Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 minutes ago, akoinonitos said:

Γενικά μου την έδωσε πολύ άσχημα αυτό το launch ,3700x και πολύ τους είναι... του χρόνου αν βάλουν μυαλό βλέπουμε.

Ετοιμάσου για Linux 😛

3600 και πολύ τους είναι, με το πετσοκομμένο bios της MSI κιόλας...

Του χρόνου αν βάλουν μυαλό και βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

3600 και πολύ τους είναι, με το πετσοκομμένο bios της MSI κιόλας...

Του χρόνου αν βάλουν μυαλό και βλέπουμε.

Ε ντάξει μην κάνω και downgrade είπαμε 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Μπορεις να το τρεχεις μια σε 1080p? Γιατι το συγκεκριμενο παιχνιδι σε 1440p με 2070 ειναι τερμα gpu bound.

Θα επανέλθω απόγευμα με 1080p

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Έχω 2 αντιπαραδείγματα από e-gate, για μένα είναι blacklisted κατάστημα. Εύχομαι να μην σας τύχει κάτι άσχημο...

Γι αυτό και έγραψα (τουλάχιστον όσες φορές ψώνισα εγώ από εκεί)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, akoinonitos said:

Ε ντάξει μην κάνω και downgrade είπαμε 😛

Δε θα καταλάβεις καμία διαφορά πίστεψέ με. Been there done that 😛 

1 minute ago, Azerothakis said:

Καθε πρωι το βαζω να το βλεπω...να γελαω...και αρχιζω την ημερα μου με χαβαλε!

AMD CPU.png

Τα ξαναείπαμε για το passmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Έχει εξηγήσει ο Hallock ότι με το Ryzen Balanced το tuning γίνεται ανά 1ms, όσο ακριβώς "αρέσει" στους Ryzen που έχουν τέτοιο firmware, ενώ αντίθετα με το Windows balanced γίνεται ανά 15ms, δηλαδή 15 φορές πιο αργά.

Επίσης τα monitoring tools στέλνουν 20ms load σε κάθε πυρήνα ανά 200ms χρόνου, με αποτέλεσμα το firmware των Ryzen να αντιδρά αμέσως και να ξεπαρκάρει τα sleeping cores, ενώ με "αργό" power plan να μην προλαβαίνει να τα ξεπαρκάρει και γι' αυτό να προλαβαίνεις να δεις τις low συχνότητες στο hwinfo.

Γενικά τα 3000 είναι set it and forget it, ούτε καν negative offset δεν έχει νόημα να βάλεις γιατί μπορεί να μην boostάρει μετά εκεί που πρέπει. Αλήθεια η Mortar έχει λειτουργικό offset με το beta bios?

Γενικά από τις εικόνες σου δε βλέπω κάτι λάθος, το μόνο που με προβληματίζει είναι τα 4.3GHz ενώ θα έπρεπε να πιάνει 4.4

Είναι από της λίγες που δεν είχαν beta. Το τελευταίο μάλιστα, ισχυρίστηκε ότι είναι stable και με φιξ στο raid. Και με τον 2600 δουλεύει το offset στα δύο τελευταία bios. Αυτό με τα 4.4 ξενέρωμα. Turned on overdrive /boost enable in bios, λέει ένας ότι του δούλεψε και μάλιστα πάνω από 4.4 σε έναν πυρήνα. Αλλά το θεωρώ oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Θα επανέλθω απόγευμα με 1080p

Και φρόντισε να τρέχει σε full-screen, όχι borderless. 

Και καλύτερα όχι Ultra High, λιγο πιο χαμηλά τα γραφικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nikpoth Θετικό ότι δουλεύει το offset για τους 2000. Εγώ γι' αυτό δεν κάνω OC στον δικό μου γιατί δεν θέλω να είναι καρφωμένη η τάση. Αν δουλεύουν όλα όπως πρέπει χαλάλι το lite bios. Μόλις βγει καινούργιο για την Tomahawk θα το τιμήσω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 minutes ago, nikpoth said:

Είναι από της λίγες που δεν είχαν beta. Το τελευταίο μάλιστα, ισχυρίστηκε ότι είναι stable και με φιξ στο raid. Και με τον 2600 δουλεύει το offset στα δύο τελευταία bios. Αυτό με τα 4.4 ξενέρωμα. Turned on overdrive /boost enable in bios, λέει ένας ότι του δούλεψε και μάλιστα πάνω από 4.4 σε έναν πυρήνα. Αλλά το θεωρώ oc.

Βάλτα on στο BIOS ναι, τώρα κλειστά τα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφυγε η μητρική από το κατάστημα. Δοξα τον Κύριο, θα πιάσω h/w στα χέρια μου μετά από 2 μήνες... Σαν να είχα κόψει το κάπνισμα νοιώθω  😂

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Και φρόντισε να τρέχει σε full-screen, όχι borderless. 

Και καλύτερα όχι Ultra High, λιγο πιο χαμηλά τα γραφικα

Το ultra high ζοριζει και το Cpu πολύ παραπάνω πάντως. Μπορεί να το τρέξει σε τίγκα χαμηλή ανάλυση για να δει διάφορες στις ram. 

 

Αν θέλετε συγκρίσεις πάντως εδώ είμαι, μου ζητάτε και βλεπουμ τι ψάρια πιάνουν τα ρυζια. Όπως το βλέπω παίζει να είναι και λίγο μπροστά ο 3600ας έναντι στοκ 8700k

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Iσχυει αυτό που λες αλλά δεν είναι δικό μου προβλημα. Ας καθόντουσαν με την  ms που έχουν γίνει κωλος και βρακί να το λύσουν. Τα advertised Ρολόγια τους είναι παπαντζα ,ας έλεγαν 4.6 max boost σε Linux τότε.

Να κραζουμε την Intel για τα στραβά της αλλά να βράζουμε και την amd για τα δικά της.

 

Δεν είναι έτσι, επειδή η MS είναι άχρηστη (βλέπε πως δουλεύει μετά από τόσο καιρό ο 2990WX σε Linux και Windows) δε γίνεται να φταίει η AMD. Σε αυτό που φταίει η AMD είναι πως δεν είναι όλα τα cores ισάξια όπως στους Intel. Στους Intel όλοι οι πυρήνες έχουν την ικανότητα να φτάσουν το max stp clock, στους AMD τον έχει 1 από κάθε chiplet. Οπότε πρέπει ο scheduler να το λαμβάνει αυτό υπ' όψιν του. Η AMD δίνει αυτή τη πληροφορία για κάθε τσιπ μέσω του ACPI νομίζω (το hwinfo64 την διαβάζει), οπότε είναι στο χέρι του scheduler να την χρησιμοποιήσει. Αν η MS δε μπορεί να φτιάξει το scheduler της δε φταίει η AMD γι' αυτό.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...