Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lakge είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Αναζητώ έναν οικονομικό ηλιακό για χρήση από 4 άτομα (με αρκετά μεγάλη κατανάλωση νερού), στον δεύτερο όροφο τριώροφης πολυκατοικίας στην Αθήνα. Οπότε έχω καταλήξει σε 200lt και είμαι μεταξύ των εξής επιλογών:

  1. MasterSOL ECO Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3,0τμ Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας (στα €770, MasterSOL Eco Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας | Skroutz.gr),
  2. Sonne Phaethon Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/2.4m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας (στα €780 Sonne Phaethon Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/2.4m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας | Skroutz.gr),
  3. Sonne Atlas Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας (στα €843, Sonne Atlas Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας | Skroutz.gr ).

Τι μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ πολύ

γνωμη μου ειναι οτι ο Mastersol ειναι πιο vfm και με μεγαλυτερη εγγυηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, villasg είπε

εαν υπαρχουν τα χρηματα καλο ειναι να μπει ανακυκλοφορητης ζεστου νερου οποτε να φερνει παντα ζεστο στην βρυση

Απώλειες θα έχει ούτως ή άλλως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lakge είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Αναζητώ έναν οικονομικό ηλιακό για χρήση από 4 άτομα (με αρκετά μεγάλη κατανάλωση νερού), στον δεύτερο όροφο τριώροφης πολυκατοικίας στην Αθήνα. Οπότε έχω καταλήξει σε 200lt και είμαι μεταξύ των εξής επιλογών:

  1. MasterSOL ECO Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3,0τμ Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας (στα €770, MasterSOL Eco Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας | Skroutz.gr),
  2. Sonne Phaethon Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/2.4m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας (στα €780 Sonne Phaethon Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/2.4m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας | Skroutz.gr),
  3. Sonne Atlas Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας (στα €843, Sonne Atlas Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/3m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας | Skroutz.gr ).

Τι μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ πολύ

https://energylife.gr/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-200-litra/iliakos-thermosifonas-glass-200lt-4,00m2-epilektiko-syllekti

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, villasg είπε

Χονδρικα η ανακυκλοφορια θελει :
κυκλοφορητής ανακυκλοφορίας* + πρόσθετη σωλήνωση 3η σωληνα ιδιο μηκος με τις αλλες + τριοδοδη +  κόστος μπουτόν, καλωδίων και γενικότερης εγκατάστασης + και μεταλλικά εξαρτήματα σύνδεσης

Εδω να λαβουμε υποψην οτι καλο θα ειναι να ειναι λιγο πιο μεγαλος ο ηλιακος επειδη με την ανακυκλοφορια επιστρεφει ποσοτητα κρυο στο καζανι του ζεστου κλπ κλπ

*Ο κυκλοφορητής μπαίνει στην είσοδο των σωλήνων του ηλιακού στο διαμέρισμα όποτε το νερό της ανακυκλοφορίας κυκλοφορεί μόνο στο κομμάτι από εκεί μέχρι τον ηλιακό

Φαντάζομαι πως η σωλήνωση της ανακυκλοφορίας θα πρέπει να είναι καλά μονωμένη.

Αλλιώς θα τρώς το νερό του ηλιακού να ζεσταίνεις τον σωλήνα της ανακυκλοφορίας και την τυχοποιία που εφάπτεται με τον σωλήνα.

Ειδικά το χειμώνα που ενας βορεινός τοίχος πχ. μπορεί να έχει 10 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία απ τους υπόλοιπους και την στιγμή που το νερό στον θερμοσίφωνα δεν θα φτάνει τους 50-60 -70 βαθμούς όπως το καλοκαίρι.  

Προσωπικά εγώ που δεν έχω ανακυκλοφορία και είμαι 2 ορόφους απ τον ηλιακό τον Χειμώνα με βάνες διακόπτω την ροή απ τον ηλιακό προς εμένα και έχω βάλει έναν μικρό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 60 λίτρα για το σπίτι μου.

Δεν έχει νόημα να προσπαθώ να κατεβάσω νερό στους 40 βαθμούς απ τον ηλιακό σε μένα.

Το αφήνω για τα πάνω σπίτια.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2022 στις 9:21 ΜΜ, kostaskontis είπε

νομιζω 200 λιτρα για 3 ατομα ειναι overkill ,αν δεν εισαι βορεια ελλαδα,με ενα 160/2τμ-2.5τμ εισαι κομπλε.Αρα πας εδω ή για κατι καλυτερο εδω(αν αφαιρεσεις το wifi ειναι -50 ευρω).

Με 160/2,5 θα είμαι καλυμένος και για τον χειμώνα;

Για WiFi σίγουρα δεν ενδιαφέρομαι.

Δεν με πειράζει να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω αρκεί να είμαι καλυμμένος όλο το έτος (και αν γίνεται να κρατήσει ο ηλιακός χωρίς να ασχοληθώ για τουλάχιστον 10 χρόνια).

Στις 3/5/2022 στις 9:21 ΜΜ, kostaskontis είπε

Ενα tip για τους Mastesol,αν αγορασεις ξεχωριστα το μποιλερ,συλλεκτη και βαση τοτε η τιμη πεφτει  -100 ευρω περιπου...Κανεις τηλεφωνικα παραγγελια και παιρνεις δωρεαν μεταφορικα(στην Αθηνα).Τα υλικα συνδεσης και αντιπαγωτικο δεν ειναι ουτε 20 ευρω και μπορει να τα φερει ο υδραυλικος(αν δεν κανετε την τοποθετηση οι ιδιοι...)Εξαλλου αυτα που βαζει ο κατασκευαστης μεσα ειναι χαλια οποτε επενδυστε σε μια καλυτερη βαλβιδα ασφαλειας και ενα αντεπιστροφο βαρεως τυπου.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!
Ισχύει για όλους τους Mastesol;

Η βαλβιδα ασφαλειας και το αντεπιστροφο βαρεως τυπου ειναι στα υλικά σύνδεσης;

Οποιοδήποτε άλλο tip τέτοιου τύπου για εξοικονόμηση ή πατέντες είναι ευπρόσδεκτο.

21 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Για χειμωνα  3 ατομα 200/3 καθολου overkill !!!  Ισα-ισα πρεπει να κανουν και οικονομια στο νερο οταν θα πλακωνει συννεφια με ηλιο!!!   Μελος μας με esolar 200/3  2 ατομα και 1 παιδακι και κανει ε..!!!  Τον πιστευω γιατι κρινω και απο εμενα!  Τον χειμωνα με συννεφιες κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος!

Σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ.

7 ώρες πριν, villasg είπε

εαν υπαρχουν τα χρηματα καλο ειναι να μπει ανακυκλοφορητης ζεστου νερου οποτε να φερνει παντα ζεστο στην βρυση

Πόσο κόστος έχει αυτό περίπου;
Εξάρτημα + εγκατάσταση.

Να υποθέσω ότι αν κοπεί το ηλεκτρικό, ο ανακυκλοφορητής ζεστού νερού δεν θα λειτουργεί.
Αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί ο ηλιακός.
Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Με 160/2,5 θα είμαι καλυμένος και για τον χειμώνα;

Για WiFi σίγουρα δεν ενδιαφέρομαι.

Δεν με πειράζει να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω αρκεί να είμαι καλυμμένος όλο το έτος (και αν γίνεται να κρατήσει ο ηλιακός χωρίς να ασχοληθώ για τουλάχιστον 10 χρόνια).

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!
Ισχύει για όλους τους Mastesol;

Η βαλβιδα ασφαλειας και το αντεπιστροφο βαρεως τυπου ειναι στα υλικά σύνδεσης;

Οποιοδήποτε άλλο tip τέτοιου τύπου για εξοικονόμηση ή πατέντες είναι ευπρόσδεκτο.

Σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ.

Πόσο κόστος έχει αυτό περίπου;
Εξάρτημα + εγκατάσταση.

Να υποθέσω ότι αν κοπεί το ηλεκτρικό, ο ανακυκλοφορητής ζεστού νερού δεν θα λειτουργεί.
Αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί ο ηλιακός.
Σωστά;

Κανενας ηλιακός δεν μπορεί να σε καλύψει όλον τον χειμώνα. Αν έχει συννεφιά πως θα παράξει ζεστό νερό????

Σου είπα την γνώμη μου εσύ αποφασίζεις.

Και εφόσον γράφεις χωρίς να ασχοληθείς μην κάνεις το λάθος και κάνεις και υπερβολές. Όπως και να έχει περίπου 50 μέρες θα χρειαστείς εναλλακτική λύση ότι και να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή θα κάνω ένα καλό service στον ηλιακό και θέλω να αναβαθμίσω αντεπίστροφη/ασφαλείας και εγώ με βαρέως, αλλά και να βάλω και ένα δοχείο διαστολής για το κλειστό κυρίως και να περιορίσω τις απώλειες του υγρού, έχει να προτείνει κάποιος συγκεκριμένα parts, έστω και με PM?

Ο ηλιακός είναι ένας HelioAkmi 160Lt τριπλής με ένα panel 2 τετραγωνικά.

Επεξ/σία από screwman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vaggooss είπε

Κανενας ηλιακός δεν μπορεί να σε καλύψει όλον τον χειμώνα. Αν έχει συννεφιά πως θα παράξει ζεστό νερό????

Σου είπα την γνώμη μου εσύ αποφασίζεις.

Και εφόσον γράφεις χωρίς να ασχοληθείς μην κάνεις το λάθος και κάνεις και υπερβολές. Όπως και να έχει περίπου 50 μέρες θα χρειαστείς εναλλακτική λύση ότι και να βάλεις.

Χωρίς να ασχοληθώ, εννοώ να βάλω κάτι που να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα/ανάγκες συντήρησης που να χρειάζονται την εταιρία.

Και ότι προκύψει να είναι κάτι που να μπορώ να το διαχειριστώ ο ίδιος.
Και προφανώς κολπάκια του τύπου, «καλύπτω το ένα πάνελ ή το μισό το καλοκαίρι για να κρατησει περισσότερα χρόνια ο θερμοσίφωνας» θα τα εφαρμόσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Με 160/2,5 θα είμαι καλυμένος και για τον χειμώνα;

 

Δεν με πειράζει να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω αρκεί να είμαι καλυμμένος όλο το έτος (και αν γίνεται να κρατήσει ο ηλιακός χωρίς να ασχοληθώ για τουλάχιστον 10 χρόνια).

 

Σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ.

Κοιτα καπου κερδιζεις καπου χανεις! Ή θα παρεις ενα μηχανημα μεγαλυτερο για τις αναγκες σας για να ανταπεξελθει καλυτερα τον χειμωνα με συνεπεια την υπερθερμανση τους καλοκαιρινους μηνες(φθορα-αξιοπιστια)  ή βαζεις με βαση το εμποριο και οπως σου βγει..!

Εγω γι αυτο σου προτεινω 200/3 γιατι κανονικα τα 200 θελουν 4!  Θα παιρνεις περισσοτερα λιτρα επιθυμητης 35β και απο την αλλη εχει καλυτερη προστασια(χρονοκαθυστερηση) στο να ανεβασει απαγορευτικες θερμοκρασιες!!!

 

3 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Χωρίς να ασχοληθώ, εννοώ να βάλω κάτι που να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα/ανάγκες συντήρησης που να χρειάζονται την εταιρία.

Και ότι προκύψει να είναι κάτι που να μπορώ να το διαχειριστώ ο ίδιος.
Και προφανώς κολπάκια του τύπου, «καλύπτω το ένα πάνελ ή το μισό το καλοκαίρι για να κρατησει περισσότερα χρόνια ο θερμοσίφωνας» θα τα εφαρμόσω.

Το εχω αναφερει σε πολλα post.  Αν τον προστατευεις απο τις μεγαλες θερμοκρασιες και δεν κανεις χρηση της αντιστασης θα σου κρατησει πολλα χρονια χωρις να δωσεις cent για συντηρηση!!!!!  Εσυ βεβαια θα κανεις το 1ο service για την εγγυηση(αστοχια υλικου)

Να ξερεις το σκεπαζω δεν λεει κατι γιατι αναλογα τι χρηση κανεις εκεινο το διαστημα μπορει να ανεβασει παλι θερμοκρασιες!  Οποτε περα απο το σκεπασμα πρεπει να βλεπεις και τις θερμοκρασιες και να βρισκεις τροπο να εξαλειφεις το προβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, screwman είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή θα κάνω ένα καλό service στον ηλιακό και θέλω να αναβαθμίσω αντεπίστροφη/ασφαλείας και εγώ με βαρέως, αλλά και να βάλω και ένα δοχείο διαστολής για το κλειστό κυρίως και να περιορίσω τις απώλειες του υγρού, έχει να προτείνει κάποιος συγκεκριμένα parts, έστω και με PM?

Ο ηλιακός είναι ένας HelioAkmi 160Lt τριπλής με ένα panel 2 τετραγωνικά.

Δοχείο διαστολής κλειστού προσωπικά δεν ασχοληθεί να βάλω, λόγω του ότι το μπόιλερ χάλκινο..

Εσένα λογικά θα είναι glass..

Αν μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα, χωρίς να κάνεις υπερβολές(εκτός αν θες φυσικά), θα σου έλεγα να βάλεις τα εξής στην είσοδο του κρύου νερού:

Αν θες βιδώνεις μια προσθήκη χρωμε 2εκ πάνω στο πάσο της εισόδου του κρύου..

Προσωπικά δεν έχω βάλει, αλλά έχω βιδώσει απευθείας ορειχάλκινο ΤΑΦ 1/2 ίντσας πάνω στην είσοδο του κρύου νερού..

Στο ΤΑΦ πάνω έχω βιδώσει (δες το σπείρωμα, εγώ χρειάστηκε να βάλω νιπελ 1/2 σε 3/4 ώστε να βιδώσω τη βαλβίδα ασφαλείας 8 bar - όχι παραπάνω)

Δες για βαλβίδες ασφαλείας με μπλε χερούλι (ύδρευσης) ή ακόμα καλύτερα τύπου solar (κίτρινο)

Κάτω από εκεί με ένα νιπελ εβαλα ανεπιστροφή βαρεως τύπου (βαρελάκι) όπου καλά θα ειναι να προτιμήσεις κάτι επώνυμο (πχ cimberio)

Κάτω από εκεί εβαλα βανα 1/2 με μια ουρά υδρομέτρου και απο κάτω ρακορ μηχανικής Φ18 πολυαιθυλένιου (μποραμα)

Το ρακορ το εβαλα για μια στο τόσο αν θέλω να ελέγξω η επισκευάσω κάτι να λύνω αυτό, πρώτον για να έλεγχο αν δουλεύει η αντεπιστροφή και δεύτερον τυχόν αλλαγή κάποιου εξαρτήματος..

Σε όλα αυτά χρησιμοποίησα νήμα λοκτάιτ, φυσικά βάζεις τεφλόν κλπ ό,τι θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Χωρίς να ασχοληθώ, εννοώ να βάλω κάτι που να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα/ανάγκες συντήρησης που να χρειάζονται την εταιρία.

Και ότι προκύψει να είναι κάτι που να μπορώ να το διαχειριστώ ο ίδιος.
Και προφανώς κολπάκια του τύπου, «καλύπτω το ένα πάνελ ή το μισό το καλοκαίρι για να κρατησει περισσότερα χρόνια ο θερμοσίφωνας» θα τα εφαρμόσω.

Αυτό είναι το κλειδί να μην ανεβάζει θερμοκρασίες το καλοκαίρι διότι γεμίζει άλατα το μποιλερ και καταστρέφει και το ανοδιο ποιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, screwman είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή θα κάνω ένα καλό service στον ηλιακό και θέλω να αναβαθμίσω αντεπίστροφη/ασφαλείας και εγώ με βαρέως, αλλά και να βάλω και ένα δοχείο διαστολής για το κλειστό κυρίως και να περιορίσω τις απώλειες του υγρού, έχει να προτείνει κάποιος συγκεκριμένα parts, έστω και με PM?

Ο ηλιακός είναι ένας HelioAkmi 160Lt τριπλής με ένα panel 2 τετραγωνικά.

απο την μερια του κρυου

ξεκινοντας απο την εισοδο του κρυου βιδωνεις μια προεκταση ωστε απο εδω και περα να μην πειραζεις την εισοδο του μποιλερ(βιδωνε,ξεβιδωνε μπορει να φθειρεις τον μαστο)

(προαιρετικα) μια βανα με τρελο ρακορ

ενα ταφ πανω στο οποιο θα βιδωσεις την βαλβιδα ασφαλειας

ενα μαστο

το αντεπιστροφο

ενα ταφ με μια βρυση

μια βανα

και τελος η συνδεση σου με την σωληνα παροχης ειτε ειναι τουμποραμα ή οτι αλλο...

για δοχειο κλειστου κυκλωματος συμφωνω ,καλο κανει κακο δεν κανει.

Μπορεις να κανεις και πραγματα στην μερια του ζνχ οπως ενα δοχειο διαστολης,μια θερμοστατικη βαλβιδα κ.τ.λ

*τα υλικα που βαζω ειναι παραδειγματα απο το σκρουτζ για λογους ευκολιας...

Επεξ/σία από kostaskontis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία για επιλογή ηλιακού.

Μερικές ακόμα ερωτήσεις προς τους γνώστες:

- Η esolar και η solar star τι λένε σαν μάρκες, τους έχει δοκιμάσει κανείς;

- Οι συλλέκτες τύπου Navi έχουν βελτιωμένη απόδοση σε σχέση με τους συμβατικούς ή μόνο μεγαλύτερη αξιοπιστία-διάρκεια ζωής;

- Για σύνδεση από την ταράτσα στο διαμέρισμα με δύο ορόφους να παρεμβάλονται ποιά είναι μία λογική τιμή για σωληνώσεις;

- Θερμόμετρο παίρνουν όλοι οι ηλιακοί ή πρέπει να είναι σχεδιασμένοι να δέχονται σχετικό εξάρτημα;


- Τέλος με όσους υδραυλικούς ήρθαμε σε επαφή (3) επουδενί δεν συζητάγανε 200αρη για 4 άτομα, αντιθέτως μας πρότειναν 160αρη καθώς όπως είπαν ο 200αρης δεν ζεσταίνει το χειμώνα και θα χρειαστεί να καίμε ένα σκασμό ρεύμα, τι ισχύει τελικά; Ένας 200l/4m2 δεν θα είναι overall μια καλή λύση; Τι κερδίζω και τι χάνω επιλέγοντας 160l/3m2 αντί για 200l/4m2;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία για επιλογή ηλιακού.

Μερικές ακόμα ερωτήσεις προς τους γνώστες:

- Η esolar και η solar star τι λένε σαν μάρκες, τους έχει δοκιμάσει κανείς;

- Οι συλλέκτες τύπου Navi έχουν βελτιωμένη απόδοση σε σχέση με τους συμβατικούς ή μόνο μεγαλύτερη αξιοπιστία-διάρκεια ζωής;

- Για σύνδεση από την ταράτσα στο διαμέρισμα με δύο ορόφους να παρεμβάλονται ποιά είναι μία λογική τιμή για σωληνώσεις;

- Θερμόμετρο παίρνουν όλοι οι ηλιακοί ή πρέπει να είναι σχεδιασμένοι να δέχονται σχετικό εξάρτημα;


- Τέλος με όσους υδραυλικούς ήρθαμε σε επαφή (3) επουδενί δεν συζητάγανε 200αρη για 4 άτομα, αντιθέτως μας πρότειναν 160αρη καθώς όπως είπαν ο 200αρης δεν ζεσταίνει το χειμώνα και θα χρειαστεί να καίμε ένα σκασμό ρεύμα, τι ισχύει τελικά; Ένας 200l/4m2 δεν θα είναι overall μια καλή λύση; Τι κερδίζω και τι χάνω επιλέγοντας 160l/3m2 αντί για 200l/4m2;

Για κόστος σωληνώσεων δε γνωρίζω, άλλοι έχουν πει για 3-4€/μέτρο..

Για 4 άτομα να τους πεις πως εκτός από μπάνιο όλο και κάνα πιάτο θα πλύνεις, όλο και κάποιος θα χαλάει ζεστό άθελα του..

Για εμένα, πήγαινε σε 200 λίτρα με όσο μεγαλύτερους συλλέκτες μπορείς, αφού, ο μεγαλύτερος συλλέκτης μικρότερος γίνεται (σκεπάζοντας μέρος του), ενώ ο μικρότερος, μεγαλύτερος δε γίνεται για να έχεις καλύτερη απόδοση το χειμώνα..

αφορά το ρεύμα, ήδη τα 160 λίτρα είναι πολλά για ρεύμα, τώρα τι 160 τι 200 άντε να κάψεις 10€ παραπάνω στο τετράμηνο..

Γενικά 4 άτομα με 160 δε νομίζω να φτάσει για να κάνει μπάνιο και ο 4ος, εκτός αν κάνετε όλοι ντουζακι..

Επίσης, αν έχετε και γυναίκες, θέλουν ένα ηλιακό μόνες τους😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...