Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, hp8 είπε

στην περιοχή μου  έχει υδραυλικά Του παραγγέλνω και μου φέρνει 1-1,5 € αν θυμάμαι καλά 

Μιλαμε για την φλαντζα την 5τρυπη την μονοκόμματη!??? 

Στο 3:53 Αυτη βρισκεις 1.5ευρω???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Στο 3:53 Αυτη βρισκεις 1.5ευρω???

Αυτήν  άλλα την έχω αλλάξει Στην πρώτη συντήρηση δεν έβρισκα φλατζα και είχα ανοίξει το καζάνι Οποτε  αλλαξα την αντίσταση και τον κουμπωτό θερμοστάτη  με  universal Και έχω βάλει ταφ με κάνουλα μεταξύ καζανιού και  βαλβιδας  και αδειάζω το νερό από εκεί Εχουν  μπει διακοπτες με ρακορ στο ζεστο και κρύο  και δεν κανω τις μπιπ του βιντεο Αντε εγώ να εμπιστευτώ τέτοιο μάστορα Να τρέχει το νερό μέσα στη μόνωση

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αυτήν  άλλα την έχω αλλάξει Στην πρώτη συντήρηση δεν έβρισκα φλατζα και είχα ανοίξει το καζάνι Οποτε  αλλαξα την αντίσταση και τον κουμπωτό θερμοστάτη  με  universal Και έχω βάλει ταφ με κάνουλα μεταξύ καζανιού και  βαλβιδας  και αδειάζω το νερό από εκεί Εχουν  μπει διακοπτες με ρακορ στο ζεστο και κρύο  και δεν κανω τις μπιπ του βιντεο Αντε εγώ να εμπιστευτώ τέτοιο μάστορα Να τρέχει το νερό μέσα στη μόνωση

Μου στελνεις σε πμ το μαγαζι που την φερνει! Σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν έτοιμος να βαλω το μπόιλερ κατω αλλα το μετάνιωσα μεγαλο το κοστος και πολύπλοκο το σύστημα, οποτε παμε στα απλά το μπόιλερ πάνω σκεπή. τωρα εχω μια αλλη απορία να προσθέσω εναλλάκτη τριπλής ενέργειας η οχι; ο υδραυλικός μου ειπε οτι θελω αυτος με τους ηλιακούς μου ειπε οχι. ποια η γνώμη σας ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, someone- είπε

ήμουν έτοιμος να βαλω το μπόιλερ κατω αλλα το μετάνιωσα μεγαλο το κοστος και πολύπλοκο το σύστημα, οποτε παμε στα απλά το μπόιλερ πάνω σκεπή. τωρα εχω μια αλλη απορία να προσθέσω εναλλάκτη τριπλής ενέργειας η οχι; ο υδραυλικός μου ειπε οτι θελω αυτος με τους ηλιακούς μου ειπε οχι. ποια η γνώμη σας ρε παιδιά;

Μου είπε υδραυλικός συγγενής μου, για μέγιστη διάρκεια ζωής του συστήματος να γίνεται χρήση μόνο του ήλιου. Όταν βάλεις ρεύμα και καλοριφέρ τότε αρχίζεις να ρίχνεις την διάρκεια ζωής. Προσωπικά αυτά μου είπε, επίσης μου λέει αν έχεις χρήματα πάρε χάλκινο είναι ότι καλήτερο αλλά ακριβό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, someone- είπε

ήμουν έτοιμος να βαλω το μπόιλερ κατω αλλα το μετάνιωσα μεγαλο το κοστος και πολύπλοκο το σύστημα, οποτε παμε στα απλά το μπόιλερ πάνω σκεπή. τωρα εχω μια αλλη απορία να προσθέσω εναλλάκτη τριπλής ενέργειας η οχι; ο υδραυλικός μου ειπε οτι θελω αυτος με τους ηλιακούς μου ειπε οχι. ποια η γνώμη σας ρε παιδιά;

Σιγουρα τριπλης αξιζει μονο σε κοντινες αποστασεις για να εχεις λιγοτερες απωλειες! Στο τριπλης θελει προσοχη γιατι καποιες φορες μπορει να δημιουργεις υπερθερμανση(φθορα μποιλερ)

Για μενα η καλυτερη συνταγη ενας ηλιακος λιγο μεγαλυτερος για τις αναγκες σας..(χωρις χρηση αντιστασης) Μερικο σκεπασμα το καλοκαιρι και ενα εσωτερικο μποιλερ για το καλοριφερ και μαλιστα λιγα λιτρα για να ζεσταινει γρηγορα!

Κερδιζεις αραια service με μεγαλυτερη αξιοπιστια του ηλιακου και με το εσωτερικο μποιλερ εχεις αμεσα ζεστο νερο! Επισης τον χειμωνα σε μερες με συννεφια αν κανεις χρηση του μποιλερ για χερια-προσωπο κ.α σιγουρα ο ηλιακος θα εχει ζεστο για ντουζ!!!  Σε τετοιες περιπτωσεις πολλοι κανουν χρηση του ηλιακου και για αλλες αναγκες και στο τελος δεν υπαρχει η επιθυμητη θερμοκρασια για ντουζ!!!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, someone- είπε

ήμουν έτοιμος να βαλω το μπόιλερ κατω αλλα το μετάνιωσα μεγαλο το κοστος και πολύπλοκο το σύστημα, οποτε παμε στα απλά το μπόιλερ πάνω σκεπή. τωρα εχω μια αλλη απορία να προσθέσω εναλλάκτη τριπλής ενέργειας η οχι; ο υδραυλικός μου ειπε οτι θελω αυτος με τους ηλιακούς μου ειπε οχι. ποια η γνώμη σας ρε παιδιά;

Δεν ειναι τοσο πολύπλοκο αλλα σχετικα με τον απλο ηλιακο ειναι. Καλα εκανες μιας και λιγοι μπορουν να κάνουν σωστη εγκατάσταση. Κανονικα θελει γεμισμα με αντλια αλλα μερικοι το γεμιζουν απο πανω.  Τριπλης δεν αξίζει. Με καλο ηλιακο λιγες μερες δε θα εχεις νερο και μπορεις με ρευμα. Με τριπλής χάνεις και χωρο στο δοχειο ακομα χωρια θερμικές απώλειες κτλ

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, someone- είπε

ήμουν έτοιμος να βαλω το μπόιλερ κατω αλλα το μετάνιωσα μεγαλο το κοστος και πολύπλοκο το σύστημα, οποτε παμε στα απλά το μπόιλερ πάνω σκεπή. τωρα εχω μια αλλη απορία να προσθέσω εναλλάκτη τριπλής ενέργειας η οχι; ο υδραυλικός μου ειπε οτι θελω αυτος με τους ηλιακούς μου ειπε οχι. ποια η γνώμη σας ρε παιδιά;

Κατ αρχήν , έχεις γραμμές καλοριφέρ στη σκεπή ; σε τι όροφο είσαι; και σε πόσους ορόφους είναι ο ηλιακός;

Αν ο εναλλακτης είναι η πατέντα πάνω στην αντίσταση , και δεν έχεις σκοπό να τον χρησιμοποιήσεις προς το παρόν , μην τον βάλεις. Εάν είναι με σερπαντίνα εσωτερικά στο μποιλερ , όπου είναι και το σωστό , για μένα βάλτο. Το κόστος είναι μικρό , και αν το θελήσεις μετά θέλει πατέντες. Σε καμία περίπτωση το καλοριφέρ δε πρόκειται να σου δημιουργήσει φθορές στον ηλιακό.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια. μενω σε παραλιακό μερος που γενικά εχει πολυ ηλιο (αστρος αρκαδιας) εδω δε βαζει κανείς ξεχωριστό μποιλερ, ολοι τα έχουν σκεπή και τελος. στο πατρικό μου βόρεια Ελλάδα με πολλα μείον ο πατέρας μου το εχει οπως ακριβώς λετε, στην ταράτσα ο ηλιακός και στο πατάρι του σπιτιού ενα μποιλερ 120 λιτρα με ρευμα.

δε νομίζω να μπορω τωρα να βάλω μποιλερ στο πατάρι αλλα ίσως μπορω να το βαλω λεβητοστασίο διπλα απο το λέβητα και να αφησω στη σκεπή μονο με ηλιο. το σπίτι ειναι διπλοκατοικια και είμαι στο δεύτερο οροφο. οι δικες μου σωλήνες που πανε πανω ειναι 4 αν θυμάμαι καλα, ο υδραυλικός είχε κανει την εγκατάσταση για βεβιασμένης κίνησης οποτε θεωρώ μπορεί να περισσέψουν σωλήνες οχι να μη φτάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, someone- είπε

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια. μενω σε παραλιακό μερος που γενικά εχει πολυ ηλιο (αστρος αρκαδιας) εδω δε βαζει κανείς ξεχωριστό μποιλερ, ολοι τα έχουν σκεπή και τελος. στο πατρικό μου βόρεια Ελλάδα με πολλα μείον ο πατέρας μου το εχει οπως ακριβώς λετε, στην ταράτσα ο ηλιακός και στο πατάρι του σπιτιού ενα μποιλερ 120 λιτρα με ρευμα.

δε νομίζω να μπορω τωρα να βάλω μποιλερ στο πατάρι αλλα ίσως μπορω να το βαλω λεβητοστασίο διπλα απο το λέβητα και να αφησω στη σκεπή μονο με ηλιο. το σπίτι ειναι διπλοκατοικια και είμαι στο δεύτερο οροφο. οι δικες μου σωλήνες που πανε πανω ειναι 4 αν θυμάμαι καλα, ο υδραυλικός είχε κανει την εγκατάσταση για βεβιασμένης κίνησης οποτε θεωρώ μπορεί να περισσέψουν σωλήνες οχι να μη φτάνουν.

Αφού έχεις σωλήνες , τότε πάρε τριπλής και συνδέσε τον. Βέβαια οι σωλήνες βεβιασμένης λογικά καταλήγουν στο λεβητοστάσιο , ενώ κανονικά το μποιλερ πρέπει να πάρει από το κολλεκτερ σου. Φαντάζομαι ότι έχεις αυτονομία , σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, someone- είπε

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια. μενω σε παραλιακό μερος που γενικά εχει πολυ ηλιο (αστρος αρκαδιας) εδω δε βαζει κανείς ξεχωριστό μποιλερ, ολοι τα έχουν σκεπή και τελος. στο πατρικό μου βόρεια Ελλάδα με πολλα μείον ο πατέρας μου το εχει οπως ακριβώς λετε, στην ταράτσα ο ηλιακός και στο πατάρι του σπιτιού ενα μποιλερ 120 λιτρα με ρευμα.

δε νομίζω να μπορω τωρα να βάλω μποιλερ στο πατάρι αλλα ίσως μπορω να το βαλω λεβητοστασίο διπλα απο το λέβητα και να αφησω στη σκεπή μονο με ηλιο. το σπίτι ειναι διπλοκατοικια και είμαι στο δεύτερο οροφο. οι δικες μου σωλήνες που πανε πανω ειναι 4 αν θυμάμαι καλα, ο υδραυλικός είχε κανει την εγκατάσταση για βεβιασμένης κίνησης οποτε θεωρώ μπορεί να περισσέψουν σωλήνες οχι να μη φτάνουν.

Μπορεις να βαλεις ενα boiler στο λεβητοστασιο και με καποιες βαλβιδες/βανες να περνάει απο το boiler το νερο ή με διαφορους αυτοματισμους αν δεν εχει ο ηλιακος. Ομως το κόστος αγοράς/αυτοματισμών μποιλερ/εγκατάστασης κτλ  δε θα βγαλει τα λεφτα του πιστευω. Για να γινει σωστα κανονικα θελει μελέτη μηχανικού που να γνωρίζει ομως.

Το ποιο απλό με λιγοτερους μπελάδες ειναι ηλιακός απλός καλης ποιότητας και καλή εγκατασταση που δεν ειναι πολυπλοκη διαδικασία. Επισης η περιοχη σου νομιζω ειναι σε καλη ζωνη και θα εχεις ηλιο και ζεστο νερο εκτος απο ελαχιστες μερες. Οταν εμενα στο χαλανδρι με ηλιακο της πλακας λιγες μερες χρειαζομουν να βαλω αντισταση

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@troi.g
εχω αυτονομία στη θερμανση και σε λιγο καιρο ο πρώτος όροφος θα βαλει αντλία θερμότητας και θα αποσυνδεθεί τελείως απο το λέβητα πετρελαίου.

@ΠάρηςΓ
 αρα παρη εσύ προτείνεις διπλης λογω του οτι εδω εχω πολύ ήλιο και αν χρειαστώ συμπλήρωμα αναβω ρευμα.

εχω μπερδευτεί ρε παιδιά, αυτός που πουλάει τους ηλιακούς μου ειπε δε σου προτείνω τριπλής θα ειναι σα να ζεσταίνεις ενα ακομα δωμάτιο, μου πρότεινε να μου βαλει ενα θερμόμετρακι να βλέπω πόσους βαθμούς εχει το μπόιλερ και αν θελω παραπάνω τοτε να αναβω το ηλεκτρικό.

σε λιγο θα παω απο το σπίτι θα ειναι εκει ο υδραυλικός να τον ρωτήσω διαφορα, να δω αν θα βγάλω άκρη.

 

 

 

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, someone- είπε


 αρα παρη εσύ προτείνεις διπλης λογω του οτι εδω εχω πολύ ήλιο και αν χρειαστώ συμπλήρωμα αναβω ρευμα.

εχω μπερδευτεί ρε παιδιά, αυτός που πουλάει τους ηλιακούς μου ειπε δε σου προτείνω τριπλής θα ειναι σα να ζεσταίνεις ενα ακομα δωμάτιο, μου πρότεινε να μου βαλει ενα θερμόμετρακι να βλέπω πόσους βαθμούς εχει το μπόιλερ και αν θελω παραπάνω τοτε να αναβω το ηλεκτρικό.

σε λιγο θα παω απο το σπίτι θα ειναι εκει ο υδραυλικός να τον ρωτήσω διαφορα, να δω αν θα βγάλω άκρη.

Σε εναν ιδανικό κόσμο θα πήγαινες σε εναν μηχανολογο/εταιρία και θα σου εκανε μια σωστή μελέτη και τεχνοοικονομικη αναλύση βάση των αναγκών σου και μετα θα τα εφάρμοζε ενας υδραυλικός με επιβλεψη του μηχανικου και θα είχες μακροχρόνια όφελος. Στη πραγματικότητα θα σου πουλήσουν οτι εχουν διαθέσιμο/συμφερον και άποψης μαγαζάτορα/υδραυλικού που πολλες φορες δεν ειναι αντικειμενική. Οπότε μη περιμένεις να βρεις απάντηση αντικειμενική θέλει ανάλυση. 

Για πιο λογο θελεις τριπλής; 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, someone- είπε

αυτός που πουλάει τους ηλιακούς μου ειπε δε σου προτείνω τριπλής θα ειναι σα να ζεσταίνεις ενα ακομα δωμάτιο,

σωστά στο είπε  Καθ όσον για ένα μποιλερ 160L θέλεις 3500-4000 θερμίδες από το λέβητα για να ζεσταθεί αφ ενος αφ ετερου αν εχεις τον ιδιο κυκλοφορητη και στην θερμανση θα πρεπει να ξερεις το μανομετρικο του  κυκλοφορητή και να δεις αν είναι επαρκής  ως προς το το σύνολο των αντιστάσεων ροής

Επεξ/σία από hp8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, someone- είπε

@troi.g
εχω αυτονομία στη θερμανση και σε λιγο καιρο ο πρώτος όροφος θα βαλει αντλία θερμότητας και θα αποσυνδεθεί τελείως απο το λέβητα πετρελαίου.

@ΠάρηςΓ
 αρα παρη εσύ προτείνεις διπλης λογω του οτι εδω εχω πολύ ήλιο και αν χρειαστώ συμπλήρωμα αναβω ρευμα.

εχω μπερδευτεί ρε παιδιά, αυτός που πουλάει τους ηλιακούς μου ειπε δε σου προτείνω τριπλής θα ειναι σα να ζεσταίνεις ενα ακομα δωμάτιο, μου πρότεινε να μου βαλει ενα θερμόμετρακι να βλέπω πόσους βαθμούς εχει το μπόιλερ και αν θελω παραπάνω τοτε να αναβω το ηλεκτρικό.

σε λιγο θα παω απο το σπίτι θα ειναι εκει ο υδραυλικός να τον ρωτήσω διαφορα, να δω αν θα βγάλω άκρη.

 

 

 

Ρώτησες εάν η σερπαντίνα είναι μέσα στο μποιλερ ή πάνω στην αντίσταση ; και πόση διαφορά έχει στην τιμή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...