Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Οι επαγγελματιες ετσι το θελουν για να παρουν εφαπαξ καποιο κερδος παραπανω με συνεπεια εσυ να εχεις μεγαλυτερο κοστος χρησης!  Ετσι ειναι το DNA του Ελληνα δεν θελει, πως το λενε ρε παιδι μου...!!!  Απο την αλλη μολις βρουμε και μεις καλο ανθρωπο δεν εχουμε φιλοτιμο κοιταμε να τον θαψουμε!!!

Οποτε ακολουθεις την πεπατημενη ''Κλεψε για να εχεις-Αρπαξε για να φας''

cater το πιο πανω αφορα και σενα!

Τι εννοείς? Δεν ισχύει το ότι χρειάζεται σκέπασμα δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα ,η ερωτηση μου αφορα τους υδραυλικους

Φιλος θελει να βαλει ηλιακο sol 200 λιτρα με 4,2 συλλεκτη navi επιλεκτικο 

Tο ερωτημα του ειναι αν μπορει να βαλει 5 τετρ συλλεκτη navi με την προυποθεση απο ανοιξη εως  οκτωβριο να εχει σκεπασμενο τον ενα η και το δευτερο εν μέρη μιας και θα βαλει θερμομετρο sonoff

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση, εφόσον  στην περιοχή που βρίσκομαι εχει χλιαρό ήλιο και έγινε πριν 1 ώρα εγκατάσταση ηλιακού 160lt 2,4 συλλέκτη ποιος είναι ο χρόνος περίπου που θα δώσει ζεστό νερό?είναι ο πρώτος ηλιακός μπορεί να φαίνεται λίγο χαζή η ερώτηση 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατασκευαστές λένε 2-3 μέρες..

Αν όλα είναι εντάξει με την τοποθέτηση και αύριο έχει καλή λιακάδα, λογικά μέχρι τις 4 το απόγευμα (ειδικά αν δεν έχεις καταναλώσει ζεστό) θα πρέπει να είναι καυτουτσικο, 50-55+ βαθμούς..

Πχ εμένα σήμερα στις 4 ήταν καυτό (πιστεύω 60+)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, cater είπε

Τι εννοείς? Δεν ισχύει το ότι χρειάζεται σκέπασμα δηλαδή? 

Ναι χρειαζεται να περιοριζεις τις θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες ή ακομα καλυτερα να καθιερωσεις να μην ξεπερνας απο μια θερμοκρασια και πανω! Να εχεις μια εικονα για μενα ταβανι οχι πανω απο τους 70β! Εξω στο εμποριο θα σου πουν οτι συμφερει καλυτερα για το δικο τους κερδος! 

Αυτο θα σε βοηθησει να εχεις μια εικονα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι χρειαζεται να περιοριζεις τις θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες ή ακομα καλυτερα να καθιερωσεις να μην ξεπερνας απο μια θερμοκρασια και πανω! Να εχεις μια εικονα για μενα ταβανι οχι πανω απο τους 70β! Εξω στο εμποριο θα σου πουν οτι συμφερει καλυτερα για το δικο τους κερδος! 

Αυτο θα σε βοηθησει να εχεις μια εικονα:

 

Σημερα μίλησα με τον υδραυλικό που θα κάνει την εγκατάσταση και μου είπε ότι στον δικό του που είναι με δύο συλλέκτες έχει κάνει κάτι για να γυρνάνε τα νερά, δε κατάλαβα τι ακριβώς , αλλά λέει για να μην έχει υπερθερμανσεις, αλλά στην 5 ετια τρύπησε το καζάνι. Του λέω τι ηλιακό έβαλες, λέει 200 lt με δύο συλλέκτες. Και του λέω δε σκεπαζεις τον έναν? Λέει όχι. Ε λέω γι'αυτό σου τρύπησε. Τώρα να δω τι μπορώ να κάνω εγώ να σκεπαζω γιατί δεν θα είναι εύκολη η πρόσβαση εκεί που θα μπει. Όσο για θερμόμετρο μανίκι το βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαίνει "Ετήσιο Μερίδιο Μη Ηλιακής Ενέργειας" που αναγράφουν τα δελτία των ηλιακών; και ποιες είναι οι καλύτερες τιμές (οι μικρότερες ή οι μεγαλύτερες);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μεταξύ apollon (nobel), phaethon (sonne) και navi (δήμας/sol, esolar, mastersol κλπ) ποιός συλλέκτης είναι καλύτερος;

Δυσκολα μπορουμε να ξερουμε. Παντως οι nobel εχουν πιο προσεγμενες οδηγιες και σχεδια κτλ. Δε ξερω αν λεει κατι αλλα μπορει γενικα να τα προσεχουν παραπανω. Ειχα ζητησει σχεδιο για καποια βαση που δεν ειχε στο site και μου εστειλε σε autocad ολα. Για τους navi καποιος ελεγε πως ηταν προχειρα βαλμενη σιλικονη κτλ εδω αν ψαξεις. Στη πραξη δε νομιζω να υπαρχει διαφορα ομως αν πας πχ σε πρεσαριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, cater είπε

Σημερα μίλησα με τον υδραυλικό που θα κάνει την εγκατάσταση και μου είπε ότι στον δικό του που είναι με δύο συλλέκτες έχει κάνει κάτι για να γυρνάνε τα νερά, δε κατάλαβα τι ακριβώς , αλλά λέει για να μην έχει υπερθερμανσεις, αλλά στην 5 ετια τρύπησε το καζάνι. Του λέω τι ηλιακό έβαλες, λέει 200 lt με δύο συλλέκτες. Και του λέω δε σκεπαζεις τον έναν? Λέει όχι. Ε λέω γι'αυτό σου τρύπησε. Τώρα να δω τι μπορώ να κάνω εγώ να σκεπαζω γιατί δεν θα είναι εύκολη η πρόσβαση εκεί που θα μπει. Όσο για θερμόμετρο μανίκι το βλέπω..

Αστοχια υλικου ή κακης ποιοτητας υλικα ή κακη κατασκευη (πχ. κακες κολλησεις), πιθανοτατα σε συνδυασμο με ελλειψη συντηρησης.

30 χρονια δε τα σκεπαζουμε παλια ηλιακα και ακομα δεν εχουν τρυπησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Αστοχια υλικου ή κακης ποιοτητας υλικα ή κακη κατασκευη (πχ. κακες κολλησεις), πιθανοτατα σε συνδυασμο με ελλειψη συντηρησης.

30 χρονια δε τα σκεπαζουμε παλια ηλιακα και ακομα δεν εχουν τρυπησει.

Υδραυλικός είναι οπότε έλλειψη συντήρησης δεν νομίζω. Αν είναι αστοχία υλικού η ευπάθεια θα βγει πιο σύντομα κάπου στα 1-2 χρόνια. Ίσως πριν 30 χρόνια να ήταν και πιο καλές κατασκευές . Γείτονας έχει εδώ και 22 χρόνια μόνο υγρά συμπληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαστε τετραμελής οικογένεια σε 2ο όροφο σε νεόδμητη πολυκατοικία στην Αθήνα και σκεφτόμαστε την εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα 2πλης ενέργειας στην ταράτσα του κτιρίου που έχει συνολικά 9 ορόφους. Αν μπορείτε σας παρακαλώ να βοηθήσετε σε σχέση με τα παρακάτω ερωτήματα:

  • Έχει νόημα/αξίζει να προχωρήσουμε στην εγκατάσταση του ηλιακού; Το ρωτάω εν γνώσει μου για τον όροφο μας. Να σημειώσω ότι η εγκατάσταση για ηλιακό υπάρχει, άρα θέμα κόστους για εγκατάσταση σωληνώσεων προς το διαμέρισμα δεν τίθεται. Η θέρμανση και το ζνχ αυτή τη στιγμή προέρχεται από αυτόνομο λέβητα φυσικού αερίου που βρίσκεται στο μπαλκόνι.
  • Αν η απάντηση στο παραπάνω είναι ναι, τότε τι θα προτείνατε για τη διαστασιολόγηση του ηλιακού; Είμαστε 4 άτομα και απ'όσο έχω διαβάσει σε αυτό το thread, προτείνονται διάφορες λύσεις όπως 160 l / 2,6 m2 , 160 l / 3 m2 , 200 l / 2,6 m2 και 200 l / 3 m2. Λόγω περιορισμού του χώρου στην ταράτσα θεωρώ πως πρέπει να κατευθυνθώ σε μονό πάνελ και ενδεχομένως μέγιστο 2,6 m2.
  • Από τους παρακάτω ηλιακούς, θα επιλέγατε κάποιον από τους παρακάτω με βάση την περίπτωση μου; ή μήπως έχετε κάποια άλλη πρόταση; 
  • https://www.skroutz.gr/s/2874559/Nobel-Classic-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-160lt-2-6m-Inox-Διπλής-Ενέργειας-με-Επιλεκτικό-Συλλέκτη.html?from=catspan
  • https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-exclusive-glass-inox-sol-violaris-diplhs/

Έχω διαβάσει και όλες τις πολύτιμες συμβουλές για κάλυμμα των συλλεκτών κτλ!

Σας ευχαριστώ πολύ! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μίλησα με τον κατασκευαστή του ηλιακού και μου είπε σε μια τάπα μπαίνει κυαθιο και εκεί μέσα το αισθητήριο. Που βρίσκουμε το αισθητήριο και πώς το συνδέουμε με οθόνη ψηφιακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...