Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Αν είσαι κυριλέ επιβάλετε να δώσεις την κάρτα στον άλλον και όχι να κάνεις δουλειά ταμεία, βάλε βγάλε κάρτα κοκ.

Σε πολλά εστιατόρια μάλιστα μεταφέρουν την κάρτα σε άλλο χώρο. 

Αν είσαι "κυριλε" και πας σε "κυριλέ" εστιατόρια και σου πάρουν την κάρτα πίσω από το πάγκο... Άλλαξε εστιατόριο σίγουρα 😜, της πλάκας είναι. Ζούμε στο 2019,ο σερβιτόρος σου φέρνει το ασύρματο pos στο τραπέζι σου. Επίσης τα apple pay/google pay είναι hipster φάσεις για να παίρνει ο κόσμος καφέ στα starbucks, στα σοβαρά μέρη βάζεις την κάρτα σου απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 356
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
45 minutes ago, Mhlogiatros said:

Μάλλον ζούμε σε άλλη χώρα γιατί εδώ χωρίς κέρμα δεν έχει σουβλάκι όσο μεγάλο αιφονι και να έχεις :P

Είναι γεγονός πως στην επαρχία η φοροδιαφυγή είναι ακόμη στα ύψη και τα POS είναι "του διαβόλου". Υπομονή! :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σύνδεσα χθες την Ticket Restaurant της EdenRed και ενώ έγιναν επιτυχώς όλα τα βήματα, σήμερα πήγα να αγοράσω κάτι, το iPhone έδειξε στην οθόνη ότι πέρασε επιτυχώς αλλά το POS έδειξε ότι απέτυχε η συναλλαγή! Το δοκίμασα 2 φορές. Έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Επεξ/σία από bill89
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gthe είπε

Αν είσαι "κυριλε" και πας σε "κυριλέ" εστιατόρια και σου πάρουν την κάρτα πίσω από το πάγκο... Άλλαξε εστιατόριο σίγουρα 😜, της πλάκας είναι. Ζούμε στο 2019,ο σερβιτόρος σου φέρνει το ασύρματο pos στο τραπέζι σου. Επίσης τα apple pay/google pay είναι hipster φάσεις για να παίρνει ο κόσμος καφέ στα starbucks, στα σοβαρά μέρη βάζεις την κάρτα σου απλά. 

Σε σουβλατζίδικα και σε ταβέρνες της γειτονιας   αυτά . Στα ακριβά εστιατόρια δίνεις τη κάρτα για τα περαιτέρω. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, anaxiopistos είπε

Σε σουβλατζίδικα και σε ταβέρνες της γειτονιας   αυτά . Στα ακριβά εστιατόρια δίνεις τη κάρτα για τα περαιτέρω. .

Για εξήγησε μας λίγο πως χρέωνει την κάρτα δίχως το pin σου στα περαιτέρω του ακριβού έστιατορίου, για το έχω απορία πραγματικά ...
Η μήπως πας σε κάνα ακριβό εστιατόριο (μιλάμε για 100άρι το ζευγάρι, ανέπαφα δεν παίζουν) και βγάζεις cash λες και βγήκες από το breaking bad ξέρω εγώ

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, anaxiopistos said:

Σε σουβλατζίδικα και σε ταβέρνες της γειτονιας   αυτά . Στα ακριβά εστιατόρια δίνεις τη κάρτα για τα περαιτέρω. .

Στα ακριβά (και σοβαρά) εστιατόρια σου έρχεται το POS στο τραπέζι και ο σερβιτόρος αφού πληκτρολογήσει το αρχικό ποσό του λογαριασμού, απομακρύνεται ώστε να ολοκληρώσεις μόνος σου τη διαδικασία. Επιπλέον στην οθόνη του POS σου εμφανίζεται και η επιλογή να αφήσεις tip επιλέγοντας είτε από έτοιμα ποσά (3-5-10%) είτε πληκτρολογώντας το δικό σου ποσό. 

:) 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, billdanos said:

Στα ακριβά (και σοβαρά) εστιατόρια σου έρχεται το POS στο τραπέζι και ο σερβιτόρος αφού πληκτρολογήσει το αρχικό ποσό του λογαριασμού, απομακρύνεται ώστε να ολοκληρώσεις μόνος σου τη διαδικασία. Επιπλέον στην οθόνη του POS σου εμφανίζεται και η επιλογή να αφήσεις tip επιλέγοντας είτε από έτοιμα ποσά (3-5-10%) είτε πληκτρολογώντας το δικό σου ποσό. 

:) 

Όχι δεν πάει έτσι, βάζεις οτι ποσό θες χειρογράφως μαζί με την υπογραφή σου στην απόδειξη που έρχεται σε δερμάτινο ντοσιέ και υπάρχει ειδική θέση για την πιστωτική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, Hapatingo said:

Όχι δεν πάει έτσι, βάζεις οτι ποσό θες χειρογράφως μαζί με την υπογραφή σου στην απόδειξη που έρχεται σε δερμάτινο ντοσιέ και υπάρχει ειδική θέση για την πιστωτική κάρτα.

Σε μένα έρχεται σε δερμάτινο ντοσιέ μόνο η απόδειξη και ζητάω το POS. Τα υπόλοιπα τα περιέγραψα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Όχι δεν πάει έτσι, βάζεις οτι ποσό θες χειρογράφως μαζί με την υπογραφή σου στην απόδειξη που έρχεται σε δερμάτινο ντοσιέ και υπάρχει ειδική θέση για την πιστωτική κάρτα.

Να είχαμε να λέγαμε για να περνάει η ώρα ... πάμε πάλι: Ήρθε ο δερμάτινος φάκελος, γράφει το ποσό (π.χ. 200 για να είναι στρογγυλο), μας άρεσε τόσο πολύ το εστιατόριο που θέλουμε να βάλουμε και 20% tip, γράφουμε λοιπόν στο χαρτάκι 240 και υπογράφουμε, βάζεις και την κάρτα στο δερμάτινο και είσαι οκ? Αυτός πως θα την χρεώσει την κάρτα? Χρεώνουν ακόμα κάρτες με τον παλιό παραδοσιάκο τρόπο με την διπλότυπη απόδειξη χωρίς pin? Τώρα ρωτάω πλέον σοβαρά, μήπως κάτι μου διαφεύγει.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, gthe said:

Να είχαμε να λέγαμε για να περνάει η ώρα ... πάμε πάλι: Ήρθε ο δερμάτινος φάκελος, γράφει το ποσό (π.χ. 200 για να είναι στρογγυλο), μας άρεσε τόσο πολύ το εστιατόριο που θέλουμε να βάλουμε και 20% tip, γράφουμε λοιπόν στο χαρτάκι 240 και υπογράφουμε, βάζεις και την κάρτα στο δερμάτινο και είσαι οκ? Αυτός πως θα την χρεώσει την κάρτα? Χρεώνουν ακόμα κάρτες με τον παλιό παραδοσιάκο τρόπο με την διπλότυπη απόδειξη χωρίς pin? Τώρα ρωτάω πλέον σοβαρά, μήπως κάτι μου διαφεύγει.

Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά: στην Ελλάδα έχω χρόνια να δώσω την κάρτα μου σε κάποιον και να απομακρυνθεί με αυτή από μένα...

Και όλα αυτά είτε αγοράζω έναν καφέ και ένα κουλούρι για 3 ευρώ, είτε πληρώνω 400 ευρώ για 2 άτομα σε ένα καλό εστιατόριο... 

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Να είχαμε να λέγαμε για να περνάει η ώρα ... πάμε πάλι: Ήρθε ο δερμάτινος φάκελος, γράφει το ποσό (π.χ. 200 για να είναι στρογγυλο), μας άρεσε τόσο πολύ το εστιατόριο που θέλουμε να βάλουμε και 20% tip, γράφουμε λοιπόν στο χαρτάκι 240 και υπογράφουμε, βάζεις και την κάρτα στο δερμάτινο και είσαι οκ? Αυτός πως θα την χρεώσει την κάρτα? Χρεώνουν ακόμα κάρτες με τον παλιό παραδοσιάκο τρόπο με την διπλότυπη απόδειξη χωρίς pin? Τώρα ρωτάω πλέον σοβαρά, μήπως κάτι μου διαφεύγει.

Να επιβεβαιώσω κι εγώ πως όντως αυτή η διαδικασία είναι η επικρατούσα στις ΗΠΑ, απ´οσο γνωρίζω από συγγενείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, flyer said:

Να επιβεβαιώσω κι εγώ πως όντως αυτή η διαδικασία είναι η επικρατούσα στις ΗΠΑ, απ´οσο γνωρίζω από συγγενείς...

ακόμα γίνεται (σπανιότερα) στις ΗΠΑ και είναι ρίσκο. υπάρχουν και περιπτώσεις απάτης και υπερχρεώσεων αλλά νομίζω πριν από την εποχή με τις ανέπαφες με όριο τα 25 χωρίς PIN.

σε κάποια παλιά Αμερικάνικα POS που δεν δέχονταν pin οι Ελληνικές κάρτες μου δεν παίζουν (τελευταία φορά Δεκέμβριος του 2018)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gthe είπε

Αν είσαι "κυριλε" και πας σε "κυριλέ" εστιατόρια και σου πάρουν την κάρτα πίσω από το πάγκο... Άλλαξε εστιατόριο σίγουρα 😜, της πλάκας είναι. Ζούμε στο 2019,ο σερβιτόρος σου φέρνει το ασύρματο pos στο τραπέζι σου. Επίσης τα apple pay/google pay είναι hipster φάσεις για να παίρνει ο κόσμος καφέ στα starbucks, στα σοβαρά μέρη βάζεις την κάρτα σου απλά. 

define σοβαρά μέρη.  δηλαδή αν πάω Σπονδή και φέρει ο σερβιτόρος το POS στο τραπέζι και αντί για τη κάρτα ακουμπήσω το iPhone που ναι το θέμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

ακόμα γίνεται (σπανιότερα) στις ΗΠΑ και είναι ρίσκο. υπάρχουν και περιπτώσεις απάτης και υπερχρεώσεων αλλά νομίζω πριν από την εποχή με τις ανέπαφες με όριο τα 25 χωρίς PIN.

σε κάποια παλιά Αμερικάνικα POS που δεν δέχονταν pin οι Ελληνικές κάρτες μου δεν παίζουν (τελευταία φορά Δεκέμβριος του 2018)

στην Αμερική τώρα ανακάλυψαν τις ανέπαφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...