Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, HYDA είπε

Τι υλικό να βάλω και τι να ζητήσω από τον υδραυλικό να προσέξει; Προφανώς πρέπει να ασχολούμαστε εμεις με όλες τις λεπτομέρειες..

τις 2 γωνιες 22χ22 χαλκου τουμποραματος(σολαρ) και 2-3 μετρα τουμποραμα φ22 και μονωση καινουρια εννοειτε και καινουρια υγρα 2 λιτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, HYDA είπε

Τι υλικό να βάλω και τι να ζητήσω από τον υδραυλικό να προσέξει; Προφανώς πρέπει να ασχολούμαστε εμεις με όλες τις λεπτομέρειες..

 Μια και θα φέρεις μάστορα πεστου να κοιτάξει μήπως υπάρχει βέλος  🔝 μπας και έχει μπει το πάνω κάτω και χαλάει η ροή Λογικά και χωρίς βέλος από τον υδροσκελετο μπορεί να το καταλάβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Τώρα μάλιστα μιλάμε.. τα συμπεράσματα δικά σας.. ιδού οι νέοι συλλέκτες.

received_451742239255150.jpeg

received_185404616761758.jpeg

received_1048098112388139.jpeg

received_281844103559889.jpeg

received_1126359894541493.jpeg

Super! Τελικα σε αυτους μπαινει γομα..! Θα ηθελα σε 10-15μερες που θα εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα.. να μας πεις την αποψη σου στην αποδοση!  Πρεπει να τον αφησεις να καψει το νερο για ν αρχιζει να δουλευει σωστα.. Βεβαια επειδη πλεον εχουμε δυνατη ακτινοβολια δεν ειναι κατι δυσκολο ν ανεβασει θερμοκρασιες..!

Τωρα το ποσο θα βολεψει τις αναγκες σας τον χειμωνα θα το δεις απο Νοεμβρη-Μαρτιο ή και μεχρι αρχες Απριλιου.

Για να ξερεις ποσο καλα αποδιδει πρεπει υπο καποιες συνθηκες να μετρας την θερμοκρασια νερου πριν και μετα απο μια ηλιοφανεια.  Με το δαχτυλο δεν μπορεις να καταλαβεις και πολλα μιας και απο τους 60β θεωρειται καυτο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη οι μεγαλες κλισεις δεν επηρεαζουν την ροη???

Επισης επρεπε να μπει μποιλερ που την εισαγωγη να την ειχε στην ακρη! Την εχει στην μεση γιατι ειναι για διπλο συλλεκτη!  Μεγαλες κλισεις οπως και το μεγαλυτερο μηκος σωληνα στην ανοδο μειωνουν τους κυκλους ροης!!!

Το ενα ερχεται και συμπληρωνει το αλλο.. Δηλαδη μια ο μικρος συλλεκτης συν αυτα.. φτανουν να δεις το τελικο αποτελεσμα που βλεπει ο ts! 

 

8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Σωστα τα λες. Όταν είπα για μοίρες , εννοούσα ως προς τα δεξιά αριστερά , και όχι ως προς τις 45μοιρες που πρέπει να είναι οι συλλέκτες. 

Επεξ/σία από troi.g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε με καποιο τροπο να διαπιστωσουμε αν εχει προκληθει ζημια (αν μικρυνε η διατομη των σωληνωσεων) στο κλειστο κυκλωμα απο παλιο αντιψυκτικο υγρο;  Υπαρχει διαθεσιμη η πληροφορια ποσα λιτρα χωραει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Μπορουμε με καποιο τροπο να διαπιστωσουμε αν εχει προκληθει ζημια (αν μικρυνε η διατομη των σωληνωσεων) στο κλειστο κυκλωμα απο παλιο αντιψυκτικο υγρο;  Υπαρχει διαθεσιμη η πληροφορια ποσα λιτρα χωραει;

Η ερώτηση που μπάζει από παντού Τι να μαντέψουμε ? Πόσες σωλήνες έχει ο συλλέκτης , τι μήκος και τι διάμετρο έχει η κάθε μια ?  πόσο μήκος και τι διάμετρο έχουν οι σωλήνες προσαγωγής - επιστροφής ? Λίτρα μποιλερ  μπας και υπολογιστη η χωρητικοτητα του μανδυα ? ;)

http://www.zhitov.ru/el/volume_pipes/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

Η ερώτηση που μπάζει από παντού Τι να μαντέψουμε ? Πόσες σωλήνες έχει ο συλλέκτης , τι μήκος και τι διάμετρο έχει η κάθε μια ?  πόσο μήκος και τι διάμετρο έχουν οι σωλήνες προσαγωγής - επιστροφής ? Λίτρα μποιλερ  μπας και υπολογιστη η χωρητικοτητα του μανδυα ? ;)

http://www.zhitov.ru/el/volume_pipes/

Δεν ζητησα να κατσει να υπολογισει κανενας, ειδικα χωρις κανενα δεδομενο. Αν υπαρχει ευκολος τροπος; πχ ο κατασκευαστης να αναφερει οτι γεμιζει με 4 λιτρα υγρο και επειτα απο αλλαγη να διαπιστωσεις οτι πηρε 3.85 λιτρα.

ή καποιος αλλος τροπος που να ξερουν οι γνωστες.

Τουλαχιστον καποιος τροπος καθαρισμου που καθαριζει τις σωληνωσεις; πχ καποιο μηχανημα ή καποιο χημικο εκτός του ξεπλυματος με νερο. Αναλαμβανουν κατι τετοιο οι υδραυλικοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Δεν ζητησα να κατσει να υπολογισει κανενας, ειδικα χωρις κανενα δεδομενο. Αν υπαρχει ευκολος τροπος; πχ ο κατασκευαστης να αναφερει οτι γεμιζει με 4 λιτρα υγρο και επειτα απο αλλαγη να διαπιστωσεις οτι πηρε 3.85 λιτρα.

ή καποιος αλλος τροπος που να ξερουν οι γνωστες.

Τουλαχιστον καποιος τροπος καθαρισμου που καθαριζει τις σωληνωσεις; πχ καποιο μηχανημα ή καποιο χημικο εκτός του ξεπλυματος με νερο. Αναλαμβανουν κατι τετοιο οι υδραυλικοι;

Κάποιοι συλλέκτες αναφέρουν λίτρα , τώρα όσον αφορά το μποιλερ .....

Για 2 συλλέκτες περίπου 10 λιτρα υπολόγισε, ακριβώς δύσκολα να το βρεις. Ειδικά η διαφορά που αναφέρεις...

Τώρα αν είναι ελαφρώς βουλωμενο , τα ίδια λίτρα θα σου πάρει , αλλά θα δυσκολεύεται η κυκλοφορία του νερού. Δεν μπορείς να το δεις με τον τρόπο που αναφέρεις. Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις (εάν πιάνουν τα χέρια σου) είναι να λύσεις τούς συλλέκτες και να βάλεις σιγά σιγά νερό , στον καθένα , μέχρι να δεις ότι βγαίνει από την άλλη πλευρά , και ύστερα άνοιξε τη βρύση τέρμα. Αυτό στο λέω γιατί εάν είναι βουλωμενος θα ανέβασει τη πίεση του δικτύου , και δε το θέλουμε αυτό. Ύστερα κάντο και στο μποιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

ενδιαφερομαι για αγορα ηλιακου. Μεχρι σημερα δεν υπηρχε! διαβασα διαφορα εδω μεσα και τελικα συμπερασμα δεν εβγαλα. 

εχω κοιταξει διαφορα μεταξυ αυτων, nobel. ηλιοακμη, sol violaris, calpak...

τι θα ηθελα:

ειναι για 4 ατομα να παω σε 160 ή  200λιτρα?

απο οτι διαβασα μαλλον επιλεκτικο?

εχω ηδη μποιλερ λεω να το αφήσω και να βάλω ηλεκτροβάνα ωστε να εχω τις μερες του χειμώνα  νερο από εκεί. 

σωληνες συνδεσης μου προτειναν πλαστικη με μόνωση uv 0,9mm 

ποια να αποφυγω; μάρκες μοντέλα κλπ. διαβασα για τους nobel βουλγαριας. 

η αποψη σας για τα συστηματα βεβιασμενης κυκλοφοριας?

οσοι εχετε, τι εχετε; Εισαστε ευχαριστιμενοι 

εσεις τι θα παίρνατε και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doit είπε

καλησπερα σε ολους

ενδιαφερομαι για αγορα ηλιακου. Μεχρι σημερα δεν υπηρχε! διαβασα διαφορα εδω μεσα και τελικα συμπερασμα δεν εβγαλα. 

εχω κοιταξει διαφορα μεταξυ αυτων, nobel. ηλιοακμη, sol violaris, calpak...

τι θα ηθελα:

ειναι για 4 ατομα να παω σε 160 ή  200λιτρα?

απο οτι διαβασα μαλλον επιλεκτικο?

εχω ηδη μποιλερ λεω να το αφήσω και να βάλω ηλεκτροβάνα ωστε να εχω τις μερες του χειμώνα  νερο από εκεί. 

σωληνες συνδεσης μου προτειναν πλαστικη με μόνωση uv 0,9mm 

ποια να αποφυγω; μάρκες μοντέλα κλπ. διαβασα για τους nobel βουλγαριας

η αποψη σας για τα συστηματα βεβιασμενης κυκλοφοριας?

οσοι εχετε, τι εχετε; Εισαστε ευχαριστιμενοι 

εσεις τι θα παίρνατε και γιατί;

Οι nobel ειναι ενα απο τα καλυτερα value for maney σε επιπεδο αποδοσης-αξιοπιστιας! Τωρα αν θες να τον αποφυγεις επειδη εισαι πατριωτης επιλογη σου! Την τσεπη σου μια φορα θα στην προσεξει!!!

Τα τελευταια χρονια σε επωνυμους και μη εχουμε ακουσει για υγρασιες στους συλλεκτες,βουλιαγματα στο περιβλημα.. και μικρη διαρκεια στην αντοχη των μποιλερ!  Οι nobel κρατανε αναστημα..! Και οσοι εδω μεσα εχουν nobel κανεις δεν εχει παραπονο! Ειναι τιμιος και με το παραπανω.. ισως γι αυτο εχουν ανεβασει και τις τιμες!!!

Παντως απο esolar και violari δεν μας αφηνουν και την καλυτερη εικονα με αυτα που διαβαζουμε απο μελη μας..

Αν εισαι του σκεπασματος βαλε 200/4 αλλιως 200/3

Αυτο που καταλαβα περα απο το τι ηλιακο θα επιλεξεις πρεπει να μαθεις και πως γινεται μια σωστη εγκατασταση γιατι εδω μεσα βλεπω και διαβαζω πολλα σκιτζιδικα πραγματα!

ΥΓ. Το οτι αναφερεις την ηλιοακμη και βαζεις στην κατηγορια ''αποφυγη'' τον nobel με ξεπερνάει!!!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Οι nobel ειναι ενα απο τα καλυτερα value for maney σε επιπεδο αποδοσης-αξιοπιστιας! Τωρα αν θες να τον αποφυγεις επειδη εισαι πατριωτης επιλογη σου! Την τσεπη σου μια φορα θα στην προσεξει!!!

Τα τελευταια χρονια σε επωνυμους και μη εχουμε ακουσει για υγρασιες στους συλλεκτες,βουλιαγματα στο περιβλημα.. και μικρη διαρκεια στην αντοχη των μποιλερ!  Οι nobel κρατανε αναστημα..! Και οσοι εδω μεσα εχουν nobel κανεις δεν εχει παραπονο! Ειναι τιμιος και με το παραπανω.. ισως γι αυτο εχουν ανεβασει και τις τιμες!!!

Παντως απο esolar και violari δεν μας αφηνουν και την καλυτερη εικονα με αυτα που διαβαζουμε απο μελη μας..

Αν εισαι του σκεπασματος βαλε 200/4 αλλιως 200/3

Αυτο που καταλαβα περα απο το τι ηλιακο θα επιλεξεις πρεπει να μαθεις και πως γινεται μια σωστη εγκατασταση γιατι εδω μεσα βλεπω και διαβαζω πολλα σκιτζιδικα πραγματα!

ΥΓ. Το οτι αναφερεις την ηλιοακμη και βαζεις στην κατηγορια ''αποφυγη'' τον nobel με ξεπερνάει!!!

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Για τον nobel αν δε κανω λαθος απο σενα το διαβασα για ενα συγκεκριμενο μοντελο aelios και αυτο λογο του οτι βγαινει Βουλγαρια εχει αλλαξει και την ποιοτητα του.  Δεν κανω τον πατριώτη ασχετος με το αθλημα ειμαι και γι αυτο ψαχνω πληροφοριες

αρα για να καταλάβω αναμεσα σε violaris και nobel θα πρότεινες το 2ο και συγκεκριμένα τον clasic?  

Για το σκεπασμα που λες δεν το καταλαβα. Αν εννοεις αν θα μπει σε σκεπη, οχι ταρατσα θα μπει. αν εννοεις σκεπασε ξεσκεπασε συλλεκτες..δε με απασχολει το κανω..

το 200/3 να φανταστω ειναι 200 λιτρα 3 συλλεκτες? Ειπαμε άσχετος! 

Επεξ/σία από doit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2021 στις 3:26 ΜΜ, doit είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Για τον nobel αν δε κανω λαθος απο σενα το διαβασα για ενα συγκεκριμενο μοντελο aelios και αυτο λογο του οτι βγαινει Βουλγαρια εχει αλλαξει και την ποιοτητα του.  Δεν κανω τον πατριώτη ασχετος με το αθλημα ειμαι και γι αυτο ψαχνω πληροφοριες

αρα για να καταλάβω αναμεσα σε violaris και nobel θα πρότεινες το 2ο και συγκεκριμένα τον clasic?  

Για το σκεπασμα που λες δεν το καταλαβα. Αν εννοεις αν θα μπει σε σκεπη, οχι ταρατσα θα μπει. αν εννοεις σκεπασε ξεσκεπασε συλλεκτες..δε με απασχολει το κανω..

το 200/3 να φανταστω ειναι 200 λιτρα 3 συλλεκτες? Ειπαμε άσχετος! 

Απλα ο αελιος δεν φοραει τους πρεσαριστους συλλεκτες! Δεν χανει σε ποιοτητα γι αυτο που πληρωνεις!

violaris navi vs nobel classic   Σχεδον βγαινουν στην ιδια τιμη αλλα τελικα δεν παιρνεις ''ακριβως'' εφαμιλλο προιον! Επειδη εχουμε ελευθερη αγορα μπορει τον classic να τον βρεις και λιγο πιο οικονομικα(επειδη τον προμηθευονται πολλοι) απο τον βιολαρη και σου δινει γενναιοδωρα περισσοτερα!!!

Ναι θελει μερικο σκεπασμα αναλογα με τις συνθηκες του καθενος! Οχι τυποποιημένα μονο το καλοκαιρι!

Υπαρχουν περιστατικα απο ακριβους ηλιακους και να τρυπανε τα μποιλερ στα 5-7χρονια λογω της υπερθερμανσης!  Εδω το κλειδι της υποθεσης ειναι οτι αναλογα με τις αναγκες μας ''συνθηκες'' δεν καταπονουμε ολοι στον ιδιο βαθμο το μποιλερ!  Γι αυτο και ενα καλο μποιλερ αν τρυπησει πχ στα 7 χρονια  το οικονομικο με τις ιδιες συνθηκες θα τρυπησει το μονο σιγουρο πιο νωρις!!!

 

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για τους Sonne τι γνώμη έχετε? Είναι να αλλάξω τον τωρινό ηλιακό τριπλής (Sonne 200lt) μέσω του εξοικονομώ. Ο υπάρχον είναι στα τελευταία του (boiler glass), τον έχω 15 χρονιά με μηδενική συντήρηση πρακτικά (μια φορά καθαρισμός αλλά έχει διαβρωθεί το boiler, λογικό μια που έβραζε ιούλιο - αύγουστο με κλειστό το σπίτι και χωρίς σκέπασμα) οπότε θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος).

Βλέπω στο site ότι έχουν συλλέκτες phaethon και atlas. Η διαφορά τους πέραν της πλευρικής μόνωσης που λένε ότι έχει ο phaethon ποια είναι? οτι είναι υπερεπιλεκτικοί?

Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω οτι ο Sonne Phaethon 200lt/3,4m glass παίζει στα 850$, ενώ ο ίδιος σε χάλκινο στα 1500.

Η διαφορά στην τιμή αξίζει? Τι κερδίζω σε χάλκινο που να αξίζει το επιπλέον κόστος? Εννοείτο 'ότι πλέον οι συλλέκτες θα καλύπτονται Ιούνιο-Σεπτέμβριο είτε μερικά είτε ολικά.

Μέχρι και όριο τα 1500 (νομίζω τόσα δικαιολογεί το εξοικονομώ) τι επιλογές υπάρχουν στα 200lt τριπλής ενέργειας? Βέβαια σκέφτομαι και να καταργήσω την τριπλής και να βάλω διπλής με ρεύμα μιας που λόγω εγκατάστασης κλιματιστικών το πετρέλαιο θα δουλεύει πολύ λίγο και μόνο σε πολύ βαριά κρύα).

Sorry για το σεντόνι...

Επίσης οι calpak mark 4 και maltezos τί λενε?

 

Επεξ/σία από jaguar13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, πρεπει αυτες τις μερες να πάρω ηλιακό, βιάζομαι και λιγο λόγω του εξοικονομώ.

ψαχνω 200λιτρα τριπλής ενέργειας και λογικά με απλούς καθρέφτες μιας και η πρόσβαση στη σκεπή ειναι δύσκολη και τους επίλεκτικους μου ειπαν πρέπει να τους σκεπάζω το καλοκαίρι.

https://www.karagiannis-solar.gr/iliakoi-thermosifones/

αυτον με τους απλους καθρέφτες 200 λιτρα και βάση κεραμοσκεπής και εναν αισθητήρα που θα μου δείχνει τη θερμοκρασία του  νερού στο μπόιλερ μου τον δίνει 750 ευρω. στην περιοχή μου φερνουν και nobel, maltezo, caldo. εχω ακούσει για του Καραγιάννη εδω στο νομό καλα λογια και τον προτιμούν γενικά φτιάχνονται κιόλας εδώ (Τρίπολη). να δω καποια εταιρία απο τις παραπάνω; έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο συγκεκριμένα;

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα, πρεπει αυτες τις μερες να πάρω ηλιακό, βιάζομαι και λιγο λόγω του εξοικονομώ.

ψαχνω 200λιτρα τριπλής ενέργειας και λογικά με απλούς καθρέφτες μιας και η πρόσβαση στη σκεπή ειναι δύσκολη και τους επίλεκτικους μου ειπαν πρέπει να τους σκεπάζω το καλοκαίρι.

https://www.karagiannis-solar.gr/iliakoi-thermosifones/

αυτον με τους απλους καθρέφτες 200 λιτρα και βάση κεραμοσκεπής και εναν αισθητήρα που θα μου δείχνει τη θερμοκρασία του  νερού στο μπόιλερ μου τον δίνει 750 ευρω. στην περιοχή μου φερνουν και nobel, maltezo, caldo. εχω ακούσει για του Καραγιάννη εδω στο νομό καλα λογια και τον προτιμούν γενικά. να δω καποια εταιρία απο τις παραπάνω; έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο συγκεκριμένα;

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Για μένα στα λεφτά που αναφέρεις , προτίμησε αυτόν που είναι κοντά σου , ώστε να σε καλύψει στην περίπτωση που χρειαστεί. Κανονικά και οι απλοί χρειάζονται σκέπασμα τις πολύ ζεστές μέρες του καλοκαιριού, και οπωσδήποτε όταν φεύγεις για μέρες από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...