Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει γραφει ξανά. Ο αφρός που ειναι μονοτικό του μπόλιερ , κατα την κατασκευή κόλλησε στα τοιχώματα. Με τον ήλιο συστέλλεται και τραβάει το σίδερο. Κανονικά κατά την κατασκευή δεν θα έπρεπε να κολλάει στο περίβλημα. Είναι κοινό λάθος της διαδικασίας παραγωγής και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, παρά μόνο αισθητικό.

Για να μην υπήρχε αυτό το πρόβλημα θα είχαν εσωτερικά του περιβλήματος ζελατίνα, για να μην κολλάει στο τοίχωμα. Πάλι θα γινοταν, αλλά δεν θα το καταλάβαινε κανεις.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλασικό πρόβλημα κακής παραγωγής του καζανιού και συγκεκριμένα της πολυουρεθάνης . Το πρόβλημα ("τραβάει" η πολυουρεθάνη το εξωτερικό περίβλημα προς τα μέσα) έχει κατα καιρούς παρουσιαστεί σε διάφορες εταιρείες και συνήθως οφείλεται στην κακή διαδικασία συμπλήρωσης της μόνωσης (ανακάτεμα,αναλογία,θερμοκρασία και συμπλήρωση) . 
Δυστυχώς (όσο και αναμενόμενο) εμφανίζεται όλο και συχνότερα στα οικονομικά ηλιακά τύπου σκρουτζ και εννοείται έχει ως αποτέλεσμα της μείωση της μόνωσης τους καζανιού καθώς η πολυουρεθάνη έχει χάσει τις ιδιότητες που πρέπει να έχει ως μονωτικό υλικό.

Θα με ανησυχούσε ωστόσο και το πόσο πολύ φαίνεται να έχει τρέξει το κύκλωμα... για δυο χρόνια ηλιακός.

 

 

Επεξ/σία από kid
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kid είπε

Θα με ανησυχούσε ωστόσο και το πόσο πολύ φαίνεται να έχει τρέξει το κύκλωμα... για δυο χρόνια ηλιακός.

Αυτό παρατήρησα και εγω. Η παραμόρφωση δεν έχει ουσία να ελεγχθεί. Το γιατί έχει τρέξει όμως, έχει. (και μάλλον οφείλεται στο ότι δεν σκεπάζεται τα καλοκαίρια). Όσοι έχουμε θερμόμετρα και παρακολουθούμε τη θερμοκρασία εντός του καζανιού ξέρουμε πόσο ευκολα ανεβαίνει η θερμοκρασία όταν έχει ήλιο.

Και να το πούμε ξανά, οι ηλιακοί είναι για χρήστες που καταναλώνουν κάθε μέρα αρκετό ζεστό νερό. Αν το αφήνεις με τις μέρες, καταστρέφει τον ηλιακό και ότι όφελος θα είχες, το χάνεις απο συντηρήσεις και επισκευές και τελικά σε συμφέρει ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λέτε να ελεγχθεί το γιατί έτρεξε ποιο ακριβώς εννοείτε,γιατί δεν κατάλαβα.Τι προτείνετε να κάνω τώρα; Παίρνω τηλέφωνο την εταιρεία;Εχει διαρροή το αντιψυκτικό υγρό;Η βαλβίδα ασφαλείας;Αυτο το βλέπετε από τα υγρά που έχουν τρέξει πάνω στο αυτοκόλλητο;

Ποιο ακριβώς θεωρείται πρόβλημα για να ξέρω τι να πω όταν επικοινωνήσω με την εταιρεία;Φανταζομαι ότι καλύπτεται απομτην εγγύηση η οποιαδήποτε βλάβη.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, 26ska είπε

Όταν λέτε να ελεγχθεί το γιατί έτρεξε ποιο ακριβώς εννοείτε,γιατί δεν κατάλαβα.Τι προτείνετε να κάνω τώρα; Παίρνω τηλέφωνο την εταιρεία;Εχει διαρροή το αντιψυκτικό υγρό;Η βαλβίδα ασφαλείας;Αυτο το βλέπετε από τα υγρά που έχουν τρέξει πάνω στο αυτοκόλλητο;

Ποιο ακριβώς θεωρείται πρόβλημα για να ξέρω τι να πω όταν επικοινωνήσω με την εταιρεία;Φανταζομαι ότι καλύπτεται απομτην εγγύηση η οποιαδήποτε βλάβη.

Δεν υπάρχει βλάβη και δεν φταίει η εταιρεία σε κάτι. 

Σε αυτη τη φωτο ενδεχομένως να διακρίνονται διαρροές αντιψυκτικού λόγω υψηλών θερμοκρασιών λόγω μη συχνής χρήσης και παράλληλα . 

Ας γράψει και κανένας άλλος για επιβεβαίωση:

 

image.png.389869330284a77a72d85551d43fd695.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν υπάρχει βλάβη και δεν φταίει η εταιρεία σε κάτι. 

Σε αυτη τη φωτο ενδεχομένως να διακρίνονται διαρροές λόγω υψηλών θερμοκρασιών λόγω μη χρήσης. 

Ας γράψει και κανένας άλλος για επιβεβαίωση:

image.png.389869330284a77a72d85551d43fd695.png

Παραπανω γράφεις ότι έχει ουσία να ελεγχθεί γιατι έχει τρέξει.Προσπαθω να καταλάβω αν υπάρχει καποιο πρόβλημα στον ηλιακό.

Επίσης έχω δει ηλιακούς που δεν χρησιμοποιούνται όλο το χρόνο,παρα μόνο κάποιους μήνες,εξοχικά και δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Παραπανω γράφεις ότι έχει ουσία να ελεγχθεί γιατι έχει τρέξει. Προσπαθω να καταλάβω αν υπάρχει καποιο πρόβλημα στον ηλιακό.

Επίσης έχω δει ηλιακούς που δεν χρησιμοποιούνται όλο το χρόνο,παρα μόνο κάποιους μήνες,εξοχικά και δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Προβλημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κατασκευαστικό.

Αν έχει αδειάσει όμως το αντιψυκτικό, θα πρέπει να συμπληρωθεί και παράλληλα θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος χρήσης απο σένα.

*Το ότι παρατάνε τους ηλιακούς χωρίς να τους χρησιμοποιούν δεν μου λεει κάτι. Σε 2 μέρες καλοκαίρι έχει φθάσει τους 100 βαθμούς ένας ηλιακός. Αν τον αφήσεις να βράζει όλο το καλοκαίρι σε λίγο πάει για πέταμα.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια (διαρροές παντού) να κάνω συντήρηση σε, παραμελλημένο, ηλιακό 30ετίας, ήρθε η ώρα για αγορά καινούριου μποιλερ.

Τα κάτοπτρα θέλω να παραμείνουν για να μειωθεί το κόστος. Αυτό σε γενικές γραμμές προτείνεται;

Αυτή τη στιγμή έχουμε μποιλερ 160λίτρα (4μελής οικογένεια) και στα ίδια λίτρα προσανατολίζομαι.

Λόγω περιορισμένου budget θα πάω σε glass, ή μήπως θα προτείνατε κάτι άλλο που να συμφέρει καλύτερα σε βάθος χρόνου (πλέον οι συντηρήσεις θα γίνονται σωστά, πριν ήταν νοικάρης μέσα και το είχε αμελήσει 100%)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Προβλημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κατασκευαστικό.

Αν έχει αδειάσει όμως το αντιψυκτικό, θα πρέπει να συμπληρωθεί και παράλληλα θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος χρήσης απο σένα.

*Το ότι παρατάνε τους ηλιακούς χωρίς να τους χρησιμοποιούν δεν μου λεει κάτι. Σε 2 μέρες καλοκαίρι έχει φθάσει τους 100 βαθμούς ένας ηλιακός. Αν τον αφήσεις να βράζει όλο το καλοκαίρι σε λίγο πάει για πέταμα.

Όλα σωστά που λες και τα γνωρίζω περί σκεπασματος κτλ.Απλα οι οδηγίες,είναι αλλαγή ανοδιου ανά δύο χρόνια,για να ισχύει η εγγύηση.Ουτε το βαθουλωμα τσάκισμα θεωρείται κατασκευαστικο λαθος;

Δεν πρέπει να απευθυνθώ στην εταιρεία για κανένα από τα δύο;Εγω εχω την ευθύνη για τον έλεγχο του αντιψυκτικου;Θεωρω ότι μέσα στο διάστημα των δύο ετών για σέρβις δεν έχω υποχρέωση να τσεκαρω τον ηλιακό.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 26ska είπε

Όλα σωστά που λες και τα γνωρίζω περί σκεπασματος κτλ. Απλα οι οδηγίες,είναι αλλαγή ανοδιου ανά δύο χρόνια,για να ισχύει η εγγύηση. Ουτε το βαθουλωμα τσάκισμα θεωρείται κατασκευαστικο λαθος;

Δεν πρέπει να απευθυνθώ στην εταιρεία για κανένα από τα δύο;Εγω εχω την ευθύνη για τον έλεγχο του αντιψυκτικου;Θεωρω ότι μέσα στο διάστημα των δύο ετών για σέρβις δεν έχω υποχρέωση να τσεκαρω τον ηλιακό.

  • To βαθούλωμα είναι καθαρά αισθητικό. Αν θες, να ασχοληθείς, ασχολήσου
  • Την ευθύνη του αντιψυκτικού σαφως την έχεις εσυ. Στην περιοδική συντήρηση που γίνεται, ελέγχεται και συμπληρώνεται με δικό σου κόστος. 

Και στα αυτοκίνητα αναφέρεται αλλαγή λαδιών στα 15.000-25.000χμ και πολλές φορές ο κινητήρας δεν βγάζει ούτε 100.000χμ. Έχει ευθύνη ο κατασκευαστής? ΟΧΙ! Έχει ευθύνη ο ιδιοκτήτης? ΟΧΙ. Ποιος πληρώνει στο τέλος όμως τα σπασμένα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 26ska είπε

Όλα σωστά που λες και τα γνωρίζω περί σκεπασματος κτλ.Απλα οι οδηγίες,είναι αλλαγή ανοδιου ανά δύο χρόνια,για να ισχύει η εγγύηση.Ουτε το βαθουλωμα τσάκισμα θεωρείται κατασκευαστικο λαθος;

Δεν πρέπει να απευθυνθώ στην εταιρεία για κανένα από τα δύο;Εγω εχω την ευθύνη για τον έλεγχο του αντιψυκτικου;Θεωρω ότι μέσα στο διάστημα των δύο ετών για σέρβις δεν έχω υποχρέωση να τσεκαρω τον ηλιακό.

Δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις τιποτα απο αυτα. οτι γραφεται ειναι για τη βελτιστη λειτουργια του ηλιακου. αν θελεις τα ακολουθεις αν θελεις οχι. οταν ερθει  στα 2 χρονια το σεριβις που λες, θα σου βγαλουν καλο πακετακι απο τυχον  ζημιες. Ολα ξεκινουν ομως απο την μελετη για τις αναγκες σου. Αν τους ειπες εγω δεν θελω να ασχολουμαι καθολου, ισως επρεπε να προτεινουν μικροτερη διασταση. Αν ομως τους ειπες αυτον κρινω-αυτον θελω βαλτε τον, τοτε εχεις την ευθυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • To βαθούλωμα είναι καθαρά αισθητικό. Αν θες, να ασχοληθείς, ασχολήσου
  • Την ευθύνη του αντιψυκτικού σαφως την έχεις εσυ. Στην περιοδική συντήρηση που γίνεται, ελέγχεται και συμπληρώνεται με δικό σου κόστος. 

Και στα αυτοκίνητα αναφέρεται αλλαγή λαδιών στα 15.000-25.000χμ και πολλές φορές ο κινητήρας δεν βγάζει ούτε 100.000χμ. Έχει ευθύνη ο κατασκευαστής? ΟΧΙ! Έχει ευθύνη ο ιδιοκτήτης? ΟΧΙ. Ποιος πληρώνει στο τέλος όμως τα σπασμένα?

Καλά τα λες, αλλά μου κανει πολύ άσχημη εντύπωση σε ηλιακό ενάμιση χρόνου με σκέπασμα κιόλας κατά βάση να υπάρχουν αυτά τα θέματα.

Είναι πόσοι που δεν σκεπαζουν,δεν κάνουν καμία συντήρηση σε ηλιακό ποτέ και βγαζουν πολλά πολλά χρόνια.

5 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις τιποτα απο αυτα. οτι γραφεται ειναι για τη βελτιστη λειτουργια του ηλιακου. αν θελεις τα ακολουθεις αν θελεις οχι. οταν ερθει  στα 2 χρονια το σεριβις που λες, θα σου βγαλουν καλο πακετακι απο τυχον  ζημιες. Ολα ξεκινουν ομως απο την μελετη για τις αναγκες σου. Αν τους ειπες εγω δεν θελω να ασχολουμαι καθολου, ισως επρεπε να προτεινουν μικροτερη διασταση. Αν ομως τους ειπες αυτον κρινω-αυτον θελω βαλτε τον, τοτε εχεις την ευθυνη.

Μα το θέμα είναι ότι δεν σου δίνει η εταιρεία οδηγίες για τη βέλτιστη λειτουργία του ηλιακού.Αναφερουν μόνο ανά δύο χρόνια συντήρηση.Και για το σκέπασμα δεν είχα ιδέα,εδώ έμαθα ψαχάνοντας για ηλιακό.Επισης για το σκεπασμα,πόσος κοσμος το κάνει;Νομιζω ότι είναι μικρό το ποσοστό,αναλογικά με αυτούς που σκεπάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανέφερα το βαθούλωμα δεν είναι μόνο αισθητικό  . Έφόσον η μόνωση έχει συρρικνωθεί έχει αλλάξει η σύστασή της και μαζί με το αισθητικό έχει χάσει σημαντικές ιδιότητες που πρέπει να έχει ως μόνωση. Το ποσοστό απώλειας των ιδιοτήτων αυτών μόνο αν ανοιχτεί το καζάνι (το εξωτερικό του κάλυμμα) θα φανεί. Σίγουρα πρέπει να καλέσεις την εταιρία γιατί εδώ πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος.

Για το θέμα με τα υγρά, πρόκειται για κλασικό κλασικότατο πρόβλημα υπερθέρμανσης. Οι συλλέκτες σου παράγουν περισσότερη ενέργεια απ αυτή που παράγεις και προφανώς απ αυτή που μπορεί να αποθηκεύσει το καζάνι (το οποίο ελπίζω να είναι 200 λίτρων...) . Στο παρελθόν έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα πως κάποιοι πουλάνε τετραγωνικά πολλά ή συλλέκτες δυνατούς (navi full plate)  για περιοχές ή χρήστες που δε χρειάζονται τόση ενέργεια. Είχαν φτάσει στο φορουμ κάποιοι να προτείνουν 200 λίτρα με 4 τμ για οικογένειες 3 ατόμων στην Αθήνα ή και στην Πάτρα.... 

Το αποτέλεσμα είναι αυτό ακριβώς που βλέπουμε στις φωτογραφίες. Από λάθος του πωλητή ή από λάθος δικό σου αγόρασες έναν ηλιακό που παράγει παραπάνω απ αυτό που καταναλώνεις. Η μόνη λύση το σκέπασμα πλέον... και όσο αντέξει το καζάνι...!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kid είπε

Όπως προανέφερα το βαθούλωμα δεν είναι μόνο αισθητικό  . Έφόσον η μόνωση έχει συρρικνωθεί έχει αλλάξει η σύστασή της και μαζί με το αισθητικό έχει χάσει σημαντικές ιδιότητες που πρέπει να έχει ως μόνωση. Το ποσοστό απώλειας των ιδιοτήτων αυτών μόνο αν ανοιχτεί το καζάνι (το εξωτερικό του κάλυμμα) θα φανεί. Σίγουρα πρέπει να καλέσεις την εταιρία γιατί εδώ πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος.

Για το θέμα με τα υγρά, πρόκειται για κλασικό κλασικότατο πρόβλημα υπερθέρμανσης. Οι συλλέκτες σου παράγουν περισσότερη ενέργεια απ αυτή που παράγεις και προφανώς απ αυτή που μπορεί να αποθηκεύσει το καζάνι (το οποίο ελπίζω να είναι 200 λίτρων...) . Στο παρελθόν έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα πως κάποιοι πουλάνε τετραγωνικά πολλά ή συλλέκτες δυνατούς (navi full plate)  για περιοχές ή χρήστες που δε χρειάζονται τόση ενέργεια. Είχαν φτάσει στο φορουμ κάποιοι να προτείνουν 200 λίτρα με 4 τμ για οικογένειες 3 ατόμων στην Αθήνα ή και στην Πάτρα.... 

Το αποτέλεσμα είναι αυτό ακριβώς που βλέπουμε στις φωτογραφίες. Από λάθος του πωλητή ή από λάθος δικό σου αγόρασες έναν ηλιακό που παράγει παραπάνω απ αυτό που καταναλώνεις. Η μόνη λύση το σκέπασμα πλέον... και όσο αντέξει το καζάνι...!

Όπως τα λέει ο απο πάνω μου. Εγω εν γνώση μου έχω για παράδειγμα 200l/4m2. Ε 2 μήνες τώρα, έχω σκεπάσμένους όλους τους συλλέκτες  και πάλι μια χαρά μπάνιο κάνουμε 3 άτομα,  (χωρίς καυτό βέβαια).

Το χειμώνα πολλές φορές όμως τραβάμε ζόρι να ρίξουμε τη θερμοκρασία που είναι και τα 4m2 ενεργα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Όπως τα λέει ο απο πάνω μου. Εγω εν γνώση μου έχω για παράδειγμα 200l/4m2. Ε 2 μήνες τώρα, έχω σκεπάσμένους όλους τους συλλέκτες  και πάλι μια χαρά μπάνιο κάνουμε 3 άτομα,  (χωρίς καυτό βέβαια).

Το χειμώνα πολλές φορές όμως τραβάμε ζόρι να ρίξουμε τη θερμοκρασία που είναι και τα 4m2 ενεργα. 

Εχεις και το χειμωνα υψηλες θερμοκρασιες; γιατι δεν σκεπαζεις ενα κομματι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...