Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, sonikk είπε

Δεν ανακάλυψα κάτι ούτε κάνω κάποιου είδους εκστρατείας.

Άλλωστε αν πρόσεξες τι έγραψα παραπάνω και εγώ ηλιακό με ανοδιο έχω.

Η ιστορία αυτή με το ανοδιο είναι πολύ παλιά.Μαλιστα τελευταία σε πολλούς ηλιακούς βάζουν διπλό ανοδιο για καλύτερη προστασία.

Αυτό που λέω είναι ότι αν μπορείς να το αποφύγεις καλό θα είναι και όχι για κακό.

Αν επέλεγα πάντως ηλιακό τώρα θα πήγαινα σε χάλκινο.

 

Περιέχει μόλυβδο το ανοδιο μαγνησίου!!!

Δεν με παρακολουθείς προσεκτικά!!!

Μην τρελαίνεσαι. Πρώτα απ' όλα αυτό που είπα είναι η (καθαρά) προσωπική μου γνώμη και σίγουρα δεν αποτελεί ούτε την υπέρτατη αλήθεια ούτε κάποιου είδους θέσφατο. Τουλάχιστον εγώ ούτε το είπα, ούτε το αισθάνομαι έτσι.

Επίσης δεν αναφέρθηκα σε σένα αλλά γενικότερα (τουλάχιστον η αναφορά μου σε "πολλούς" θα έπρεπε να το ξεκαθαρίζει ότι αναφέρομαι σε γενικά συμβάντα που έχω παρατηρήσει), σε πράγματα που διαβάζω και τα οποία (εγώ) κατατάσσω στις υπερβολές (δεν έχει σημασία να σου πω ποια, καθώς έχω αναφερθεί στο παρελθόν αλλά και δεν θα ήθελα να αρχίσω απαντήσεις επί απαντήσεων με μέλη που μπορεί να αισθανθούν ότι "φωτογραφήθηκαν").

Και θα επαναλάβω ότι αυτό που χρειάζεται, όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω, είναι common sense (το παράδειγμά του με το θαλασσινό νερό είναι κάτι παραπάνω από επιτυχημένο).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Που το διάβασες αυτό; Πηγή υπάρχει; Μήπως διάβασες κάπου για προσμίξεις σε φθηνά υλικά χάριν κέρδους; Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτά που συζητάμε.

Γενικά 3 μέταλλα χρησιμοποιούνται ως καθοδική προστασία σε μεταλλικές κατασκευές, γέφυρες, δεξαμενές και γενικά σε υδραυλικές εγκαταστάσεις. Ψευδάργυρος, αλουμίνιο και μαγνήσιο, με το τελευταίο να είναι οικονομικότερο και πλέον διαδεδομένο στα κυκλώματα ζεστού νερού (θερμοσίφωνες, καλοριφέρ κλπ). Χωρίς αυτά η επόμενη μοναδική λύση είναι το stopcor που ήδη αναφέρθηκε.

Το έχω διαβάσει παλιά σε κάποιο άρθρο που πρέπει να ψάξω να το βρω πάλι.Αλλα είναι γνωστό αυτό έτσι κ αλλιώς δεν είναι μυστικό.

Ισχύει και αυτό που λες για το αλουμίνιο το οποίο επίσης είναι επιβλαβές.Δηλαδη το ανοδιο εμπεριέχει και ποσότητα αλουμινίου.

Πολλοί βάζουν stopcor όχι μόνο για λόγους ευκολίας,πρακτικότητας ή service αλλά επειδή φοβούνται το εσωτερικό ανοδιο εντός του μποιλερ.Αν δεν κάνω λάθος γιατι stopcor δεν έχω πρέπει και αυτό να έχει ανοδιο εντός του πλαστικού κουτιού που πρέπει να το αλλάζεις,απλά όλο αυτό το Κιτ είναι εκτός θερμοδοχειου.Δηλαδη ανοίγεις το πλαστικό καπάκι και αλλάζεις το ανοδιο.Διορθωσε με αν κάνω λάθος γιατί αυτό δεν το θυμάμαι.

Κοίτα γενικά το να προφυλαχθείς είναι μεγάλη κουβέντα.Πχ ραδόνιο από την γη ή παλιές σωληνώσεις νερού στο σπίτι που έχουν διαβρωθεί και ο μόλυβδος κάνει πάρτι εκεί.Ακομη και παλιά σπίτια πριν του 1978 οι τοίχοι έχουν βαφτεί με χρώματα που περιείχαν μόλυβδο.

Όπως καταλαβαίνεις...το έχω ψάξει αρκετά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι είτε δεν θυμάσαι καλά είτε δεν κατάλαβες σωστά αυτό που διάβασες παλιά. Και όχι, ούτε γνωστό είναι ούτε μυστικό.

Στα boiler χρειαζόμαστε κάποιο ανόδιο με υλικό που να έχει ρόλο Ιφιγένειας, με απλά λόγια να θυσιαστεί ώστε τα ιόντα του κατά την ηλεκτρόλυση να επιφέρουν καθοδική προστασία. Το μαγνήσιο μπορεί να πάρει αυτόν τον ρόλο, όχι όμως ο μόλυβδος.

Ο μόλυβδος έχει ισχυρά αντιδιαβρωτικά χαρακτηριστικά και είναι εξαιρετικά δύσκολο να χάσει μάζα. Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιείται ως υλικό επιφανείας κατά την ηλεκτρόλυση. Για παράδειγμα τον χρησιμοποιούμε στις μπαταρίες των οχημάτων, όπου αν κάναμε χρήση μαγνησίου το λιγότερο θα θέλαμε νέα μπαταρία κάθε μήνα.

Και κάτι τελευταίο. Το μαγνήσιο αλλά και όλα τα υπολείμματα εξαιτίας της ηλεκτρόλυσης, λόγω βάρους επικάθονται πάντα στο κάτω μέρος της δεξαμενής. Το ΖΝΧ το τραβάμε πάντα από το πάνω μέρος και είναι εξαιρετικά δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να μεταφερθεί στον αντίστοιχο σωλήνα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορούμε να πίνουμε το ζεστό νερό του θερμοσίφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι είτε δεν θυμάσαι καλά είτε δεν κατάλαβες σωστά αυτό που διάβασες παλιά. Και όχι, ούτε γνωστό είναι ούτε μυστικό.

Στα boiler χρειαζόμαστε κάποιο ανόδιο με υλικό που να έχει ρόλο Ιφιγένειας, με απλά λόγια να θυσιαστεί ώστε τα ιόντα του κατά την ηλεκτρόλυση να επιφέρουν καθοδική προστασία. Το μαγνήσιο μπορεί να πάρει αυτόν τον ρόλο, όχι όμως ο μόλυβδος.

Ο μόλυβδος έχει ισχυρά αντιδιαβρωτικά χαρακτηριστικά και είναι εξαιρετικά δύσκολο να χάσει μάζα. Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιείται ως υλικό επιφανείας κατά την ηλεκτρόλυση. Για παράδειγμα τον χρησιμοποιούμε στις μπαταρίες των οχημάτων, όπου αν κάναμε χρήση μαγνησίου το λιγότερο θα θέλαμε νέα μπαταρία κάθε μήνα.

Και κάτι τελευταίο. Το μαγνήσιο αλλά και όλα τα υπολείμματα εξαιτίας της ηλεκτρόλυσης, λόγω βάρους επικάθονται πάντα στο κάτω μέρος της δεξαμενής. Το ΖΝΧ το τραβάμε πάντα από το πάνω μέρος και είναι εξαιρετικά δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να μεταφερθεί στον αντίστοιχο σωλήνα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορούμε να πίνουμε το ζεστό νερό του θερμοσίφωνα.

Μια χαρά θυμάμαι.Εχω οικογένεια με μικρά παιδιά αλλά δεν είμαι μεγάλος ηλικιακά ώστε να το έχω χάσει.

Απλά ο άνθρωπος έχει την τάση να είναι φυγόπονος ειδικά όταν εχει κατακτήσει κατι με κόπο πνευματικό ή υλικο και  αποφεύγει να αποδεχθεί το αληθές του πράγματος.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς τουλάχιστον να δώσεις έναν σύνδεσμο από την χώρα μας ή το εξωτερικό, με ανόδιο για boiler που να περιέχει μόλυβδο; Έναν μόνο, διότι εγώ δεν γνωρίζω να υπάρχει, αλλά ούτε μου εμφανίζει κάτι το ψαχτήρι.

Το να λέμε κάπου, κάποτε διάβασα κάτι αλλά δεν το βρίσκω ή δεν θυμάμαι που και να είμαστε απόλυτοι χωρίς αποδείξεις,  είναι αμπελοσοφίσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Μπορείς τουλάχιστον να δώσεις έναν σύνδεσμο από την χώρα μας ή το εξωτερικό, με ανόδιο για boiler που να περιέχει μόλυβδο; Έναν μόνο, διότι εγώ δεν γνωρίζω να υπάρχει, αλλά ούτε μου εμφανίζει κάτι το ψαχτήρι.

Το να λέμε κάπου, κάποτε διάβασα κάτι αλλά δεν το βρίσκω ή δεν θυμάμαι που και να είμαστε απόλυτοι χωρίς αποδείξεις,  είναι αμπελοσοφίσματα.

Lead=μόλυβδος.

Αν είσαι καλός ψαχτης χρησιμοποιώντας λέξεις κλειδιά όπως solar heater,cancer,anode κλπ θα το βρεις κ μόνος σου..

Αν όχι τότε είμαι...αμπελοφιλοσοφος...

Αλλά αν εγώ είμαι αυτός που αποκαλείς έτσι εσύ με ποια ιδιότητα μιλάς;

Του μάστορα,του επιστημονα,του χασάπη;

Επεξ/σία από sonikk
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τις δικές σου γνώσεις και εμπειρίες και χρειάζομαι βοήθεια. Μπορείς να δώσεις σύνδεσμο για αγορά ενός ανοδίου μολύβδου για θερμοσίφωνα; Από Ελλάδα ή οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη; Ναι ή όχι; Μήπως να ψάξουμε σε άλλον γαλαξία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν έχω τις δικές σου γνώσεις και εμπειρίες και χρειάζομαι βοήθεια. Μπορείς να δώσεις σύνδεσμο για αγορά ενός ανοδίου μολύβδου για θερμοσίφωνα; Από Ελλάδα ή οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη; Ναι ή όχι; Μήπως να ψάξουμε σε άλλον γαλαξία;

Εσύ απλά ως καταναλωτης θες να μάθεις αν ισχύει αυτο που λέω σωστά;

Εγώ μπορεί όμως να λέω μπούρδες και να μην μπορώ εμπεριστατωμένα να το τεκμηριώσω.Ενα τυχαίο link μπορεί να είναι μόνο η άποψη κάποιου ειδικού ή μη.

Γιατί λοιπόν αφού δεν πιστεύεις εμένα δεν ρωτάς έναν μηχανολογο-μηχανικο του Μετσόβιου ή ακόμα καλύτερα έναν χημικό-μηχανικο να σου δώσει και ποσοστά στο κατά πόσο μια ράβδος μαγνησίου περιέχει τα βαρέα μέταλλα που εσύ θεωρείς τελείως ακίνδυνα;

Είμαι σίγουρος όμως ότι και αυτόν θα αμφισβητούσες.

Προσωπικά έχω διαβάσει πάνω από 200 άρθρα για το θέμα αυτό.Κατεληξα ότι είναι επικίνδυνο.Δεν λέω σε κανέναν να υιοθετήσει την άποψη μου.Ουτε την επιβάλλω.Το να ψάξω τόσα πολλά άρθρα για να καταλήξω κάπου και να σου δώσω ένα λινκ δεν είναι τόσο απλό.Εσυ γιατί δεν ασχολείσαι;Βαριέσαι;Το θες έτοιμο;Αν ψάξεις για ηλεκτρολυσεις,προστασίες,corrosions  σε συνδυασμό με lead,anode magnesium κλπ και θα σου βγάλει πολλά.Διαβασε και βγάλε μόνος σου ένα συμπέρασμα.

Επικίνδυνο θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι και το πλαστικό τουμποραμα βέβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε δεν έχεις καταλάβει τι πράγμα αμφισβητώ από τα γραφόμενά σου είτε πετάς χαρταετό.

Λέω λοιπόν ότι δεν υπάρχει ανόδιο μολύβδου για συστήματα ΖΝΧ καθώς δεν έχει χρήση (μα καμία όμως) σε τέτοια και δεν θα καταφέρεις να βρεις κάτι σχετικό σε όλον τον γαλαξία. Οπότε είναι άκυρο εκ των πραγμάτων η σχετική αναφορά σου για επικινδυνότητα και απόσυρση βάσει νόμου αυτού του επιβλαβούς υλικού από τα boiler.

Τα ανόδια που χρησιμοποιούνται είναι μαγνησίου και αυτά ΔΕΝ θεωρούνται καρκινογόνα, αλλά κατηγοριοποιούνται στα πιθανώς (έλλειψη αποδείξεων), μαζί με εκατοντάδες άλλες ουσίες που καθημερινά λαμβάνουμε από τις τροφές οι άνθρωποι και φυσικά τα παιδιά μας.

Επ' αυτών έχεις αντίρρηση κύριε επιστήμονα; Μπορείς να αναφέρεις μία και μόνη μελέτη που να αντικρούει τον ισχυρισμό μου; Ναι ή όχι;

Να είσαι σίγουρος, ότι αν υπήρχε ένδειξη και βάσιμη υποψία, θα είχε ήδη εκδοθεί σχετικός κανονισμός απαγόρευσης προ πολλού. Δεν φαντάζεσαι πόσα πράματα που μας περιβάλλουν καθημερινά αλλά και σιτιζόμαστε ή τα χρησιμοποιούμεανήκουν στην κατηγορία των "πιθανώς καρκινογόνων". Αν για όλα αυτά υπήρχε απαγορευτικό, η διαβίωσή μας και εν γένει ζωή μας θα ήταν εντελώς διαφορετική (προς το χειρότερο) απ' ότι είναι σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδες και χρονια πολλα για τις μερες. Μια ερωτηση. Θα εγκαταστησω εναν ηλιακο που αγορασα προσφατα και εκανα τη συνδεσμολογια της παροχης και της εξοδου για να τα εχω ετοιμα. Μπορει καποιος γνωστης να ριξει μια ματια να μου πει αν ειναι οκ και γενικα οποια παρατηρηση ειναι κολοδεχουμενη. Να προσθεσω οτι γνωριζω για τα δοχεια διαστολης για το κυκλωμα των υγρων του πανελ αλλα και για αυτο που μπαινει πριν τη παροχη μετα τη βαλβιδα ασφαλειας αλλα προς το παρων δεν βγαινω να τα αγορασω. Και θα ηθελα και ενα σχολιο σχετικα με την εργοστασιακη βαλβιδα ασφαλιας του καζανιου που εγκατεστησα αν ειναι στη σωστη θεση μιας και στο manual την εχουν κατευθιαν στη εισαγωγη του κρυου νερου.

Το μανομετρο και το θερμομετρο θα τα καναβοσω και θα τα βαλω προς το τελος της διαδικασιας

Ο ηλιακος ειναι ο calpak neo 160 l

Ευχαριστω προκαταβολικα.

1714595353277.jpg

1714595353262.jpg

Επεξ/σία από chuckkkkkk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί μπορεί να μπει αρκεί η φορά του νερού να ακολουθεί το βελάκι που έχει η βαλβίδα. Μπορείς να το δοκιμάσεις φυσώντας. Από κάτω προς τα πάνω πρέπει να φεύγει ο αέρας, αλλά όχι στην αντίθετη κατεύθυνση.

Πάντως με την πρώτη ευκαιρία πάρε κανονικό ξεχωριστό ανεπίστροφο και βαλβίδα ασφαλείας 6-8 bar και πέτα αυτή την σαβούρα.

Καλύτερα να έβαζες αυτά τώρα και μανόμετρο και θερμόμετρο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Είτε δεν έχεις καταλάβει τι πράγμα αμφισβητώ από τα γραφόμενά σου είτε πετάς χαρταετό.

Λέω λοιπόν ότι δεν υπάρχει ανόδιο μολύβδου για συστήματα ΖΝΧ καθώς δεν έχει χρήση (μα καμία όμως) σε τέτοια και δεν θα καταφέρεις να βρεις κάτι σχετικό σε όλον τον γαλαξία. Οπότε είναι άκυρο εκ των πραγμάτων η σχετική αναφορά σου για επικινδυνότητα και απόσυρση βάσει νόμου αυτού του επιβλαβούς υλικού από τα boiler.

Τα ανόδια που χρησιμοποιούνται είναι μαγνησίου και αυτά ΔΕΝ θεωρούνται καρκινογόνα, αλλά κατηγοριοποιούνται στα πιθανώς (έλλειψη αποδείξεων), μαζί με εκατοντάδες άλλες ουσίες που καθημερινά λαμβάνουμε από τις τροφές οι άνθρωποι και φυσικά τα παιδιά μας.

Επ' αυτών έχεις αντίρρηση κύριε επιστήμονα; Μπορείς να αναφέρεις μία και μόνη μελέτη που να αντικρούει τον ισχυρισμό μου; Ναι ή όχι;

Να είσαι σίγουρος, ότι αν υπήρχε ένδειξη και βάσιμη υποψία, θα είχε ήδη εκδοθεί σχετικός κανονισμός απαγόρευσης προ πολλού. Δεν φαντάζεσαι πόσα πράματα που μας περιβάλλουν καθημερινά αλλά και σιτιζόμαστε ή τα χρησιμοποιούμεανήκουν στην κατηγορία των "πιθανώς καρκινογόνων". Αν για όλα αυτά υπήρχε απαγορευτικό, η διαβίωσή μας και εν γένει ζωή μας θα ήταν εντελώς διαφορετική (προς το χειρότερο) απ' ότι είναι σήμερα.

Χάθηκες στην μετάφραση.

Ουδέποτε μίλησα για ανοδιο μολύβδου αλλά για ανοδιο μαγνησίου που περιέχει ΚΑΙ ΜΟΛΥΒΔΟ.

Στη ράβδο αυτή λοιπόν που προστατεύει από ηλεκτρολυσεις εμπεριέχεται ΚΑΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ.

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι το αλουμίνιο όταν ζεσταίνεται απελευθερώνει καρκινογόνες ουσίες και αυτό είναι αποδεδειγμένο πλέον.Φαντασου λοιπόν τι γινεται στο καυτό νερό μέσα στο μποιλερ.

Θα έχεις ακούσει προφανώς ότι ταψακια αλουμινίου απαγορεύεται να μπαίνουν σε φούρνο και να ζεσταίνουν το φαι εντός τους όπως και το αλουμινόχαρτο που σκέπαζαν παλιά οι νοικοκυρές και έψηναν στο φούρνο πχ γεμιστά σκεπάζοντας τα με αλουμινόχαρτο ή παρόμοιες χρήσεις του.

Τώρα αν όλα τα παραπάνω δεν τα γνωρίζεις ευκαιρία είναι να τα μάθεις.

Κανείς δεν είπε ότι δεν υπάρχουν εκατομμύρια πιθανά καρκινογόνα στοιχεία που μας περιβάλλουν.

Και μόνο που ζεις στην πόλη με τα καυσαέρια αρκεί και περισσεύει.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως όσον αφορα την αντιπαράθεσή μας θα επιμείνω.

Η ράβδος μαγνησίου ή ανοδιο μαγνησίου εμπεριέχει και μόλυβδο πέραν των άλλων.Τωρα αν το ποσοστό είναι 0,08 ή 0,25 ελάχιστα με ενδιαφέρει.

Και μόνο η εικόνα των ρινισματων,των υπολειμμάτων αυτής εντός του θερμοδοχειου μου προκαλεί αρνητικά συναισθήματα.

Τώρα αν εσύ γουστάρεις να βάλεις και δύο,τρία,τέσσερα ανοδια για υπερδιπλη προστασία του μποιλερ σου δικαίωμά σου είναι,εγώ θα προσπεράσω πάντως.

Να προσθέσω και κάτι ακόμη χωρίς παρεξήγηση.Το επιχείρημα σου ότι αν ήταν επικίνδυνη η ράβδος μαγνησίου θα είχε απαγορευτεί δια νόμου μου προκαλεί γέλωτα.

Έχεις δει να απαγορευτεί η κόκα κόλα πχ που αποδεδειγμένα σε υψηλές μακροχρόνιες χρήσεις προκαλεί καρκίνο;

Γνωρίζεις ότι τα τακάκια των φρένων στα αυτοκίνητά μας περιέχουν αμίαντο;Έχουν απαγορευτεί και αυτά;

Μπορώ να σου αραδιασω χιλιάδες παρομοια παραδείγματα...

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου φιλε. Η αληθεια ειναι οτι σιγουρα ειναι ποιο χρησιμα τα δοχεια και τα επωνυμα αντεπιστροφα και βαλβιδες απο τα μανο-θερμομετρα αλλα τα αγορασα μολις 10 ευρο κ τα 2.

Για τη συγκεκριμενη βαλβιδα δε γνωριζω πολλα περα οτι ειναι 10 bar  αλλα εχω ακουσει οτι η calpak χρησιμοποιει tiemme βαλβιδες και οτι ειναι καλουτσικες οποτε ειπα να κανω λιγο υπομονη και να βαλω οταν ανασανω λιγο οικονομικα.

Η βαλβιδα ειναι αυτη1714608707780.jpg.02035b9ac8cc9eb90c3f23092a399862.jpg

Αν επιτρεπεται στο forum θα ηθελα ενα λινκ η μια μαρκα να μου προτεινετε για μια καλη βαλβιδα και ενα εντεπιστροφο.

Επεξ/σία από chuckkkkkk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chuckkkkkk είπε

Γεια σας παιδες και χρονια πολλα για τις μερες. Μια ερωτηση. Θα εγκαταστησω εναν ηλιακο που αγορασα προσφατα και εκανα τη συνδεσμολογια της παροχης και της εξοδου για να τα εχω ετοιμα. Μπορει καποιος γνωστης να ριξει μια ματια να μου πει αν ειναι οκ και γενικα οποια παρατηρηση ειναι κολοδεχουμενη. Να προσθεσω οτι γνωριζω για τα δοχεια διαστολης για το κυκλωμα των υγρων του πανελ αλλα και για αυτο που μπαινει πριν τη παροχη μετα τη βαλβιδα ασφαλειας αλλα προς το παρων δεν βγαινω να τα αγορασω. Και θα ηθελα και ενα σχολιο σχετικα με την εργοστασιακη βαλβιδα ασφαλιας του καζανιου που εγκατεστησα αν ειναι στη σωστη θεση μιας και στο manual την εχουν κατευθιαν στη εισαγωγη του κρυου νερου.

Το μανομετρο και το θερμομετρο θα τα καναβοσω και θα τα βαλω προς το τελος της διαδικασιας

Ο ηλιακος ειναι ο calpak neo 160 l

Ευχαριστω προκαταβολικα.

1714595353277.jpg

1714595353262.jpg

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Λοιπόν, αρχίζοντας από το ηλιακό και προς τα κάτω, θα πρέπει να βάλεις δυο ταφ (αφού θέλεις μανομετρο)πάνω στο κρύο του ηλιακού και μετά τη βαλβίδα. Ύστερα το διακόπτη, μετά το ταφ για τη βρύση και πάλι διακόπτη (αν και συνήθως μπαίνει μόνο ένας που τα κλείνει όλα). Και άλλαξε το μίνι διακοπτακι με κανονικό όπως πάνω, γιατί αυτό μειώνει την παροχή.

Όσον αφορά το ζεστό, εάν δε βάλεις μειωτη πίεσης, υπάρχει περίπτωση να τερματίζει το μανομετρο αφού είναι μέχρι 6 bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...