Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο έμενα. Διαβασα αρκετα απο το thread αλλα ειμαι λιγο ασχετος και καταλαβα τα μισα. Οποτε, να παραθέσω τη δική μου σκέψη να μου πει αν καποιος έχει εμπειρία απο αυτό. 

Αυτη τη στιγμη εχω boiler για νερο που ζεσταίνει είτε με πετρέλαιο είτε με ρευμα. Η σκέψη μου είναι αν γίνεται στο ιδιο boiler να ζεσταίνει το νερό και με ηλιο. Οποτε ελεγα να παρω 1 η 2 πανελ και να τα συνδέσω με το boiler που έχω, ωστε να ζεσταινεται το νερο οταν υπάρχει ηλιος και να χρειάζεται λιγότερο ρευμα η πετρέλαιο. Ιδανικά θα ήθελα να μπορω να δω και την θερμοκρασια του νερου απο το κινητο μου η καπως ετσι.(μπορει να θελω πολλα). 

Γινεται αυτο? και αν ναι, έχει κάποιος κάτι να προτείνει? 

Thank you all.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Ειναι ανοιξη-φθινοπωρο με καλο καιρο και κλειστη τη θερμανση. Εχει συννεφια ολη μερα ή το πρωι εβγαλε λιγο ηλιο. Θελεις να κανεις χρηση ζεστου νερου. Τι πιστευεις οτι σε συμφερει; Να αναψεις θερμοσιφωνο ή να αναψεις την ηλ. αντισταση του ηλιακου;

Με την υποθεση οτι εχω τραβηξει γραμμες ρευματος και εχω συνδεση στο δικτυο, προφανως το να ζεστανω ζεστο νερο, αλλα αυτο ειναι μια εξαιρεση,  θεωρω πωςτο κοστος ηλεκτροδότησης δεν θα το κανω αποσβεση ποτε σε αυτη την περιπτωση. Περιμενα κατι σχετικο με την αποδοση ή αλλο να πω την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, john_vam είπε

Αυτη τη στιγμη εχω boiler για νερο που ζεσταίνει είτε με πετρέλαιο είτε με ρευμα. Η σκέψη μου είναι αν γίνεται στο ιδιο boiler να ζεσταίνει το νερό και με ηλιο.

οχι σε γιατί απαιτείται και δεύτερος  εναλλακτης (δες μποιλερ τριπλής) αφ ενός αφ έτερου πόσα λίτρα είναι το υπάρχον ? Είναι πάνω από 120 L ? ώστε να μπει σερπαντίνα  με κλειστό κύκλωμα κυκλοφορητή  διαφορικούς διακόπτες , σωληνώσεις κλπ 

 

33 λεπτά πριν, john_vam είπε

Ιδανικά θα ήθελα να μπορω να δω και την θερμοκρασια του νερου απο το κινητο μου η καπως ετσι.(μπορεί να θέλω πολλά). 

θέλεις όντως πολλά και δεν ξέρω αν η τσέπη σου αντέχει   Απευθύνεσαι σε ειδικούς παίρνεις προσφορά και προχωράς Η προσφορά που θα παρειάς θα τσούζει  :)  Βέβαια  η τσέπη είναι δικιά σου κι εσύ ξέρεις το περιεχόμενο της  (Αναφέρομαι στο σύνολο της όλης κατασκευής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hp8 είπε

οχι σε γιατί απαιτείται και δεύτερος  εναλλακτης (δες μποιλερ τριπλής) αφ ενός αφ έτερου πόσα λίτρα είναι το υπάρχον ? Είναι πάνω από 120 L ? ώστε να μπει σερπαντίνα  με κλειστό κύκλωμα κυκλοφορητή  διαφορικούς διακόπτες , σωληνώσεις κλπ 

 

θέλεις όντως πολλά και δεν ξέρω αν η τσέπη σου αντέχει   Απευθύνεσαι σε ειδικούς παίρνεις προσφορά και προχωράς Η προσφορά που θα παρειάς θα τσούζει  :)  Βέβαια  η τσέπη είναι δικιά σου κι εσύ ξέρεις το περιεχόμενο της  (Αναφέρομαι στο σύνολο της όλης κατασκευής)

Ναι στο φαντάστηκα ότι θα χρειαστώ νέο boiler 3πλης ενέργειας. Από τι είδα στη καλύτερη πάει κανένα 500€. Και ότι κοστίσει τα πάνελ και τα παρελκόμενα. Το τωρινό boiler είναι 160 λίτρα νομίζω. Σε κάτι παρόμοιο θα πήγαινα σε μέγεθος.

Δύσκολη απόφαση. Αν πάω σε ξεχωριστό ηλιακό με δικό του boiler χάνει λίγο την πρακτικότητα του γιατί θα πρέπει να ανοίγω και να κλείνω βάνες/διακόπτες για να εναλλάσσονται τα δύο boiler.

Thanks για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό ηλιακό (άνω των 20 ετών), πλέον δείχνει τα χρόνια του, ο συλλέκτης παίρνει υγρασία, με δυσκολία καθάρισα το μπόιλερ από τα άλατα (120 λιτρα).
Σκέφτομαι να αλλάξω μόνο το συλλέκτη, και είδα αυτούς:

https://www.iliosak.gr/sullektis-epilektikos-titaniou-navi-pro-2m-full-plate στα 330,00€
https://mastersol.gr/p/mastersol-sp20-epilektikos-iliakos-syllektis-20tm-orizontios-1m-x-2m-skafotos-fullplate-2m²/ στα 246,00
έχω την εντύπωση ότι είναι ίδιοι (κρίνοντας από τις φωτογραφίες), αλλά αναγράφουν ελαφρώς διαφορετικά χαρακτηριστικά και έχουν σημαντική διαφορά τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ηλιακός σου δεν έχει μεγάλη πτώση σε απόδοση, αστον όπως ειναι. Όταν τρυπήσει ή πέσει η απόδοση πολύ άλλαξε τον όλο. Το ότι παίρνει υγρασία μέσα το πάνελ μικρή σημασία έχει, τα παλιά ηλιακά ήταν ποιοτικά και αντέχανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 111111 είπε

Έχω ένα παλιό ηλιακό (άνω των 20 ετών), πλέον δείχνει τα χρόνια του, ο συλλέκτης παίρνει υγρασία, με δυσκολία καθάρισα το μπόιλερ από τα άλατα (120 λιτρα).
Σκέφτομαι να αλλάξω μόνο το συλλέκτη, και είδα αυτούς:

https://www.iliosak.gr/sullektis-epilektikos-titaniou-navi-pro-2m-full-plate στα 330,00€
https://mastersol.gr/p/mastersol-sp20-epilektikos-iliakos-syllektis-20tm-orizontios-1m-x-2m-skafotos-fullplate-2m²/ στα 246,00
έχω την εντύπωση ότι είναι ίδιοι (κρίνοντας από τις φωτογραφίες), αλλά αναγράφουν ελαφρώς διαφορετικά χαρακτηριστικά και έχουν σημαντική διαφορά τιμής

Εχω την εντυπωση οτι θα μπεις σε περιπετειες..  Καπου θα το μετανιωσεις σχεση τιμης με αυτο που πας να κανεις..!  Αν ξερεις να τα κανεις εσυ σιγουρα αξιζει!  Προφανως μπορει να χρειαστει να αλλαξεις βαση ή να γινει καποια πατεντα..!  Θα πληρωσεις ενα κοστος που δεν ξερεις για ποσα χρονια θα σε βγαλει το μποιλερ συν οτι παιζει το σεναριο να σε προβληματιζει η αποδοση γιατι μπορει κατι να μην εχει κανει σωστα ο μαστορας..! 

Η mastersol ειναι τιμια σχεση τιμης/προιοντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, bjj-p είπε

Την χρειαζεσαι την αντισταση και πολυ περισσοτερο απο οτι πιστευεις.

Ολα γινονται. Οτι γλιτωνεις σε καυσιμο κερδος ειναι. Ειδικα η επικαιροτητα αυτο διδασκει. Παλιοτερα μπορει αν ειχες αεριο να σκεφτοσουν, σχεδον τσαμπα ειναι, μη μπλεκω με ηλιακους. Για ελα πες το τωρα αυτο!

Έβαλα ηλιακό Δεκέμβριο 2018 και δεν έχω συνδέσει καν την αντίσταση γιατί έχω στο πατάρι θερμοσίφωνα 60λίτρα λειτουργικό με τρίοδη βάνα. Δεν έχει χρειαστεί ούτε μία φορά να ανάψω τον ηλεκτρικό, πόσο μάλλον να είχα χρειαστεί την αντίσταση του ηλιακού. Είμαι Θεσσαλονίκη σχεδόν πάνω στην παραλία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt 2,5τμ. Το διαμέρισμα βρίσκεται στην Αθήνα και είναι στον τελευταίο όροφο οπότε δε θα έχω πολλά μέτρα σωλήνες. Είχα καταλήξει σε nobel classic αλλά βλέπω ότι η τιμή του έχει ανέβει αρκετα και πλησιάζει τα 900€. Ανάμεσα σε nobel, sonne και mastersol, τι θα μου προτείνατε; Αξίζει η διαφορά των 250-300 ευρώ ανάμεσα σε nobel και mastersol? Είναι τόσο καλύτερος ο nobel? Από την άλλη ο sonne βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε τιμή και διαβάζω πολύ καλά σχόλια. Ποιον θα μου προτείνατε ως καλύτεση σχέση ποιότητας - τιμής. 

Επεξ/σία από bpel86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bpel86 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt 2,5τμ. Το διαμέρισμα βρίσκεται στην Αθήνα και είναι στον τελευταίο όροφο οπότε δε θα έχω πολλά μέτρα σωλήνες. Είχα καταλήξει σε nobel classic αλλά βλέπω ότι η τιμή του έχει ανέβει αρκετα και πλησιάζει τα 900€. Ανάμεσα σε nobel, sonne και mastersol, τι θα μου προτείνατε; Αξίζει η διαφορά των 250-300 ευρώ ανάμεσα σε nobel και mastersol? Είναι τόσο καλύτερος ο nobel? Από την άλλη ο sonne βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε τιμή και διαβάζω πολύ καλά σχόλια. Ποιον θα μου προτείνατε ως καλύτεση σχέση ποιότητας - τιμής. 

Εμείς έχουμε έναν Sonne χάλκινο τριπλής με δύο πάνελ εδώ και 7-8 χρόνια. Δε χρειάστηκε τίποτε μέχρι τώρα. Ούτε ανόδιο δε χρειάζεται να αλλάζεις κάθε δύο χρόνια και μου έδωσαν γραπτή εγγύηση 50 χρόνια.

Λειτουργεί άψογα , είμαστε 4 άτομα και τα δύο είναι έφηβοι, αν αυτό σου λέει κάτι για τη συχνότητα χρήσης.

sonne ηλιακός θερμοσίφωνας.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε 160 λιτρα να κοιταω με διπλο συλλεκτη ή μονο γιατι βλεπω παιζει αρκετα μονος στο σκρουτζ με επιφανεια περιπου 2.5 μ2 ενω οι διπλη ειναι 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Porfyrogenis είπε

Εμείς έχουμε έναν Sonne χάλκινο τριπλής με δύο πάνελ εδώ και 7-8 χρόνια. Δε χρειάστηκε τίποτε μέχρι τώρα. Ούτε ανόδιο δε χρειάζεται να αλλάζεις κάθε δύο χρόνια και μου έδωσαν γραπτή εγγύηση 50 χρόνια.

Λειτουργεί άψογα , είμαστε 4 άτομα και τα δύο είναι έφηβοι, αν αυτό σου λέει κάτι για τη συχνότητα χρήσης.

sonne ηλιακός θερμοσίφωνας.pdf 887 kB · 4 downloads

Γνωρίζω για την ποιότητα του χάλκινου Sonne καθώς και για το ότι ουσιαστικά δε χρειάζεται συντήρηση αλλά μιλάμε και για τα διπλά σχεδόν χρήματα σε σχέση με glass. 

Η ερώτησή μου ήταν σχετικά με glass ηλιακό ανάμεσα σε nobel, sonne και mastersol 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2022 στις 4:13 ΜΜ, ggaryfallos είπε

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού και εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά, βλέπω σε αναζητήσεις online ηλιακούς διπλής ή τριπλής ενέργειας, δεν υπάρχει σκέτος ηλιακός, έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που θερμαίνεται και από τον λέβητα πετρελαίου οπότε στον ηλιακό είναι περιττό κάτι επιπλέον. Επίσης, έχετε κάποιο εργοστάσιο παραγωγής στα πέριξ της Θεσσαλονίκης υπόψιν που να κάνει και εγκαταστάσεις ώστε να μην μπλέκω με θέματα εγγυήσεων αργότερα λόγω τρόπου εγκατάστασης. Τέλος, βλέπω και διαβάζω διάφορα σχόλια για εταιρίες παραγωγής όπου από την μια αποθεώνονται και από την άλλη τις θάβουν, υπάρχουν κάποια βασικά κριτήρια ή πιστοποιήσεις ώστε να μπορούμε να κάνουμε την καλύτερη επιλογή και να μην τρέχουμε μετά;

Πάντα ο Έλληνας θάβει λόγω των κακων επιλογών του όμως. Αν κάνεις σωστή εγκατάσταση δεν έχεις κανένα θέμα.

Στην Θεσσαλονίκη είναι το εργοστάσιο του Panthermica έχουμε πάρει 2 στο οικογενειακό μου περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, bpel86 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt 2,5τμ. Το διαμέρισμα βρίσκεται στην Αθήνα και είναι στον τελευταίο όροφο οπότε δε θα έχω πολλά μέτρα σωλήνες. Είχα καταλήξει σε nobel classic αλλά βλέπω ότι η τιμή του έχει ανέβει αρκετα και πλησιάζει τα 900€. Ανάμεσα σε nobel, sonne και mastersol, τι θα μου προτείνατε; Αξίζει η διαφορά των 250-300 ευρώ ανάμεσα σε nobel και mastersol? Είναι τόσο καλύτερος ο nobel? Από την άλλη ο sonne βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε τιμή και διαβάζω πολύ καλά σχόλια. Ποιον θα μου προτείνατε ως καλύτεση σχέση ποιότητας - τιμής

Απο τον nobel classic θα παρεις τον πιο αξιοπιστο συλλεκτη.. μελλοντικα που θα χρειαστεις αντικατασταση μποιλερ θα συνεχισεις με αυτον!!! Εχει 2ο ανοδιο,σωληνες μεταλλικους-σπιραλ,καλη μονωση UV για πολλα χρονια.. Απο τις καλυτερες κλισεις του συλλεκτη για μεγιστη αποδοση τον χειμωνα..  ενω το μποιλερ θεωρειται απροβληματιστο.   Παλια θα τον εβαζες στα 670ευρω με 50-60ευρω τοποθετηση, 3ε/μετρο σωληνα/καλωδιο (σωλ. τουμποραμα-2,5αρι καλωδ.)

Απο κει και περα για πραγματικο VFM (τιμη αποκτησης,αποδοση-ποιοτητα ζωης,κοστος χρησης) ακολουθεις το μοντελο:

-Mastersol 200/3 στα 720ευρω

-Μη χρηση αντιστασης(γλιτωνεις εξοδα καλωδιου)

-Επιλογη χρησης και απο τον ηλεκτρικο θερμ.!

-Προστασια απο την υπερθερμανση(μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες)

Κερδιζεις:

+Αξιοπιστια..!!!!

+Αραια service. Ανα 5 χρονια αρκει ή και περισσοτερα.. δεν παθαινει κατι απλα για να εχετε καθαρο νερο..

+Μεγιστη αποδοση για αρκετα χρονια χωρις να συμπληρωνεις αντιψυκτικο στο κλειστο οπως κανουν ολοι συνηθως 1-2 χρονια!

 

Για να εχεις μια εικονα προστασια απο τις υψηλες θερμοκρασιες ειναι οταν σου βγαζει εντονο καυτο νερο 70+ τις πρωινες ωρες και τον ξαναχτυπησει ο ηλιος!  Αυτο το φαινομενο θα το βλεπεις ευκολα τους καλοκαιρινους μηνες! Οποτε τραβας εσκεμμένα για να ισορροπησεις την κατασταση ή σκεπαζεις οσο χρειαζεται..!

Εξαλλου γι αυτο σου προτεινω 200/3 για να μην ειναι τοσο ευαλωτος στις υψηλες το καλοκαιρι αλλα και να σου δινει περισσοτερα λιτρα επιθυμητης τον χειμωνα σε σχεση με τον νομπελ 160/2.5

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/6248418/MasterSOL-Eco-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Σκέφτομαι για αγορά του συγκεκριμένου για διαμέρισμα στην Αττική που μένουν 4 άτομα.

Θα με καλύψει;

Φαίνεται αρκετά vfm και με καλές κριτικές, αλλά μήπως έχει λάκο η φάβα;

Υπάρχει κάποια εναλλάκτική (διαβάζω για nobel και sonne);

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...