Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα τρεχει μια καλη προσφορα στα πρακτικερ για ηλικιακους με -25%

Προσωπικα κοιταω 200L με 3τμ πανελ(δεν εχει με 4τμ εκτος απο ενα) για να μπει Αθηνα για δυο διαμερισματα που συνολικα  μενουν 4 ενηλικες.

Μαρκες ειναι evosolar byElco ,cosmosolar και maidtec by pyramis.

Τιμες πανω κατω ιδια μεταξυ τους απο ο.τι ειδα.Δυστυχως ελαχιστοι εχουν παρει αυτες τις εταιριες και οσο γκουγκλαρα,εκτος απο ελκο που γραφετε ολοι οτι το επιπεδο εχει πεσει και βγαζουν θεματα,για τις αλλες δυο δεν αναφερονται πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηγα και αγορασα αυτο το δοχειο διαστολης για το κυκλωμα του κλειστου.

Το προτιμησα γιατι ειναι ανοξειδωτο και γιατι φτιαχνεται απο επωνυμο κατασκευαστη.(μαλτεζος)

επισης φοβηθηκα με καποια αλλα με αναφορες για σκουριες κλπ

στην ερωτηση μου για την τοποθετηση μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βαλεις νερο μεσα του.Απλα το βιδωνεις και τοποθετεις το ασφαλιστικο στην πανω μερια.

Το αναφερω γιατι καποιο αλλο δοχειο αναφερει να το γεμισεις κατα 1.4 με νερο.

https://www.climacheap.gr/p/doxeio-diastolis-iliakou/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimviii είπε

σημερα πηγα και αγορασα αυτο το δοχειο διαστολης για το κυκλωμα του κλειστου.

Το προτιμησα γιατι ειναι ανοξειδωτο και γιατι φτιαχνεται απο επωνυμο κατασκευαστη.(μαλτεζος)

επισης φοβηθηκα με καποια αλλα με αναφορες για σκουριες κλπ

στην ερωτηση μου για την τοποθετηση μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βαλεις νερο μεσα του.Απλα το βιδωνεις και τοποθετεις το ασφαλιστικο στην πανω μερια.

Το αναφερω γιατι καποιο αλλο δοχειο αναφερει να το γεμισεις κατα 1.4 με νερο.

https://www.climacheap.gr/p/doxeio-diastolis-iliakou/

 

Γέμισε το μέχρι τη μέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, troi.g είπε

Γέμισε το μέχρι τη μέση.

αμα το γεμισω μεχρι τη μεση,θα μεινει ικανος χωρος για τη διαστολη των 10-12 λιτρων του κλειστου?

μετρησα το δοχειο με δοσομετρητη και ειναι ακριβως 800 μλ η χωρητικοτητα του.

μια αλλη ερωτηση

στο δοχειο πανω να βαλω την βαλβιδα εκτονωσης,η να την αφησω τη βαλβιδα εκει που ειναι και να βαλω ταπα πανω στο δοχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimviii είπε

αμα το γεμισω μεχρι τη μεση,θα μεινει ικανος χωρος για τη διαστολη των 10-12 λιτρων του κλειστου?

μετρησα το δοχειο με δοσομετρητη και ειναι ακριβως 800 μλ η χωρητικοτητα του.

μια αλλη ερωτηση

στο δοχειο πανω να βαλω την βαλβιδα εκτονωσης,η να την αφησω τη βαλβιδα εκει που ειναι και να βαλω ταπα πανω στο δοχειο?

Εμπειρικά το δοχείο διαστολής υπολογίζεται με το 10 τοίς των λίτρων που υπάρχουν. Δηλαδή σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε το δοχείο να είναι 1 με 1,2 λίτρα. Εγώ γνωρίζω ότι το γεμίζουμε μέχρι τη μέση.

Επίσης, η βαλβίδα συνήθως μπαίνει πάνω στο δοχείο, αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο αφού είναι στο ίδιο κύκλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chios είπε

Να βάλεις λίγο νερό μέσα, το ίδιο μου έβαλε ο μαλτέζος στον δικό μου ηλιακό.

Καλησπέρα σας!!! Τα νερά είναι σκληρά, εκεί που είστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για 2 ηλιακούς, Αθήνα κοντά στο κέντρο. Ο ένας θα εξυπηρετεί 2 άτομα και θα ειναι σε ταράτσα με εύκολη πρόσβαση ενώ ο άλλος θα εξυπηρετεί 3 (περιστασιακά και 4) άτομα και θα ειναι σε δώμα ταράτσας με δύσκολη πρόσβαση (πρέπει να ανεβάσω σκάλα κλπ για να ανέβω). Για τον πρώτο πιστεύω πως με 160lt και 2.5τμ ειναι σίγουρα υπερ-ικανοποιητικά. Για τον δεύτερο είμαι μεταξύ 160lt 2.5τμ και 200lt 3.0τμ , αλλά τείνω στο 160 με 2.5 μόνο και μόνο γιατι πιθανόν να γλυτώσω σκέπασμα ξεσκέπασμα που θα πρέπει να σκαρφαλώνω με σκάλα.. λογικά στα 160 2.5 θα χρειαστεί να σκεπάσω (κι αν) μόνο αν λείψω πάνω απο 2-3 μέρες. Από την άλλη αγχώνομαι λίγο μήπως το χειμώνα με τον 2.5τμ πρέπει να ανάβω καθε λίγο την αντίσταση... αν και οι άσχημες χειμωνιάτικες μέρες έχουν μειωθεί κατά πολύ πλέον.

 

Από μάρκες,αν και δεν εχω ταβάνι στο badget, ενώ ξεκίνησα με προοπτική για Μαλτέζο, Βιολάρη, sonne ή calpak, με τα όσα έχω διαβάσει, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω σοβαρά αν αξίζει να βάλω κάποιο από αυτά. Σκέφτομαι μήπως αξίζει περισσότερο κάτι σε solar star, thermic ή thermit. Αλλα ακόμα προσπαθώ μα συγκρίνω ποιότητες και εξυπηρέτηση από όπου βρίσκω σχόλια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Αν έχετε ανοξείδωτο, ίσως να αντιμετωπίσετε πρόβλημα. Ελέξτε το.

Αφού είναι για το κλειστό τη σχέση έχει το νερό χρήσης; 

Στις 22/3/2024 στις 9:40 ΜΜ, dimviii είπε

αμα το γεμισω μεχρι τη μεση,θα μεινει ικανος χωρος για τη διαστολη των 10-12 λιτρων του κλειστου?

μετρησα το δοχειο με δοσομετρητη και ειναι ακριβως 800 μλ η χωρητικοτητα του.

μια αλλη ερωτηση

στο δοχειο πανω να βαλω την βαλβιδα εκτονωσης,η να την αφησω τη βαλβιδα εκει που ειναι και να βαλω ταπα πανω στο δοχειο?

Βαλε 100ml και τη  βαλβίδα από πάνω. Δουλειά του δοχείου είναι να συγκεντρώνει να νερά - υγρά που διαστελονται αμα είναι μισογεμάτο ποιο το νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός θα βάλει ηλιακό τριπλής ενέργειας μάρκας Nobel . Δε έχει καταλήξει ακόμη .

Πέρασαν 2 διαφορετικοι τεχνικοί.

Ο 1ος δε πρότεινε ούτε δοχείο διαστολής , ούτε βαλβίδα ασφαλείας να μπει ηλιακού τις απλές ήθελε , και γενικά ότι οι βαλβίδες ανάμιξης κολλάνε . Και γενικά ήταν βιαστικος.

Ο 2ος πρότεινε δοχείο διαστολής ηλιακού , βαλβίδα ασφαλείας για ηλιακό όχι τις απλές των 3-4 € , αντεπιστροφή και εκεί που θέλουμε να ρωτήσουμε είναι η διαφορά της 3 οδης / 5οδης βαλβίδας ανάμιξης . Θα συνδεθεί παράλληλα και  με λέβητα αερίου.  Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές τους και ποια είναι προτιμότερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tetoros.d είπε

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για 2 ηλιακούς, Αθήνα κοντά στο κέντρο. Ο ένας θα εξυπηρετεί 2 άτομα και θα ειναι σε ταράτσα με εύκολη πρόσβαση ενώ ο άλλος θα εξυπηρετεί 3 (περιστασιακά και 4) άτομα και θα ειναι σε δώμα ταράτσας με δύσκολη πρόσβαση (πρέπει να ανεβάσω σκάλα κλπ για να ανέβω). Για τον πρώτο πιστεύω πως με 160lt και 2.5τμ ειναι σίγουρα υπερ-ικανοποιητικά. Για τον δεύτερο είμαι μεταξύ 160lt 2.5τμ και 200lt 3.0τμ , αλλά τείνω στο 160 με 2.5 μόνο και μόνο γιατι πιθανόν να γλυτώσω σκέπασμα ξεσκέπασμα που θα πρέπει να σκαρφαλώνω με σκάλα.. λογικά στα 160 2.5 θα χρειαστεί να σκεπάσω (κι αν) μόνο αν λείψω πάνω απο 2-3 μέρες. Από την άλλη αγχώνομαι λίγο μήπως το χειμώνα με τον 2.5τμ πρέπει να ανάβω καθε λίγο την αντίσταση... αν και οι άσχημες χειμωνιάτικες μέρες έχουν μειωθεί κατά πολύ πλέον.

 

Από μάρκες,αν και δεν εχω ταβάνι στο badget, ενώ ξεκίνησα με προοπτική για Μαλτέζο, Βιολάρη, sonne ή calpak, με τα όσα έχω διαβάσει, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω σοβαρά αν αξίζει να βάλω κάποιο από αυτά. Σκέφτομαι μήπως αξίζει περισσότερο κάτι σε solar star, thermic ή thermit. Αλλα ακόμα προσπαθώ μα συγκρίνω ποιότητες και εξυπηρέτηση από όπου βρίσκω σχόλια.. 

κανείς με άποψη ή εμπειρία πάνω σε αυτά για καμιά συμβουλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Γνωστός θα βάλει ηλιακό τριπλής ενέργειας μάρκας Nobel . Δε έχει καταλήξει ακόμη .

Πέρασαν 2 διαφορετικοι τεχνικοί.

Ο 1ος δε πρότεινε ούτε δοχείο διαστολής , ούτε βαλβίδα ασφαλείας να μπει ηλιακού τις απλές ήθελε , και γενικά ότι οι βαλβίδες ανάμιξης κολλάνε . Και γενικά ήταν βιαστικος.

Ο 2ος πρότεινε δοχείο διαστολής ηλιακού , βαλβίδα ασφαλείας για ηλιακό όχι τις απλές των 3-4 € , αντεπιστροφή και εκεί που θέλουμε να ρωτήσουμε είναι η διαφορά της 3 οδης / 5οδης βαλβίδας ανάμιξης . Θα συνδεθεί παράλληλα και  με λέβητα αερίου.  Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές τους και ποια είναι προτιμότερη;

Η τριοδη απλά αναγνωρίζει εάν το νερό είναι πάνω από 45 βαθμούς (όσο μεγαλύτερη και να είναι)να το στέλνει στην κατανάλωση Και αν είναι λιγότερο να το στέλνει στον λέβητα. Η πενταοδη κάνει την ίδια δουλειά αλλα όταν αναγνωρίσει πάνω από περίπου 55 παίρνει και κρύο ώστε να προστατεύσει την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...