βγει τέρμα έξω, παρά μόνο κατά το ήμισυ.
Πώς μπορώ να ανοίξω τρύπα εκεί; Πρέπει να βγάλω αυτό το λαμάκι (συρταρτωτά?) ή μπορεί το κόψιμο για την τρύπα να γίνει και με το λαμάκι τοποθετημένο;

Για του λόγου το αληθές:
Κάτω γλώσσα με το κλειδί γυρισμένο 2 φορές

4.jpg


Κάτω γλώσσα με το κλειδί γυρισμένο 1 φορά:

6.jpg

Αλουμινας ΓΤΠ κοινως, επαγγελματιες της πλακας, αλλα τα μαυρα χωρις αποδειξεις μαυρα.

Τουλαχιστον ας ηταν κυριλε και αψογοι στις δουλειες που κανουν οχι ξεπετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Αλουμινας ΓΤΠ κοινως, επαγγελματιες της πλακας, αλλα τα μαυρα χωρις αποδειξεις μαυρα.

Τουλαχιστον ας ηταν κυριλε και αψογοι στις δουλειες που κανουν οχι ξεπετα

Να προσθέσω τη λέξη "καβάλα" μετά το ΓΤΠ, έτσι για να ολοκληρωθεί ο χαρακτηρισμός. Μην κάνουμε κι εμείς μισές δουλειές. 😄

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...