Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Απο τον nobel classic θα παρεις τον πιο αξιοπιστο συλλεκτη.. μελλοντικα που θα χρειαστεις αντικατασταση μποιλερ θα συνεχισεις με αυτον!!! Εχει 2ο ανοδιο,σωληνες μεταλλικους-σπιραλ,καλη μονωση UV για πολλα χρονια.. Απο τις καλυτερες κλισεις του συλλεκτη για μεγιστη αποδοση τον χειμωνα..  ενω το μποιλερ θεωρειται απροβληματιστο.   Παλια θα τον εβαζες στα 670ευρω με 50-60ευρω τοποθετηση, 3ε/μετρο σωληνα/καλωδιο (σωλ. τουμποραμα-2,5αρι καλωδ.)

Απο κει και περα για πραγματικο VFM (τιμη αποκτησης,αποδοση-ποιοτητα ζωης,κοστος χρησης) ακολουθεις το μοντελο:

-Mastersol 200/3 στα 720ευρω

-Μη χρηση αντιστασης(γλιτωνεις εξοδα καλωδιου)

-Επιλογη χρησης και απο τον ηλεκτρικο θερμ.!

-Προστασια απο την υπερθερμανση(μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες)

Κερδιζεις:

+Αξιοπιστια..!!!!

+Αραια service. Ανα 5 χρονια αρκει ή και περισσοτερα.. δεν παθαινει κατι απλα για να εχετε καθαρο νερο..

+Μεγιστη αποδοση για αρκετα χρονια χωρις να συμπληρωνεις αντιψυκτικο στο κλειστο οπως κανουν ολοι συνηθως 1-2 χρονια!

 

Για να εχεις μια εικονα προστασια απο τις υψηλες θερμοκρασιες ειναι οταν σου βγαζει εντονο καυτο νερο 70+ τις πρωινες ωρες και τον ξαναχτυπησει ο ηλιος!  Αυτο το φαινομενο θα το βλεπεις ευκολα τους καλοκαιρινους μηνες! Οποτε τραβας εσκεμμένα για να ισορροπησεις την κατασταση ή σκεπαζεις οσο χρειαζεται..!

Εξαλλου γι αυτο σου προτεινω 200/3 για να μην ειναι τοσο ευαλωτος στις υψηλες το καλοκαιρι αλλα και να σου δινει περισσοτερα λιτρα επιθυμητης τον χειμωνα σε σχεση με τον νομπελ 160/2.5

 

 

 

 

Παντως εχω δει nobel να εχουν παρει υγρασια μεσα ενω με ψηνει η αγορα του. Ισως να ειναι παλαιοτερα μοντελα; Δε ξερω ισως να ειχαν αλλο μοντελο συλλεκτη απο αλλο παραγωγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

https://www.skroutz.gr/s/6248418/MasterSOL-Eco-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Σκέφτομαι για αγορά του συγκεκριμένου για διαμέρισμα στην Αττική που μένουν 4 άτομα.

Θα με καλύψει;

Φαίνεται αρκετά vfm και με καλές κριτικές, αλλά μήπως έχει λάκο η φάβα;

Υπάρχει κάποια εναλλάκτική (διαβάζω για nobel και sonne);

200/4 το λιγοτερο!

Περισσοτερο εχει να κανει με ποσοστο κερδους και brand και λιγοτερο σε ποιοτητα! Παντα συγκρινουμε την ιδια κατηγορια!  πχ Δεν μπορεις να μου συγκρινεις τον πρεσαριστο συλλεκτη με τον απλο! 

 

 

 

51 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως εχω δει nobel να εχουν παρει υγρασια μεσα ενω με ψηνει η αγορα του. Ισως να ειναι παλαιοτερα μοντελα; Δε ξερω ισως να ειχαν αλλο μοντελο συλλεκτη απο αλλο παραγωγο

Επιλεκτικος ???  Γιατι εγω προσωπικα ακομα και για τον απλο επιλεκτικο δεν εχω δει υγρασια!

Για τον πρεσαριστο δεν υπαρχει περιπτωση..!!!

Οι sonne εχουν θεμα με υγρασια εκτος αν τους εφτιαξαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

200/4 το λιγοτερο!

Περισσοτερο εχει να κανει με ποσοστο κερδους και brand και λιγοτερο σε ποιοτητα! Παντα συγκρινουμε την ιδια κατηγορια!  πχ Δεν μπορεις να μου συγκρινεις τον πρεσαριστο συλλεκτη με τον απλο! 

Δηλαδή να κοιτάξω μεταξύ:

https://www.skroutz.gr/s/13756028/MasterSOL-Plus-WiFi-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

και

https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html#description

θα δω διαφορά σε σχέση με αυτόν πχ:

https://www.skroutz.gr/s/6248419/MasterSOL-Eco-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html?from=catspan

;

Συγνώμη αν είναι "κουφές" οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω επαφή με το αντικείμενο και νομίζω οτι ψάχνω στα τυφλά.

ΥΓ. Οι Sonne δεν βλέπω να δίνουν 4τμ στο 200αρι boiler, και γενικά οι περισσότεροι 200ηδες από ότι βλέπω είναι με 3τμ συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως εχω δει nobel να εχουν παρει υγρασια μεσα ενω με ψηνει η αγορα του. Ισως να ειναι παλαιοτερα μοντελα; Δε ξερω ισως να ειχαν αλλο μοντελο συλλεκτη απο αλλο παραγωγο

Αν έχει ακριβυνει τόσο ο νομπελ Βουλγαρίας, γιατί να μην πας σε καλπακ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αν έχει ακριβυνει τόσο ο νομπελ Βουλγαρίας, γιατί να μην πας σε καλπακ;

Calpack είναι ελληνικό; Πάντως δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Calpack είναι ελληνικό; Πάντως δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Εξολοκλήρου. Μάλιστα κατασκευάζουν οι ίδιοι τους συλλέκτες και δεν τους δίνουν σε άλλους. Είχε αναφερθεί ότι μόνο 3-4 εργοστάσια παράγουν συλλέκτες. Μάλιστα ένα εργοστάσιο δεν ασχολείται καν με το λανσάρισμα προϊόντων στη λιανική αλλά δέχεται παραγγελίες και κολλάει ο,τι φίρμα του λένε να γράψει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δηλαδή να κοιτάξω μεταξύ:

https://www.skroutz.gr/s/13756028/MasterSOL-Plus-WiFi-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

και

https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html#description

θα δω διαφορά σε σχέση με αυτόν πχ:

https://www.skroutz.gr/s/6248419/MasterSOL-Eco-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html?from=catspan

;

Συγνώμη αν είναι "κουφές" οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω επαφή με το αντικείμενο και νομίζω οτι ψάχνω στα τυφλά.

ΥΓ. Οι Sonne δεν βλέπω να δίνουν 4τμ στο 200αρι boiler, και γενικά οι περισσότεροι 200ηδες από ότι βλέπω είναι με 3τμ συλλέκτη.

Φίλε μου βάλε κάτω τα χαρακτηριστικά των ηλιακών που επιθυμείς να αγοράσεις και θα δεις ότι έχουν πάνω κάτω τα ίδια.

Αυτά να κοιτάς όσον αφορά την αγορά και όχι μόνο το όνομα. Επέλεξε έναν άφοβα και το καλύτερο είναι να βρεις έναν από εργοστάσιο κοντά στην περιοχή σου και να τον αγοράσεις απευθείας από εκεί.

Αν δεν έχεις πρόσβαση να τον σκεπάζεις το καλοκαίρι να μην πάρεις 4 τμ συλλέκτη. Το σημαντικότερο είναι να τον προστατέψεις από την υπερθέρμανση και ένα μικρό σέρβις που το κάνεις και μόνος σ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δηλαδή να κοιτάξω μεταξύ:

https://www.skroutz.gr/s/13756028/MasterSOL-Plus-WiFi-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

και

https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html#description

θα δω διαφορά σε σχέση με αυτόν πχ:

https://www.skroutz.gr/s/6248419/MasterSOL-Eco-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html?from=catspan

;

Συγνώμη αν είναι "κουφές" οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω επαφή με το αντικείμενο και νομίζω οτι ψάχνω στα τυφλά.

ΥΓ. Οι Sonne δεν βλέπω να δίνουν 4τμ στο 200αρι boiler, και γενικά οι περισσότεροι 200ηδες από ότι βλέπω είναι με 3τμ συλλέκτη.

Η επιτυχια ειναι να παρεις μηχανημα που να καλυπτει γενναιοδωρα τις αναγκες σου!  Το προβλημα ειναι οτι ενας ηλιακος μπορει να χασει μεγαλο ποσοστο απο την μακροζωια του και εχει να κανει καθαρα με τις συνθηκες του καθενος..!  Οσο περισσοτερο θα τον προστατευεις απο τις υψηλες θερμοκρασιες τοσο θα αυξανεις την αξιοπιστια του!!! 

Επισης βγαλε απο το μυαλο σου οσο πιο ακριβος τοσο καλυτερα θα αποδιδει! Οσο πιο μεγαλο μποιλερ και συλλεκτες-επιλεκτικοι τοσο καλυτερη αποδοση!!!  Προσανατολιζεσαι ομως σε no name με καλο ονομα στην πιατσα!   Ενας λογος τωρα που αξιζει να παρεις οικονομικο συλλεκτη ειναι οτι πλεον βαζουν καλο απορροφητη και οχι strip!  Τουλαχιστον σε Δημα violaris-esolar και mastersol τετοιον βαζουν!

Σε ακριβους υπαρχουν περιστατικα που τρυπανε τα μποιλερ νωρις παρα την συντηρηση που τους κανουν(κουκος αηδονι)!!! Δεν εχει ακουστει ομως απο κανεναν τον προσεχα-σκεπασμα και τρυπησε!!!

Τωρα στις απαντησεις σου.

Αν συγκρινεις τον 1ο με τον 2ο .  Ο 1ος δεν εχει περιβλημα inox στο μποιλερ. Τεχνικα φορανε τον ιδιο συλλεκτη.   Και αφου φτανεις σε αυτα τα χρηματα παιρνεις τον 2ο!!!

Ο 3ος και αυτος δεν εχει περιβλημα inox στο μποιλερ και εχει την απλη κατασκευη στους συλλεκτες που θεωρητικα σημαινει δεν εχουν τοσο καλη μονωση οπως του 1ο κ 2ου και μετα απο ψ χρονια θα δεις και το φαινομενο υγρασιας στα τζαμια! Πιστευω και αυτο το προβλημα επηρεαζεται σοβαρα απο τις υψηλες θερμοκρασιες!!!  

ΥΓ. Και η απλη κατασκευη συλλεκτων αποδιδουν απροβληματιστα για χρονια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου βάλε κάτω τα χαρακτηριστικά των ηλιακών που επιθυμείς να αγοράσεις και θα δεις ότι έχουν πάνω κάτω τα ίδια.

Αυτά να κοιτάς όσον αφορά την αγορά και όχι μόνο το όνομα. Επέλεξε έναν άφοβα και το καλύτερο είναι να βρεις έναν από εργοστάσιο κοντά στην περιοχή σου και να τον αγοράσεις απευθείας από εκεί.

Αν δεν έχεις πρόσβαση να τον σκεπάζεις το καλοκαίρι να μην πάρεις 4 τμ συλλέκτη. Το σημαντικότερο είναι να τον προστατέψεις από την υπερθέρμανση και ένα μικρό σέρβις που το κάνεις και μόνος σ.

Το θέμα είναι τι κοιτάζω καθώς βλέπω οι απόψεις να διίστανται σε πολλούς τομείς:

-Άλλος σου λέει για 4 άτομα πάρε 200l γιατί 160 δεν φτάνει, άλλος σου λέει πάρε 160l γιατί τα 200 θα ζεσταίνονται δύσκολα το χειμώνα.

-Άλλος σου λέει για 200l θες 4τμ πάνελ για να μπορεί να το ζεσταίνει, άλλος σου λέει για πάρε λιγότερο γιατί θα σου χαλάσει το καλοκαίρι.

-Άλλος σου λέει πάρε χάλκινο boiler γιατί είναι πιό αξιόπιστο και θέλει λιγότερη συντήρηση, άλλος σου λέει το χάλκινο είναι τσάμπα λεφτά και χάνει εύκολα θερμοκρασία και ένα inox ή glass είναι πιο vfm.

-Άλλος σου λέει πάρε (υπερ)επιλεκτικούς συσσωρευτές σε πρεσαριστό σώμα, άλλος σου λέει οτι και οι απλοί σχεδόν ίδια δουλεία κάνουν και είναι πολύ φθηνότεροι.

-Άλλος σου λέει κοίτα να πάρεις ένα καλό όνομα με μεγάλη εγγύηση, άλλος σου λέει μην κοιτάς το όνομα και οι εγγυήσεις έχουν σχεδόν πάντα πολλά ψιλά γράμματα που στο 99% των προβλημάτων που θα προκύψουν θα εξαιρούνται από την εγγύηση.

Χάος...

ΥΓ. @PLACEBO_89 δεν αναφέρομαι σε εσένα, και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά στα διάφορα που έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει στα σχετικά θέματα. 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

 

 

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Το θέμα είναι τι κοιτάζω καθώς βλέπω οι απόψεις να διίστανται σε πολλούς τομείς:

-Άλλος σου λέει για 4 άτομα πάρε 200l γιατί 160 δεν φτάνει, άλλος σου λέει πάρε 160l γιατί τα 200 θα ζεσταίνονται δύσκολα το χειμώνα.

-Άλλος σου λέει για 200l θες 4τμ πάνελ για να μπορεί να το ζεσταίνει, άλλος σου λέει για πάρε λιγότερο γιατί θα σου χαλάσει το καλοκαίρι.

-Άλλος σου λέει πάρε χάλκινο boiler γιατί είναι πιό αξιόπιστο και θέλει λιγότερη συντήρηση, άλλος σου λέει το χάλκινο είναι τσάμπα λεφτά και χάνει εύκολα θερμοκρασία και ένα inox ή glass είναι πιο vfm.

-Άλλος σου λέει πάρε (υπερ)επιλεκτικούς συσσωρευτές σε πρεσαριστό σώμα, άλλος σου λέει οτι και οι απλοί σχεδόν ίδια δουλεία κάνουν και είναι πολύ φθηνότεροι.

-Άλλος σου λέει κοίτα να πάρεις ένα καλό όνομα με μεγάλη εγγύηση, άλλος σου λέει μην κοιτάς το όνομα και οι εγγυήσεις έχουν σχεδόν πάντα πολλά ψιλά γράμματα που στο 99% των προβλημάτων που θα προκύψουν θα εξαιρούνται από την εγγύηση.

Χάος...

Κοιτα υπαρχει η ευκολη οδος ακριβος-brand με τακτικες και ακριβες συντηρησεις και χωρις να δενεις τον γαιδαρο σου αν μεσα στην εγγυηση θα σε καλυψει 100% οπως και μετα την εγγυηση ποσα χρονια θα κρατησει..! 

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού!  Οσο πιο γρηγορα κανεις την αποσβεση τοσο πιο κερδισμενος θα βγεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Το θέμα είναι τι κοιτάζω καθώς βλέπω οι απόψεις να διίστανται σε πολλούς τομείς:

-Άλλος σου λέει για 4 άτομα πάρε 200l γιατί 160 δεν φτάνει, άλλος σου λέει πάρε 160l γιατί τα 200 θα ζεσταίνονται δύσκολα το χειμώνα.

-Άλλος σου λέει για 200l θες 4τμ πάνελ για να μπορεί να το ζεσταίνει, άλλος σου λέει για πάρε λιγότερο γιατί θα σου χαλάσει το καλοκαίρι.

-Άλλος σου λέει πάρε χάλκινο boiler γιατί είναι πιό αξιόπιστο και θέλει λιγότερη συντήρηση, άλλος σου λέει το χάλκινο είναι τσάμπα λεφτά και χάνει εύκολα θερμοκρασία και ένα inox ή glass είναι πιο vfm.

-Άλλος σου λέει πάρε (υπερ)επιλεκτικούς συσσωρευτές σε πρεσαριστό σώμα, άλλος σου λέει οτι και οι απλοί σχεδόν ίδια δουλεία κάνουν και είναι πολύ φθηνότεροι.

-Άλλος σου λέει κοίτα να πάρεις ένα καλό όνομα με μεγάλη εγγύηση, άλλος σου λέει μην κοιτάς το όνομα και οι εγγυήσεις έχουν σχεδόν πάντα πολλά ψιλά γράμματα που στο 99% των προβλημάτων που θα προκύψουν θα εξαιρούνται από την εγγύηση.

Χάος...

ΥΓ. @PLACEBO_89 δεν αναφέρομαι σε εσένα, και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά στα διάφορα που έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει στα σχετικά θέματα. 

Το θέμα τις κατανάλωσής δεν λύνεται γιατί ο καθένας έχει άλλες ανάγκες.

Δες παλιά σχόλια για να βγάλεις ένα συμπέρασμα μόνος σ. Εμένα η γυναίκα μου πλένει και τα δόντια με ζεστό νερό οπότε καταλαβαίνεις και 300 λίτρα να βάλω δεν μου φθάνει. Αν μπορείς να πάρεις πρεσαριστό πάρε αλλά δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία διότι έχω και πρεσαριστό και παλαιιτερο συλλέκτη στο πατρικό μου και δεν έχει καμία διαφορά αποτι έχω καταλάβει. Λίγα είναι τα σημαντικά αυτά θα σου πω άδειασε το μυαλό σου και πάρε έναν να τελειώνεις και να σωθείς διότι είναι απαράδεκτο στην Ελλάδα να μην έχεις ηλιακό. Να είναι επισμαλτωμενος εννοείται και το σημαντικότερο είναι να μην πέσεις σε ελλατωματικο. Μόνο τότε έχεις πρόβλημα αλλά και να είναι εργοστασιακό πρόβλημα θα στο βγάλει γρήγορα εντός τις εγγύησης. Το μόνο που θέλει ο ηλιακός είναι προφύλαξη από την υπερθέρμανση και ένα μικρό σέρβις ανά 5 χρόνια. Η υπερθέρμανση χαλάει τον ηλιακό τίποτα άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το "υπερθέρμανση", σε ποια θερμοκρασία νερού αντιστοιχεί;

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς διότι δεν γνωρίζω αλλά θεωρώ αν δεν ξεπερνάει τους 70-80 βαθμούς πάνω κάτω είναι καλά. Το θέμα είναι να μην είναι συνέχεια στο σημείο βρασμού και δέχεται πολλές πιέσεις το δοχείο και αυτό ταυτόχρονα σημαίνει και περισσότερα άλατα. Στο πατρικό μου που από την πρώτη μέρα τον σκέπαζα το καλοκαίρι στα 5 χρόνια που τον άνοιξα το ανοδιο ήταν άθικτο τελείως και έβγαλα περίπου 3 κιλά άλατα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο αυτην την συγκριση τι θα προτεινατε ; https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=6248422,6694381,2797240,8480224,9323520,4867352 , δεν καταλαβα και την διαφορα των sonne ειναι η αληθεια

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το "υπερθέρμανση", σε ποια θερμοκρασία νερού αντιστοιχεί;

Η καταπονήση του glass εχει να κανει και με την πιεση του δικτυου..!  Μετα τους 60β ξεκιναει ο διαχωρισμος  νερο/αλατα.

Αρα οσο μεγαλυτερες θερμοκρασιες εχεις και οσο περισσοτερο χρησιμοποιεις την αντισταση τοσα περισσοτερα αλατα μαζευει και σε συνδιασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες φθειρει το glass!!!

Αν κρατας τους καλοκαιρινους μηνες το νερο κατω απο τους 70β(μη χρηση αντιστασης) θα σε βγαλει χωρις service-καθαρισμο για πολλα χρονια!!!

Για μενα το θεμα ειναι να μνημονευουμε και την πιο οικονομικη λυση και ας κανει ο καταναλωτης αυτο που τον βολευει καλυτερα!

Αυτα που ακουω στην πιατσα δεν χρειαζεται γιατι εχει βαλβιδα ανακουφισης ή δοχειο διαστολης ή αν τον καθαριζεις τακτικα δεν παθαινει τιποτα ειναι παραπληροφορηση, εν μερει βοηθανε απο την αλλη δεν εγγυουνται!!!

Εγγυηση μπορεις να παρεις μονο απο βαλβιδα χαμηλης πιεσης που δεν προλαβαινει να ανεβασει μεγαλες θερμοκρασιες και ξεκιναει να τρεχει! Να γεμιζει ο χωρος με νερα και να σου ανεβαζει την ευδαπ!!!  Το φαινομενο το ειδα σε επωνυμο και του ειπαν δεν την αλλαζεις γιατι χανεις την εγγυηση!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...