Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτο ειναι τριπλης. Σπανια ειναι καλη ιδεα τριπλης.

επειδή ενδιαφέρομαι κι'εγώ για αγορά και τώρα θα ξεκινήσω να διαβάζω το θέμα, για ποιο λόγο δεν είναι καλή ιδέα τριπλής επίστρωσης? δεν θα αποδίδει καλύτερα από διπλής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

επειδή ενδιαφέρομαι κι'εγώ για αγορά και τώρα θα ξεκινήσω να διαβάζω το θέμα, για ποιο λόγο δεν είναι καλή ιδέα τριπλής επίστρωσης? δεν θα αποδίδει καλύτερα από διπλής?

Τριπλής ενέργειας εννοώ. Δηλαδή να ζεσταίνει και από λεβητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τριπλής ενέργειας εννοώ. Δηλαδή να ζεσταίνει και από λεβητα

ααα με συγχωρείς. λάθος κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται παραλληλα να έχουμε και ζνχ απο τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιου μαζί κε Ηλιακό; είμαι σε αναζήτηση και δεν ξέρω τι πρεπει να κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Γίνεται παραλληλα να έχουμε και ζνχ απο τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιου μαζί κε Ηλιακό; είμαι σε αναζήτηση και δεν ξέρω τι πρεπει να κοιτάξω.

Ναι, θα στελνεις το νερο του ηλιακου στην πηγη θερμανσης του σπιτιου. Αν ειναι αεριο ειναι ευκολο γιατι δεχεται εισαγωγη ζνχ αν  ειναι πετρελαιο θελει κατι εξτρα και ισως καποιο αυτοματισμο με βαλβιδα αναμειξεως. Σε γενικες γραμμες γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Ναι, θα στελνεις το νερο του ηλιακου στην πηγη θερμανσης του σπιτιου. Αν ειναι αεριο ειναι ευκολο γιατι δεχεται εισαγωγη ζνχ αν  ειναι πετρελαιο θελει κατι εξτρα και ισως καποιο αυτοματισμο με βαλβιδα αναμειξεως. Σε γενικες γραμμες γινεται.

Να υπάρχει ηλιακός και boiler γίνεται; όταν ανάβω το καλοριφέρ να ζεσταίνει το boiler αλλά και Ηλιακό για όταν δεν το ανάβω; ίσως να μην είναι και καλή σκέψη τώρα που το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού και εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά, βλέπω σε αναζητήσεις online ηλιακούς διπλής ή τριπλής ενέργειας, δεν υπάρχει σκέτος ηλιακός, έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που θερμαίνεται και από τον λέβητα πετρελαίου οπότε στον ηλιακό είναι περιττό κάτι επιπλέον. Επίσης, έχετε κάποιο εργοστάσιο παραγωγής στα πέριξ της Θεσσαλονίκης υπόψιν που να κάνει και εγκαταστάσεις ώστε να μην μπλέκω με θέματα εγγυήσεων αργότερα λόγω τρόπου εγκατάστασης. Τέλος, βλέπω και διαβάζω διάφορα σχόλια για εταιρίες παραγωγής όπου από την μια αποθεώνονται και από την άλλη τις θάβουν, υπάρχουν κάποια βασικά κριτήρια ή πιστοποιήσεις ώστε να μπορούμε να κάνουμε την καλύτερη επιλογή και να μην τρέχουμε μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ggaryfallos είπε

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού και εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά, βλέπω σε αναζητήσεις online ηλιακούς διπλής ή τριπλής ενέργειας, δεν υπάρχει σκέτος ηλιακός, έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που θερμαίνεται και από τον λέβητα πετρελαίου οπότε στον ηλιακό είναι περιττό κάτι επιπλέον. Επίσης, έχετε κάποιο εργοστάσιο παραγωγής στα πέριξ της Θεσσαλονίκης υπόψιν που να κάνει και εγκαταστάσεις ώστε να μην μπλέκω με θέματα εγγυήσεων αργότερα λόγω τρόπου εγκατάστασης. Τέλος, βλέπω και διαβάζω διάφορα σχόλια για εταιρίες παραγωγής όπου από την μια αποθεώνονται και από την άλλη τις θάβουν, υπάρχουν κάποια βασικά κριτήρια ή πιστοποιήσεις ώστε να μπορούμε να κάνουμε την καλύτερη επιλογή και να μην τρέχουμε μετά;

Ο σκετος ειναι ο διπλης. Απλα δεν συνδεεις την αντισταση!

https://panthermica.gr/iliaka

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ggaryfallos είπε

Χωρίς αντίσταση

δεν σε υποχρεώνει κάτι - κάποιος να την χρησιμοποιησεις  Απλα υπάρχει γι αυτούς που την θέλουν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ggaryfallos είπε

Χωρίς αντίσταση

Την χρειαζεσαι την αντισταση και πολυ περισσοτερο απο οτι πιστευεις.

1 ώρα πριν, GeG είπε

Να υπάρχει ηλιακός και boiler γίνεται; όταν ανάβω το καλοριφέρ να ζεσταίνει το boiler αλλά και Ηλιακό για όταν δεν το ανάβω; ίσως να μην είναι και καλή σκέψη τώρα που το σκέφτομαι.

Ολα γινονται. Οτι γλιτωνεις σε καυσιμο κερδος ειναι. Ειδικα η επικαιροτητα αυτο διδασκει. Παλιοτερα μπορει αν ειχες αεριο να σκεφτοσουν, σχεδον τσαμπα ειναι, μη μπλεκω με ηλιακους. Για ελα πες το τωρα αυτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Την χρειαζεσαι την αντισταση και πολυ περισσοτερο απο οτι πιστευεις.

Ολα γινονται. Οτι γλιτωνεις σε καυσιμο κερδος ειναι. Ειδικα η επικαιροτητα αυτο διδασκει. Παλιοτερα μπορει αν ειχες αεριο να σκεφτοσουν, σχεδον τσαμπα ειναι, μη μπλεκω με ηλιακους. Για ελα πες το τωρα αυτο!

Θες να μου πεις το σκεπτικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ggaryfallos είπε

Θες να μου πεις το σκεπτικο;

Ειναι ανοιξη-φθινοπωρο με καλο καιρο και κλειστη τη θερμανση. Εχει συννεφια ολη μερα ή το πρωι εβγαλε λιγο ηλιο. Θελεις να κανεις χρηση ζεστου νερου. Τι πιστευεις οτι σε συμφερει; Να αναψεις θερμοσιφωνο ή να αναψεις την ηλ. αντισταση του ηλιακου;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...