Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το υγρό κλειστού κυκλώματος είναι όντως περίπου 3.5λ μόνο? 

οχι σύνολο 8,5-11L Ανάλογα με το μέγεθος 120-200 L  Τα 3,5 αφορούν μόνο τους συλλέκτες Υπάρχει και το μποιλερ -σωληνώσεις - δοχείο διαστολής  Αν μπορείς συγκέντρωσε αυτό που θα βγάλεις να έχεις εικόνα (γίνεται με λίγη προσπάθεια)

 

33 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 να βάλω 1 λίτρο αντιψυκτικο και 2.5λ απιονισμένο νερό? Ή μήπως η αναλογία θα έπρεπε να είναι μικρότερη πχ 0.5λ αντιψυκτικο και 3λ απιονισμένο? 

 αναλογία Ανάλογα με το μείον της περιοχής πάνω κάτω Τα μπουκάλια γράφουν πάνω Θα πρότεινα να κάνεις αυτή την δουλειά τέλος Οκτώβρη 

ΥΓ Να ξεπλυνεις καλά το κύκλωμα 

 

33 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν θέλω να βάλω κ ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, πρέπει να προσέξω το υλικό του για να μην γίνει ηλεκτρολυτικη διάβρωση?!  Πχ αυτό 

συνήθως η πλειονότητα είναι σιδερένια  

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Είναι και η χωρητικότητα του κλειστού στο καζάνι, υπολόγισε όλο το κλειστό να πάρει καμιά 12-15 λίτρα συνολικά.., αν είσαι στην Αθήνα, άδειασε το 1 λίτρο αντιπαγωτικού σε 12-15 λίτρα νερό (κράτα το υπόλοιπο σε ένα μπετόνι για συμπλήρωμα), ανακάτεψε το καλά και σιγά-σιγά γέμισε το κλειστό, αφού πέσει ο ήλιος το βράδυ ή να έχεις καλύψει τους συλλέκτες (να είναι κρύοι), να φανταστώ πως πριν θα αδειάσεις και ξεπλύνεις (όσο μπορείς) το κλειστό ε; η αναλογία είναι περίπου 10% στους περισσότερους κατασκευαστές, και λιγότερο να πας, στην Αττική δεν θα έχεις θέμα..

 

37 λεπτά πριν, hp8 είπε

οχι σύνολο 8,5-11L Ανάλογα με το μέγεθος 120-200 L  Τα 3,5 αφορούν μόνο τους συλλέκτες Υπάρχει και το μποιλερ -σωληνώσεις - δοχείο διαστολής  Αν μπορείς συγκέντρωσε αυτό που θα βγάλεις να έχεις εικόνα (γίνεται με λίγη προσπάθεια)

 

 αναλογία Ανάλογα με το μείον της περιοχής πάνω κάτω Τα μπουκάλια γράφουν πάνω Θα πρότεινα να κάνεις αυτή την δουλειά τέλος Οκτώβρη 

ΥΓ Να ξεπλυνεις καλά το κύκλωμα 

 

συνήθως η πλειονότητα είναι σιδερένια  

Έχετε δίκιο. Αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει επιπλέον ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΝΔΥΑ (lt) 18.3. Σύνολο δηλαδή 21.8λ

Ευχαριστώ! 

Επίσης το σετ επισκευής είχε βαλβίδες ασφαλείας κλειστού και ανοιχτού. 

Φαίνεται κάπως πόσα bar είναι?!!! 

20240509_165635.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες....Θα χρειαστεί να λείψω κανένα 2μηνο και αναρωτιόμουν αν χρειάζεται να πάρω κάτι να σκεπάσω τα panel ...Τι πιστεύετε? Θα υπάρχει θέμα αν τα αφήσω έτσι? Αν ναι τι προτείνετε?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

 

Έχετε δίκιο. Αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει επιπλέον ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΝΔΥΑ (lt) 18.3. Σύνολο δηλαδή 21.8λ

Ευχαριστώ! 

Επίσης το σετ επισκευής είχε βαλβίδες ασφαλείας κλειστού και ανοιχτού. 

Φαίνεται κάπως πόσα bar είναι?!!! 

20240509_165635.jpg

Μήπως λέει από την άλλη μεριά, λογικά είναι στα 8 bar, το 12-23 είναι μήνας και ενός κατασκευής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Μήπως λέει από την άλλη μεριά, λογικά είναι στα 8 bar, το 12-23 είναι μήνας και ενός κατασκευής 

Τίποτα απολύτως δεν γράφει πουθενά δυστυχώς! 

2 ώρες πριν, Antman είπε

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες....Θα χρειαστεί να λείψω κανένα 2μηνο και αναρωτιόμουν αν χρειάζεται να πάρω κάτι να σκεπάσω τα panel ...Τι πιστεύετε? Θα υπάρχει θέμα αν τα αφήσω έτσι? Αν ναι τι προτείνετε?

Ευχαριστώ

Ναι. Πρέπει να τον καλύψεις. Ξεκάθαρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2024 στις 6:07 ΠΜ, tarantules είπε

Υπάρχει και η λύση του Stopcor.

Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. Το έχετε χρησιμοποιήσει ή το έχετε δει εγκατεστημένο;

Στις 1/5/2024 στις 5:58 ΜΜ, Spirosta2 είπε

Καλησπερα,
ξερει κανεις τι ειναι το full type και το fin type που γραφουνε καποιοι στα panel τους?

Το έχω ψάξει και εγώ, στην πρώτη φωτογραφία είναι αυτό που λένε full και στη δεύτερη το fin, είναι το εξάρτημα που απορροφάει την ακτινοβολία, και είτε είναι ενιαίο είτε σε ροδέλες.

High-Pressure-Copper-Core-Flat-Solar-Panels-for-Water-Heater.webp

Solar-Fins-Heat-Absorbing-Plate-Core-for-Flat-Plate-Solar-Collector.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λίγο χρόνο σήμερα και πετάχτηκα σε 2 μαγαζιά.. λοιπόν απο κοντά είπαν κατευθείαν ότι είναι glass με επίστρωση τιτανίου, δεν άρχισε άλλα παραμύθια. Είδα και τους Sonne (glass + χάλκινους) από κοντά, εντάξει δεν καταλαβαίνεις και πολλά και να τους δεις τελικά :D

Σωληνώσεις μου είπαν και οι δύο πλαστικές βάζουν. Έχω μπερδευτεί κυρίως από τα βιντεάκια που έχω δει στο Youtube.. που μιλάνε για ανοξείδωτες σωληνώσεις, για μειωτές πίεσης, για αναμεικτικές, για δοχεία διαστολής... και στα δύο καταστήματα που πήγα μου είπαν ότι δεν χρειάζονται αυτά και ότι είναι πεταμένα λεφτά.

Ο απο πάνω μου εν το μεταξύ έχει Sonne Glass τελικά και πριν 10 χρόνια του είχε παραμορφωθεί το boiler και του το αλλάξαν στην εγγύηση.. και από τότε κάνει μόνος του την συντήρηση, και δουλεύει μια χαρά λέει.. γενικά κάτι μου λέει να συνεχίσω να ψάχνω.. ειδικά για το ποιος θα τον βάλει. Πάντως όσοι έχουν Glass την βγάζουν την δεκαετία άνετα αυτό κατάλαβα μέχρι τώρα. Εν το μεταξύ κανείς δεν έρχεται να δει τον χώρο πριν πληρώσεις.. το ένα κατάστημα είναι 650 μέτρα από το σπίτι μου και θέλει προκαταβολή 50 ευρώ για να έρθει να δει.. αυτά τα ωραία :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Luciddream είπε

...........................................Εν το μεταξύ κανείς δεν έρχεται να δει τον χώρο πριν πληρώσεις.. το ένα κατάστημα είναι 650 μέτρα από το σπίτι μου και θέλει προκαταβολή 50 ευρώ για να έρθει να δει.. αυτά τα ωραία :D

Ως προς το υπογραμμισμένο υπάρχουν δύο "αναγνώσεις"

Η μία λέει ότι δεν μπορείς "κύριε τεχνικέ" να αποφασίσεις αν μπορεί να μπει ηλιακός (και πολύ περισσότερο τι ηλιακός ως προς τα λίτρα, μέγεθος συλλεκτικής επιφάνειας, κλπ) αν δε δεις πρώτα το σπίτι και τα όποια δεδομένα/περιορισμούς έχει.

Από την άλλη όμως πλευρά υπάρχει και η "άνεση" που έχουμε εμείς οι καταναλωτές όταν κάτι δεν μας στοιχίζει (πχ δωρεάν επίσκεψη) να ζητάμε "περάστε να το δείτε" ακόμα και σε περιπτώσεις που μπορεί να μην μας ενδιαφέρει πραγματικά όπως πχ αν είχαμε μία διαφωνία με συνάδελφο στη δουλειά πάνω στους ηλιακούς :o Και φαντάσου η όποια εταιρία/κατάστημα να έχει υπάλληλο να γυρίζει όλη μέρα γύρω-γύρω σε επισκέψεις (κόστος υπαλλήλου, βενζίνες, κλπ) και στο τέλος να επιστρέφει με καμιά 10ρια "θα το συζητήσω με τη σύζυγο και αν είναι τα λέμε"

Για μένα η "χρυσή τομή" βρίσκεται σε μικρή χρέωση επίσκεψης (πχ 25-30€) τα οποία και φυσικά θα αφαιρεθούν από την όποια παραγγελία γίνει. Αν δε δεν γίνει παραγγελία απλά θα είναι το κόστος που χρεώθηκε ο would be πελάτης για την επίσκεψη (κάτι σαν την ελάχιστη χρέωση που υπάρχει όταν πας πχ μια τηλεόραση προς επισκευή και σε χρεώνουν για τον έλεγχο)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2024 στις 4:55 ΜΜ, sphinxgr είπε

 

Έχετε δίκιο. Αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει επιπλέον ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΝΔΥΑ (lt) 18.3. Σύνολο δηλαδή 21.8λ

Ευχαριστώ! 

Επίσης το σετ επισκευής είχε βαλβίδες ασφαλείας κλειστού και ανοιχτού. 

Φαίνεται κάπως πόσα bar είναι?!!! 

 

Γιατι δεν βαζεις ασφαλιστικο solar να εισαι σιγουρος οτι για τα επομενα χρονια θα δουλευει σωστα?

Αν εχει μπει ποιοτικο αντιψυκτικο και τον προσεχεις απο υπερθερμανση δεν χρειαζεται να αλλαξεις τα υγρα του κλειστου. Εξαλλου θα το διαπιστωσεις και εσυ γιατι τα νερα θα βγουν καθαρα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατι δεν βαζεις ασφαλιστικο solar να εισαι σιγουρος οτι για τα επομενα χρονια θα δουλευει σωστα?

Αν εχει μπει ποιοτικο αντιψυκτικο και τον προσεχεις απο υπερθερμανση δεν χρειαζεται να αλλαξεις τα υγρα του κλειστου. Εξαλλου θα το διαπιστωσεις και εσυ γιατι τα νερα θα βγουν καθαρα!

 

Με τα πολλά εκεί είχα καταλήξει. Γιατί ήδη έχει solar, οπότε απλά θα βάλω ένα ίδιο και θα πετάξω το παλιό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2024 στις 10:47 ΜΜ, sphinxgr είπε

 

Ναι. Πρέπει να τον καλύψεις. Ξεκάθαρα. 

Ευχαριστώ, μια τελευταία ερώτηση. Πρέπει να είναι ειδικό κάλλυμα για ηλιακό ή κάνει και δουλειά ένα κομμάτι μουσαμά πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Antman είπε

Ευχαριστώ, μια τελευταία ερώτηση. Πρέπει να είναι ειδικό κάλλυμα για ηλιακό ή κάνει και δουλειά ένα κομμάτι μουσαμά πχ?

Ότι θες βάζεις. Εγώ έχω βάλει τεντοπανο παλιο. Τα καλύμματα που πουλάνε στα μαγαζιά είναι ψεύτικα κ δεν αξίζουν για την τιμή τους γιατί δεν θα αντέξουν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2024 στις 3:55 ΜΜ, sphinxgr είπε

3) Αν θέλω να βάλω κ ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, πρέπει να προσέξω το υλικό του για να μην γίνει ηλεκτρολυτικη διάβρωση?!  Πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο δοχείο διαστολής κλειστού κυκλώματος επειδή φαίνεται να είναι χάλκινο. Βλέπω ότι έχει 2 παραλλαγές.

1.) Αρσενικό-θηλυκό (https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html)

2.) Θηλυκό-θηλυκό (https://www.skroutz.gr/s/36555770/T-Fittings-3201-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html)

Λογικά πηγαίνουμε σε αρσενικό-θηλυκό ώστε να βιδώνουμε πάνω κατευθείαν την βαλβίδα ασφαλείας χωρις να χρειάζεται μαστός/νίπελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...