Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, kid είπε

Ως επαγγελματίας του χώρου (πάνω από 25 χρόνια) θα συμφωνήσω με τον haris_216 .

Το να προτείνουμε no name προϊόντα και μάλιστα υπερμεγέθη είναι απλά επικίνδυνο για τον απλό χρήστη που μας διαβάζει. 

Όσοι είμαστε στο χώρο ξέρουμε πολύ καλά ότι ούτε το 5% δεν τον σκεπάζει τον ηλιακό και ούτε το 20% δεν τον συντηρεί τακτικά/σωστά. Καλό θα είναι να αλλάξουν αυτές οι συνήθειες αλλά μέχρι να αλλάξουν ας στηριχθούμε σε μια ισορροπία κτήσης/συντήρησης/χρήσης που είναι για τους πολλούς που ενδεχομένως διαβάζουν ένα τέτοιο μεγάλο φόρουμ. 

Οι λίγοι και οι γνώστες που είναι τυπικοί ξέρουν και δε χρειάζονται το φόρουμ συνήθως. Ο απλός χρήστης όμως πολύ εύκολα μπορεί να παρασυρθεί.... 

Τέλος, no name άλλα προϊόντα για οικιακή χρήση (πχ τηλεόραση, ψυγείο, κλιματιστικό, κτλ) αγοράζετε; Αν όχι τότε γιατί να αγοράσετε ηλιακό no name ή ηλιακό από σκρουτζομάγαζο που εμφανίστηκε πριν λίγο καιρό και απλά κολλάει αυτοκόλλητο σε ότι καζάνι/συλλέκτη βρει; 

 

Πολλοι αγοραζουν noname για τη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφέρομαι για αντικατάσταση ηλιακού 160lt τριπλής (λέβητα πετρελαίου) και είμαι μεταξύ Ηλιοακμή και Μαλτέζο.

Όσον αφορά τους συλλέκτες , κατέβασα τα datasheet από Ηλιοακμή , και έχει 2 διαφορετικούς τύπους , ο ένας SOL και ο άλλος ST με ακριβώς τα ίδια specs.Δεν μπορώ να βρω ποια η διαφορά τους και ποιος είναι καλύτερος για να επιλέξω.Επίσης όσον αφορά το μπόιλερ , τι είναι καλύτερο από άποψη αντοχής στο χρόνο; Glass ή ανοξείδωτος;

Ο ανοξείδωτος του Μαλτέζου είναι καλός ή να πάω σε αυτόν της Ηλιοακμής; Επίσης με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε κυάθιο για να να βάλω εξωτερικό θερμόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάθε φορά φαγωμενο κατά 80% οπότε με τον υδραυλικό κρατάμε το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στις αλλαγές. 20€ μου παίρνει οπότε δεν το σκέφτομαι.

Δεν το ρώτησα για το κόστος ήμουν σίγουρος ότι ήταν διαλυμένο διότι δεν τον σκεπάζεις απλά για επιβεβαίωση.

Εγώ στα 5 που το άλλαξα ήταν τελείως άθικτο αλλά σκεπάζω παντα το 70% του συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν το ρώτησα για το κόστος ήμουν σίγουρος ότι ήταν διαλυμένο διότι δεν τον σκεπάζεις απλά για επιβεβαίωση.

Εγώ στα 5 που το άλλαξα ήταν τελείως άθικτο αλλά σκεπάζω παντα το 70% του συλλέκτη.

Να μας πείτε και από τί υλικό είναι το δίκτυο ύδρευσης που έχετε στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ενδιαφέρομαι για αντικατάσταση ηλιακού 160lt τριπλής (λέβητα πετρελαίου) και είμαι μεταξύ Ηλιοακμή και Μαλτέζο.

Όσον αφορά τους συλλέκτες , κατέβασα τα datasheet από Ηλιοακμή , και έχει 2 διαφορετικούς τύπους , ο ένας SOL και ο άλλος ST με ακριβώς τα ίδια specs.Δεν μπορώ να βρω ποια η διαφορά τους και ποιος είναι καλύτερος για να επιλέξω.Επίσης όσον αφορά το μπόιλερ , τι είναι καλύτερο από άποψη αντοχής στο χρόνο; Glass ή ανοξείδωτος;

Ο ανοξείδωτος του Μαλτέζου είναι καλός ή να πάω σε αυτόν της Ηλιοακμής; Επίσης με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε κυάθιο για να να βάλω εξωτερικό θερμόμετρο.

Δεν είναι κάτι "μαγικό" ή κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. Απλά όταν παραγγείλεις τον ΟΠΟΙΟ ηλιακό ζητάς η αντίσταση να έχει θέση για αισθητήριο. Ένας σοβαρός επαγγελματίας/εταιρία δεν θα έμπαινε καν στην διαδικασία να συζητήσει για χρέωση. Αν κάποιος σου πει "ναι αλλά ξέρεις αυτό στοιχίζει παραπάνω" απλά...έφυγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Είσαι ικανοποιημένος με τον προηγούμενο; Τί συλλέκτες είχε; Τί έπαθε;

Ο προηγούμενος δουλεύει ακόμα ΑΛΛΑ : Έχω σταματήσει να του κάνω καθαρισμό από άλατα (εδώ και 4 χρόνια) επειδή το μπόϊλερ από κάτω στις εισόδους/εξόδους νερού έχει αρχίσει να σκουριάζει οπότε το περιμένω κάποια στιγμή να τρυπήσει (το μπόϊλερ είναι 20ετίας τουλάχιστον και οι συλλέκτες ακόμα περισσότερο 25+ χρόνια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μπορεί να σε βγάλει καμιά δεκαετία ακόμα!

Το ξέρω , απλά έλεγα να τον αλλάξω ώστε να έχω και ζεστό νερό στις συννεφιές.Με αυτόν τώρα όταν έχει συννεφιά βγάζει πολύ χλιαρό νερό.Οι σύγχρονοι συλλέκτες παράγουν ζεστό ακόμα και με αρκετή συννεφιά.Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.Οι δικοί μου είναι τεχνολογίας 1990 και ακόμα πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tarantules είπε

Το ξέρω , απλά έλεγα να τον αλλάξω ώστε να έχω και ζεστό νερό στις συννεφιές.Με αυτόν τώρα όταν έχει συννεφιά βγάζει πολύ χλιαρό νερό.Οι σύγχρονοι συλλέκτες παράγουν ζεστό ακόμα και με αρκετή συννεφιά.Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.Οι δικοί μου είναι τεχνολογίας 1990 και ακόμα πιο πίσω.

Αυτός ο "μαγικός" ηλιακός δεν έχει βγει ακόμα. Άσχετα τι λένε οι πωλητές.

Ο ηλιακός, όπως προϊδεάζει και το όνομά του, θέλει ήλιο. Και δεν θα πρέπει να συγχέεται πχ με τα φωτοβολταϊκά όπου εκεί όντως παράγεται έργο όταν απλά υπάρχει φως και όχι απευθείας ηλιακή έκθεση (εννοείται πως αυτό που παράγουν τα φωτοβολταϊκά μέρες με συννεφιά είναι ένα μικρό κλάσμα αυτού που παράγουν με κανονική ηλιοφάνεια)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Ενδιαφέρομαι για αντικατάσταση ηλιακού 160lt τριπλής (λέβητα πετρελαίου) και είμαι μεταξύ Ηλιοακμή και Μαλτέζο.

Όσον αφορά τους συλλέκτες , κατέβασα τα datasheet από Ηλιοακμή , και έχει 2 διαφορετικούς τύπους , ο ένας SOL και ο άλλος ST με ακριβώς τα ίδια specs.Δεν μπορώ να βρω ποια η διαφορά τους και ποιος είναι καλύτερος για να επιλέξω.Επίσης όσον αφορά το μπόιλερ , τι είναι καλύτερο από άποψη αντοχής στο χρόνο; Glass ή ανοξείδωτος;

Ο ανοξείδωτος του Μαλτέζου είναι καλός ή να πάω σε αυτόν της Ηλιοακμής; Επίσης με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε κυάθιο για να να βάλω εξωτερικό θερμόμετρο.

Μακριά από ηλιοακμη. Πουλούσαν γαλβανιζε ως glass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Το ξέρω , απλά έλεγα να τον αλλάξω ώστε να έχω και ζεστό νερό στις συννεφιές.Με αυτόν τώρα όταν έχει συννεφιά βγάζει πολύ χλιαρό νερό.Οι σύγχρονοι συλλέκτες παράγουν ζεστό ακόμα και με αρκετή συννεφιά.Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.Οι δικοί μου είναι τεχνολογίας 1990 και ακόμα πιο πίσω.

Κάνε μια επιμελή πλύση του κλειστού κυκλώματος και θα πάρει τα πάνω του

29 λεπτά πριν, kstgr είπε

Μακριά από ηλιοακμη. Πουλούσαν γαλβανιζε ως glass

Πολύ χοντρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kid είπε

Ως επαγγελματίας του χώρου (πάνω από 25 χρόνια) θα συμφωνήσω με τον haris_216 .

Το να προτείνουμε no name προϊόντα και μάλιστα υπερμεγέθη είναι απλά επικίνδυνο για τον απλό χρήστη που μας διαβάζει. 

Όσοι είμαστε στο χώρο ξέρουμε πολύ καλά ότι ούτε το 5% δεν τον σκεπάζει τον ηλιακό και ούτε το 20% δεν τον συντηρεί τακτικά/σωστά. Καλό θα είναι να αλλάξουν αυτές οι συνήθειες αλλά μέχρι να αλλάξουν ας στηριχθούμε σε μια ισορροπία κτήσης/συντήρησης/χρήσης που είναι για τους πολλούς που ενδεχομένως διαβάζουν ένα τέτοιο μεγάλο φόρουμ. 

Οι λίγοι και οι γνώστες που είναι τυπικοί ξέρουν και δε χρειάζονται το φόρουμ συνήθως. Ο απλός χρήστης όμως πολύ εύκολα μπορεί να παρασυρθεί.... 

Τέλος, no name άλλα προϊόντα για οικιακή χρήση (πχ τηλεόραση, ψυγείο, κλιματιστικό, κτλ) αγοράζετε; Αν όχι τότε γιατί να αγοράσετε ηλιακό no name ή ηλιακό από σκρουτζομάγαζο που εμφανίστηκε πριν λίγο καιρό και απλά κολλάει αυτοκόλλητο σε ότι καζάνι/συλλέκτη βρει; 

 

Ναι υπερμεγεθη υπο προυποθεσεις!

Για τα υπολοιπα που αναφερεις υπαρχει αρτια και πληρη ενημερωση απο τους επαγγελματιες στους καταναλωτες στο θεμα ηλιακος και μακροζωια???  

Και για ποια ισορροπια μιλαμε οταν προτεινουν το αντιθετο να χρησιμοποιουν την αντισταση του ηλιακου και να σκεπαζουν μονο οταν δεν κανουν χρηση!!! 

 

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Το ξέρω , απλά έλεγα να τον αλλάξω ώστε να έχω και ζεστό νερό στις συννεφιές.Με αυτόν τώρα όταν έχει συννεφιά βγάζει πολύ χλιαρό νερό.Οι σύγχρονοι συλλέκτες παράγουν ζεστό ακόμα και με αρκετή συννεφιά.Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.Οι δικοί μου είναι τεχνολογίας 1990 και ακόμα πιο πίσω.

Οσο δεν καινε τα κλιματιστικα inverter αλλο τοσο θα εχεις ζεστο νερο με συννεφια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάθε φορά φαγωμενο κατά 80% οπότε με τον υδραυλικό κρατάμε το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στις αλλαγές. 20€ μου παίρνει οπότε δεν το σκέφτομαι.

Δουλεύεις αντίσταση αρκετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...