Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Souls χωρίς online είναι φαγητό χωρίς αλάτι imo.😁  Εδώ παίζαμε online DS2 που έτρωγες invade full hollowed (με μισή ζωή αν έκανες invades) solo. Και εδώ έχουμε το ER που ως invader πέφτεις σε 3άδες και με μπάτσο καμιά φορά.

Μόλις τώρα, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι εννοείτε δίνει κάτι extra στο game απλά θα έπρεπε να υπάρχουν επιλογές για το online κομμάτι. Δηλαδή toggle για μηνύματα, phantoms και bloodstains. Το online είναι τελείως unbalanced και προσωπικά δεν έχω ζητήσει βοήθεια ποτε σε boss γιατί φοβάμαι ότι αυτός που θα μπει παίζει να ρίξει το boss με 2 hits. Επίσης λίγο που δοκίμασα duels με end gear από τα 10 fight νίκησα χαλαρά τα 8, τα δυο με σκότωσαν με ROB φυσικά. Ο ένας μάλιστα φαινόταν φρέσκος σαν να μόλις βγήκε από το cemetery. Γενικά δεν το πολύ έχουν το multiplayer τα παλικαρια στην From.

Σε duo τα endgame bosses έχουν πάρα πολλά hp και tbh είναι πιο δύσκολα από solo. Το coop κάνει πιο εύκολα 2πλα/3πλά bosses όταν δε παίζεις καθόλου με summons (πχ mimic) ή απλά έχεις σάπιο build/είσαι way underleveled και χρειάζεσαι όντως βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περι κουβέντα ''δυσκολίας'' απλά βάλτε ενα mimic και τέλος.
Το ξέρω εχει χιλιοαναφερθεί αλλά το είδα πρώτη φορά χτες και εγώ με τα μάτια μου...

1 φορά το δοκίμασα σε mini boss που είχα ξαναφάει και το έκανε αστείο το φάιτ.

Παντως θα πω οτι καλά κάνανε και το βάλανε για να υπάρχει και το ''easy'' mode που ζητούσε τόσος κόσμος.

Με αυτον τον τρόπο , εαν θες το χρησιμοποιείς οπότε δεν επηρεάζει κανέναν που θέλει να το παίξει full hardcore experience.  

Το co-op για boss πιστεύω ψιλοχαλαει την εμπειρία του μπος.
Εκτος αν χάσεις τόσες φορές που απλα θελεις να πεθανει με οτιδήποτε τρόπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Περι κουβέντα ''δυσκολίας'' απλά βάλτε ενα mimic και τέλος.

Δεν ισχύει αυτό πια, κάνανε nerf το AI του mimic. Αλλα summons είναι καλύτερα πια. Μάλλον ήσουν OP για την περιοχή που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαφνικα και χωρις καμμια αλλαγη μετα απο 50 ωρες αρχισε να κανει stutter συνεχομενα καθε 2-5 δευτερολεπτα. Εκανα αναβαθμιση drivers αλλαγη στον δισκο εγκαταστασης verify Integrity αλλα τιποτα. Λογικα θα δοκιμασω και επανεγκατασταση.... Ακόμη και στο μενού πριν το παιχνίδι, και στο μενού μέσα στο παιχνίδι κολαει

Επεξ/σία από fou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πιστευω οτι το mimic ειναι easy mode , το παιχνιδι υπολογιζει οτι θα το εχεις , χωρις αυτο το aggression ειναι υπερβολικο δε προλαβαινεις να παρεις ανασα...αν εχεις melee χαρακτηρα. 

Για τους μαγους τα πραγματα φαινεται να ειναι πιο ευκολα παλι ....

 

Οσο για το online co op ειναι ξεκαθαρα για την στιγμη που δε διασκεδασεις πια / κουραστηκες να παιζεις το ιδιο boss κ θες να πας παρακατω . Ή βαριεσαι να κανεις respec κτλ  Λοιπον στο 1ο dark souls επαιζα 4 ωρες σερι σολο για να κοψω την ουρα του kalameet να παρω το σπαθι κ μετα να νικησω το boss. Τωρα δεν εχω ΤΟΣΗ υπομονη μεγαλωσα :P

Και να σας πω την αληθεια η διασκεσαση ειναι ο αυτοσκοπος οταν η κατασταση κουρασει παμε παρακατω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickk0kkav χαχαχα φίλε, αυτή η ουρά του Kalameet....εφιάλτες...αλήθεια.

Παντως εχω παίξει το 80% του game με κατάνα και τώρα παίζω str με τεράστια weps, δεν μπορω να πω οτι δυσκολευομαι.
Ουτε μιμικ ουτε τπτ. Και στο ορκίζομαι , στα fight που επρεπε να παιξω perfect , ειναι :
1) Radahn
2)Κατι optional mini boss ακυρα πολυ επιθετικα, ακομη και αυτα τα rotten δεντρα που εχουν τα seeds.

Αλλα και πάλι το game ειναι forgiving. Παρα πολλά estus flasks charges και όλα τα bonfires ειναι κοντά αν χάσεις.

Τεσπα θα δούμε στην συνέχεια

Να πω και μια μικρή σκέψη που είχα βλέποντας έναν φίλο μου χτες που επαιζε τον
 

Spoiler

Radhan



Aτομο το οποιο εχει τερματισει ολα τα souls / sekiro / bb /+ nioh 1&2 (να σημειωθεί αυτό).

Λοιπον ο συγκεκριμένος είναι άτομο το οποίο έχει αρκετό σκιλ σε αυτα τα games όσον αφορά το combat.
Στον boss που τον είδα, μιλάμε έτρωγε απειρο ξύλο και γκρίνιαζε οτι ειναι overtuned κτλ.

Ξερετε γιατί ? Γιατί πήγαινε με Summons / με σπελς κτλ κτλ, και ενώ πήγαινε καλα το φαιτ,  εκανε κάτι moves to boss και τον εβγαζε Oneshot.

Αυτο που θελω να πω , ειναι οτι η νοοτροπία του elden ring ήταν αυτή που τον έκανε να χάνει, γιατί σε έχει μάθει στα έυκολα, γιατι το 90% του content ειναι αρκετά έυκολο.(δν μιλαω για τα μπος αποκλειστικά). 

Αρα οταν έρχεται η στιγμή να πρέπει να μάθεις 1-2 moves, δεν έχεις συνηθήσει σε αυτό.

Μολις του ειπα , κατσε ρε ... παίξε το μπος λίγα τραις να δεις τα moves , παίξε του λεω melee no summons, να μαθεις 2-3 ατακς να αποφευγεις και μετα κέρδισε το όπως θες. 

Τσουππππππ χτες ονλαιν το περασε εύκολα και μάλιστα με πολύ ωραια dodges στο P2.

Βεβαια το παιδί ειναι αρχή δεν λεω, απλα βλέπω εν μέρη και εγώ με την σειρά μου, οτι απο οταν έφυγα απο το light armor + katana, και παιζω στρ, ε ρε φίλε παιζω πολυ πιο yolo. Γιατί δεν με κανουν Oneshot και δεν με αναγκάζει το παιχνίδι να παιξω τελεια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο Radahn ηταν το 1ο online co-op στεγνα . Και επιλογη skip fight να ειχε θα το εκανα χωρις τυψεις ! Φοβερη ιδεα κ ατμοσφαιρα καπως κακη υλοποιηση 

Με ενα zeihander σε ολο το παιχνιδι μερικοι εχθροι παραειναι γρηγοροι για εμενα (τα boss οχι τοσο με εξαιρεση 1 ) . Φυσικα ανακαλυψα οτι το cold βοηθαει παρα πολυ σε αυτες τις μαχες οπως κ το gravitas σαν skill . 

Εχω πληρη επιγνωση βεβαια οτι δυσκολευω τον εαυτο μου γιατι το leveling μου ειναι οτι να'ναι γιατι ηθελα να δοκιμασω λιγο απο ολα . Τωρα που ειμαι σχεδον 150 lvl στο τελος του παιχνιδιου βεβαια δεν παιζει ρολο , αλλα οταν ημουν 100lvl με 24 int 28 faith κ 40 str πολλα stats πηγαιναν χαμενα . Δε πειραζει περναω καλα κ ας γκρινιαζω :P

Ναι παντως τα estus ειναι παρα πολλα κ το anumation οταν τα πινεις μου φαινεται πιο γρηγορο . Υπαρχουν περιθωρια για λαθη 

 

------------

Στις 105 ωρες ειμαι 2 boss, μια περιοχη κ ενα save scamming για τα endings για το 100% των achivements

Δε ζηταει τιποτα το υπερβολικο θα μπορουσε να ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο . Ουτε τα boss weapons δε ζηταει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, fou είπε

Ξαφνικα και χωρις καμμια αλλαγη μετα απο 50 ωρες αρχισε να κανει stutter συνεχομενα καθε 2-5 δευτερολεπτα. Εκανα αναβαθμιση drivers αλλαγη στον δισκο εγκαταστασης verify Integrity αλλα τιποτα. Λογικα θα δοκιμασω και επανεγκατασταση.... Ακόμη και στο μενού πριν το παιχνίδι, και στο μενού μέσα στο παιχνίδι κολαει

Δοκιμασα να το τρεξω και offline και να παρακαμψω το anticheat, καμμια αλλαγη. Οποιος θελει ας δει και μια εγγραφη που εκανα με το προβλημα:

 

Επεξ/σία από fou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys τα potions είναι πιο λίγα από το DS3. Επίσης το one shot από κάποιους enemies γίνετε λόγο χαμηλού vigor και resistance. Το ότι υπάρχουν sites of grace και Marika statues το κάνει πιο προσβάσιμο, όχι πιο εύκολο. Από εκεί και πέρα ναι, σε αυτό το games έχεις επιλογές και μπορείς να το κανεις πιο εύκολο από όλα τα προηγούμενα games, αλλα όχι, δεν είναι τόσο εύκολο. Οι μισοί players στο Steam δεν βγάλαν ακόμα Caelid, ποσο μάλλον να τελειώσουν το game.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Guys τα potions είναι πιο λίγα από το DS3. Επίσης το one shot από κάποιους enemies γίνετε λόγο χαμηλού vigor και resistance. Το ότι υπάρχουν sites of grace και Marika statues το κάνει πιο προσβάσιμο, όχι πιο εύκολο. Από εκεί και πέρα ναι, σε αυτό το games έχεις επιλογές και μπορείς να το κανεις πιο εύκολο από όλα τα προηγούμενα games, αλλα όχι, δεν είναι τόσο εύκολο. Οι μισοί players στο Steam δεν βγάλαν ακόμα Caelid, ποσο μάλλον να τελειώσουν το game.

 

Η άποψή μου είναι η εξής. Αν δεις από πριν wiki/streams κλπ είναι αρκετά εύκολο (πλην από 2-3 σημεία στο endgame) γιατί θα κάνεις b-line σε power curve points και δε θα ταλαιπωρηθείς νωρίς που είναι το κυρίως πρόβλημα. Αν πεις όμως να πας όπου να είναι blind (πχ Caelid) προφανώς και δε θα περάσεις καλά.😁 Αλλά ακόμα και πολύ νωρίς στο Limgrave έχει κάποια περίεργα spikes (πχ crucible evergaol) που τα άφησε ο Senpai στη περίπτωση που κάποιος θέλει challenge.

Αν τώρα κάποιος το έχεις παίξει ήδη και θέλει να κάνει handicap τον εαυτό του (πχ no summons / op weapon arts/spells) δεν είναι τόσο εύκολο γιατί απαιτεί γνώση το κάθε boss fight πόσο μάλλον τα endgame. Συν ότι τα 2πλά/3πλά bosses με aggro θα σου σπάσουν τα νεύρα σίγουρα (i'm looking at you double crucibles).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω συνεχιζω να τρωω ξυλο και endgame τη στιγμη που στα dark souls συνηθως απο ενα σημειο κ μετα γινοσουν οδροστρωτηρας. 

 

Ωστοσο συμφωνω οτι κανω handicap τον εαυτο μου γιατι θελω να παιζω με συγκεκριμενο τροπο. Στο ds1 πχ επερνα παντα οτι πιο σπασμενο τη στιγμη που ηταν διαθεσιμο . Θυμαμαι πχ drake sword , queenlag sword, lighting spear 

Σιγουρα το elden ring σου δινει τα εργαλεια αν θες να δωσεις πονο . Πχ το bleed το πρωτοεπαιξα στη malenia αλλο που κ παλι δεν μπορουσα κ εβαλα online coop. 

Παντως μετα το τρελλο ξυλο που εφαγα στο haligtree , πηγα στη crumbling farum azula κ εριχνα φαπες . Αυτες τις 2 περιοχες επρεπε να τις παιξω αντιστροφα ΑΛΛΑ και ετσι οπως τις επαιξα παλι το ευχαριστηθηκα full. Στο haligtree εψαχνα το επομενο τρεχοντας κ αποφευγοντας εχθρους . Στο crumbling εξερευνουσα πιο αργα κ προσεκτικα κ εριξα πολλα mini boss με τη 1η .

Οπως κ να εχει τοσες ωρες πορωμενο λιγα παιχνιδια μπορουν να σε κρατησουν 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Παντως εγω συνεχιζω να τρωω ξυλο και endgame τη στιγμη που στα dark souls συνηθως απο ενα σημειο κ μετα γινοσουν οδροστρωτηρας. 

 

Ωστοσο συμφωνω οτι κανω handicap τον εαυτο μου γιατι θελω να παιζω με συγκεκριμενο τροπο. Στο ds1 πχ επερνα παντα οτι πιο σπασμενο τη στιγμη που ηταν διαθεσιμο . Θυμαμαι πχ drake sword , queenlag sword, lighting spear 

Σιγουρα το elden ring σου δινει τα εργαλεια αν θες να δωσεις πονο . Πχ το bleed το πρωτοεπαιξα στη malenia αλλο που κ παλι δεν μπορουσα κ εβαλα online coop. 

Παντως μετα το τρελλο ξυλο που εφαγα στο haligtree , πηγα στη crumbling farum azula κ εριχνα φαπες . Αυτες τις 2 περιοχες επρεπε να τις παιξω αντιστροφα ΑΛΛΑ και ετσι οπως τις επαιξα παλι το ευχαριστηθηκα full. Στο haligtree εψαχνα το επομενο τρεχοντας κ αποφευγοντας εχθρους . Στο crumbling εξερευνουσα πιο αργα κ προσεκτικα κ εριξα πολλα mini boss με τη 1η .

Οπως κ να εχει τοσες ωρες πορωμενο λιγα παιχνιδια μπορουν να σε κρατησουν 

 

Καλά το Haligtree νομίζω πως δεν αποτελεί καλό παράδειγμα για να κρίνεις αν το build είναι ικανό, γιατί είναι σε άλλο επίπεδο από το υπόλοιπο Game σαν area. Όλοι οι normal εχθροί του είναι πιο δυνατοί και από κάποια minibosses άλλων περιοχών. 

Οι περισσότεροι τρέχοντας το βγάλαμε. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Καλα ο Radahn ηταν το 1ο online co-op στεγνα . Και επιλογη skip fight να ειχε θα το εκανα χωρις τυψεις ! Φοβερη ιδεα κ ατμοσφαιρα καπως κακη υλοποιηση 

 

Prepatch υπήρχε επιλογή για skip.

Spoiler

😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αν δεις από πριν wiki/streams κλπ είναι αρκετά εύκολο (πλην από 2-3 σημεία στο endgame) γιατί θα κάνεις b-line σε power curve points και δε θα ταλαιπωρηθείς νωρίς που είναι το κυρίως πρόβλημα.

Ειλικρινά αυτή η πρόταση δεν compute με τον εγκέφαλο μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...