Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, troi.g είπε

Εάν το glass ήταν όπως πολλοί πιστεύετε,  τότε δε θα τρυπουσαν τα θερμοσίφωνα,  αλλά θα κράταγαν μια ζωή. Έχεις ανοίξει θερμοσιφωνο για σερβις και δεν έχεις δει σκουριά? Έχει τύχει να δεις θερμοσίφωνα,  Π.χ σε εξοχικό που έχει να δουλέψει κάποιους μήνες, και στην αρχή να βγάζει σκουριά? 

Όταν σε προηγούμενο ποστ μου που  ανέφερα το κρακ-κρακ που κάνει το glass όταν γεμίζει,  κάποιοι γελάσανε. Οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν. Σε οτιδήποτε σιδερένιο μπει νερό,  δεν πρέπει να αποθηκευτεί άδειο. 

Όσον αφορά τους συλλέκτες που λες για το χαλκό,  ανέφερε το παιδί ότι είναι χάλκινοι? Υπάρχουν και πάνελ σιδερένια, οπότε θα ήταν σίγουρη η αποθήκευση ότι υλικό και να είναι, γιατί δε δημιουργείται προβλημα εάν είναι γεμάτα με νερό. 

χαλκου ειναι

 

35 λεπτά πριν, troi.g είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, takis1964 είπε

χαλκου ειναι

 

 

Οκ, οι συλλεκτες δε χρειάζονται γέμισμα με νερό,  τουλαχιστον βαλε  μονωτικη ταινια στις ληψεις , μην τυχον και καποιο εντομο κανει φωλια. Το μποιλερ οπωσδήποτε θέλει γέμισμα,  και δεν υπάρχει θέμα ώστε στη μεταφορά να σπάσει το glass. Μη φαντάζεσαι ότι εσωτερικά είναι γυάλινος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κυριοι,θέλω να βάλω ηλιακό (έχω θερμοσίφωνα τώρα) για την περιοχή την Νέας Ιωνίας (ΟΑΚΑ) χωρίς να υπάρχουν κτήρια που να μου εμποδίζουν τον ήλιο για 2 άτομα (μελλοντικά για 3 η 4.Αναλογα τι θα έρθει).θέλω να μου πείτε τι λίτρα να προτιμήσω,τείνω για τα 160 νομίζω.Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογη.Επισης είδα και και τους καινούριους με τους σωλήνες νερού που λένε ότι είναι πιο αποδοτικοί.

Από τιμές επειδή μόνο η εγκατάσταση θα πάει γύρω στα 200-250 γιατί έχω μέτρα σωλήνα θα ήθελα κάτι οικονομικό σχετικά.Απο το οικονομικό να ανέβω 100€ να πάω σε κάτι πολύ καλύτερο δεν έχω πρόβλημα αλλά οι διαφορές των 200 και 300€ είναι αρκετές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alani-jm είπε

Καλησπέρα κυριοι,θέλω να βάλω ηλιακό (έχω θερμοσίφωνα τώρα) για την περιοχή την Νέας Ιωνίας (ΟΑΚΑ) χωρίς να υπάρχουν κτήρια που να μου εμποδίζουν τον ήλιο για 2 άτομα (μελλοντικά για 3 η 4.Αναλογα τι θα έρθει).θέλω να μου πείτε τι λίτρα να προτιμήσω,τείνω για τα 160 νομίζω.Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογη.Επισης είδα και και τους καινούριους με τους σωλήνες νερού που λένε ότι είναι πιο αποδοτικοί.

Από τιμές επειδή μόνο η εγκατάσταση θα πάει γύρω στα 200-250 γιατί έχω μέτρα σωλήνα θα ήθελα κάτι οικονομικό σχετικά.Απο το οικονομικό να ανέβω 100€ να πάω σε κάτι πολύ καλύτερο δεν έχω πρόβλημα αλλά οι διαφορές των 200 και 300€ είναι αρκετές

Δυστυχως για να ξερεις τι παιρνεις και τι πληρωνεις πρεπει να γνωριζεις απο τεχνικης αποψης και να εχεις κανει και καλη ερευνα αγορας!   Η αξιοπιστια του καθε ηλιακου εχει να κανει και με τις συνθηκες του καθε χρηστη..!  

Αν το μηχανημα για τις αναγκες σας,σου βγει αποδοτικο τον χειμωνα τοτε τους καλοκαιρινους μηνες θα καταπονειται(μειωμενη αξιοπιστια).  

Εμενα ο δικος μου για τα χρονια που τον εχω εχει κανει την αποσβεση του και μου εχει δωσει σιγουρα συν 2 ηλιακους ιδιας αξιας δωρο!!!  Και ολα αυτα χωρις συντηρηση!!!  Αυτο δεν σημαινει οτι μπορω να σου προτεινω τον δικο μου γιατι στα δικα σου χερια μπορει να κανει μπραφ στα 5 χρονια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Δυστυχως για να ξερεις τι παιρνεις και τι πληρωνεις πρεπει να γνωριζεις απο τεχνικης αποψης και να εχεις κανει και καλη ερευνα αγορας!   Η αξιοπιστια του καθε ηλιακου εχει να κανει και με τις συνθηκες του καθε χρηστη..!  

Αν το μηχανημα για τις αναγκες σας,σου βγει αποδοτικο τον χειμωνα τοτε τους καλοκαιρινους μηνες θα καταπονειται(μειωμενη αξιοπιστια).  

Εμενα ο δικος μου για τα χρονια που τον εχω εχει κανει την αποσβεση του και μου εχει δωσει σιγουρα συν 2 ηλιακους ιδιας αξιας δωρο!!!  Και ολα αυτα χωρις συντηρηση!!!  Αυτο δεν σημαινει οτι μπορω να σου προτεινω τον δικο μου γιατι στα δικα σου χερια μπορει να κανει μπραφ στα 5 χρονια!!!

αυτο που εννοεις ειναι οτι το αποδοτικο τον χειμωνα θελει σκεπασμα μερικως το καλοκαιρι ? 

γιατι αυτο σκεφτομαι να κανω ,να βαλω δευτερο συλλεκτη και το καλοκαιρι να τον σκεπαζω 

160 λιτρα με 2 τετραγωνικα επιλλεκτικο συλλεκτη που θα γινουν 4 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, takis1964 είπε

αυτο που εννοεις ειναι οτι το αποδοτικο τον χειμωνα θελει σκεπασμα μερικως το καλοκαιρι ? 

γιατι αυτο σκεφτομαι να κανω ,να βαλω δευτερο συλλεκτη και το καλοκαιρι να τον σκεπαζω 

160 λιτρα με 2 τετραγωνικα επιλλεκτικο συλλεκτη που θα γινουν 4 

4 τμ ειναι πολλα για 160,  1.5 τμ σαν και αυτον    ειναι οκ...

Επεξ/σία από kostaskontis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takis1964 είπε

αυτο που εννοεις ειναι οτι το αποδοτικο τον χειμωνα θελει σκεπασμα μερικως το καλοκαιρι ? 

γιατι αυτο σκεφτομαι να κανω ,να βαλω δευτερο συλλεκτη και το καλοκαιρι να τον σκεπαζω 

160 λιτρα με 2 τετραγωνικα επιλλεκτικο συλλεκτη που θα γινουν 4 

Αν έχεις έναν συλλέκτη σκεπάζεις τον μισό.

Αν έχεις 2 συλλέκτες δεν θα σκεπάζεις τον ένα αλλά τον ενάμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostaskontis είπε

4 τμ ειναι πολλα για 160,  1.5 τμ σαν και αυτον    ειναι οκ...

Και ομως η mastersol εβγαζε 160/4!  Οσα τμ μπορεις να τον παρεις αν δεν σε ενδιαφερει η εγγυηση..!

5 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αν έχεις έναν συλλέκτη σκεπάζεις τον μισό.

Αν έχεις 2 συλλέκτες δεν θα σκεπάζεις τον ένα αλλά τον ενάμιση. 

Σκεπαζεις αναλογα με τις αναγκες σου γιατι το αποτελεσμα μετραει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.θελω να βαλω ηλιακο σε διαμερισμα π αγορασα σε πολυκατοικια του 60'.Η διαχειριστρια ειχε αναφερει οτι απαγορευεται ,δν το εχω αναλυσει μαζι της για να δω που το βασιζει.Πραγματι δν εχει καποιος αλλος στην πολυκατοικια.Η ταρατσα ειναι μια φυσιολογικη ταρατσα δν εχει καποιο προβλημα .μπορει καποιος να με κατευθυνει ως προς το τι μπορει να προφασιστει και ποσο λετζιτ μπορει να ειναι οι λογοι γιατι μ φαινεται καπως ακυρος ισχυρισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostaskontis είπε

4 τμ ειναι πολλα για 160,  1.5 τμ σαν και αυτον    ειναι οκ...

Αφου έχω δυάρι πως να βάλω εναμισυ; 

Δυάρι έξτρα και σκέπασμα

Η λογική,τον χειμώνα να ζεσταίνει λίγο καλύτερα μειώνοντας τον χρόνο της  ηλεκτρικής αντίστασης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, overq0 είπε

Καλησπερα.θελω να βαλω ηλιακο σε διαμερισμα π αγορασα σε πολυκατοικια του 60'.Η διαχειριστρια ειχε αναφερει οτι απαγορευεται ,δν το εχω αναλυσει μαζι της για να δω που το βασιζει.Πραγματι δν εχει καποιος αλλος στην πολυκατοικια.Η ταρατσα ειναι μια φυσιολογικη ταρατσα δν εχει καποιο προβλημα .μπορει καποιος να με κατευθυνει ως προς το τι μπορει να προφασιστει και ποσο λετζιτ μπορει να ειναι οι λογοι γιατι μ φαινεται καπως ακυρος ισχυρισμος.

Εχει να κανει με το καταστατικο του καθε κτιριου. Αρα για να κανεις καλη αρχη παρε το καταστατικο και ξεκινα το διαβασμα!

2 λεπτά πριν, takis1964 είπε

Αφου έχω δυάρι πως να βάλω εναμισυ; 

Δυάρι έξτρα και σκέπασμα

Η λογική,τον χειμώνα να ζεσταίνει λίγο καλύτερα μειώνοντας τον χρόνο της  ηλεκτρικής αντίστασης 

Απο 160/2 σε 160/4 τον χειμωνα θα σε εντυπωσιασει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Και ομως η mastersol εβγαζε 160/4!  Οσα τμ μπορεις να τον παρεις αν δεν σε ενδιαφερει η εγγυηση..!

Σκεπαζεις αναλογα με τις αναγκες σου γιατι το αποτελεσμα μετραει!

Το καλοκαίρι χρειάζεται σκέπασμα το 70% σίγουρα. Έχουμε μεγάλη ημέρα και τεράστια ηλιοφάνεια. Το έχω γράψει παρά πολλές φορές ότι σκεπάζω το 70% του συλλέκτη ο οποίος είναι 1.20 μέτρα και δεν μπορώ να τον κρυώσω με την χρήση που κάνουμε. Σκέψου τι γίνεται όταν έχεις 4 μέτρα συλλέκτη το γονατίζεις το μποιλερ είναι κάθε μέρα στα τέρματα δεν πρόκειται κανένα μποιλερ να αντέξει πάνω από 10 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Το καλοκαίρι χρειάζεται σκέπασμα το 70% σίγουρα. Έχουμε μεγάλη ημέρα και τεράστια ηλιοφάνεια. Το έχω γράψει παρά πολλές φορές ότι σκεπάζω το 70% του συλλέκτη ο οποίος είναι 1.20 μέτρα και δεν μπορώ να τον κρυώσω με την χρήση που κάνουμε. Σκέψου τι γίνεται όταν έχεις 4 μέτρα συλλέκτη το γονατίζεις το μποιλερ είναι κάθε μέρα στα τέρματα δεν πρόκειται κανένα μποιλερ να αντέξει πάνω από 10 χρόνια.

Σημασια εχει να μην ξεπερνας απο καποια θερμοκρασια και πανω. Και το λεω αυτο γιατι καποιος διαβαζει τον μισο,το κανει και στην δικη του περιπτωση παλι να εχει μεγαλες θερμοκρασιες!  Αλλος παλι να τεινει να τον αφησει απο ζεστο!  Εμενα καλοκαιρι με εχει αφησει απο ζεστο γιατι συνηθως παιζω γυρω στους 60β. Ετυχε να κανουμε παραπανω χρηση και την επομενη μερα ειχε συννεφια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Σημασια εχει να μην ξεπερνας απο καποια θερμοκρασια και πανω. Και το λεω αυτο γιατι καποιος διαβαζει τον μισο,το κανει και στην δικη του περιπτωση παλι να εχει μεγαλες θερμοκρασιες!  Αλλος παλι να τεινει να τον αφησει απο ζεστο!  Εμενα καλοκαιρι με εχει αφησει απο ζεστο γιατι συνηθως παιζω γυρω στους 60β. Ετυχε να κανουμε παραπανω χρηση και την επομενη μερα ειχε συννεφια! 

Ενα απο τα καλα που εχει καποιος οταν βαλει ελεγχο wifi στον ηλιακο ειναι η ληψη της θερμοκρασιας του μποιλερ...Εγω εχω βαλει να μου ερχεται ειδοποιηση στο κινητο οταν η θερμοκρασια ξεπερασει το "οριο",για να παω να σκεπασω.Ειναι μια καλη ενδειξη και για το ποσο θα σκεπασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα βασικο ερωτημα : Πως σκεπαζουμε ποσοστο του συλλεκτη ?
Το μισο κατω ? το μισο πανω ? στην μεση καθετα ?
παιζει ρολο που ειναι η εισοδε=ος και η εξοεδος του θερμικου υγρου ???

Τα φωτα σας οποιος ξερει

5Dcw0uV.jpg1N1VJaZ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...