Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Δοχείο διαστολής κλειστού προσωπικά δεν ασχοληθεί να βάλω, λόγω του ότι το μπόιλερ χάλκινο..

Εσένα λογικά θα είναι glass..

Αν μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα, χωρίς να κάνεις υπερβολές(εκτός αν θες φυσικά), θα σου έλεγα να βάλεις τα εξής στην είσοδο του κρύου νερού:

Αν θες βιδώνεις μια προσθήκη χρωμε 2εκ πάνω στο πάσο της εισόδου του κρύου..

Προσωπικά δεν έχω βάλει, αλλά έχω βιδώσει απευθείας ορειχάλκινο ΤΑΦ 1/2 ίντσας πάνω στην είσοδο του κρύου νερού..

Στο ΤΑΦ πάνω έχω βιδώσει (δες το σπείρωμα, εγώ χρειάστηκε να βάλω νιπελ 1/2 σε 3/4 ώστε να βιδώσω τη βαλβίδα ασφαλείας 8 bar - όχι παραπάνω)

Δες για βαλβίδες ασφαλείας με μπλε χερούλι (ύδρευσης) ή ακόμα καλύτερα τύπου solar (κίτρινο)

Κάτω από εκεί με ένα νιπελ εβαλα ανεπιστροφή βαρεως τύπου (βαρελάκι) όπου καλά θα ειναι να προτιμήσεις κάτι επώνυμο (πχ cimberio)

Κάτω από εκεί εβαλα βανα 1/2 με μια ουρά υδρομέτρου και απο κάτω ρακορ μηχανικής Φ18 πολυαιθυλένιου (μποραμα)

Το ρακορ το εβαλα για μια στο τόσο αν θέλω να ελέγξω η επισκευάσω κάτι να λύνω αυτό, πρώτον για να έλεγχο αν δουλεύει η αντεπιστροφή και δεύτερον τυχόν αλλαγή κάποιου εξαρτήματος..

Σε όλα αυτά χρησιμοποίησα νήμα λοκτάιτ, φυσικά βάζεις τεφλόν κλπ ό,τι θες..

Ωραίος! Ευχαριστώ!

 

20 ώρες πριν, kostaskontis είπε

απο την μερια του κρυου

ξεκινοντας απο την εισοδο του κρυου βιδωνεις μια προεκταση ωστε απο εδω και περα να μην πειραζεις την εισοδο του μποιλερ(βιδωνε,ξεβιδωνε μπορει να φθειρεις τον μαστο)

(προαιρετικα) μια βανα με τρελο ρακορ

ενα ταφ πανω στο οποιο θα βιδωσεις την βαλβιδα ασφαλειας

ενα μαστο

το αντεπιστροφο

ενα ταφ με μια βρυση

μια βανα

και τελος η συνδεση σου με την σωληνα παροχης ειτε ειναι τουμποραμα ή οτι αλλο...

για δοχειο κλειστου κυκλωματος συμφωνω ,καλο κανει κακο δεν κανει.

Μπορεις να κανεις και πραγματα στην μερια του ζνχ οπως ενα δοχειο διαστολης,μια θερμοστατικη βαλβιδα κ.τ.λ

*τα υλικα που βαζω ειναι παραδειγματα απο το σκρουτζ για λογους ευκολιας...

Επίσης ωραίος και ευχαριστώ και για τα links με τα υλικά!

Θα προσπαθήσω να βάλω και ένα StopCor Solar για ανόδιο (η ράβδος μου πρέπει να έχει πάψει να είναι ράβδος καιρό τώρα). Ιδανικά θα έπρεπε να αλλάξω και αντίσταση ελέω χρόνων και αλάτων, αλλά είναι πολύ μεγάλη δουλειά και λίγο την βαριέμαι-μονό παξιμάδι για σφίξιμο και αντίσταση που έχει και τους μαστούς της τριπλής...

Το δοχείο διαστολής θέλει και βαλβίδα ασφαλείας κλειστού? Δηλαδή στη μία μεριά βάζω βαλβίδα και στην άλλη δοχείο ή μόνο δοχείο και τάπα στην άλλη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

αφορά το ρεύμα, ήδη τα 160 λίτρα είναι πολλά για ρεύμα, τώρα τι 160 τι 200 άντε να κάψεις 10€ παραπάνω στο τετράμηνο..

 

 Το εχω αναφερει σε πολλα post! Ειναι ενεργοβορο και οχι πρακτικο να ζεσταινεις το νερο του ηλιακου με αντισταση!  Ο ηλεκτρικος θα σου δωσει αμεσα ζεστο νερο χωρις απωλειες και καθυστερηση! Ετσι μενει καλυτερη θερμοκρασια στον ηλιακο που την επομενη μερα ακομα και με ελαχιστο ηλιο εισαι πιο κοντα ωστε να σου δωσει επιθυμητη για ντουζ!

Σιγουρα αξιζει να ζεσταινεις το νερο του ηλιακου οταν το μηχανημα ειναι μεγαλυτερο για τις αναγκες σου!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, screwman είπε

Το δοχείο διαστολής θέλει και βαλβίδα ασφαλείας κλειστού? Δηλαδή στη μία μεριά βάζω βαλβίδα και στην άλλη δοχείο ή μόνο δοχείο και τάπα στην άλλη?

οχι δεν χρειαζεται αν εχεις ηδη στην αλλη μερια ασφαλιστικο.Μια ταπα ειναι αρκετη ωστε να την βγαζεις και να τσεκαρεις/συμπληρωνεις υγρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πρόκειται να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα (160lt) σε διαμέρισμα 2ου ορόφου. Ο θερμοσίφωνας θα τοποθετηθεί στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Στο σπίτι θα έχει αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών και η ερώτηση είναι: καλύτερα ηλιακός 2πλής ή 3πλής ενέργειας (ώστε να ζεσταίνει και από την αντλία); Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι καλύτερα θα ήταν να είναι διπλής ώστε να δουλεύεται με την αντίσταση και όχι 3πλής, λόγω απωλειών που θα έχει εάν ζεσταίνει από την αντλία.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LordArthas είπε

Καλησπέρα.

Πρόκειται να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα (160lt) σε διαμέρισμα 2ου ορόφου. Ο θερμοσίφωνας θα τοποθετηθεί στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Στο σπίτι θα έχει αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών και η ερώτηση είναι: καλύτερα ηλιακός 2πλής ή 3πλής ενέργειας (ώστε να ζεσταίνει και από την αντλία); Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι καλύτερα θα ήταν να είναι διπλής ώστε να δουλεύεται με την αντίσταση και όχι 3πλής, λόγω απωλειών που θα έχει εάν ζεσταίνει από την αντλία.

Ποια είναι η γνώμη σας;

για μενα δεν υπαρχει debate ,εφοσον υπαρχει αντλια θερμοτητας.Kανεις ερευνα αγορας για ηλιακο προορισμενο να δουλευει με αντλια θερμοτητας.Ειναι ελαφρως πιο ακριβοι αλλα κατ εμε αξιζουν το παραπανω κοστος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LordArthas είπε

Καλησπέρα.

Πρόκειται να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα (160lt) σε διαμέρισμα 2ου ορόφου. Ο θερμοσίφωνας θα τοποθετηθεί στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Στο σπίτι θα έχει αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών και η ερώτηση είναι: καλύτερα ηλιακός 2πλής ή 3πλής ενέργειας (ώστε να ζεσταίνει και από την αντλία); Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι καλύτερα θα ήταν να είναι διπλής ώστε να δουλεύεται με την αντίσταση και όχι 3πλής, λόγω απωλειών που θα έχει εάν ζεσταίνει από την αντλία.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Σε ποια περιοχή μένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LordArthas είπε

Καλησπέρα.

Πρόκειται να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα (160lt) σε διαμέρισμα 2ου ορόφου. Ο θερμοσίφωνας θα τοποθετηθεί στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Στο σπίτι θα έχει αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών και η ερώτηση είναι: καλύτερα ηλιακός 2πλής ή 3πλής ενέργειας (ώστε να ζεσταίνει και από την αντλία); Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι καλύτερα θα ήταν να είναι διπλής ώστε να δουλεύεται με την αντίσταση και όχι 3πλής, λόγω απωλειών που θα έχει εάν ζεσταίνει από την αντλία.

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Στις 6/5/2022 στις 1:26 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

 Το εχω αναφερει σε πολλα post! Ειναι ενεργοβορο και οχι πρακτικο να ζεσταινεις το νερο του ηλιακου με αντισταση!  Ο ηλεκτρικος θα σου δωσει αμεσα ζεστο νερο χωρις απωλειες και καθυστερηση! Ετσι μενει καλυτερη θερμοκρασια στον ηλιακο που την επομενη μερα ακομα και με ελαχιστο ηλιο εισαι πιο κοντα ωστε να σου δωσει επιθυμητη για ντουζ!

Σιγουρα αξιζει να ζεσταινεις το νερο του ηλιακου οταν το μηχανημα ειναι μεγαλυτερο για τις αναγκες σου!  

Αυτο το διαβασες? Τι εχεις να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostaskontis είπε

για μενα δεν υπαρχει debate ,εφοσον υπαρχει αντλια θερμοτητας.Kανεις ερευνα αγορας για ηλιακο προορισμενο να δουλευει με αντλια θερμοτητας.Ειναι ελαφρως πιο ακριβοι αλλα κατ εμε αξιζουν το παραπανω κοστος. 

Ευχαριστώ πολύ!

 

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Σε ποια περιοχή μένεις?

Κέρκυρα

 

4 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Αυτο το διαβασες? Τι εχεις να πεις?

Το διάβασα ναι. Ήταν προγραμματισμένη η αγορά ηλιακού 3πλής. Με μπέρδεψε η άποψη: «είναι προτιμότερο να συμπληρώνεται ενέργεια για τη θέρμανση του νερού μέσω της αντίστασης, παρά μέσω της αντλίας, γιατί 1ον θα υπάρχουν απώλειες κατά τη διαδρομή και 2ον η αντλία θα προσπαθεί διαρκώς να ζεστάνει το νερό έχοντας απώλειες». Από ό,τι φαίνεται κάτι τέτοιο δεν ισχύει, οπότε συνεχίζουμε το αρχικό πλάνο της 3πλής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LordArthas είπε

2ον η αντλία θα προσπαθεί διαρκώς να ζεστάνει το νερό έχοντας απώλειες

Αυτο δεν το καταλαβα,δεν θα υπαρχει καποιο ειδος αυτοματισμου ,με καποια βανα υποθετω,ωστε η αντλια να ζεστανει τον ηλιακο μονο οταν ειναι απαραιτητο?Δεν εχω ασχοληθει (ακομα) με αντλιες θερμανσης οποτε δεν γνωριζω επι του θεματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostaskontis είπε

Αυτο δεν το καταλαβα,δεν θα υπαρχει καποιο ειδος αυτοματισμου ,με καποια βανα υποθετω,ωστε η αντλια να ζεστανει τον ηλιακο μονο οταν ειναι απαραιτητο?Δεν εχω ασχοληθει (ακομα) με αντλιες θερμανσης οποτε δεν γνωριζω επι του θεματος...

Ελπίζω πως ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LordArthas είπε

 

Το διάβασα ναι. Ήταν προγραμματισμένη η αγορά ηλιακού 3πλής. Με μπέρδεψε η άποψη: «είναι προτιμότερο να συμπληρώνεται ενέργεια για τη θέρμανση του νερού μέσω της αντίστασης, παρά μέσω της αντλίας, γιατί 1ον θα υπάρχουν απώλειες κατά τη διαδρομή και 2ον η αντλία θα προσπαθεί διαρκώς να ζεστάνει το νερό έχοντας απώλειες». Από ό,τι φαίνεται κάτι τέτοιο δεν ισχύει, οπότε συνεχίζουμε το αρχικό πλάνο της 3πλής ενέργειας.

Προφανως η αντλια θα βρισκεται κοντα στο διαμερισμα..  Αρα πρεπει το νερο να πηγαινει ταρατσα και να γυρναει! Οι απωλειες θεωρουνται μεγαλες! Αν ησουν σε μονοκατοικια και ηταν ολα κοντα τοτε οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Μπαίνω σε νέο σπίτι και αγόρασα ηλιακό διπλής ενέργειας  2.4 m² 150 lt . Ακόμα δεν έχει γίνει εγκατάσταση. Διαβάζω για σκεπάσμα το καλοκαίρι. Από την εταιρεία μου είπαν σκέπασμα μόνο αν λείπεις πολλές μέρες, γιατί υποτίθεται ότι όταν είσαι σπίτι ακόμα και καλοκαίρι τον χρησιμοποιεις καθημερινά οπότε δεν έχεις θέμα. Ποια είναι η θερμοκρασία που δε θα πρέπει να ξεφεύγει για να μην υπάρχει θέμα? Υπάρχει τρόπος να βάλω  θερμόμετρο?  

 

Επεξ/σία από cater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Προφανως η αντλια θα βρισκεται κοντα στο διαμερισμα..  Αρα πρεπει το νερο να πηγαινει ταρατσα και να γυρναει! Οι απωλειες θεωρουνται μεγαλες! Αν ησουν σε μονοκατοικια και ηταν ολα κοντα τοτε οκ!

Η αντλία θα είναι στο μπαλκόνι (2ος όροφος) και ο ηλιακός στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Γι'αυτό προβληματίστηκα με τις απώλειες από τα πηγαιν'έλα του νερού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LordArthas είπε

Η αντλία θα είναι στο μπαλκόνι (2ος όροφος) και ο ηλιακός στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Γι'αυτό προβληματίστηκα με τις απώλειες από τα πηγαιν'έλα του νερού...

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται.

Τις λίγες μέρες που δεν θα επαρκεί το ζεστό νερό θα τραβάς από το μποιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LordArthas είπε

Η αντλία θα είναι στο μπαλκόνι (2ος όροφος) και ο ηλιακός στην ταράτσα (3όροφης πολυκατοικίας). Γι'αυτό προβληματίστηκα με τις απώλειες από τα πηγαιν'έλα του νερού...

Οι επαγγελματιες ετσι το θελουν για να παρουν εφαπαξ καποιο κερδος παραπανω με συνεπεια εσυ να εχεις μεγαλυτερο κοστος χρησης!  Ετσι ειναι το DNA του Ελληνα δεν θελει, πως το λενε ρε παιδι μου...!!!  Απο την αλλη μολις βρουμε και μεις καλο ανθρωπο δεν εχουμε φιλοτιμο κοιταμε να τον θαψουμε!!!

Οποτε ακολουθεις την πεπατημενη ''Κλεψε για να εχεις-Αρπαξε για να φας''

5 ώρες πριν, cater είπε

Καλησπέρα σας,

Μπαίνω σε νέο σπίτι και αγόρασα ηλιακό διπλής ενέργειας  2.4 m² 150 lt . Ακόμα δεν έχει γίνει εγκατάσταση. Διαβάζω για σκεπάσμα το καλοκαίρι. Από την εταιρεία μου είπαν σκέπασμα μόνο αν λείπεις πολλές μέρες, γιατί υποτίθεται ότι όταν είσαι σπίτι ακόμα και καλοκαίρι τον χρησιμοποιεις καθημερινά οπότε δεν έχεις θέμα. Ποια είναι η θερμοκρασία που δε θα πρέπει να ξεφεύγει για να μην υπάρχει θέμα? Υπάρχει τρόπος να βάλω  θερμόμετρο?  

 

cater το πιο πανω αφορα και σενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...