Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, dimviii είπε

εχω ενα δοχειο χρωματος μπλε χωρητικοτητας 8 λιτρων μαρκας ''reflex'' made in Germany,που μου ξεμεινε απο μια απεγκατασταση μποιλερ διπλης.

Πανω γραφει -10/70 βαθμους κελσιου και 4 bar  / 10 bar.

θα ειχα καποια χρησιμοτητα στον ηλιακο μου?(200 λιτρα τριπλης 2 χ 1,5τμ solartech)

μια χαρά είναι Βάλτο Σωστά όμως Μέτα το ανεπίστροφο - ασφαλιστικό και πριν την είσοδο του μποιλερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να παω να τσεκαρω την πιεση του τωρα που το εχω στα χερια μου?

σε βενζιναδικο διαβασα οτι μπορεις να πας να δεις τι πιεση εχει, με το κλασσικο μανομετρο που μετραμε τα λαστιχα του αυτοκινητου.

Ποσο πιεση πρεπει να του βαλω?

 

ευχαριστω και παλι hp8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dimviii είπε

να παω να τσεκαρω την πιεση του τωρα που το εχω στα χερια μου?

 

ναι  για σιγουριά 

11 ώρες πριν, dimviii είπε

Ποσο πιεση πρεπει να του βαλω?

 

 γράφει πάνω Νομίζω 4 bar 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να βάλω στον ηλιακό μια θερμομεικτική βαλβίδα για καλύτερη οικονομία και ο μόνος ενδοιασμός που έχω και κάνω πίσω στην αγορά είναι αν χαλάει-κολάει λόγω του οτι είμαι σε περιοχή που το νερό του δικτύου έχει αρκετά άλατα.Έχω κακή εμπειρία ήδη από τον αυτόματο πλήρωσης του λέβητα πετρελαίου ο οποίος κολάει συνέχεια λόγω των αλάτων και αναγκάζομαι κάθε φορά να τον κοπανάω με σφυρί για να ξεκολήσει.

Από μάρκες ποιά θεωρείται τοπ στις θερμομεικτικές; Ξέρω της Brasform σαν σχετικά καλές.Είναι και ελληνική μάρκα.Κάποια άλλη ποιοτικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tarantules δεν θα μπλεκα με τέτοια πράγματα και στο λέω γιατί τα ίδια νερά έχουμε εδώ στο νησί με φουλ άλατα και κάθε χρόνο ο αυτόματος πλήρωσης θέλει σέρβις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chios said:

@tarantules δεν θα μπλεκα με τέτοια πράγματα και στο λέω γιατί τα ίδια νερά έχουμε εδώ στο νησί με φουλ άλατα και κάθε χρόνο ο αυτόματος πλήρωσης θέλει σέρβις. 

Καλά δεν έχουμε και το ίδιο νερό.Το ξέρω το νερό της Χίου.Ήμουν φαντάρος εκεί το μακρυνό 2000.Δεν πινόταν το νερό καθόλου.

Είναι να αλλάξω μπόιλερ στον δικό μου (ήδη αλλάξαμε στου αδερφού και σηκώνει πολύ θερμοκρασία πλέον) και θέλω εκτός της οικονομίας να προστατεύσω και την εγκατάσταση.Θα σκεπάζω και πάνελ εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tarantules said:

Σκεφτόμουν να βάλω στον ηλιακό μια θερμομεικτική βαλβίδα για καλύτερη οικονομία και ο μόνος ενδοιασμός που έχω και κάνω πίσω στην αγορά είναι αν χαλάει-κολάει λόγω του οτι είμαι σε περιοχή που το νερό του δικτύου έχει αρκετά άλατα.Έχω κακή εμπειρία ήδη από τον αυτόματο πλήρωσης του λέβητα πετρελαίου ο οποίος κολάει συνέχεια λόγω των αλάτων και αναγκάζομαι κάθε φορά να τον κοπανάω με σφυρί για να ξεκολήσει.

Ο καλύτερος τρόπος χρήσης της θερμομεικτικής, είναι εκεί που τη θες. Δηλαδή στη βρύση της ντουζιέρας, στη βρύση του πλυντηρίου πιάτων , κλπ κλπ.

Η ιδέα είναι ότι δεν πρέπει να εκτίθενται στον εξωτερικό χώρο και να μην αποτελεί καταστροφή η βλάβη ή η δυσλειτουργία τους.

Από αυτά που διαβάζω πάντως, ακόμα και οι καλύτερες μάρκες, δυσκολεύονται να δώσουν σταθερές θερμοκρασίες και ρυθμισμένες ακριβώς όπως πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 8:30 ΜΜ, hp8 είπε

μια χαρά είναι Βάλτο Σωστά όμως Μέτα το ανεπίστροφο - ασφαλιστικό και πριν την είσοδο του μποιλερ 

πηγα σημερα σε ενα βενζιναδικο να δω τι πιεση ειχε το δοχειο.

Βρηκα 0 πιεση.

Χαλασμενο ειναι? Του εβαλα 4 μπαρ πιεση με το μανομετρο.

Να το παρακολουθησω εαν θα το κρατησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα χάνουν λίγο-λίγο την πίεση. Κανονικά θέλει κάθε 3-4 μήνες έλεγχο και πλήρωση αν χρειάζεται.

Υπόψη ότι κανονικά θέλει άζωτο (που κρατά περισσότερο), αλλά άντε να βρεις κοντινό βενζινάδικο που να έχει, οπότε στο 99% των περιπτώσεων βάζουμε απλό αέρα.

11 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Ο καλύτερος τρόπος χρήσης της θερμομεικτικής, είναι εκεί που τη θες. Δηλαδή στη βρύση της ντουζιέρας, στη βρύση του πλυντηρίου πιάτων , κλπ κλπ.

Η ιδέα είναι ότι δεν πρέπει να εκτίθενται στον εξωτερικό χώρο και να μην αποτελεί καταστροφή η βλάβη ή η δυσλειτουργία τους.

Από την άλλη, αν το ΖΝΧ κατεβαίνει με τουμπόραμα από τον ηλιακό, τότε καλύτερα είναι να μπει εκεί πάνω και όχι μέσα στο σπίτι. Ο λόγος είναι ότι μακροπρόθεσμα ο πλαστικός σωλήνας δεν θα αντέξει στις υψηλές θερμοκρασίες του νερού (δεκάδες περιπτώσεις με αστοχίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimviii είπε

Χαλασμενο ειναι?

θα δείξει  

 

23 λεπτά πριν, dimviii είπε

Να το παρακολουθησω εαν θα το κρατησει?

βάλτο σεναν κουβά με νερό να δεις αν χάνει η σαπουνάδα - αφρό κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

που αποτελείται από άζωτο κατά 80%

Για την ακρίβεια 78% και οξυγόνο 21%. Το άζωτο (σε αντίθεση με το οξυγόνο) είναι αδρανές αέριο και ακριβώς αυτό κάνει την μεγάλη διαφορά. Δεν περιέχει σχεδόν καθόλου υγρασία και δεν επηρεάζεται από την αλλαγή της θερμοκρασίας, διατηρώντας σταθερή την πίεση επί μακρόν, σε αντίθεση με τον ατμοσφαιρικό αέρα που κάθε ±5-6°C έχουμε αντίστοιχη αυξομείωση πίεσης κατά 1 PSI. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα δοχεία αδράνειας έρχονται με πλήρωση αζώτου από το εργοστάσιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, jkoukos said:

Από την άλλη, αν το ΖΝΧ κατεβαίνει με τουμπόραμα από τον ηλιακό, τότε καλύτερα είναι να μπει εκεί πάνω και όχι μέσα στο σπίτι. Ο λόγος είναι ότι μακροπρόθεσμα ο πλαστικός σωλήνας δεν θα αντέξει στις υψηλές θερμοκρασίες του νερού (δεκάδες περιπτώσεις με αστοχίες).

Ακριβώς γι αυτό το πράγμα το ήθελα.Έχουμε 2 ηλιακούς παλαιούς στην ταράτσα , ο ένας του αδερφού αλλάξαμε πριν 2 μήνες μπόϊλερ και ποιάνει πλέον μεγάλες θερμοκρασίες.Πριν 2-3 μέρες με ηλιοφάνεια έφτασε στους 75 βαθμούς.Ο άλλος ο δικός μου , τον έχω πάνω από 25 χρόνια , τριπλής , και δεν ανεβάζει πάνω από 50-55 το χειμώνα και θα προχωρήσω σε αντικατάσταση μπόϊλερ κατά τα τέλη καλοκαιριού αρχές φθινοπώρου.Σε όλη την εγκατάσταση υπάρχει η κλασική μαύρη σωλήνα.Θα ήθελα πολύ να τις ξηλώσω και να βάλω πχ ανοξείδωτη αλλά θα πάει πολύ το μαλλί.Η μια λύση προστασίας που ήδη ξεκίνησα από πέρσι στον δικό μου , είναι οτι καλύπτω το πάνελ με σκίαστρο (μέσα Ιούλη με τέλη Αυγούστου περίπου).Η άλλη που σκέφτηκα είναι αυτή της θερμομεικτικής στην ταράτσα ώστε και να μην υπερθερμαίνονται οι πλαστικοί σωλήνες , και να μην χάνω ζεστό νερό (είναι κάπου 11-12 μέτρα από ταράτσα μέχρι ισόγειο που μένω και άλλα 2-3 μέτρα οριζόντια πάνω στην πλάκα της ταράτσας.Τα άλατα είναι που φοβάμαι μη μου χαλάει κάθε τόσο η θερμομεικτική.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρησα με μια εφαρμογη στο κινητο την κλιση των συλλεκτων μου και βρηκα 28-29 μοιρες.

πολυ μακρυα απο το ιδανικο 40-45 για την Αθηνα αποτι διαβαζω.

διαβαζωντας το αλλο νημα που ειναι κλειδωμενο βρηκα αυτο.

http://www.xanthiotis.com.gr/2014/03/blog-post.html

 

εκει που λεει για την σωστο προσανατολισμο και  κλιση των συλλεκτων εχει ενα πινακακι ,οπου στις 30 μοιρες κλιση  δειχνει ''1''

αυτο μεταφραζεται ως μαξιμουμ αποδοση οταν στις 45 μοιρες εχει ''99''?

η κατι δεν καταλαβαινω σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimviii είπε

η κατι δεν καταλαβαινω σωστα?

Όλα αυτά είναι η απόλυτη  θεωρία για να δώσει μια λύση σε θέματα που θα προκύψουν Η ανάγνωση του πίνακα όπως εγώ την διαβάζω  είναι η εξής: Ανάλογα με τις μοίρες απόκλισης του νότιου  προσανατολισμου ( εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα φαντάζομαι Έκτος κι αν η σκεπή σου κοιτά την Ανατολή ) και τις μοίρες κλίσης του συλλέκτη διαιρείς τα τμ των συλλεκτών που έχεις με τον διορθωτικό συντελεστή προκειμένου να δεις το μέγεθος της προσαύξησης που θα χρειαστεις σε τμ συλλέκτη. 0 - 15 μοίρες απόκλιση από τον απόλυτο  νότιο προσανατολισμο δεν επιφέρει καμία αξιότιμη διαφορά απόδοσης Όσον αφορά της μοίρες κλίσης ως προς την κάθετη πτώση του ήλιου  στο συλλέκτη   εκεί είναι ένα θέμα Τώρα σε εσένα αν έχεις 3τμ συλλέκτη και θέλεις την απόδοση των 45 μοιρών θα πρέπει να διαιρέσεις το 3/0,99 = 3,03030303 δηλ τίποτα Η δική σου κλίση 28-29 μοίρες είναι κλίση κυρίως καλοκαιρινή  ( άντε Απρίλιο -  Νοέμβριο με άριστα έως καλά  αποτελέσματα ) Τώρα αν το χειμώνα έχεις ιδιαίτερο θέμα με χαμηλή απόδοση βάζεις ένα ακόμα συλλέκτη και τον σκεπάζεις από  Φεβρουάριο έως μέσα Νοέμβρη  Μιας και έχεις πρόσφατη τοποθέτηση αν είναι ικανοποιητικη η απόδοση αυτόν τον καιρό δεν ασχολείσαι και περιμένεις τον χειμώνα για αποφάσεις Τώρα με χειμώνες σαν τον που πέρασε και δεδομένου ότι έρχονται ακόμα ποιο ζεστοί μας βλέπω να μην ασχολούμαστε με τον ηλιακό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...