Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/2/2023 στις 3:14 ΠΜ, sonikk είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σόι ηλιακοί είναι αυτοί που τοποθετούν στην Ινδία;

Και οι μεγάλες δεξαμενές νερού που είναι δίπλα τους τί εξυπηρετούν;Δίκτυο ύδρευσης δεν έχουν εκεί; Ή παίζουν άλλο ρόλο και συνδέονται με τον ηλιακό;

Μάλλον οι Ινδοί βρήκαν τρόπους για ζεστό νερό και είναι πιο μπροστά από Ελλάδα.Αυτο καταλαβαίνω..

 

Και στη Κρήτη να πας εχουν δεξαμενες παντού στις ταράτσες. 

5 ώρες πριν, sonikk είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι λίγο εκτός θέματος αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ.Σχετιζεται βέβαια με τα ηλιακά.

Ποιες εταιρείες ηλιακών ασχολούνται και με φωτοβολταϊκά στέγης;

Γιατί αναζητώντας μερικές δεν αναγράφουν στα site τους τίποτα.

Γενικά ποιες είναι γνωστές εταιρείες φωτοβολταικων ή και όχι τόσο γνωστές αλλά με ποιότητα κατασκευής;

 

 

Δεν έχουν καμια σχέση οι ηλιακοι με τα φωτοβολταϊκά. Το ενα ζεσταίνει νερο το αλλο ειναι με αλλα υλικα για να παράγει ηλεκτρική ενέργεια. Οσο αφορά γνωστές εταιρείες είναι πολλά κινέζικα και πολλα οτι εισαγει ο καθε εμπορας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα.

Το έχω στο πρόγραμμα να βάλω ηλιακό την άνοιξη. Το σπίτι είναι μεζονέτα με κεραμοσκεπή και η κύρια θέρμανσή μου είναι λέβητας πετρελαίου και θερμοσίφωνο με boiler.

Ήθελα να ρωτήσω, είναι δυνατή η συνύπαρξη ηλιακού διπλής ενεργείας (ήλιος/ρεύμα) και του θερμοσίφονα-boiler; Αυτό που θέλω είναι η αποφυγή αγοράς ηλιακού τριπλής ενεργείας και αφαίρεση του boiler, γιατί η εγκατάσταση θα είναι περίπλοκη και φοβάμαι τις απώλειες από τους εξωτερικούς σωλήνες που θα πηγαίνουν από τον λέβητα πετρελαίου στον ηλιακό.

Ένας που μου συντήρησε τον λέβητα μου είπε ότι γίνεται, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πολύ απλό: Όταν ανοίγω το ζεστό νερό σε μία βρύση, από που θα έρχεται το νερό; Από το Θερμοσίφωνα πρώτα και ακολουθεί το νερό του ηλιακού, αντίθετα ή παράλληλα; Γιατί και στα 3 σενάρια υπάρχει προφανές πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι αισθητήρες αισθητήρες θερμοκρασίας DS18B20, δουλεύουν με 3 εσωτερικούς αγωγούς.

Το 3x0,25 αναφέρεται σε καλώδιο 3 αγωγών διατομής 0,25mm2 ο καθένας. Αντί να πάρεις την έτοιμη προέκταση της εταιρείας, οικονομικότερα βγαίνει με χρήση UTP.

 

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aXer είπε

Καλημέρα.

Το έχω στο πρόγραμμα να βάλω ηλιακό την άνοιξη. Το σπίτι είναι μεζονέτα με κεραμοσκεπή και η κύρια θέρμανσή μου είναι λέβητας πετρελαίου και θερμοσίφωνο με boiler.

Ήθελα να ρωτήσω, είναι δυνατή η συνύπαρξη ηλιακού διπλής ενεργείας (ήλιος/ρεύμα) και του θερμοσίφονα-boiler; Αυτό που θέλω είναι η αποφυγή αγοράς ηλιακού τριπλής ενεργείας και αφαίρεση του boiler, γιατί η εγκατάσταση θα είναι περίπλοκη και φοβάμαι τις απώλειες από τους εξωτερικούς σωλήνες που θα πηγαίνουν από τον λέβητα πετρελαίου στον ηλιακό.

Ένας που μου συντήρησε τον λέβητα μου είπε ότι γίνεται, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πολύ απλό: Όταν ανοίγω το ζεστό νερό σε μία βρύση, από που θα έρχεται το νερό; Από το Θερμοσίφωνα πρώτα και ακολουθεί το νερό του ηλιακού, αντίθετα ή παράλληλα; Γιατί και στα 3 σενάρια υπάρχει προφανές πρόβλημα.

Σε ποια περιοχή της Ελλάδας εισαι; 

Απο κεντρική Ελλάδα και νοτια δεν θα το συζητουσα καν για τριπλής ενέργειας: Σκετος ηλιακος διπλης ενεργειας και ενισχυση του με ρευμα τις δυσκολες μερες. 

Τωρα για το boiler παραλληλα με τον ηλιακο γινεται με τριοδη βανα που επιλεγεις απο που θες να παρεις νερο. Κοστος υλικων και κατασκευής και ταλαιπωρια που δεν θεωρω οτι αξιζει. Θα πρέπει κάθε φορα που θες να κανεις μοανιο να ελεγχεις αν σε συμφερει ο ηλιακος η το boiler. Αν βεβαια το ρευμα φτασει στα 70 λεπτά η κιλοβατωρα συζητάμε επι αλλων όρων. 

Αλλα γενικα απο κεντρική Ελλάδα και κατω ενας καλος ηλιακος καλυπτει μεγαλο μερος των αναγκων σε ΖΝΧ με τον ήλιο, οποτε θεωρω πιο συμφέρον να τον ενισχυεις απλα με ρευμα ελεγχόμενα και μονο οποτε χρειαζεται και να μην χρειαζεται να γυρνας βάνες καθε τοσο. 

ΥΓ: η θεωρία του "δωρεαν ζεστου νερου" απο το καλοριφέρ εχει πεθανει προ πολλου. Το πληρώνεις με εξτρα καταναλωση πετρελαίου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aXer είπε

Ένας που μου συντήρησε τον λέβητα μου είπε ότι γίνεται, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πολύ απλό: Όταν ανοίγω το ζεστό νερό σε μία βρύση, από που θα έρχεται το νερό; Από το Θερμοσίφωνα πρώτα και ακολουθεί το νερό του ηλιακού, αντίθετα ή παράλληλα; Γιατί και στα 3 σενάρια υπάρχει προφανές πρόβλημα.

Γίνεται να βάλεις ηλιακό διπλής ενέργειας και όσον αφορά το ερώτημα, αυτό συζητάμε στις τελευταίες σελίδες.

Δεν έχει σημασία αν έχεις απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή με boiler που το νερό θερμαίνεται και από τον καυστήρα. Το μόνο που χρειάζεται είναι μία τρίοδη βάνα μέσω της οποίας γίνεται η επιλογή της πηγής του ΖΝΧ μεταξύ ηλιακού και boiler προς το δίκτυο του σπιτιού.

Το αν αυτή θα είναι απλή με την επιλογή να γίνεται χειροκίνητα ή ηλεκτροβάνα στην οποία μπορεί να μπει αυτοματισμός, αυτό εξαρτάται από την επιθυμία του χρήστη. Ωστόσο το αποτέλεσμα είναι ίδιο και στις δύο περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όλοι οι αισθητήρες αισθητήρες θερμοκρασίας DS18B20, δουλεύουν με 3 εσωτερικούς αγωγούς.

Το 3x0,25 αναφέρεται σε καλώδιο 3 αγωγών διατομής 0,25mm2 ο καθένας. Αντί να πάρεις την έτοιμη προέκταση της εταιρείας, οικονομικότερα βγαίνει με χρήση UTP.

 

spacer.png

Υποθέτω και με καλώδιο τηλεφώνου γίνεται δουλειά που έχει 4 αγωγούς και είναι φθηνότερο από utp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεγάλα μήκη προτιμούμε UTP διότι οι εσωτερικοί αγωγοί είναι μονόκλωνοι έχοντας καλύτερα διηλεκτρικά χαρακτηριστικά από τους πολύκλωνους των απλών τηλεφωνικών καλωδίων.

Όσο δε λεπτότεροι είναι οι αγωγοί αντίστοιχα αυξάνεται η απώλεια ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aXer είπε

Καλημέρα.

Το έχω στο πρόγραμμα να βάλω ηλιακό την άνοιξη. Το σπίτι είναι μεζονέτα με κεραμοσκεπή και η κύρια θέρμανσή μου είναι λέβητας πετρελαίου και θερμοσίφωνο με boiler.

Ήθελα να ρωτήσω, είναι δυνατή η συνύπαρξη ηλιακού διπλής ενεργείας (ήλιος/ρεύμα) και του θερμοσίφονα-boiler; Αυτό που θέλω είναι η αποφυγή αγοράς ηλιακού τριπλής ενεργείας και αφαίρεση του boiler, γιατί η εγκατάσταση θα είναι περίπλοκη και φοβάμαι τις απώλειες από τους εξωτερικούς σωλήνες που θα πηγαίνουν από τον λέβητα πετρελαίου στον ηλιακό.

Ένας που μου συντήρησε τον λέβητα μου είπε ότι γίνεται, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πολύ απλό: Όταν ανοίγω το ζεστό νερό σε μία βρύση, από που θα έρχεται το νερό; Από το Θερμοσίφωνα πρώτα και ακολουθεί το νερό του ηλιακού, αντίθετα ή παράλληλα; Γιατί και στα 3 σενάρια υπάρχει προφανές πρόβλημα.

Χωρίς ηλεκτροκίνητες- χειροκίνητες βάνες :

https://www.danos.com.gr/product/ηλιακό-θερμοστατικό-συγκρότημα-κιτ-solar-kit/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 4:00 ΜΜ, chios είπε

Κάθε περίπου 3 χρόνια θέλει αλλαγή το ανοδιο μαγνησίου, εκτός και έχεις εξωτερική ανοδική προστασία. Καλό είναι να ελέγχετε πριν χρειαστεί να πετάξεις όλο το καζάνι. 

 

Στις 6/2/2023 στις 10:09 ΜΜ, dimitris_st13 είπε

Εγώ θα διαφωνήσω λίγο με τους προλαλήσαντες και θα προτείνω πως πρέπει να γίνει οπωσδήποτε συντήρηση...

Ολο το προβλημα το δημιουργουν οι μεγαλες θερμοκρασιες και αμεσως μετα η χρηση της αντιστασης!!! Χωρις την χρηση αντιστασης και με θερμοκρασιες  κατω τους 70β θα σε βγαλει πολλα χρονια!!!  Το καλυτερο service και τσαμπα!!!  Μην ξεχναμε το ανοδιο ειναι δηλητηριωδες και με την χρηση  γινεται εστια βρωμιας πραγμα που δεν ενδεικνυται σε βρυσες με μεικτη!!!

Για οποιον δεν ειναι εφικτο μπαινει στην διαδικασια παγιων εξοδων και χωρις βεβαια να δενει τον γαιδαρο του!!!  Τα περιστατικα ακριβων/φθηνων ηλιακων με service που τρυπανε σε λιγα χρονια δεν ειναι λιγα!!! Αντιθετα οσοι ασχολουνται με τις θερμοκρασιες δεν τους προδωσε!!!

Και ναι δεν ειμαι απόλυτος αναλογα τις συνθηκες(περιοχη)μπορει να χρειαστει να κανεις  καθαρισμο αλλα θα ειναι σε αραια διαστηματα και περισσοτερο οχι για να μην χαλασει ο ηλιακος αλλα για να εχεις πιο καθαρο νερο! (Δερματικα-κνησμους)

Μια καλη αντεπιστροφη την χρειαζεται ιδιως  σε περιοχες που μειωνεται η πιεση ή γινονται διακοπες! Τωρα σε περιοχες που σπανια γινονται αυτα απλα θελει συνειδηση μολις το αντιληφθεις σταματας την χρηση!  Ζημια μπορει να προκαλεσεις τους καλοκαιρινους μηνες που οι θερμοκρασιες ειναι αυξημενες..!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανόδια μαγνησίου είναι μία χαρά καθιερωμένη λύση προστασίας παγκοσμίως. Το ότι λιώνουν για να προστατεύσουν το λιώσιμο της λαμαρίνας δημιουργούντας και κάποια ρινίσματα δεν τα κάνει επικίνδυνα για την υγεία. Το πολύ-πολύ να διαφύγουν από το δοχείο και να φρακάρουν τους μηχανισμούς των μπαταριών  ή να φράξουν τη σίτα που έχουν οι βρύσες. 

Αν τα φοβάται κάποιος τόσο πολύ ας βάλει ένα φίλτρο για ζεστό νερό στην έξοδο του δοχείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τα ανόδια μαγνησίου είναι μία χαρά καθιερωμένη λύση προστασίας παγκοσμίως. Το ότι λιώνουν για να προστατεύσουν το λιώσιμο της λαμαρίνας δημιουργούντας και κάποια ρινίσματα δεν τα κάνει επικίνδυνα για την υγεία. Το πολύ-πολύ να διαφύγουν από το δοχείο και να φρακάρουν τους μηχανισμούς των μπαταριών  ή να φράξουν τη σίτα που έχουν οι βρύσες. 

Αν τα φοβάται κάποιος τόσο πολύ ας βάλει ένα φίλτρο για ζεστό νερό στην έξοδο του δοχείου.

Το χαλί ειναι οι συγκρατημενες θερμοκρασιες τα υπολοιπα ακολουθουν..!!!

Τωρα αν για καποιους  επαγγελματιες/επιχειρηματιες δεν συμφερει να ακουγεται αυτο ή για τους κατοχους επειδη τους φαινεται δυσκολο/μπελας/βαβουρα,τους κανει να αισθανονται safe με ενα ελλιπης service και αυτο οχι σε ευθετο χρονο(Στην πραγματικοτητα αυτο γινεται) δεν ειναι λυση να τα διαστρεβλώνουμε/παραποιουμε!!!

Εγω ειμαι υπερ σε αυτους που εχουν χρημα/ποιοτητα ζωης να κανουν τα συνηθισμενα/εμπορικα για να παραγεται εργο αλλα το σωστο ειναι να ξερει ο καταναλωτης την αληθεια γιατι για ολους τα οικονομικα δεν ειναι τα ιδια..!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα το καλώδιο ds18b20 με το sonoff dh elite. Του έδωσα ρεύμα, όλα καλά.

https://www.skroutz.gr/s/38264930/Sonoff-THR316D-Πολυόργανο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-SON-REL-TH16D-R3.html

https://www.skroutz.gr/s/38740109/Sonoff-Αισθητήρας-Θερμοκρασίας-σε-Μαύρο-Χρώμα-DS18B20-RJ9.html
το ερώτημα είναι που να το βάλω στον ηλιακό; Το βελάκι που δείχνω είναι καλά; Θα προσπαθήσω να αποφύγω το διπλό κυάθιο προς ώρας. Ο ηλιακός είναι ο Nobel classic

Spoiler


image.png.22a9812f43db284322e28509c844671b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...