Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/2/2023 στις 11:59 ΜΜ, troi.g είπε

Αν θέλεις τόσο πολύπλοκο αυτοματισμό θα πρέπει να δαπανησεις αρκετά. Δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, πότε θα κάνεις απόσβεση? Το να βάλεις μια τριοδη, και ηλεκτρική ακόμα , πιστεύω ότι αξίζει , για παραπάνω δε νομίζω.

Προφανώς έχει διακόπτη ο θερμοσίφωνας στο πατάρι , και στην ταράτσα ο ηλιακός. Το να κλείνει τον ηλιακό μέσα από το πατάρι το βλέπω δύσκολο.

οι τρίοδη ηλεκτρική είναι το καλύτερο, αρκεί οι σωλήνες του ηλιακού και του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα να μπαίνουν από το ίδιο σημείο στο σπίτι. Σε εμένα επειδή ο ηλεκτρικός είναι στο πατάρι και ο ηλιακός μπαίνει στο σπίτι (το ζεστό του ) από άλλο σημείο, έβαλα δύο ηλεκτροβάνες και τράβηξα δύο καλώδια που ενώνονται σε ένα πολύμπριζο με διακόπτη. Όταν ανοίγω το ρεύμα στο πολύμπριζο, ανοίγει η μία (θερμοσίφωνας( και κλείνει η άλλη (ηλιακός). όταν είναι κλειστό το ρεύμα, η λειτουργία είναι αντίστροφη. Κόστος 50-60€ οι ηλεκτροβάνες (εγώ έβαλα κινέζικες των 10€), καλώδιο ρεύματος απλό λευκό και ένα πολύμπριζο με διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιες κινεζικές πήρες σε αυτό το ποσό; Ψάχνω για το χωριό να αλλάξω την χειροκίνητη τρίποδη και δύο άλλες δίοδες (για άλλη δουλειά) αλλά πλέον οι τιμές που βρίσκω είναι αντίστοιχα στα 30€ και 20€ στο ali.

Μια κορυφαία τρίοδη της ελληνικής Brass Form είναι στα 75€ και η δίοδη στα 70€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση από την πλευρά μου. Να υποθέσω θέλουμε τον θερμοσίφωνα επειδή είναι πιο μικρός; Γιατί σε κατανάλωση το ίδιο είναι, 4kw ο ένας, 4kw ο άλλος.

Και μια σημαντική παράμετρος είναι ότι ήλιο έχουμε τις πιο πολλές μέρες του χειμώνα. Ο ηλιακός ακόμα και με κρύο αν έχει λίγο ήλιο, μπορεί να στο σπάσει στους 25 βαθμούς οπότε θα χρειαστείς πιο λίγη ενέργεια να το ζεστάνει. Ο θερμοσίφωνας δεν θα ζεστάνει κάτι μόνος του και θα κρατήσει την θερμοκρασία του δικτύου του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μια σημείωση από την πλευρά μου. Να υποθέσω θέλουμε τον θερμοσίφωνα επειδή είναι πιο μικρός; Γιατί σε κατανάλωση το ίδιο είναι, 4kw ο ένας, 4kw ο άλλος.

Άλλη ενέργεια χρειάζεται να ζεστάνεις 80 λίτρα και άλλη 200 λίτρα. 

Τα 4 kw είναι ισχύς. Δεν είναι πόσο θα κάψει για να φτάσει το νερό στους πχ 30C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ποιες κινεζικές πήρες σε αυτό το ποσό; Ψάχνω για το χωριό να αλλάξω την χειροκίνητη τρίποδη και δύο άλλες δίοδες (για άλλη δουλειά) αλλά πλέον οι τιμές που βρίσκω είναι αντίστοιχα στα 30€ και 20€ στο ali.

Μια κορυφαία τρίοδη της ελληνικής Brass Form είναι στα 75€ και η δίοδη στα 70€.

Πήρα αυτές (χρησιμοποίησα τη μία και τις άλλες τις πουλάω) https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2038209-ηλεκτροβάνες-ceme-12/ λειτουργία normaly open, καμία σύγκριση με τις παρακάτω, στιβαρή κατασκευή, ποιοτικότατες.
μετά πήρα αυτή για δοκιμές https://www.aliexpress.com/item/1005004329739726.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.17.52fd1802F7E0kV φτηνιάρικη, αλλά κάνει επάξια την δουλειά της εδώ και 4 μήνες  (λειτουργία normaly close)
 και ταυτόχρονα πήρα κι αυτή: https://www.aliexpress.com/item/1005004277443822.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.52fd1802F7E0kV (normaly close).
Τις κινέζικες τις προτίμησα 12volt γιατί δεν τους είχα εμπιστοσύνη για τα 220v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εάν βάλεις δύο, χρειάζεσαι μία σε λειτουργία normaly close και μία normaly open

Επεξ/σία από 111111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι. Έχω τον Nobel Classic περίπου 5 χρόνια. Φροντίζω και η θερμοκρασία του δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω απο 80C. 

  1. Πρέπει να του κάνω κάποια συντήρηση που να περιλαμβάνει τι?
  2. Το αντιψυκτικό στο κλειστό κύκλωμα, θέλει αλλαγή?
  3. Πως ελέγχω την στάθμη του αντιψυκτικού ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτησω και εγω κατι. Έχω τον Nobel Classic περίπου 5 χρόνια. Φροντίζω και η θερμοκρασία του δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω απο 80C. 

  1. Πρέπει να του κάνω κάποια συντήρηση που να περιλαμβάνει τι?
  2. Το αντιψυκτικό στο κλειστό κύκλωμα, θέλει αλλαγή?
  3. Πως ελέγχω την στάθμη του αντιψυκτικού ?

Σε site εξωτερικου εχω διαβασει για βεβιασμενα συστηματα οτι θελει αλλαγη καθε 3-5 χρονια επειδη αλλαζει το ph και οξειδωνει και χανει τις ιδιοτητες με τα χρονια.

Λογικα θα θες ανοδιο αλλαγη αν εχει χαλασει , λαστιχο αλλο ισως και αντισταση.

Σταθμη απο τη τη ταπα που γεμιζεις μπορεις να γεμισεις να δεις ποσο λειπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θεούλης ο ηλιακός σήμερα Κηφισιά με χιόνι, 1 βαθμό εξωτερική, χιονόπτωση και ψευδοήλιο κατά διαστήματα, έχει καταφέρει να ανεβάσει θερμοκρασία από 19 το πρωί στους 24 ήδη. 😛

Άμα μείνει η ηλιοφάνεια ως τις 2-3, έστω και μέτρια όπως τώρα, θα τα τσιμπήσουμε τα 2 hijack μπανάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Άλλη ενέργεια χρειάζεται να ζεστάνεις 80 λίτρα και άλλη 200 λίτρα. 

Τα 4 kw είναι ισχύς. Δεν είναι πόσο θα κάψει για να φτάσει το νερό στους πχ 30C

Καλά ναι φυσικά, Το point ήταν αλλού. Ότι και λίγο ήλιο να έχει θα τσιμπήσει θερμοκρασία ο ηλιακός αν δουλεύει σωστά. Ο θερμοσίφωνας όχι. 

Οπότε αν στο έχει πάει έστω στους 30 και ο θερμοσίφωνας είναι στους 15, περίπου ίδια ενέργεια θα καταναλώσεις στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 111111 είπε

εάν βάλεις δύο, χρειάζεσαι μία σε λειτουργία normaly close και μία normaly open

Για την εναλλαγή ηλιακού -θερμοσίφωνα θέλω την τρίοδη σε αντικατάσταση της χειροκίνητης που ήδη υπάρχει.

Για την άλλη χρήση, ναι μου κάνουν αυτές που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

^ Εμένα από παγωμένος έχει πάει στους 39 !

Nαι τώρα που τσέκαρα κι εγώ είναι και εμένα στους 35! Απίστευτο, δεδομένου ότι η εξωτερική είναι 1,5 , χιονίζει ακατάπαυστα με διάφορες εντάσεις από το πρωί και καθαρή - καλή ακτίνα ήλιου δεν έχει βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Καλά ναι φυσικά, Το point ήταν αλλού. Ότι και λίγο ήλιο να έχει θα τσιμπήσει θερμοκρασία ο ηλιακός αν δουλεύει σωστά. Ο θερμοσίφωνας όχι. 

Οπότε αν στο έχει πάει έστω στους 30 και ο θερμοσίφωνας είναι στους 15, περίπου ίδια ενέργεια θα καταναλώσεις στο τέλος.

Σωστά μεν, αλλά υπάρχει θέμα σε όσους κάνουν χρήση ΖΝΧ για μπάνιο δύο φορές ημερήσιως. Σε μας η σύζυγος κάνει πάντα το πρωί πριν πάει στην δουλειά και οι υπόλοιποι απόγευμα με βράδυ.

Το πρωί τον χειμώνα χρειάζεται βοήθεια με ρεύμα και η δική μας εμπειρία δείχνει ότι αν δεν κάνει χρήση άλλος ΖΝΧ από θερμοσίφωνα κατά την διάρκεια της ημέρας, με μόλις 10-12 λεπτά άναμμα το πρωί έχει αρκετό ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...