Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε σπίτι έχει άλλες ανάγκες, εγώ έχω μόνο ηλιακό 160λτ τριπλής και ρίχνω μέσα το νερό από το τζάκι οπότε πάντα έχω ζνχ και να χρειαστώ λίγο ρεύμα στα 30 λεπτά το νερό βράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτησω και εγω κατι. Έχω τον Nobel Classic περίπου 5 χρόνια. Φροντίζω και η θερμοκρασία του δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω απο 80C

  1. Πρέπει να του κάνω κάποια συντήρηση που να περιλαμβάνει τι?
  2. Το αντιψυκτικό στο κλειστό κύκλωμα, θέλει αλλαγή?
  3. Πως ελέγχω την στάθμη του αντιψυκτικού ?

Αν χρησιμοποιείς την αντισταση ναι γιατι θα εχει μαζεψει αλατα για σωστη αποδοση!

Αν πραγματικα δεν εχεις ξεπερασει τους 80β προφανως δεν θα εχεις χασει απο το κλειστο ή αμελητεα ποσοτητα! Θα εχεις ακομα καλυτερη αξιοπιστια αν δεν υπερβαίνεις τους 70β! Στους 70β 1000% δεν χανεις υγρα του κλειστου!!!! Οποτε λυνεις και αυτο το προβλημα..!

Η nobel βαζει καλο αντιψυκτικο οποτε αφου τον προσεχεις και στις θερμοκρασιες εισαι απροβληματιστος!

Αν ησουν σε περιοχη που τους χειμωνες παιζει συνεχεια υπο το μηδεν  καλα θα ηταν να το αλλαζες στα χρονια που λες!

Συνηθως οι οικονομικοι ηλιακοι συνοδευονται με κακης ποιοτητας αντιψυκτικα που δεν εχουν τα καταλληλα προσθετα και ετσι με τις μεγαλες παρατεταμενες θερμοκρασιες καιγεται η προπυλενογλυκόλη.. Φθορα μανδυα.. ιζηματα.. Ετσι δημιουργουνται στερεες ουσιες που περιοριζουν ''εμποδιζουν'' την ροη,τους κυκλους με συνεπεια να μειωνεται η αποδοση!

Εγω εχω τα διπλασια χρονια απο τον δικο σου και δεν εχει πεσει εργαλειο πανω του!  Αποδιδει αριστα και οταν χρειαστει να του αλλαξω τα υγρα του κλειστου θα του βαλω απιονισμενο με την μιση ποσοτητα καλου αντιψυκτικου για περισσοτερη ρευστοτητα-καλυτερη αποδοση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε περίπου 3 χρόνια θέλει αλλαγή το ανοδιο μαγνησίου, εκτός και έχεις εξωτερική ανοδική προστασία. Καλό είναι να ελέγχετε πριν χρειαστεί να πετάξεις όλο το καζάνι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτησω και εγω κατι. Έχω τον Nobel Classic περίπου 5 χρόνια. Φροντίζω και η θερμοκρασία του δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω απο 80C. 

  1. Πρέπει να του κάνω κάποια συντήρηση που να περιλαμβάνει τι?
  2. Το αντιψυκτικό στο κλειστό κύκλωμα, θέλει αλλαγή?
  3. Πως ελέγχω την στάθμη του αντιψυκτικού ?

Εγώ θα διαφωνήσω λίγο με τους προλαλήσαντες και θα προτείνω πως πρέπει να γίνει οπωσδήποτε συντήρηση που να περιλαμβάνει αφαίρεση αλάτων και αντικατάσταση ανοδίου (θα χρειαστείς και φλάτζα). Υπάρχει σετ της Nobel που έχει και την ανεπιστροφη + ανοδιο με φλάτζα + παραφλού. Γειά αλλά είναι ακριβό. Καλύτερα μεμονωμένα. 

Υπόψιν εμένα στα 3 χρόνια με παρόμοιες συνθήκες με τις δικές σου είχε φουλ αλάτι και η ανεπιστροφη εχανε πολύ, όταν την άλλαξα και πίεσα λίγο με τα δάχτυλα τα σωθικά, έγιναν θρύψαλα!

Έβαλα ορειχαλκινη + βαλβίδα ασφαλείας στα 8bar για να μην ανεβάζει 10+ bar, και κομπλέ. 

Όσον αφορά το παραφλού λύνεις την τάπα + το δοχειάκι του κλειστού κυκλώματος και συμπλήρωσε απιονισμένο νερό, αν πάρει λίγο (ως 0,5-1 το πολύ λίτρα χονδρικά είσαι κομπλέ) , δεν έχεις διαρροές κλπ και δε χρειάζεται να συμπληρώσεις αντιψυκτικό παρά μόνο νερό, αν πάρει παραπάνω θέλει άδειασμα + νέο υγρό συγκεκριμένης αναλογίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς Δημήτρη και συγκεκριμένα η Nobel για να ισχύει η εγγύηση πρέπει στα 2 χρόνια να γίνει απαραίτητο σέρβις, αλλιώς χάνεται η εγγύηση. Επίσης στον δικό μου άλλαξα νερό στο κλειστό κύκλωμα και καινούργιο αντί ψυκτικό στα 8 χρόνια και έκανα πλύσιμο με κυκλοφορία υγρού καθαρισμού, έβγαλε τόση βρωμιά που δεν το πίστευα, εννοείται ότι έγινε σαν καινούργιος. Το καλό ότι έχω τα απαραίτητα εργαλεία και τα κάνω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σόι ηλιακοί είναι αυτοί που τοποθετούν στην Ινδία;

Και οι μεγάλες δεξαμενές νερού που είναι δίπλα τους τί εξυπηρετούν;Δίκτυο ύδρευσης δεν έχουν εκεί; Ή παίζουν άλλο ρόλο και συνδέονται με τον ηλιακό;

Μάλλον οι Ινδοί βρήκαν τρόπους για ζεστό νερό και είναι πιο μπροστά από Ελλάδα.Αυτο καταλαβαίνω..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σόι ηλιακοί είναι αυτοί που τοποθετούν στην Ινδία;

Και οι μεγάλες δεξαμενές νερού που είναι δίπλα τους τί εξυπηρετούν;Δίκτυο ύδρευσης δεν έχουν εκεί; Ή παίζουν άλλο ρόλο και συνδέονται με τον ηλιακό;

Μάλλον οι Ινδοί βρήκαν τρόπους για ζεστό νερό και είναι πιο μπροστά από Ελλάδα.Αυτο καταλαβαίνω..

προφανώς υπάρχει χαμηλή πίεση νερού ενδεχομένως και συχνές διακοπές Εξου και οι τόσες σωλήνες - διακόπτες και δεξαμενές Μου θύμισε  παλιές εποχές πριν  40 +  χρόνια στο χωριό που έκοβαν το καλοκαίρι το νερό στα σπίτια γιατί δεν έφτανε (και τροφοδοτουσαν τα μαγαζιά στην παραλία) και σε κάποιο σημείο υπήρχε ένα δοχείο συνδεδεμένο στο δίκτυο του σπιτιού για το καζανάκι 

https://www.facebook.com/vestasolar/videos/ηλιακοί-θερμοσίφωνες-χαμηλής-πίεσης/2617164224978675/

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι λίγο εκτός θέματος αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ.Σχετιζεται βέβαια με τα ηλιακά.

Ποιες εταιρείες ηλιακών ασχολούνται και με φωτοβολταϊκά στέγης;

Γιατί αναζητώντας μερικές δεν αναγράφουν στα site τους τίποτα.

Γενικά ποιες είναι γνωστές εταιρείες φωτοβολταικων ή και όχι τόσο γνωστές αλλά με ποιότητα κατασκευής;

 

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Υπάρχει ξεχωριστό θέμα με φωτοβολταϊκά

Ποιο εννοείς;

Γίνεται αναφορά σε εταιρείες ηλιακών που ασχολούνται και με φωτοβολταϊκά;

Δεν βρίσκω κάτι στην αναζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sonikk είπε

Ποιο εννοείς;

Γίνεται αναφορά σε εταιρείες ηλιακών που ασχολούνται και με φωτοβολταϊκά;

Δεν βρίσκω κάτι στην αναζήτηση...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 4:00 ΜΜ, chios είπε

Κάθε περίπου 3 χρόνια θέλει αλλαγή το ανοδιο μαγνησίου, εκτός και έχεις εξωτερική ανοδική προστασία. Καλό είναι να ελέγχετε πριν χρειαστεί να πετάξεις όλο το καζάνι. 

Τι ακριβώς είναι αυτό;

Υπάρχει κάποια εικόνα/σχεδιάγραμμα/βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2023 στις 9:46 ΜΜ, sargyrop81 είπε

 Δε χρειαζεται απαραιτητως το th16, γιατι ετσι και αλλιως δε θα συνδεθει απευθειας πανω του η αντισταση του ηλιακου. Το sonoff θα οπλισει ενα ρελε, οποτε και το th10 μπορει να χρησιμοποιηθει αντι του th16, ειναι φθηνοτερο. Για την επέκταση υπαρχει ενα αλλο καλωδιο που βγαινει και 15 μετρα.  

Έχεις κάποιο link για το που μπορούμε να αγοράσουμε το 15μετρο καλώδιο;
Στην αναζήτηση, μόνο 5μετρα μου βγάζει.

Στις 27/1/2023 στις 9:46 ΜΜ, sargyrop81 είπε

Προσοχη στο καλωδιο θερμομετρου, να εχει 3 καλωδια, οχι 2. Υπαρχει και εκδοση sonoff th elite που εχει ενδειξη θερμοκρασιας πανω στη συσκευη. 

Τι εννοείς να έχει 3 καλώδια;
Ένα καλώδιο δεν έχει το θερμόμετρο;

Στις 27/1/2023 στις 9:46 ΜΜ, sargyrop81 είπε

Το βασικο οπως σου ειπαν και πριν ειναι να δεις αν μπορεις να περασεις καλωδιο ( utp ή εστω 3x0.25) απο τον ηλιακο μεχρι τον πινακα. 

Τι είναι το 3x0.25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...