Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ομάδα

Μας άφησε χρόνους ο ηλιακός μετά από service και 3 διαφορετικούς που ήρθαν να βρουν που έχει διαρροή και κάνεις δεν το βρίσκει. Γεμίζω πλέον 3 μπιτονια νερό ανα 3 μέρες και κάπου φεύγει όλο οπότε δουλεύει μόνο ως θερμοσίφωνας.

Είναι 30+ ετών οπότε καιρός να τον αλλάξω.

Υπάρχει καμία πρόταση για 200αρη γύρω στο χιλιάρικο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sonikk είπε

Γιατί ο μόλυβδος θεωρείται καρκινογόνο υλικό εγώ ξέρω.

Όχι, δεν θεωρείται και ούτε είναι καρκινογόνο (σε αντίθεση με το κάδμιο και το χρώμιο). Είναι όμως ένα από τα βλαβερή βαρέα μέταλλα, που αν και υπάρχει και είναι αναγκαίο σε μικρές ποσότητες για τον ανθρώπινο οργανισμό, εν τούτοις σε μεγάλες ποσότητες επηρεάζει το νευρικό σύστημα και τους πνεύμονες (από αναθυμιάσεις).

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Απλά κάνει ζημιά στην ποιότητα του νερού το ανοδιο;

Ή είναι επικίνδυνο κιόλας λόγω του μολύβδου που περιέχει το ανοδιο; Γιατί ο μόλυβδος θεωρείται καρκινογόνο υλικό εγώ ξέρω.

Όποιος έχει καθαρίσει το καζάνι του σίγουρα θα έχει δει τί μαζεύει από μέσα.

Και ο δικός μου ηλιακός με ανοδιο είναι.

Αν όμως γνώριζα τότε που τον έβαλα τι ισχύει με το ανοδιο θα έβαζα  τώρα χάλκινο μποιλερ που δεν έχει ανοδιο.

Δυστυχώς τα χάλκινα μποιλερ λόγω αύξησης της τιμης χαλκού είναι πανάκριβα τώρα.

Επίσης όταν λέμε ότι δεν πίνουμε το ζεστό νερό λόγω ανοδιου είναι σωστό.Οταν όμως έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι που κάνουν μπάνιο ή οτιδήποτε άλλο ποτέ δεν μπορεί να ξέρεις τί κάνουν όσο και αν τα προειδοποιήσεις γιατί όσο ναναι παιδιά είναι δεν αντιλαμβάνονται την σοβαρότητα μιας κατάστασης όσο ένας ενήλικος.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να καταργηθεί το ανοδιο με νόμο και να υποχρεωθούν όλες οι εταιρείες ηλιακών να σταματήσει αυτο.

 

 

Επειδή έχω έρθει σε αντιπαράθεση παλιότερα επειδή είχα πει ότι το ανοδιο είναι επικίνδυνο, γι αυτό είπα ότι κάνει ζημιά στην ποιότητα του νερού και δεν πρέπει να πίνουμε ή να μαγειρεύουμε με νερό από το θερμοσίφωνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όχι, δεν θεωρείται και ούτε είναι καρκινογόνο (σε αντίθεση με το κάδμιο και το χρώμιο). Είναι όμως ένα από τα βλαβερή βαρέα μέταλλα, που αν και υπάρχει και είναι αναγκαίο σε μικρές ποσότητες για τον ανθρώπινο οργανισμό, εν τούτοις σε μεγάλες ποσότητες επηρεάζει το νευρικό σύστημα και τους πνεύμονες (από αναθυμιάσεις).

Μιλάς ως γιατρός; Ή απλά το έχεις ψάξει;

 

 O μόλυβδος είναι ένα βαρύ μέταλλο που μπορεί να προκαλέσει σοβαρές βλάβες στην υγεία, κυρίως στα παιδιά. Οι επιπτώσεις περιλαμβάνουν διαταραχές της ανάπτυξης, μειωμένη μάθηση και προβλήματα συμπεριφοράς. Στους ενήλικες, η μακροχρόνια έκθεση στον μόλυβδο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υπέρτασης, νεφρικής ανεπάρκειας, εγκεφαλικά επεισόδια, καρδιακές προσβολές κλπ

 

Επειδή περιέχει μόλυβδο, ταξινομείται πιθανώς στις καρκινογόνες ουσίες για τον άνθρωπο από τον Διεθνή Οργανισμό Ερευνών για τον Καρκίνο (IARC)

 

Eπισης όλοι θα θυμούνται,ειδικά οι παλαιότεροι ηλικιακά που έλεγαν να αντικατασταθούν με  χαλκοσωληνες οι παλιές σωληνώσεις ύδρευσης των σπιτιών που ήταν κατασκευασμένες από μόλυβδο.

 

Πέραν όμως όλων αυτών όταν ένα παιδάκι πάει να πλύνει τα δόντια του και χρησιμοποιεί μισό ζεστό μισό κρύο τότε ακόμη και αν δεν καταπίνει το ζεστό νερό μια μικρή ποσότητα διοχετεύεται στον οργανισμό του.Αναφερω ένα πολύ απλό παράδειγμα.

Προσωπικά και άγνοια να είχα για τα παραπάνω και μόνο που βλέπω την εικόνα από το εσωτερικό ενός ηλιακού όταν καθαρίζεται μόνο θετική αίσθηση δεν μου προκαλεί.Δηλαδη όταν βλέπω τα διαλυμένα κομμάτια του ανοδιου και τα ρινίσματα αυτού που επικάθονται στον πάτο του ηλιακου και μέσα στο νερο να επιπλέουν διάφορα χημικά υλικά μόνο καλό δεν το λες.

 

 

Επεξ/σία από sonikk
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, sonikk said:

Αν όμως γνώριζα τότε που τον έβαλα τι ισχύει με το ανοδιο θα έβαζα  τώρα χάλκινο μποιλερ που δεν έχει ανοδιο.

Δυστυχώς τα χάλκινα μποιλερ λόγω αύξησης της τιμης χαλκού είναι πανάκριβα τώρα.

Υπάρχει και η λύση του Stopcor.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, troi.g είπε

Επειδή έχω έρθει σε αντιπαράθεση παλιότερα επειδή είχα πει ότι το ανοδιο είναι επικίνδυνο, γι αυτό είπα ότι κάνει ζημιά στην ποιότητα του νερού και δεν πρέπει να πίνουμε ή να μαγειρεύουμε με νερό από το θερμοσίφωνα.

Ερώτηση, αν υποθέσουμε ότι τραβάμε νερό με το μείκτη στη μέση για να γεμίσουμε κατσαρόλα, ακόμα κι αν στην αρχή έρχεται κρύο, είναι απ' το δίκτυο ή μοιρασμένο μεταξύ δικτύου και θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, phanispal είπε

αν υποθέσουμε ότι τραβάμε νερό με το μείκτη στη μέση για να γεμίσουμε κατσαρόλα, ακόμα κι αν στην αρχή έρχεται κρύο, είναι απ' το δίκτυο ή μοιρασμένο μεταξύ δικτύου και θερμοσίφωνα;

 ☝️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ερώτηση, αν υποθέσουμε ότι τραβάμε νερό με το μείκτη στη μέση για να γεμίσουμε κατσαρόλα, ακόμα κι αν στην αρχή έρχεται κρύο, είναι απ' το δίκτυο ή μοιρασμένο μεταξύ δικτύου και θερμοσίφωνα;

Αφού είναι στη μέση τραβάς και ζεστό. Άλλωστε πρέπει να έχεις παρατηρήσει ότι όταν είναι στη μέση έχει μεγαλύτερη πίεση το νερό. 

Με τον ίδιο τρόπο την πατάνε και τα μικρά παιδιά, μιας και δε γυρίζουν τη μεικτικη στο τέρμα κρύο .

Τώρα για να είμαι ειλικρινής, δε ξέρω πόσο σοβαρό είναι , αλλά καλό θα ήταν να  αποφεύγουμε να πίνουμε νερό από το μποιλερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα αγγλικά το ανόδιο αρκετά συχνά αναφέρεται σαν sacrificial anode καθώς είναι το εξάρτημα που "θυσιάζεται" για να προστατευθεί το θερμοδοχείο.

Για να είμαι ειλικρινής όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι ξεκάθαρα κακό (για υγεία μιλάω πάντα) σε σχέση με τα ανόδια μαγνησίου, που έχω στον ηλιακό μου. Τουλάχιστον όχι από την αναμενόμενη χρήση ενός δοχείου θέρμανσης νερού. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν ανόδια και άλλων μετάλλων τα οποία είναι συζητήσιμα (ψευδαργύρου, αλουμινίου).

That being said (που λένε και οι φίλοι μας οι άγγλοι :)) προσωπικά αποφεύγω, όσο γίνεται, τη μεγάλη χρήση του ζεστού νερού από τον ηλιακό μου για μαγείρεμα, κλπ για διάφορους άλλους λόγους (πχ συσσωρευμένα άλατα, κλπ) χωρίς όμως και να τρελαίνομαι (εννοείται πως χρησιμοποιώ το ζεστό νερό για πιάτα και ΔΕΝ έχω σφραγισμένο το στόμα στο ντους μην μπει κάποια σταγόνα :)).

Για περισσότερες λεπτομέρειες...η νεκροψία θα δείξει!!!

Επεξ/σία από haris_216
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sonikk είπε

Επειδή περιέχει μόλυβδο, ταξινομείται πιθανώς στις καρκινογόνες ουσίες για τον άνθρωπο από τον Διεθνή Οργανισμό Ερευνών για τον Καρκίνο (IARC).

...

Πέραν όμως όλων αυτών όταν ένα παιδάκι πάει να πλύνει τα δόντια του και χρησιμοποιεί μισό ζεστό μισό κρύο τότε ακόμη και αν δεν καταπίνει το ζεστό νερό μια μικρή ποσότητα διοχετεύεται στον οργανισμό του.

Τώρα το έσωσες, παρόλο που πριν ήσουν απόλυτος. Άλλο πράγμα είναι καρκινογόνο και εντελώς διαφορετικό πιθανώς καρκινογόνο.

Ο ΠΟΥ κατατάσσει πάνω από 2000 ουσίες στην κατηγορία των πιθανώς καρκινογόνων. Ο λόγος είναι ότι παρόλα τα χρόνια μελέτης δεν υπάρχουν ξεκάθαρα αποτελέσματα και αναφέρει ότι εφόσον γίνεται κατανάλωση σε λογικά πλαίσια, δεν αποτελεί κίνδυνο (για καρκινογένεση).

Μερικές τέτοιες ουσίες που οι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη καταναλώνουν καθημερινώς, είναι ο καφές, το κόκκινο κρέας και τα προϊόντα επεξεργασίας αυτού, γλυκαντικές και χρωστικές ουσίες σε αναψυκτικά, χυμούς, γλυκά και διάφορα φαγώσιμα (ειδικά αυτά που αρέσουν στα παιδιά) και εκατοντάδες άλλες ουσίες.

Ναι, το μαγνήσιο είναι επικίνδυνο για την υγεία και αποδεδειγμένα επιδρά στο νευρικό σύστημα του ανθρώπου, αλλά δεν υπάρχουν επιβεβαιωμένα στοιχεία για καρκινογένεση και για τον λόγο αυτό κατατάσσεται στα πιθανώς καρκινογόνα. Εξάλλου ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται το μαγνήσιο και έλλειψή του επιλύεται με ιατρική συμβουλή. Και το ασβέστιο είναι απαραίτητο στον οργανισμό μας, αλλά δεν τρώμε τον ασβέστη. Το παν είναι η μέγιστη ημερήσια ποσότητα που προσλαμβάνουμε και μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτήν ο οργανισμός μας.

Το ΖΝΧ θεωρείται πόσιμο καθώς ουσιαστικά είναι το απλό νερό που πίνουμε. Ωστόσο κοινώς νους χρειάζεται, ότι δεν είναι για καθημερινή κατανάλωση, ιδιαίτερα από τα κλειστά δοχεία στα οποία το ζεσταίνουμε και στα οποία εμφανίζονται δεκάδες άλλες ουσίες. Όσον αφορά το παράδειγμα των παιδιών που ανέφερες και το θαλασσινό νερό είναι επικίνδυνο έως θανάτου για τον άνθρωπο, αλλά δεν επιδρά ουσιαστικά όταν τα παιδιά μας, πάνω στο παιχνίδι στην θάλασσα, καταπίνουν (χωρίς ή με την θέλησή τους) μικρή ποσότητα.

 

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Τώρα το έσωσες, παρόλο που πριν ήσουν απόλυτος. Άλλο πράγμα είναι καρκινογόνο και εντελώς διαφορετικό πιθανώς καρκινογόνο.

Ο ΠΟΥ κατατάσσει πάνω από 2000 ουσίες στην κατηγορία των πιθανώς καρκινογόνων. Ο λόγος είναι ότι παρόλα τα χρόνια μελέτης δεν υπάρχουν ξεκάθαρα αποτελέσματα και αναφέρει ότι εφόσον γίνεται κατανάλωση σε λογικά πλαίσια, δεν αποτελεί κίνδυνο (για καρκινογένεση).

Μερικές τέτοιες ουσίες που οι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη καταναλώνουν καθημερινώς, είναι ο καφές, το κόκκινο κρέας και τα προϊόντα επεξεργασίας αυτού, γλυκαντικές και χρωστικές ουσίες σε αναψυκτικά, χυμούς, γλυκά και διάφορα φαγώσιμα (ειδικά αυτά που αρέσουν στα παιδιά) και εκατοντάδες άλλες ουσίες.

Ναι, το μαγνήσιο είναι επικίνδυνο για την υγεία και αποδεδειγμένα επιδρά στο νευρικό σύστημα του ανθρώπου, αλλά δεν υπάρχουν επιβεβαιωμένα στοιχεία για καρκινογένεση και για τον λόγο αυτό κατατάσσεται στα πιθανώς καρκινογόνα. Εξάλλου ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται το μαγνήσιο και έλλειψή του επιλύεται με ιατρική συμβουλή. Και το ασβέστιο είναι απαραίτητο στον οργανισμό μας, αλλά δεν τρώμε τον ασβέστη. Το παν είναι η μέγιστη ημερήσια ποσότητα που προσλαμβάνουμε και μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτήν ο οργανισμός μας.

Το ΖΝΧ θεωρείται πόσιμο καθώς ουσιαστικά είναι το απλό νερό που πίνουμε. Ωστόσο κοινώς νους χρειάζεται, ότι δεν είναι για καθημερινή κατανάλωση, ιδιαίτερα από τα κλειστά δοχεία στα οποία το ζεσταίνουμε και στα οποία εμφανίζονται δεκάδες άλλες ουσίες. Όσον αφορά το παράδειγμα των παιδιών που ανέφερες και το θαλασσινό νερό είναι επικίνδυνο έως θανάτου για τον άνθρωπο, αλλά δεν επιδρά ουσιαστικά όταν τα παιδιά μας, πάνω στο παιχνίδι στην θάλασσα, καταπίνουν (χωρίς ή με την θέλησή τους) μικρή ποσότητα.

 

Στο μόλυβδο αναφερομουν και όχι στο μαγνήσιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Τώρα το έσωσες, παρόλο που πριν ήσουν απόλυτος. Άλλο πράγμα είναι καρκινογόνο και εντελώς διαφορετικό πιθανώς καρκινογόνο.

Ο ΠΟΥ κατατάσσει πάνω από 2000 ουσίες στην κατηγορία των πιθανώς καρκινογόνων. Ο λόγος είναι ότι παρόλα τα χρόνια μελέτης δεν υπάρχουν ξεκάθαρα αποτελέσματα και αναφέρει ότι εφόσον γίνεται κατανάλωση σε λογικά πλαίσια, δεν αποτελεί κίνδυνο (για καρκινογένεση).

Μερικές τέτοιες ουσίες που οι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη καταναλώνουν καθημερινώς, είναι ο καφές, το κόκκινο κρέας και τα προϊόντα επεξεργασίας αυτού, γλυκαντικές και χρωστικές ουσίες σε αναψυκτικά, χυμούς, γλυκά και διάφορα φαγώσιμα (ειδικά αυτά που αρέσουν στα παιδιά) και εκατοντάδες άλλες ουσίες.

Ναι, το μαγνήσιο είναι επικίνδυνο για την υγεία και αποδεδειγμένα επιδρά στο νευρικό σύστημα του ανθρώπου, αλλά δεν υπάρχουν επιβεβαιωμένα στοιχεία για καρκινογένεση και για τον λόγο αυτό κατατάσσεται στα πιθανώς καρκινογόνα. Εξάλλου ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται το μαγνήσιο και έλλειψή του επιλύεται με ιατρική συμβουλή. Και το ασβέστιο είναι απαραίτητο στον οργανισμό μας, αλλά δεν τρώμε τον ασβέστη. Το παν είναι η μέγιστη ημερήσια ποσότητα που προσλαμβάνουμε και μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτήν ο οργανισμός μας.

Το ΖΝΧ θεωρείται πόσιμο καθώς ουσιαστικά είναι το απλό νερό που πίνουμε. Ωστόσο κοινώς νους χρειάζεται, ότι δεν είναι για καθημερινή κατανάλωση, ιδιαίτερα από τα κλειστά δοχεία στα οποία το ζεσταίνουμε και στα οποία εμφανίζονται δεκάδες άλλες ουσίες. Όσον αφορά το παράδειγμα των παιδιών που ανέφερες και το θαλασσινό νερό είναι επικίνδυνο έως θανάτου για τον άνθρωπο, αλλά δεν επιδρά ουσιαστικά όταν τα παιδιά μας, πάνω στο παιχνίδι στην θάλασσα, καταπίνουν (χωρίς ή με την θέλησή τους) μικρή ποσότητα.

 

Τα είπες όλα με το υπογραμμισμένο.

Καθώς υπάρχει (και στο παρόν νήμα) μία τάση υπερβολής από πολλούς που όταν αισθανθούν ότι "ανακάλυψαν" κάτι, νιώθουν ότι πρέπει να αναπροσαρμόσουν τη ζωή τους (και τη ζωή των γύρω τους, με την σχετική "εκστρατεία") με βάση τα "νέα δεδομένα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sonikk είπε

Στο μόλυβδο αναφερομουν και όχι στο μαγνήσιο.....

Σε αυτό έχεις δίκιο και δεν το πρόσεξα. Αλλά οι ράβδοι στα boiler είναι μαγνησίου και όχι μολύβδου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Τα είπες όλα με το υπογραμμισμένο.

Καθώς υπάρχει (και στο παρόν νήμα) μία τάση υπερβολής από πολλούς που όταν αισθανθούν ότι "ανακάλυψαν" κάτι, νιώθουν ότι πρέπει να αναπροσαρμόσουν τη ζωή τους (και τη ζωή των γύρω τους, με την σχετική "εκστρατεία") με βάση τα "νέα δεδομένα"

Δεν ανακάλυψα κάτι ούτε κάνω κάποιου είδους εκστρατείας.

Άλλωστε αν πρόσεξες τι έγραψα παραπάνω και εγώ ηλιακό με ανοδιο έχω.

Η ιστορία αυτή με το ανοδιο είναι πολύ παλιά.Μαλιστα τελευταία σε πολλούς ηλιακούς βάζουν διπλό ανοδιο για καλύτερη προστασία.

Αυτό που λέω είναι ότι αν μπορείς να το αποφύγεις καλό θα είναι και όχι για κακό.

Αν επέλεγα πάντως ηλιακό τώρα θα πήγαινα σε χάλκινο.

 

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σε αυτό έχεις δίκιο και δεν το πρόσεξα. Αλλά οι ράβδοι στα boiler είναι μαγνησίου και όχι μολύβδου.

Περιέχει μόλυβδο το ανοδιο μαγνησίου!!!

Δεν με παρακολουθείς προσεκτικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sonikk είπε

Περιέχει μόλυβδο το ανοδιο μαγνησίου!!!

Που το διάβασες αυτό; Πηγή υπάρχει; Μήπως διάβασες κάπου για προσμίξεις σε φθηνά υλικά χάριν κέρδους; Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτά που συζητάμε.

Γενικά 3 μέταλλα χρησιμοποιούνται ως καθοδική προστασία σε μεταλλικές κατασκευές, γέφυρες, δεξαμενές και γενικά σε υδραυλικές εγκαταστάσεις. Ψευδάργυρος, αλουμίνιο και μαγνήσιο, με το τελευταίο να είναι οικονομικότερο και πλέον διαδεδομένο στα κυκλώματα ζεστού νερού (θερμοσίφωνες, καλοριφέρ κλπ). Χωρίς αυτά η επόμενη μοναδική λύση είναι το stopcor που ήδη αναφέρθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...