Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2021 στις 5:37 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

 

Ποια ειναι η συνεπεια του Βιολαρη??? Σου εξηγησε γιατι ειναι ετσι οι συλλεκτες με ασπραδια και σιλικονες του κωλου!!!!  Συνεπεια δεν ειναι που θα σου αντικαταστησει τους συλλεκτες.. Ειναι υποχρεωμενος!!!

 

 

Δεν δώσανε καμία απάντηση πέραν ότι ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία και ότι θα τους αντικαταστήσουν με καινούριους. Πάντος πριν λίγο ενημερώθηκε το τμήμα πωλήσεων του Δήμα και περιμένω απάντηση στα ερωτήματα για τις φωτογραφίες που έστειλα.

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, HYDA είπε

 

 

Γιατι να περιμενεις μεχρι τον Μαιο??? Πληρωσες οσα σου ζητησε και μαλιστα για σωστους συλλεκτες και οχι διαλογης!!!  Οι συλλεκτες περνανε απο ποιοτικο ελεγχο και τεσταρονται και εσυ βλεπεις αυτες τις αθλιοτητες!!! Τετοια παιζεται να μην γινονται ουτε στις οικονομικες σειρες συλλεκτων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να υπάρχει επικοινωνία εδώ μέσα με φωτογραφίες για να μην πιανόμαστε κορόιδα από κανέναν, αν δεν τα λέγατε όλα αυτά που είδατε θα είχα φάει τα μούτρα μου.

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατι να περιμενεις μεχρι τον Μαιο??? Πληρωσες οσα σου ζητησε και μαλιστα για σωστους συλλεκτες και οχι διαλογης!!!  Οι συλλεκτες περνανε απο ποιοτικο ελεγχο και τεσταρονται και εσυ βλεπεις αυτες τις αθλιοτητες!!! Τετοια παιζεται να μην γινονται ουτε στις οικονομικες σειρες συλλεκτων!

Η απάντηση του Βιολάρη είναι ότι ο Δήμας δεν έχει να τους αντικαταστήσει άμεσα και του έδωσαν χρόνο παράδοσης μέσα Μάϊου. Το έχω αναφέρει και αυτό στο email και περιμένω απάντηση από τον Δήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zNikosz είπε

Καλό είναι να υπάρχει επικοινωνία εδώ μέσα με φωτογραφίες για να μην πιανόμαστε κορόιδα από κανέναν, αν δεν τα λέγατε όλα αυτά που είδατε θα είχα φάει τα μούτρα μου.

Και σε μελος μας με esolar  διπλου συλλεκτη(οικονομικη σειρα) ο ενας απο τους 2 ειχε διαφορετικο απορροφητη-καλυτερο και οταν τους ρωτησε του ειπαν απλα ο ενας ειναι navi και στον κανουμε δωρο! Καποια μελη μας γυρισαν και ειπαν οτι ειναι navi(ειχε βαλει φωτογραφιες) και μονο εγω ημουν καθετος οτι δεν ειναι navi-πρεσαριστος κατι που φαινοταν απο τις φωτο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Και σε μελος μας με esolar  διπλου συλλεκτη(οικονομικη σειρα) ο ενας απο τους 2 ειχε διαφορετικο απορροφητη-καλυτερο και οταν τους ρωτησε του ειπαν απλα ο ενας ειναι navi και στον κανουμε δωρο! Καποια μελη μας γυρισαν και ειπαν οτι ειναι navi(ειχε βαλει φωτογραφιες) και μονο εγω ημουν καθετος οτι δεν ειναι navi-πρεσαριστος κατι που φαινοταν απο τις φωτο!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Καλό είναι να υπάρχει επικοινωνία εδώ μέσα με φωτογραφίες για να μην πιανόμαστε κορόιδα από κανέναν, αν δεν τα λέγατε όλα αυτά που είδατε θα είχα φάει τα μούτρα μου.

Η απάντηση του Βιολάρη είναι ότι ο Δήμας δεν έχει να τους αντικαταστήσει άμεσα και του έδωσαν χρόνο παράδοσης μέσα Μάϊου. Το έχω αναφέρει και αυτό στο email και περιμένω απάντηση από τον Δήμα. 

Η απαντηση του καθε Βιολαρη θα επρεπε περα απο το συγνωμη και αφου η  αντικατασταση δεν ειναι αμεση να εδινε καποια επιστροφη χρηματων ή εστω το λιγοτερο να σου ελεγε το 1ο service δωρεαν απο εμας που δεν τους κοστιζει και τιποτα!!!!

4 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! 

Ελπιζω να καταλαβες τι εγραψα.. Αφορα για την εταιρεια esolar! Απλα εδωσα παραδειγμα.. δεν μπορουμε να εχουμε εμπιστοσυνη αν δεν γνωριζουμε και μεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 11:49 ΠΜ, HYDA είπε

Ανεβάζω εδώ φωτογραφία του εν λόγω ηλιακού.

Προσανατολισμός είναι εγγυημένα σωστός (+ ότι όλοι οι ηλιακοί στην περιοχή κοιτάνε στην ίδια κατεύθυνση).

Μοίρες συλλέκτη είναι σωστές (+ έκανα στο παρελθόν και δοκιμή με άλλες μοίρες μέσω ντιζών χωρίς διαφορά στην ουσία)

Το κύκλωμα του συλλέκτη ανοίχτηκε πέρσι το καλοκαίρι και πλύθηκε εσωτερικά (μήπως υπήρχε κάποια απόφραξη. Το νερό έτρεχε ελεύθερα. Καμία διαφορά)

Βλέπετε κάτι περίεργο στη φωτό?

 

IMG_4042.jpeg

κατι πρεπει να παιζει με την εισαγωγη του συλλεκτη ετσι οπως ειναι η σωληνα δεν φαινεται σωστη μηπως εχει 2 γωνιες απο την μερια του καθρεφτη?δεν φαινεται καλα και αυτη η αποτομη κλιση της σωληνας δεν μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Η απαντηση του καθε Βιολαρη θα επρεπε περα απο το συγνωμη και αφου η  αντικατασταση δεν ειναι αμεση να εδινε καποια επιστροφη χρηματων ή εστω το λιγοτερο να σου ελεγε το 1ο service δωρεαν απο εμας που δεν τους κοστιζει και τιποτα!!!!

Όταν ρώτησα τι θέλει από service μου απάντησαν "τίποτα" είναι χάλκινος, θα δεις μόνο τις ασφάλειες αν έχουν πάθει κάτι τίποτα άλλο, και μετά από καιρό αν έχει άλατα. Δεν έχει ανόδιο για να θέλει αλλαγή. Και συμπλήρωμα το αντιψυκτικό. 

8 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Η απαντηση του καθε Βιολαρη θα επρεπε περα απο το συγνωμη και αφου η  αντικατασταση δεν ειναι αμεση να εδινε καποια επιστροφη χρηματων ή εστω το λιγοτερο να σου ελεγε το 1ο service δωρεαν απο εμας που δεν τους κοστιζει και τιποτα!!!!

Ελπιζω να καταλαβες τι εγραψα.. Αφορα για την εταιρεια esolar! Απλα εδωσα παραδειγμα.. δεν μπορουμε να εχουμε εμπιστοσυνη αν δεν γνωριζουμε και μεις!

Ναι το κατάλαβα απλά για να σου απαντήσω και εγώ για να καταλάβεις ότι απαντάω σε εσένα έκανα την παράθεση. 

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Όταν ρώτησα τι θέλει από service μου απάντησαν "τίποτα" είναι χάλκινος, θα δεις μόνο τις ασφάλειες αν έχουν πάθει κάτι τίποτα άλλο, και μετά από καιρό αν έχει άλατα. Δεν έχει ανόδιο για να θέλει αλλαγή. Και συμπλήρωμα το αντιψυκτικό. 

Ναι το κατάλαβα απλά για να σου απαντήσω και εγώ για να καταλάβεις ότι απαντάω σε εσένα έκανα την παράθεση. 

Μπορει με την αλλαγη να σου βαλει δωρο μεταλλικους σωληνες-σπιραλ με την καλη μονωση!!!

Το θεμα δεν ειναι να το ζητησει ο πελατης αλλα να το κανει μονος του για να σ ευχαριστησει!!!  Αλλα τους αφησε το ευ ζην!!!! 

Τωρα κοιτα οι καινουργοι που θα μπουν να ειναι σωστοι τουλαχιστον εξωτερικα οτι φαινεται με το ματι!  Ρωτα κανονικα αν  εκει επρεπει να ειχε λαστιχο EPDM???

Επισης μεσα ο απορροφητης πρεπει να ειναι καθαρος!

38 λεπτά πριν, zNikosz είπε

 

Παρε παραδειγμα οπτικα απο αυτον

Του δημα ειναι ο ιδιος και απ οτι βλεπω δεν βαζουν λαστιχο αλλα γομα..

Πιστευω οτι βοηθησα οσο μπορουσα..

Και στις αρχες αν θυμαμαι καλα σου εγραφα αλλα δεν μου εδινες σημασια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zNikosz είπε

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που εχει, αν μπορεις να το ξεχωρισεις απο τις φωτογραφιες.

received_486929562663694.jpeg

Αυτο που κανει εντυπωση γιατι δεν εχω τις γνωσεις ειναι που εχει την εξοδο του ζεστου στο επανω μερος.

received_912283746005231.jpeg

received_1830771923772183.jpeg

received_286650536420816.jpeg

received_199903331726671.jpeg

Αρκετοί κατασκευαστές ηλιακών , θεωρούν ότι είναι καλύτερα η εξοδος του ζεστού νερού να είναι στο ψηλότερο σημείο , ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να πιάσει θύλακα αέρα. Όσο και αν ακούγεται περίεργο , μπορεί να πιάσει αέρα , εάν η βέργα που μπαίνει εσωτερικά δεν είναι σχεδόν μέχρι το πάνω μέρος του μποιλερ. Με αποτέλεσμα να ανεβαινει περισσοτερο  η πίεση όταν ζεσταίνεται. Βέβαια οι περισσότεροι την βγάζουν από το κάτω μέρος , δε ξέρω γιατί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, troi.g είπε

Αρκετοί κατασκευαστές ηλιακών , θεωρούν ότι είναι καλύτερα η εξοδος του ζεστού νερού να είναι στο ψηλότερο σημείο , ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να πιάσει θύλακα αέρα. Όσο και αν ακούγεται περίεργο , μπορεί να πιάσει αέρα , εάν η βέργα που μπαίνει εσωτερικά δεν είναι σχεδόν μέχρι το πάνω μέρος του μποιλερ. Με αποτέλεσμα να ανεβαινει περισσοτερο  η πίεση όταν ζεσταίνεται. Βέβαια οι περισσότεροι την βγάζουν από το κάτω μέρος , δε ξέρω γιατί.

Εγω γνωριζω ειναι για την μεγιστη θερμοκρασια! Επισης βλεπουμε καποια μποιλερ που εχουν μικροτερο μηκος και μεγαλυτερο υψος-διαμετρο! Και αυτο βοηθαει στο να παρουμε την μεγιστη θερμοκρασια! Δεν ειναι τυχαιο που το καλυτερο μποιλερ σε αποδοση ειναι το καθετο!!!  Σου δινει λιγοτερα λιτρα ζεστου αλλα σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απάντηση του Δήμα στο email που του έστειλα μέχρι στιγμής είναι ερώτημα. "Απο που αγοράστηκαν οι συλλέκτες". Είμαι πολύ περίεργος πια θα είναι η συνέχεια.

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zNikosz είπε

Η απάντηση του Δήμα στο email που του έστειλα μέχρι στιγμής είναι ερώτημα. "Απο που αγοράστηκαν οι συλλέκτες". Είμαι πολύ περίεργος πια θα είναι η συνέχεια.

Λογικο δεν ειναι.. Δεν προμηθευει μονο τον βιολαρη! Λες να μην ειναι του Δημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Λογικο δεν ειναι.. Δεν προμηθευει μονο τον βιολαρη! Λες να μην ειναι του Δημα?

Απάντησα στον Δήμα με το παραστατικό αγοράς όπου μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κάποια απάντηση για την συγκόλληση παρά μόνο ότι επικοινώνησαν με τον κ. Βιολάρη. Μετά από 30 λεπτά με κάλεσε ο κ. Ανδρεάς Βιολάρης και μου είπε ότι αύριο θα γίνει η αλλαγή των συλλεκτών με νέους από εκεί που τους περιμέναμε στα μέσα Μάϊου. Επίσης θα μου κάνει δώρο λέει 2 χρόνια Service (συμπλήρωση αντιψυκτικού, αλλαγή στα μονωτικά υλικά και καθαρισμό αλάτων αν απαιτείτε). Όσον αφορά τις πλαστικές σωληνώσεις μου είπε ότι αυτές βάζουν στους χάλκινους για να αποφύγουν την ηλεκτρόλυση. Ανοξείδωτους σωλήνες βάζουν μόνο στους Glass ηλιακούς. Πάντος αύριο ότι αλλαγές θέλω να γίνουν για να με ευχαριστήσουν θα το κάνουν, όσον αφορά τα μονωτικά υλικά.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 6:05 ΜΜ, predator77 είπε

κατι πρεπει να παιζει με την εισαγωγη του συλλεκτη ετσι οπως ειναι η σωληνα δεν φαινεται σωστη μηπως εχει 2 γωνιες απο την μερια του καθρεφτη?δεν φαινεται καλα και αυτη η αποτομη κλιση της σωληνας δεν μου αρεσει.

Επισυνάπτω νέα φωτογραφία που φαίνεται πιο καλά η εισαγωγή του καθρέπτη. Δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω - εσείς τι λέτε?

 

IMG_4117 (1).jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...