Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

AMD R9 3900X @ 4Ghz (κομμένος σε 4+4 cores  => 8cores) έχει ενδιαφέρον !!! VS AMD R7 3800X  @ 4ghz  (8cores) VS INTEL 9900K @ 4Ghz (8cores)

 

https://www.techspot.com/amp/article/1876-4ghz-ryzen-3rd-gen-vs-core-i9/

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είναι έτσι, επειδή η MS είναι άχρηστη (βλέπε πως δουλεύει μετά από τόσο καιρό ο 2990WX σε Linux και Windows) δε γίνεται να φταίει η AMD. Σε αυτό που φταίει η AMD είναι πως δεν είναι όλα τα cores ισάξια όπως στους Intel. Στους Intel όλοι οι πυρήνες έχουν την ικανότητα να φτάσουν το max stp clock, στους AMD τον έχει 1 από κάθε chiplet. Οπότε πρέπει ο scheduler να το λαμβάνει αυτό υπ' όψιν του. Η AMD δίνει αυτή τη πληροφορία για κάθε τσιπ μέσω του ACPI νομίζω (το hwinfo64 την διαβάζει), οπότε είναι στο χέρι του scheduler να την χρησιμοποιήσει. Αν η MS δε μπορεί να φτιάξει το scheduler της δε φταίει η AMD γι' αυτό.

Περίεργο αυτο που λες. Πως γίνεται να ξέρει ο scheduler ποιος πυρήνας μπορεί να σπρώξει όμως? Και πως θα δουλέψει και στη πράξη, διαφορετικός scheduler για κάθε ένα cpu? Άσχετος είμαι, ρωτάω από περιέργεια 

 

Edit : OK, είδα το edit σου. Κατι τετοιο σκεφτόμουν ότι θα παιζει

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είναι έτσι, επειδή η MS είναι άχρηστη (βλέπε πως δουλεύει μετά από τόσο καιρό ο 2990WX σε Linux και Windows) δε γίνεται να φταίει η AMD. Σε αυτό που φταίει η AMD είναι πως δεν είναι όλα τα cores ισάξια όπως στους Intel. Στους Intel όλοι οι πυρήνες έχουν την ικανότητα να φτάσουν το max stp clock, στους AMD τον έχει 1 από κάθε chiplet. Οπότε πρέπει ο scheduler να το λαμβάνει αυτό υπ' όψιν του. Η AMD δίνει αυτή τη πληροφορία για κάθε τσιπ μέσω του ACPI νομίζω (το hwinfo64 την διαβάζει), οπότε είναι στο χέρι του scheduler να την χρησιμοποιήσει. Αν η MS δε μπορεί να φτιάξει το scheduler της δε φταίει η AMD γι' αυτό.

Οκ αλλά αυτοί σε τι λειτουργικό κάνουν τα τεστ τους? Δεν τα κάνουν σε  windows? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Το steam και γενικά τα games πως τα πάνε σε linux; Ρωτάω για έναν φίλο :P

Λίγα πράγματα 

21 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Βάλτα on στο BIOS ναι, τώρα κλειστά τα έχεις;

Δεν έχω καν τέτοια επιλογή 😂.

Μόνο advanced overdrive και να βάλω χειροκίνητα τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, adtakhs said:

AMD R9 3900X @ 4Ghz (κομμένος σε 4+4 cores  => 8cores) έχει ενδιαφέρον !!! VS AMD R7 3800X  @ 4ghz  (8cores) VS INTEL 9900K @ 4Ghz (8cores)

https://www.techspot.com/amp/article/1876-4ghz-ryzen-3rd-gen-vs-core-i9/

Αυτό μας δείχνει ότι το IPC έχει αυξηθεί κατά ακριβώς 13% σε σχέση με τους Ryzen+ (και κατά πάνω από 15% σε σχέση με τους 1st gen).

Αυτό είναι generanional increase, και γι' αυτό και θα δουν φέτος μαρουλάκι από εμένα, έστω και λίγο. Αν του χρόνου δε τα κάνουν σκ@τ@ με τους 4000, θα ξαναδούν επίσης GeorgeManικο μαρουλάκι. Έτσι βγαίνει το μαρουλάκι αγαπητές μου εταιρείες, όχι επειδή μου περίσσευε ένα χιλιάρικο να σας το ακουμπήσω because reasons...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

AMD R9 3900X @ 4Ghz (κομμένος σε 4+4 cores  => 8cores) έχει ενδιαφέρον !!! VS AMD R7 3800X  @ 4ghz  (8cores) VS INTEL 9900K @ 4Ghz (8cores)

https://www.techspot.com/amp/article/1876-4ghz-ryzen-3rd-gen-vs-core-i9/

Σύμφωνα με αυτο το Bench αν καταφέρουν και στρώσουν bios / scheduler και πιάσουν τα 4.5 / 4.6 ghz που διαφήμιζαν θα πέσει πανωλεθρια στην Intel. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Σύμφωνα με αυτο το Bench αν καταφέρουν και στρώσουν bios / scheduler και πιάσουν τα 4.5 / 4.6 ghz που διαφήμιζαν θα πέσει πανωλεθρια στην Intel. 

Άντε και πες ότι σε single τα πιάσουν τι θα αλλαξει? Στο all core κομμάτι τα 4.25- 4.3ghz έρχονται με δυσκολία και τάσεις οριακά στις safe  στην καλύτερη περίπτωση.

Η πανωλεθρία στην ιντελ έχει πέσει σε όλα εκτός του gaming. Ειναι σιγουρο οτι ο 3600 όπως και ο 2600 πέρυσι θα πουλήσει πάλι όσο όλα τα Intel sky's.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άντε και πες ότι σε single τα πιάσουν τι θα αλλαξει? Στο all core κομμάτι τα 4.25- 4.3ghz έρχονται με δυσκολία και τάσεις οριακά στις safe  στην καλύτερη περίπτωση.

Προσωπική εκτίμηση είναι οτι τα μοντέλα 3850X και 3950X θα ειναι τα πουσαρισμενα με 4.5-4.6 all cores λογω silicon lottery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άντε και πες ότι σε single τα πιάσουν τι θα αλλαξει? Στο all core κομμάτι τα 4.3ghz έρχονται με δυσκολία και τάσεις οριακά στις safe  στην καλύτερη περίπτωση.

Δεν ξέρω θεωρώ ότι αν βαράει single 4.6 θα το πιάσει και multi. Μου φαίνεται απίθανο να είναι cherrypicked οι πυρήνες για να βρουν ποιος πιάνει 4.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Δεν ξέρω θεωρώ ότι αν βαράει single 4.6 θα το πιάσει και multi. Μου φαίνεται απίθανο να είναι cherrypicked οι πυρήνες για να βρουν ποιος πιάνει 4.6

Ναι ρε πως θα γίνει αυτό? Πλάκα με κάνεις για να παίξει στα 4.6 θέλει 1.475v ,άντε δώσε 1.475 σε load Και θα το πάρεις στα χέρια την άλλη μέρα 😛

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με την καμία. Ο δικός μου σε single πιάνει 3.9, σε multi στο cinebench 3.68 και στο prime95 3.55..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι ρε πως θα γίνει αυτό? Πλάκα με κάνεις για να παίξει στα 4.6 θέλει 1.475v ,άντε δώσε 1.475 σε load Και θα το πάρεις στα χέρια την άλλη μέρα 😛

Δηλαδη αποκλείετε να είναι πανωλεθρια τα bios? Δεν ξέρω εικάζω γιατί παντού ακουγόταν ότι θα ανεβάσουν ρολογια... Κρίμα πάντως αν είναι όπως τα λες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Με την καμία. Ο δικός μου σε single πιάνει 3.9, σε multi στο cinebench 3.68 και στο prime95 3.55..

3600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Ryzenlake Ο 2600, οπότε φαντάσου οι 3000 που είναι και 7nm. Τα παιδιά έχουν αναφέρει ότι δεν πιάνουν ούτε καν τα boost ρολόγια που λέει η AMD, ούτε καν σε χαμηλό load..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δηλαδη αποκλείετε να είναι πανωλεθρια τα bios? Δεν ξέρω εικάζω γιατί παντού ακουγόταν ότι θα ανεβάσουν ρολογια... Κρίμα πάντως αν είναι όπως τα λες

Αφού τεσταραν και με το νέο, ανέβηκε 50mhz στο single 🤣 ,μιλάμε για τρομερή βελτίωση... όταν βλέπεις ότι για manual overclock τα τσιπάκια ζητάνε τόση τάση δεν σώζεται φίλε...

Η άλλη μουφια είναι η σιλικόνη. Ο δικός σου 3900x μπορεί να πιάνει τα 4.6 single ο δικός μου που το  πλήρωσα το ίδιο με εσένα φτάνει τα 4.5. Είναι λογικό αυτό?

Τι μας δείχνει το από πάνω? Ότι τα τσιπάκια είναι τέζα στα Ρολόγια γτ αν δεν ήταν θα είχαν headroom για να πιάνουμε και οι δύο τα ίδια Ρολόγια.

 

Μην παρεξηγηθώ, τα τσιπάκια είναι φοβερά out of the box  ειδικά για την τιμή τους και σε σχέση με τις επίδοσης της αντίπαλης εταιρία. Απλά κάποια στιγμή η παπαντζα της amd με τα max clocks πρέπει να σταματήσει.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...