Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, chuckkkkkk είπε

μια ματια

εγω τα εχω ετσι 

Spoiler

image.jpeg.b1f7070e8aa0f63f022d2d34234869eb.jpeg

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, chuckkkkkk είπε

Γεια σας παιδες και χρονια πολλα για τις μερες. Μια ερωτηση. Θα εγκαταστησω εναν ηλιακο που αγορασα προσφατα και εκανα τη συνδεσμολογια της παροχης και της εξοδου για να τα εχω ετοιμα. Μπορει καποιος γνωστης να ριξει μια ματια να μου πει αν ειναι οκ και γενικα οποια παρατηρηση ειναι κολοδεχουμενη. Να προσθεσω οτι γνωριζω για τα δοχεια διαστολης για το κυκλωμα των υγρων του πανελ αλλα και για αυτο που μπαινει πριν τη παροχη μετα τη βαλβιδα ασφαλειας αλλα προς το παρων δεν βγαινω να τα αγορασω. Και θα ηθελα και ενα σχολιο σχετικα με την εργοστασιακη βαλβιδα ασφαλιας του καζανιου που εγκατεστησα αν ειναι στη σωστη θεση μιας και στο manual την εχουν κατευθιαν στη εισαγωγη του κρυου νερου.

Το μανομετρο και το θερμομετρο θα τα καναβοσω και θα τα βαλω προς το τελος της διαδικασιας

Ο ηλιακος ειναι ο calpak neo 160 l

Ευχαριστω προκαταβολικα.

1714595353277.jpg

1714595353262.jpg

Μία γενική παρατήρηση η οποία ΔΕΝ αφορά τις δικές σου φωτογραφίες, τις οποίες παίρνω απλά σαν έναυσμα.

Αν και το τεφλόν είναι μία πολύ καλή κι εύκολη λύση ως προς τη στεγάνωση την ενώσεων των υδραυλικών εξαρτημάτων ΔΕΝ αποτελεί τη βέλτιστη λύση στα σημεία που διέρχεται  ΖΝΧ (ζεστό νερό χρήσης). Εκεί το ιδανικό είναι κανάβι

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι το τεφλόν είναι κακό, απλά δεν είναι η ιδανική λύση.

Σημ. Με δεδομένο ότι πλέον βομβαρδιζόμαστε από κινεζιές του κερατά (πάντα ξεχωρίζω το "κινέζικο" που μπορεί να είναι μια χαρά ποιοτικό, από την "κινεζιά") σίγουρα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις προδιαγραφές του τεφλόν που αγοράζουμε με αποτέλεσμα να είναι ακόμα περισσότερο προβληματικό αν είναι τεφλόν του κ...λου

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, troi.g είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Λοιπόν, αρχίζοντας από το ηλιακό και προς τα κάτω, θα πρέπει να βάλεις δυο ταφ (αφού θέλεις μανομετρο)πάνω στο κρύο του ηλιακού και μετά τη βαλβίδα. Ύστερα το διακόπτη, μετά το ταφ για τη βρύση και πάλι διακόπτη (αν και συνήθως μπαίνει μόνο ένας που τα κλείνει όλα). Και άλλαξε το μίνι διακοπτακι με κανονικό όπως πάνω, γιατί αυτό μειώνει την παροχή.

Όσον αφορά το ζεστό, εάν δε βάλεις μειωτη πίεσης, υπάρχει περίπτωση να τερματίζει το μανομετρο αφού είναι μέχρι 6 bar.

Εχεις δικιο. Μολις παρατηρησα τη διατομη του ρακορ-διακοπτακι και αν κ ειναι για φ16 τουμποραμα εχει μικροτερη διατομη απο ενα φ16 σκετο ρακορ τουμποραματος. Θα το αντικαταστησω με κανονικο και θα παραλειψω τελειως στο σημειο αυτο τη βανα. Θα προσεσω μια βανα στην αρχη στο ταφ που ξεκιναει το τουμποραμα για τον ηλιακο.

Αν βαλω την βαλβιδα πανω σε ταφ δε θα εχω αντεπιστροφη βαλβιδα μετα.

Αν τερματισει το μανομετρο παιζει να γινει καποια ζημια?

5 ώρες πριν, hp8 είπε

εγω τα εχω ετσι 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.b1f7070e8aa0f63f022d2d34234869eb.jpeg

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Μπορω να βαλω μια κανουλα με ενα ταφ μετα το θερμομετρο για να αδειαζει? Μιας και θα με βολευε καλυτερα?

 

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

Μία γενική παρατήρηση η οποία ΔΕΝ αφορά τις δικές σου φωτογραφίες, τις οποίες παίρνω απλά σαν έναυσμα.

Αν και το τεφλόν είναι μία πολύ καλή κι εύκολη λύση ως προς τη στεγάνωση την ενώσεων των υδραυλικών εξαρτημάτων ΔΕΝ αποτελεί τη βέλτιστη λύση στα σημεία που διέρχεται  ΖΝΧ (ζεστό νερό χρήσης). Εκεί το ιδανικό είναι κανάβι

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι το τεφλόν είναι κακό, απλά δεν είναι η ιδανική λύση.

Σημ. Με δεδομένο ότι πλέον βομβαρδιζόμαστε από κινεζιές του κερατά (πάντα ξεχωρίζω το "κινέζικο" που μπορεί να είναι μια χαρά ποιοτικό, από την "κινεζιά") σίγουρα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις προδιαγραφές του τεφλόν που αγοράζουμε με αποτέλεσμα να είναι ακόμα περισσότερο προβληματικό αν είναι τεφλόν του κ...λου

Ευχαριστω για τη παρατηρηση φιλε. Κατω απο το τεφλον ειναι και καναβι και στο ζεστο και στο κρυο.

Αυτο που ειπες δε το ειχα υποψιν. Το τεφλον γραφει οτι ειναι ιταλικο και εχει κ bar code.

Πιστευεις οτι πρεπει να τα λυσω και να βαλω σκετο καναβι?

 

 

1714644838885.jpg

Επεξ/σία από chuckkkkkk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, chuckkkkkk είπε

Μπορω να βαλω μια κανουλα με ενα ταφ μετα το θερμομετρο για να αδειαζει?

η κάνουλα για να αδειάζει το μποιλερ πρέπει να μπει μετά την ανεπίστροφη και πριν την είσοδο του κρύου στο μποιλερ Διαλέγεις με αυτά τα δεδομένα που σε βολεύει Τα ρακορ βολεύουν και επιλέγεις που θα μπουν για να μην λυνεις όλα τα εξαρτήματα αν κάτι χαλάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, hp8 είπε

η κάνουλα για να αδειάζει το μποιλερ πρέπει να μπει μετά την ανεπίστροφη και πριν την είσοδο του κρύου στο μποιλερ Διαλέγεις με αυτά τα δεδομένα που σε βολεύει Τα ρακορ βολεύουν και επιλέγεις που θα μπουν για να μην λυνεις όλα τα εξαρτήματα αν κάτι χαλάσει 

ησουν κατανοητος . ευχαριστω!

Θα προθεσω ενα ακομη ταφ ακριβως πριν τη γωνια του μανομετρου ( για να παρει ακομα λιγο αερα κατω απο το θερμοσιφωνα και να μην ειναι τσιμα τσιμα )και θα βαλω το ρακορ-διακοπτακι που εχω κατω πανω στο ταφ (και με ενα τουμποραμα θα τον αδειαζω κατευθιαν στο λουκι..

Την κανουλα θα την αφησω εκει που ειναι και απο κατω ρακορ τουμποραματος.

τη βανα θα την βαλω λιγαμετρα μακρια απο τον ηλιακο εκει που ξεκινα το κρυο.

 

1714650708309.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, sonikk είπε

Ουδέποτε μίλησα για ανοδιο μολύβδου αλλά για ανοδιο μαγνησίου που περιέχει ΚΑΙ ΜΟΛΥΒΔΟ.

Όχι, δεν έγραψες αυτό, αλλά αναφέρθηκες ρητά "λόγω του μολύβδου που περιέχει το ανοδιο". Όπως βλέπεις απουσιάζει το "και" με αποτέλεσμα να δίνει εντελώς διαφορετική έννοια η πρόταση.

Στην συνέχεια και αφού αναφέρω ότι δεν υπάρχουν ανόδια μολύβδου αλλά μανγησίου, πας να το σώσεις λέγοντας ότι υπάρχουν κάποια και με μαγνήσιο. Έχεις να δώσεις ένα παράδειγμα από τέτοιο προϊόν; Σε αμφισβητώ ευθέως καθώς ο μόλυβδος δεν έχει καμία απολύτως χρήση στα κυκλώματα ΖΝΧ και δεν χρησιμοποιείται ποτέ.

17 ώρες πριν, sonikk είπε

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι το αλουμίνιο όταν ζεσταίνεται απελευθερώνει καρκινογόνες ουσίες και αυτό είναι αποδεδειγμένο πλέον.Φαντασου λοιπόν τι γινεται στο καυτό νερό μέσα στο μποιλερ.

Άμα λέω ότι διαβάζεις κάτι αλλά δεν τα καταλαβαίνεις! Το ότι είναι επικίνδυνο όταν λιώσει, δεν έχει καμία σημασία με τις θερμοκρασίες που εμφανίζονται στα boiler ΖΝΧ. Κινδυνολογείς ασύστολα (χωρίς αποδείξεις και χωρίς να έχεις τις βασικές γνώσεις), απλά για να περάσεις την θεωρία σου. Και οι αναθυμιάσεις της ψησταριάς (μέρες που είναι) είναι επικίνδυνες, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα ψήσουμε τον οβελία.

Το αλουμίνιο έχει υψηλή αγωγιμότητα και ανακλαστικότητα. Αντέχει χαλαρά μέχρι τους 250°C και με κατάλληλη επεξεργασία στα κράματα τους 300°C, ενώ το σημείο τήξης είναι στους 650°C. Λόγω ακριβώς αυτών των χαρακτηριστικών έχει ευρεία χρήση ως ασπίδα στην θερμική ακτινοβολία της φωτιάς. Από τι υλικό νομίζεις ότι είναι κατασκευασμένες οι πυράντοχες πόρτες και οι στολές προστασίας των πυροσβεστών;  Μήπως πιστεύεις ότι στα boiler ανεβαίνει τόσο ψηλά η θερμοκρασία του νερού;

17 ώρες πριν, sonikk είπε

Θα έχεις ακούσει προφανώς ότι ταψακια αλουμινίου απαγορεύεται να μπαίνουν σε φούρνο και να ζεσταίνουν το φαι εντός τους όπως και το αλουμινόχαρτο που σκέπαζαν παλιά οι νοικοκυρές και έψηναν στο φούρνο πχ γεμιστά σκεπάζοντας τα με αλουμινόχαρτο ή παρόμοιες χρήσεις του.

Για άλλη μία φορά λάθος! Δεν απαγορεύονται και κανονικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ασφάλεια (πληθώρα συνταγών παγκοσμίως) στους φούρνους. έχεις δει ποτέ πως ψήνονται τα αρτοσκευάσματα και τα φαγητά στους επαγγελματικούς (και όχι μόνον) φούρνους; Εκεί που απαγορεύονται δια ροπάλου, ΟΛΑ τα μεταλλικά σκεύη και φυσικά το αλουμινόχαρτο, είναι στους μικροκυμάτων. Ο λόγος είναι διότι λόγω τρόπου λειτουργίας της συσκευής και ανάκλασης από τα υλικά, υπάρχει κίνδυνος τουλάχιστον καταστροφής του ίδιου του φούρνου έως και έκρηξη, ενώ το αλουμινόχαρτο αρχικά θα βγάλει σπινθηρισμούς και στην συνέχεια θα πιάσει φωτιά.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι φληναφήματα απλά για να στηριχθείς από κάπου. Όπως ήδη έχει αναφερθεί από πολλούς, κοινώς νους χρειάζεται και όχι αμπελοφιλοσοφία.

Από μένα τέλος η συνέχεια. Δεν έχουν όρεξη όλοι οι υπόλοιποι να διαβάζουν άσχετα κατεβατά.

7 ώρες πριν, chuckkkkkk είπε

Μπορω να βαλω μια κανουλα με ενα ταφ μετα το θερμομετρο για να αδειαζει? Μιας και θα με βολευε καλυτερα?

Αν αντί τη απλής βάνας που έχεις τώρα πριν το boiler είχες πάρει μία με ρακόρ, δεν θα χρειαζόσουν το ταφ και την επιπλέον κάνουλα.

Θα έκλεινες την κάτω βάνα και θα αποσύνδεες από το ρακόρ όλο το σουβλάκι, οπότε απλά ανοίγοντας την πάνω βάνα, θα έφευγε το νερό.

17 ώρες πριν, chuckkkkkk είπε

Για τη συγκεκριμενη βαλβιδα δε γνωριζω πολλα περα οτι ειναι 10 bar  αλλα εχω ακουσει οτι η calpak χρησιμοποιει tiemme βαλβιδες και οτι ειναι καλουτσικες οποτε ειπα να κανω λιγο υπομονη και να βαλω οταν ανασανω λιγο οικονομικα.

Τα 10 bar είναι πολλά για το καζάνι. Οι βαλβίδες ασφαλείας που λέμε να μπαίνουν, πρέπει να είναι στα 6-8 bar. Επιπλέον οι απλές σαν την δική σου, το αντεπίστροφο που έχουν είναι πλαστικό και είναι αυτό που συνήθως χαλά λόγω των μεγάλων πιέσεων. Καλύτερη και ασφαλέστερη λύση είναι ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφο. Τα βρίσκεις και τα 2 από 8-10€ σύνολο και ανεβαίνουν.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αν αντί τη απλής βάνας που έχεις τώρα πριν το boiler είχες πάρει μία με ρακόρ, δεν θα χρειαζόσουν το ταφ και την επιπλέον κάνουλα.

Θα έκλεινες την κάτω βάνα και θα αποσύνδεες από το ρακόρ όλο το σουβλάκι, οπότε απλά ανοίγοντας την πάνω βάνα, θα έφευγε το νερό.

την κανουλα την εχω για να εχω νερο στη ταρατσα και για να βλεπω που κ που αν δουλευει το αντεπιστροφο της βαλβιδας.

εντομεταξυ ζοριζομαι λιγο τωρα που κανω τις αλλαγες οποτε μαλλον τα εχω σφιξει ολα αρκετα. θα το λυσω ολο να το κανω λιγακι πιο χαλαρο γιατι στο τελος αν χρειαστω κατι και ειναι πανω στο μποιλερ ουτε εγω δε θα μπορω να τα λυσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chuckkkkkk είπε

την κανουλα την εχω για να εχω νερο στη ταρατσα και για να βλεπω που κ που αν δουλευει το αντεπιστροφο της βαλβιδας.

To γνωρίζω αλλά ρωτάς για να βάλεις επιπλέον κάνουλα σε περίπτωση που για Χ λόγο θέλεις να αδειάσεις το καζάνι.

Όπως τα έχεις τώρα δεν γίνεται εκτός κι αν αποσυνδέσεις το σουβλάκι. Οπότε είτε βάζεις επιπλέον κάνουλα (αυτό ρώτησες) είτε αλλάζεις την πάνω απλή βάνα με παρόμοια αλλά με ρακόρ στην μία άκρη. Το πρώτο είναι ευκολότερο τώρα καθώς στο δεύτερο αναγκαστικά θα αδειάσει το καζάνι.

Βασικά οι 3 βάνες καλύτερα εξαρχής να ήταν με ρακόρ, διότι είναι ευκολότερο να κάνεις ελέγχους και τροποποιήσεις. Θα πλήρωνες κάτι παραπάνω αρχικά, τα οποία θα τα πληρώσεις τώρα και στο μέλλον για επιπλέον υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Όχι, δεν έγραψες αυτό, αλλά αναφέρθηκες ρητά "λόγω του μολύβδου που περιέχει το ανοδιο". Όπως βλέπεις απουσιάζει το "και" με αποτέλεσμα να δίνει εντελώς διαφορετική έννοια η πρόταση.

 "Ρήμα

επεξεργασία

περιέχω, πρτ.: περιείχα, παθ.φωνή: περιέχομαι, π.πρτ.: περιεχόμουν

έχω κάτι μέσα μου"

 

Oτι σε συμφέρει καταλαβαίνεις.Ημιμαθεια..

 

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sonikk είπε

περιέχω, πρτ.: περιείχα, παθ.φωνή: περιέχομαι, π.πρτ.: περιεχόμουν

έχω κάτι μέσα μου"

Και παράδειγμα για τους μαθητές δημοτικού.

  • Πρώτη πρόταση: Περιέχω μαγνήσιο ή περιέχω μόλυβδο ή περιέχω κάτι άλλο.
  • Δεύτερη πρόταση: Περιέχω μαγνήσιο και μόλυβδο και κάτι άλλο.

Βρείτε τις διαφορές και αιτιολογείστε την γνώμη σας, ζητά η δασκάλα από τα παιδιά της τάξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και παράδειγμα για τους μαθητές δημοτικού.

  • Πρώτη πρόταση: Περιέχω μαγνήσιο ή περιέχω μόλυβδο ή περιέχω κάτι άλλο.
  • Δεύτερη πρόταση: Περιέχω μαγνήσιο και μόλυβδο και κάτι άλλο.

Βρείτε τις διαφορές και αιτιολογείστε την γνώμη σας, ζητά η δασκάλα από τα παιδιά της τάξης.

Κοίτα για να λήξει όλο αυτό..Εσύ πιστεύεις κάτι εγώ κάτι άλλο.

Επειδή κουράζουμε εδώ γράφοντας κάτι που δεν ενδιαφέρει τόσο τους άλλους που έχουν πιο πρακτικές απορίες ας το αφήσουμε καλύτερα.

Εγώ πάντως λίαν συντομως θα το καταργήσω το  εσωτερικό ανοδιο και στα υπάρχοντα μποιλερ,ανοξείδωτα και μη όπως κ με την αγορά ενός χάλκινου λόγω υψηλών καταναλώσεων για ζνχ.

 

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, chuckkkkkk είπε

την κανουλα την εχω για να εχω νερο στη ταρατσα και για να βλεπω που κ που αν δουλευει το αντεπιστροφο της βαλβιδας.

εντομεταξυ ζοριζομαι λιγο τωρα που κανω τις αλλαγες οποτε μαλλον τα εχω σφιξει ολα αρκετα. θα το λυσω ολο να το κανω λιγακι πιο χαλαρο γιατι στο τελος αν χρειαστω κατι και ειναι πανω στο μποιλερ ουτε εγω δε θα μπορω να τα λυσω.

Αν ζεις σε μονοκατοικία η βρύση είναι μια χαρά. Αν όμως είσαι σε πολυκατοικία (προσωπικά) θα θεωρούσα σκόπιμο να μπει βρύση που να κλειδώνει (υπάρχουν κάποιες που παίρνουν λουκετάκι και άλλες που κλειδώνει η λαβή) 

Αυτό και για να αποτρέψεις άλλους να κάνουν χρήση (πχ ο ένοικος του 2ου αποφάσισε να πλύνει τα χαλιά του στην ταράτσα) αλλά και την περίπτωση μη κακοπροαίρετης άσκοπης χρήσης (πχ ανέβηκε ένας τεχνικός για κεραία/κλιματιστικό/ηλιακό και πήγε να πλύνει τα χέρια του και δεν την έκλεισε. Επίσης και κάποιον πιτσιρικά που μπορεί να το δει σαν παιχνίδι 

Αναφορικά με το τεφλόν vs καναβι που λέγαμε, αν και σου είπα τη γνώμη μου, τα πράγματα δεν είναι τόσο τρομακτικά για να μπεις στη διαδικασία να το "ξαναπάς" από την αρχή. 

Τέλος (όπως όλα τα άλλα που ανέφερα, αφορά το δικό μου σκεπτικό) αν και χαίρομαι να βλέπω νοικοκυρεμένες συστοιχίες εξαρτημάτων όπως η δική σου στις φωτογραφίες, προτιμώ πάντα την απλούστερη κατασκευή και τις λιγότερες "ενώσεις" στην όποια "γραμμή" ασχοληθώ. Ότι κι αν αφορά αυτή (νερό, ρεύμα, καύσιμο, κλπ) για νομίζω προφανείς κι εύκολα κατανοητους λόγους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ το ψάχνω ακόμα με το τι να βάλω και από ποιον. Μίλησα με Μαλτέζο και είδε το σπίτι απο Google Earth και μου πρότεινε τι να πάρω. Να τον αγοράσω πρώτα δηλαδή και να έρθουν μετά να δουν τον χώρο. Και είναι και ακριβός πολύ ο Μαλτέζος.

Μίλησα με μια εταιρεία που είναι σχετικά κοντά μου και μου πρότεινε Boiler Τιτανίου. Αν το Googlάρω δεν βρίσκω σχεδόν καμία εταιρεία να το κάνει αυτό ούτε και στο φορουμ έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Σε όλα τα άλλα site που μπαίνω από έταιρίες έχουν ή Glass ή Innox. Ή είναι τόσο μπροστά αυτή η εταιρεία ή κάτι δεν μας λένε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τελικά εγώ το ψάχνω ακόμα με το τι να βάλω και από ποιον. Μίλησα με Μαλτέζο και είδε το σπίτι απο Google Earth και μου πρότεινε τι να πάρω. Να τον αγοράσω πρώτα δηλαδή και να έρθουν μετά να δουν τον χώρο. Και είναι και ακριβός πολύ ο Μαλτέζος.

Μίλησα με μια εταιρεία που είναι σχετικά κοντά μου και μου πρότεινε Boiler Τιτανίου. Αν το Googlάρω δεν βρίσκω σχεδόν καμία εταιρεία να το κάνει αυτό ούτε και στο φορουμ έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Σε όλα τα άλλα site που μπαίνω από έταιρίες έχουν ή Glass ή Innox. Ή είναι τόσο μπροστά αυτή η εταιρεία ή κάτι δεν μας λένε καλά.

Καλημέρα, δεν υπάρχει τιτανίου, στους glass αναφέρονται.. επίστρωση "και καλά". Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα πήγαινε σε inox (πχ μαλτέζο) ή χάλκινο..

Θύμισε μου τι ανάγκες για ζεστό νερό έχεις και σε ποια περιοχή;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Kozanitis1 said:

Καλημέρα, δεν υπάρχει τιτανίου, στους glass αναφέρονται.. επίστρωση "και καλά". Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα πήγαινε σε inox (πχ μαλτέζο) ή χάλκινο..

Θύμισε μου τι ανάγκες για ζεστό νερό έχεις και σε ποια περιοχή;

Και όμως το γράφει και στο site τους ότι είναι τιτανίου.. το λέει ξεχωριστά από την επίστρωση. Αν το Googlareis θα στο βγάλει πάνω πάνω. Και λέει βγαίνει πιο φτηνά από τους Innox. Μάλλον για 160λίτρα λέω να βάλω, περιοχή Ηλιούπολη Αθήνα. Μίλησα και με άλλη μια εταιρεία εδώ κοντά αλλά δεν έχω προλάβει να πάω να τους δω απο κοντά.

Από ότι βλέπω τον έχει βάλει ο  @TEOKOS τον συγκεκριμένο πριν 7 χρόνια ίσως μπορεί να μας δώσει καμια πληροφορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...