Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@troi.g
σε ευχαριστώ πολυ, αυριο κιόλας θα μιλησω με σιδερα και υδραυλικό να δουμε πως θα το κανουμε. βέβαια στην πρώτη φωτο που βλέπω εξέχει η βαση  και από πανω κουμπώνει η βαση του ηλιακού και εξέχει πολυ απο τη σκέπη, βεβαια αν είναι πιο χρηστικό και γλιτώσω στο μέλλον άλλες δουλειές η ομορφιά παει σε δεύτερη μοίρα.
 

μια ακομα βοήθεια ρε παιδια, ξέρω ανοίγω μεγάλο και γενικό θεμα αλλα γενικά έχω βοηθηθεί περισσότερο απο το φόρουμ και τη συζήτηση εδώ παρά σε μάστορες.

όπως έγραψα πιο πάνω το μπόιλερ θα μπει στο λεβητοστάσιο η σκεπή είναι ψηλά και είναι δύσκολη η πρόσβαση σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή το μπόιλερ. τι είδους καθρέφτες να επιλέξω και τι μποιλερ λεβητοστάσιου;

σα μαρκα εδω στην Τρίπολη έχουμε αυτον https://www.karagiannis-solar.gr/

το έχει βάλει ο πεθερός μου και ενας-δυο συγγενείς.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Εχθές έκανα μια βόλτα στα πεθερικά μου για να δούν τα εγγόνια τους στην Νέα Ιωνία και όπως χάζευα τις ταράτσες για ηλιακούς μέτρησα, οι 7 στους 10 είχαν βάλει Μαλτέζο. Βέβαια ξέρω οτι έχει και τοπικό κατάστημα στην περιοχή ο Μαλτέζος. Μου είχε πει η γυναίκα μου οτι είχαν κατάστημα κοντά στον Μαλτέζο και οτι παλιά κάνανε ουρά. Το άλλο ποσοστό ήταν Sonne, Skyland και Ηλιοακμή.

Ειναι με μονωμενη περιπτωση.. Δεν μπορεις να βγαλεις σφαιρικη εικονα! Και στο Αιγαλεω θα δεις πολλους Romina!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Παραπληροφορηση και συκοφαντια μαζι!!!  Ναι μπορει να υπαρχουν περιστατικα.. Αυτα ομως γινονται και στις καλυτερες εταιρειες πχ Calpak!

Ντροπη σου γιατι αν πουμε αυτο για τα μποιλερ της nobel τοτε για την Ηλιοακμη τι θα επρεπε να πουμε που εχει καρα εκτεθει!!!???

Ο nobel απο παλια εχει κανει τρελες πωλησεις!!! Δεν υπαρχει ταρατσα που να μην συναντησεις απο εναν nobel!!!

Ακομα και τωρα βρισκεται σε καλο level πωλησεων με το οικονομικο τους μοντελο αελιος χωρις μεχρι στιγμης να εχουν ακουστει προβλημα!!!  Σε αυτους που περισσευει χρημα αξιζει να παρουν τον classic!!!

Προσεχε σου μιλαω εγω ετσι για την nobel που αν χρειαστω αυριο ηλιακο θα κοιταξω σε mastersol και violari !!!

Είναι ντροπή μου επειδή είπα την άποψη μου για τα συγκεκριμένα μποιλερ; Νόμιζα ότι εδώ μπορούμε και λέμε τη ΓΝΩΜΗ μας , δεν πήρα κάποιον από το χεράκι , να τον πάω να ψωνίσει από το μαγαζί που θέλω , και να πάρει το μποιλερ που θα του πω. Εσύ ας πούμε , που προτείνεις μάρκες και τιμές ; σου έγραψα κάτι; Εγώ απλά είπα την άποψη μου , μεγάλα παιδιά είμαστε, ελεύθερη αγορά έχουμε, και ο καθένας μας παίρνει ότι πίστευει ότι είναι καλύτερο για εκείνον.

Από κάτι τέτοια σχόλια είχα σταματήσει να ασχολούμαι και λίγο παλιότερα , λες τι γνώμη σου , και ύστερα απολογησε για τα πάντα. Αν έλεγα κάτι τεχνικό το οποίο να ήταν λάθος , θα δεχομουν την κριτική , και πάλι την καλοπροαίρετη κριτική , το να λες ντροπή μου για τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη , αυτό δε το δέχομαι. 

Συγνώμη στους υπόλοιπους για το οφτοπικ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο δια ταυτα, επειδη το θεμα παραειναι πολυπλοκο για καποιον που δεν εχει τις καταλληλες γνωσεις για να αξιολογησει, ο μεσος καταναλωτης τι νομιζετε οτι ειναι καλυτερο να κανει; να ζητα και να ψαχνει πιστοποιητικα απο την καθε εταιρια, να διαβαζει κριτικες στο σκρουτζ, να βρει απλα εναν υδραυλικο που εμπιστευεται και να αποφασισει εκεινος για μαρκα; να ρωταει τους γειτονες τι εβαλαν κι αν ειναι ευχαριστημενοι; να βαλει οπωσδηποτε απο εταιρια που εχει εκπροσωπηση στην πολη του;

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ο nobel απο παλια εχει κανει τρελες πωλησεις!!! Δεν υπαρχει ταρατσα που να μην συναντησεις απο εναν nobel!!!

σωστός  Έχω έναν nobel apollon 160lt (2 άτομα ) 11 χρόνια 5τρυπη αντίσταση  Σκεπάζω 1 συλλέκτη τέλος Μαΐου - Σεπτεμβρίου  και όλα οκ Συντήρηση μόνος μου 2,5 -3 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, troi.g είπε

Είναι ντροπή μου επειδή είπα την άποψη μου για τα συγκεκριμένα μποιλερ; Νόμιζα ότι εδώ μπορούμε και λέμε τη ΓΝΩΜΗ μας , δεν πήρα κάποιον από το χεράκι , να τον πάω να ψωνίσει από το μαγαζί που θέλω , και να πάρει το μποιλερ που θα του πω. Εσύ ας πούμε , που προτείνεις μάρκες και τιμές ; σου έγραψα κάτι; Εγώ απλά είπα την άποψη μου , μεγάλα παιδιά είμαστε, ελεύθερη αγορά έχουμε, και ο καθένας μας παίρνει ότι πίστευει ότι είναι καλύτερο για εκείνον.

Από κάτι τέτοια σχόλια είχα σταματήσει να ασχολούμαι και λίγο παλιότερα , λες τι γνώμη σου , και ύστερα απολογησε για τα πάντα. Αν έλεγα κάτι τεχνικό το οποίο να ήταν λάθος , θα δεχομουν την κριτική , και πάλι την καλοπροαίρετη κριτική , το να λες ντροπή μου για τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη , αυτό δε το δέχομαι. 

Συγνώμη στους υπόλοιπους για το οφτοπικ. 

Η τοποθετηση σου ειναι σωστη και σεβαστη γι αυτο και ανακαλω!

Οπως το λες.. Ετσι και γω προτεινω να παρουμε το καλυτερο brand και την ακριβοτερη σειρα! Γιατι ο ηλιακος ειναι επενδυση.. Μπορει να τον πληρωσουμε στην διπλασια τιμη και να τα σκαμε στη συντηρηση αλλα ξερουμε οτι εχουμε ενα προιον φτιαγμενο με τα καλυτερα υλικα που σημαινει καλυτερη αποδοση και μακροζωία!!!

Και εννοειται το ψαχνουμε καλα.. να ειναι εξολοκληρου Ελληνικος!!!

 

10 λεπτά πριν, hp8 είπε

σωστός  Έχω έναν nobel apollon 160lt (2 άτομα ) 11 χρόνια 5τρυπη αντίσταση  Σκεπάζω 1 συλλέκτη τέλος Μαΐου - Σεπτεμβρίου  και όλα οκ Συντήρηση μόνος μου 2,5 -3 χρόνια 

Ποσα τμ συλλεκτη εχεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

2   1,5 x 1 Αθηνα

Τον classic εχεις! Ο apollon ειναι η ακριβοτερη σειρα..!  Βγαινει 160/2τμ και 200/2.6τμ

22 λεπτά πριν, hp8 είπε

σωστός  Έχω έναν nobel apollon 160lt (2 άτομα ) 11 χρόνια 5τρυπη αντίσταση  Σκεπάζω 1 συλλέκτη τέλος Μαΐου - Σεπτεμβρίου  και όλα οκ Συντήρηση μόνος μου 2,5 -3 χρόνια 

Στα 3 χρονια που κανεις τον καθαρισμο βγαζεις πολλα αλατα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PLACEBO_89 είπε

Τον classic εχεις! Ο apollon ειναι η ακριβοτερη σειρα..!  Βγαινει 160/2τμ και 200/2.6τμ

μπορεί και να χεις δίκιο 11 χρόνια είναι αυτά :) όπως κι ένα howat που έχω  μαμαει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

μπορεί και να χεις δίκιο 11 χρόνια είναι αυτά :) όπως κι ένα howat που έχω  μαμαει 

Βρισκεις την φλαντζα του σε ιμιτασιον? Η δικη του ειναι καλη αλλα ακριβη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν calpak εχω απο το 1985 80λιτρο με 2 πλακεσ 1.4χ0.9 αν δε κανω λαθος

τον εχω ανοιξει 2 φορες και εβγαλα χαλικι ενα κουβα

αλλαξα φλαντζα και συνεχιζει ακαθεκτος ...εχω βαλει φιλτρο στη παροχη μονο

αν βαλω αλλον παλι calpak θα παρω ..και ο καθενας μας ετσι πρεπει να κανει αν ειναι ευχαριστημενος απο ενα προιον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

εναν calpak εχω απο το 1985 80λιτρο με 2 πλακεσ 1.4χ0.9 αν δε κανω λαθος

τον εχω ανοιξει 2 φορες και εβγαλα χαλικι ενα κουβα

αλλαξα φλαντζα και συνεχιζει ακαθεκτος ...εχω βαλει φιλτρο στη παροχη μονο

αν βαλω αλλον παλι calpak θα παρω ..και ο καθενας μας ετσι πρεπει να κανει αν ειναι ευχαριστημενος απο ενα προιον

Αφου φοραει παλιους συλλεκτες γι αυτο αντεχει ακομα!!! Αν του εβαζες επιλεκτικο θα τον επαιρνες στο χερι!!!

Και μενα ο δικος μου εχουν περασει αρκετα χρονια και φοραει μεγαλυτερο συλλεκτη-επιλεκτικο για τα λιτρα του μποιλερ χωρις να του εχω κανει τιποτα απο συντηρηση!!!! Αποδιδει σαν να ειναι καινουργιος!!!

Δεν ειναι ομως ετσι.. κανω αλλα πραγματα που δεν τον εχω παρει στο χερι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Βρισκεις την φλαντζα του σε ιμιτασιον? Η δικη του ειναι καλη αλλα ακριβη!!!

στην περιοχή μου  έχει υδραυλικά Του παραγγέλνω και μου φέρνει 1-1,5 € αν θυμάμαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αφου φοραει παλιους συλλεκτες γι αυτο αντεχει ακομα!!! Αν του εβαζες επιλεκτικο θα τον επαιρνες στο χερι!!!

Και μενα ο δικος μου εχουν περασει αρκετα χρονια και φοραει μεγαλυτερο συλλεκτη-επιλεκτικο για τα λιτρα του μποιλερ χωρις να του εχω κανει τιποτα απο συντηρηση!!!! Αποδιδει σαν να ειναι καινουργιος!!!

Δεν ειναι ομως ετσι.. κανω αλλα πραγματα που δεν τον εχω παρει στο χερι!!!

δεν ειμαι ειδικος....συντηρηση περα απο το αντιψυκτικο του δεν κανω τιποτα αλλο και τα 2 καθαρισματα που του εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Η τοποθετηση σου ειναι σωστη και σεβαστη γι αυτο και ανακαλω!

Οπως το λες.. Ετσι και γω προτεινω να παρουμε το καλυτερο brand και την ακριβοτερη σειρα! Γιατι ο ηλιακος ειναι επενδυση.. Μπορει να τον πληρωσουμε στην διπλασια τιμη και να τα σκαμε στη συντηρηση αλλα ξερουμε οτι εχουμε ενα προιον φτιαγμενο με τα καλυτερα υλικα που σημαινει καλυτερη αποδοση και μακροζωία!!!

Και εννοειται το ψαχνουμε καλα.. να ειναι εξολοκληρου Ελληνικος!!!

 

Ποσα τμ συλλεκτη εχεις???

Εντάξει , αφού το αναγνωρίζεις , το αφήνουμε εδώ και είμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...