Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chief90 είπε

Και ο στραβωμένος 3600 απο e-gate ήταν! Σημερινή παραλαβή. Πήρα ένα τσιμπίδι και τα έσπρωξα στην θέση τους. Αύριο περιμένω να έρθει η tomahawk να τον τεστάρω. 

Επειδη τωρα το ειδα αυτο.. Κοιτα το απο ολες τις γωνιες οτι ειναι μια περασια τα πινακια. Οταν λεμε ολες, εννοουμε ολες τις προοπτικες. Αν εχεις μεγενθυτικο βοηθαει.

Αν τα Pin ισιωσουν δεν εχεις κανενα απολυτως θεμα (εκτος αν λειπει καποιο και αυτο παλι παιζεται αν θα εχεις θεμα). Θα το καταλαβεις οτι ειναι ισια γιατι διαφορετικα δεν κουμπωνει η cpu στην Mobo. Μην την πιεσεις, αφησε την απλως να κατσει πανω και δες αν παταει καλα. Ξαναλεω μην της βαλεις δυναμη, γιατι αν δεν ειναι ισια θα σπασουν. Αν παταει καλα εισαι τζετ.

Αν φοβουσουν να τον φτιαξεις θα στον αγοραζα εγω. You know what they say... a man's problem, another man's solution.. 😛

Υ.Γ: Μηπως να βγαλω αγγελια, αγοραζω ρυζι 3ης γενιας με στραβωμενα Pins? Οχι τπτ αλλο αλλα μου βγει και φθηνοτερα. 😁

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Αφου ηρα την αποφαση να φλασαρω bios ,εκατσα χθες και με το flashback εκανα τη διαδικασια.

Βεβαια το αν πετυχε θα το διαπιστωνα σημερα που ειπα να κατσω να το συναρμολογησω.

Μετα λοιπον απο την επιπονη διαδικασια,παταω το μαγικο κουμπι.Μετα απο 2-3 προτασεις που ειχαν κυριως σχεση με το θεο και μια μικρη καθυστερηση,ανοιξε!

Οποτε και δουλεψε μια χαρα το flashback και δεν εσκασε τιποτα στη πορεια.

Πωπω γεμισε cores μιλαμε αυτο,τη μιση οθονη πιανει

121376563_22.jpg.8a47b376c442da9158795b795b4847c5.jpg

1286863534_.jpg.a6099badd797e3a4669e6a9e9c5e0e8d.jpg

Εβαλα και το XMP και το πηρε μια χαρα.Καλο αυτο

1176740633_aa.jpg.1379549a0129691f31ba48619b622f85.jpg

Βεβαια αναγκαστικα εβαλα τη στοκ ψυκτρα γιατι δεν εχω αλλη και κατι βλακεια εχει γινει και βραζει λιγο το cpu.Θα τη βγαλω αργοτερα να βαλω παστα δικια μου και θα ξαναδοκιμασω.

Με τη stealth δεν τον δίνουν? Ε μη περιμένεις πολλά πραγματάκια από τον 3600 που αυτοτσιτώνεται και σε stock. Πάρε μια καλή αερόψυκτρα να ησυχάσεις και να σου δώσει και το κάτι τής το pb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω ο AMD_Robert προτείνει πλέον το Windows Balanced Plan ως προσωρινή λύση.

Αναφορά σε κείμενο

EDIT 7/18/19 As a temporary workaround, you can use the standard Windows Balanced plan. Edit this plan to use 85% minimum processor state, 100% maximum processor state. (Example). This will chill things out as we continue to work this issue. Your 1T and nT scores shouldn't change at all (+/- the usual run-to-run variance). This will preserve boost, retain cc6 core sleeping, preserve idle downclocking/downvolting, but make the CPU more relaxed about boosting under light loads.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρεις κανενας τον 3700x; ηθελα να ρωτησω εαν η μαμα ψυκτρα αξιζει Η θα πρεπει να παρω καποια αλλη. Κ εαν εχετε καποια να προτινετε που εχετε δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

Εχει παρεις κανενας τον 3700x; ηθελα να ρωτησω εαν η μαμα ψυκτρα αξιζει Η θα πρεπει να παρω καποια αλλη. Κ εαν εχετε καποια να προτινετε που εχετε δοκιμασει

Εγω τον εχω με Cooler Master MasterLiquid Lite 240 και παιζει  40 με 48 idle  και σε games  max ειδα 60 - 62 max βαθμους . Οποτε δεν εχω αποψη για τη μαμα ψυκτρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

Με τη stealth δεν τον δίνουν? Ε μη περιμένεις πολλά πραγματάκια από τον 3600 που αυτοτσιτώνεται και σε stock. Πάρε μια καλή αερόψυκτρα να ησυχάσεις και να σου δώσει και το κάτι τής το pb.

70 στη καθισια του ειναι πολυ και για το στοκ coolet. 

Βρηκα δανεικη μια corsair απο φιλο που ειναι για αμ3 με κλιπ. Απο οτι διαβασα μπαινουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα  και μονο το e-gate δε κανει καμμια αλλαγη  αμεσα........ rma  μονο 

πχ στη περιπτωση μου σε asrock 470 μητρικη και πηγαμε στον 1.5 μηνα περιπου και μετα απο αρκετα τηλεφωνα  στο τελος παρελαβα 

επισης  μα σημειωσω  στα υπερ μου στειλαμε μιa φθηνη μητρικη am4  για να κανω τη δουλεια μου  μετα το  15νθημερο αυτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Εγω τον εχω με Cooler Master MasterLiquid Lite 240 και παιζει  40 με 48 idle  και σε games  max ειδα 60 - 62 max βαθμους . Οποτε δεν εχω αποψη για τη μαμα ψυκτρα..

Θα προτινες αυτην που εχεις Η την nzxt kraken x62? Και μια υδροψυξη αξιζει να την παρεις μεταχειρισμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, nikpoth said:

Άρχισε να κελαηδάει ο Ουκρανός.

1937195786_Annotation2019-07-19005546.png.d6e1c5186f50a0c87ae4d6b65035fb20.png

Άκρως ενδιαφέρον! Ειδικά οι πληροφορίες για το procODT μόλις μου γλύτωσαν κάποιες δεκάδες ώρες χαχα!

Και τώρα η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου. Έχει η Τόμα PBoffset? :D 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω.

Δοκίμασε κανείς να δουλέψει zen2 με underclock, κάπου 3800; όχι στο auto που κάνει τα κουλά, καρφωτό.

Θυμάμαι παλιό άρθρο 2-3 χρόνια πριν που έγραφε για το 7nm της TMSC ότι θα είναι σχεδιασμένο για 3800 1V. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...