Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χειμώνα αρκετά.

Λογικό τότε, θα πιάνει και αρκετά άλατα λόγω περιοχής, τουλάχιστον πριν 4 χρόνια λίγο νερό στο αυτοκίνητο να έριχνες άφηνε στάμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεν ξέρω λογικά ότι βάζανε πριν 30 χρονια

Είσαι στο όριο να έχει μπει σιδηροσωληνας. Είναι πιο συμβατός και δεν φθείρει έντονα το ανοδιο

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Χειμώνα αρκετά.

Οι σωληνώσεις του σπιτιού από τί υλικό είναι;

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kstgr είπε

Μακριά από ηλιοακμη. Πουλούσαν γαλβανιζε ως glass

Τρυπανε μποιλερ.. και εχει αναφερθει και απο μελος μας αντι για glass ειχε ενα υλικο σαν βαφη και ξεφλουδιζε!

Επισης θεματα και με συρρικνώσεις περιβληματος..!

Αυτα τωρα μπορει και να τα εχουν φτιαξει αλλα πως μπορεις να εισαι σιγουρος..? Παντως απο αποδοση ειναι οκ!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Κάνε μια επιμελή πλύση του κλειστού κυκλώματος και θα πάρει τα πάνω του

Πολύ χοντρό

Το λέω ως παθών (πατρικό) αλλά είχαν γίνει αναφορές κι από άλλους εδώ μέσα που τελικά μετά από φασαρία τους έκαναν αντικατάσταση. Έχω ποστάρει και φώτος αλλά άντε να βρεις το ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακο θερμοσιφωνα. 2 άτομα στο σπίτι αλλά προφανώς θα ήθελα να μας καλύπτει και για 3ο αύριο μεθαύριο καθώς και για καθημερινή χρήση πιάτα και τα συναφή. Πόσα λίτρα περίπου να υπολογίσω? Εταιρία? Το διαθέσιμο budget είναι μαξ 700 ευρώ.

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 3:02 ΜΜ, Kaminari είπε

Καλησπέρα, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που έχω αυτή τη στιγμή πάει για αλλαγή και σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε ηλιακό 160lt.

Είμαι σε ισόγεια κατοικία 2οροφης πολυκατοικίας. Μένουμε 2 άτομα στο σπίτι και στόχος είναι να μπορούμε να κάνουμε και οι 2 άνετα το βράδυ ζεστό μπάνιο(γυρνάμε σπίτι 20:00+).

Με τον ηλεκτρικό (80lt) καταναλώνουμε περίπου 1100 Kwh το χρόνο. Η απόσβεση πιστεύω θεωρείται δεδομένη. Θα φύγει και το άγχος να μην ξεπερνάμε τα όρια KWh του KOT.

Το κύριο που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ζεστό νερό μετά τις 20:00 κάθε βράδυ(για χειμώνα). Τον ηλεκτρικό τον είχα αυτοματοποιήσει να ανοίγει 1 ώρα στις 16:00-17:00 για να καταναλώνει στο νυχτερινό αλλά αν μπαίναμε για μπάνιο μετά τις 22:00, ο 2ος δεν προλάβαινε και πιστεύω με τον ηλιακό αυτό θα λυθεί.

Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσει 15-20 χρόνια.

Budget max 700 με εγκατάσταση

Από μια mini έρευνα έχω επιλέξει τα παρακάτω:

Συλλέκτες: 1

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=9146922,18313294,21216509,6694413,21216544

Συλλέκτες: 2

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=21216516,6248422,6694381,5811523

https://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar-skytherm-iliakos-thermosifonas-glass-inox-diplis-160lt3m2-titanioy-taratsas

 

Καμία άποψη να με βοηθήσει στην επιλογή;

Καλημέρα φίλε είμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς κι εγω. Μπορείς να μου πεις τι έκανες αν θες στην περίπτωση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dask92 είπε

Καλημέρα φίλε είμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς κι εγω. Μπορείς να μου πεις τι έκανες αν θες στην περίπτωση σου?

Ο υπολογισμός γίνεται 40 λίτρα ανά άτομο.

Άρα εσείς αν βάλετε 120 είστε καλά.

Θα κάνεις και το ίδιο με τον ηλιακό αν κάποιες μέρες έχει συννεφιά να ανάβει ποιο νωρίς και θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακο θερμοσιφωνα. 2 άτομα στο σπίτι αλλά προφανώς θα ήθελα να μας καλύπτει και για 3ο αύριο μεθαύριο καθώς και για καθημερινή χρήση πιάτα και τα συναφή. Πόσα λίτρα περίπου να υπολογίσω? Εταιρία? Το διαθέσιμο budget είναι μαξ 700 ευρώ.

εγω παντως σε αναλογη φαση που ειμαι θα παω σε sol violaris στα 160 λιτρα με 3τμ συλλεκτη. ειπα να παω στον μικροτερο αλλα αφου ετσι και αλλιως θα κανω την διαδικασια να τον σκεπαζω το καλοκαιρι ειπα να παω στον μεγαλυτερο για καλυτερη αποδοση τον χειμωνα αφου η διαφορα κοστους ειναι μολις 70 ευρω τα 3τμ απο τα 2.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακο θερμοσιφωνα. 2 άτομα στο σπίτι αλλά προφανώς θα ήθελα να μας καλύπτει και για 3ο αύριο μεθαύριο καθώς και για καθημερινή χρήση πιάτα και τα συναφή. Πόσα λίτρα περίπου να υπολογίσω? Εταιρία? Το διαθέσιμο budget είναι μαξ 700 ευρώ.

Κοιτα ο ηλιακος ειναι ενα πραγμα σαν μπαταρια που φορτιζει και ξεφορτιζει! Ο 120/2τμ σε βαρυ χειμωνα οπως τωρα σε μια ηλιοφανεια μετα τις 15.00 θα σου δωσει γενναιοδωρα να κανεις 2 ντουζ και καποια αλλα πραγματα υπο προυποθεσεις..! Οσα λιτρα ζεστο καταναλωνεις αλλα τοσα εισερχονται στο μποιλερ και σου σπαει την θερμοκρασια οπως επισης με τετοια κρυα οσες περισσοτερες ωρες δεν κανεις χρηση παλι χανεις καποια θερμοκρασια απο την αρχικη!  Αρα σε αυτες τις συνθηκες που ειμαστε τωρα(χαμηλες θερμ,παγωμενο νερο δικτυου,σωληνες-αποσταση) μπορει και ενας 160/3τμ αυτα που θες την ημερα να στα δινει οριακα!!!

Δηλαδη με αυτα που αναφερεις ''2 άτομα στο σπίτι αλλά προφανώς θα ήθελα να μας καλύπτει και για 3ο αύριο μεθαύριο καθώς και για καθημερινή χρήση πιάτα και τα συναφή''  σε βαρυ χειμωνα να θες 200/4 σε νορμαλ χειμωνα 160/2.5 σε καλοκαιρινους μηνες 160/2! 

Επειδη μου βαζεις μεσα ''πιάτα και τα συναφή'' σιγουρα προσανατολιζεσαι σε 160/2-2.5 και σαφως με χρηση και ηλεκτρικου θερμ.!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...