Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, _filippos_ είπε

Υπάρχει κανείς με macOS που να έχει καταφέρει να ενεργοποιήσει το apple pay για το app store?

Στο App Store (+ iTunes store) βάζεις απευθείας την κάρτα μία φορά και την χρησιμοποιείς. Δεν διαλέγεις τρόπο πληρωμής.

Αν εννοείς γενικά στο Mac να πληρώνεις με Apple Pay, δεν έχει ρυθμίσεις γενικές, χρησιμοποιεί το iPhone για επιβεβαίωση σε όποιο site το υποστηρίζει. Μόνο Safari βέβαια, στα preferences του οποίου θα βρεις ένα checkbox "Allow websites to check for Apple Pay..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Όπως έχει αναφέρει και ο @vagstef για το Google Pay. Κάποια ρύθμιση θα υπάρχει και την έχουν κλειστή.

Εγώ πάντως πλήρωσα σε μηχάνημα του ΟΑΣΑ με Apple Pay και πέρασε κανονικότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ πάντως πλήρωσα σε μηχάνημα του ΟΑΣΑ με Apple Pay και πέρασε κανονικότατα

Καλή ιδέα η πρώτη δοκιμή σε μηχάνημα.

Στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς δε θα το αντέξω το κάψιμο. Πρόσφατα τις εκπαίδευσα επιτέλους όλες στα ταμεία πως δεν χρειάζεται να τους δίνω την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So far, έχω δοκιμάσει σε ΑΒ και MyMarket και δεν αντιμετώπισα θέμα σε κανένα απο τα δύο. Στο Σκλαβενίτη δε δοκιμάζω γιατί στο θέμα πλαστικό χρήμα είναι primitive τελείως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

So far, έχω δοκιμάσει σε ΑΒ και MyMarket και δεν αντιμετώπισα θέμα σε κανένα απο τα δύο. Στο Σκλαβενίτη δε δοκιμάζω γιατί στο θέμα πλαστικό χρήμα είναι primitive τελείως. 

Εγώ τις έχω μάθει και πλέον βάζουν από μόνες τους το ποσό μόλις δούνε το κινητό 😁 (Σκλαβενίτη).

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Εγώ τις έχω μάθει και πλέον βάζουν από μόνες τους το ποσό μόλις δούνε το κινητό 😁 Σκλαβενίτη

Στο Σκλαβενίτη στο Avenue πριν κανα δυο εβδομάδες κάναμε τρεις-τεσσερις απόπειρες για μια κλασική  συναλλαγή με κάρτα. Το έβαζε και το έβγαζε το καλώδιο συνέχεια κι αφού τελικά δουλεύει το μηχάνημα, κοιτάει την κάρτα οτι είναι ανέπαφη και την καρφώνει κυρία στο μηχάνημα. Στο μεταξύ δεν είναι συνδεδεμένα τα POS με τις ταμιακές και όλη η εισαγωγή γίνεται χειροκίνητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Φυσικά και δεν ισχύουν.

Σε ΗΠΑ είναι (ήταν όταν ξεκίνησε τουλάχιστον) 0.15%, στο UK ακόμα λιγότερο. Στη Ρωσία ας πούμε είναι  "0.05% for debit cards and 0.12% for credit cards" (πηγές: Wikipedia, Financial Times) Στην ΕΕ γενικά υπάρχει όριο 0,2% για τέτοιου τύπου προμήθειες. Την προμήθεια αυτή την απορροφούν οι τράπεζες, όπως φαίνεται, κι όχι ο έμπορος, οπότε για το μαγαζί είναι μια απλή ανέπαφη συναλλαγή. Το κίνητρο για τις τράπεζες είναι οι ακόμα περισσότερες συναλλαγές με κάρτες, περισσότερη ευκολία, περισσότερη ασφάλεια.

Εν τω μεταξύ το insider.gr τη μέρα που ήρθε το Apple Pay είχε άρθρο με τίτλο "Με Apple Pay πληρώνουν από σήμερα όσοι έχουν κάρτα Visa" χωρίς καμία άλλη ουσιαστική ή έστω πραγματική πληροφορία - η κοπέλα που τα γράφει αυτά τα άρθρα..... χμ... δε νομίζω καν να άνοιξε ένα iPhone πριν τα γράψει. Το επιχείρημα δε πως οι κάτοχοι iPhone στην Ελλάδα είναι πολύ λιγότεροι από τους χρήστες Android, ok, δημοσιογραφία επιπέδου πρώτο έτος στη σχολή.

Προφανώς και δεν έχεις ιδέα τι χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες στους εμπόρους. Δεν ξέρω τι ζητάει παπλ αλλα η εδώ προμήθεια είναι μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν μεγάλη στην αρχή της επέκτασης της χρήσης καρτών. Τώρα παίζουν χαμηλές προμήθειες. Αυτό που "τσούζει" στην Ελλάδα είναι το POS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, kostipoos είπε

Προφανώς και δεν έχεις ιδέα τι χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες στους εμπόρους. Δεν ξέρω τι ζητάει παπλ αλλα η εδώ προμήθεια είναι μεγάλη. 

Πες τι χρεώνουν καλύτερα (που ούτε κι αυτό το ξέρεις μάλλον) κι άσε τι ξέρω εγώ (που χρεώνω και κάρτες)

Όταν λέω "Στην ΕΕ γενικά υπάρχει όριο 0,2% για τέτοιου τύπου προμήθειες" δεν εννοώ την τράπεζα που έχει ο κάθε πωλητής προφανώς.

"μέση διατραπεζική προμήθεια μη υπερβαίνουσα το 0,2 %" πηγή: ΚΑΝΟΝΙΣΜOΣ (ΕΕ) 2015/751 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟY ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, kostipoos said:

Προφανώς και δεν έχεις ιδέα τι χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες στους εμπόρους. Δεν ξέρω τι ζητάει παπλ αλλα η εδώ προμήθεια είναι μεγάλη. 

Αλήθεια δεν μας είπες τι προτείνεις! Να γυρίσουμε στα μασούρια κρυμμένα μέσα στα εσώρουχα μας;

Οι προμήθειες των τραπεζών είναι δεδομένες και ειδικά στην Ελλάδα είναι και προκλητικά παράλογες σε πολλές περιπτώσεις. Αυτό όμως δεν έχει απολύτως καμια σχέση με το Apple Pay.

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ανέπαφα τις κάρτες μου και πλέον έχω άλλο ένα εργαλείο ώστε να το κάνω ακόμη πιο απλά και με μεγαλύτερη ασφάλεια χωρίς να επιβαρύνομαι κάτι περισσότερο σε σχέση με πριν. Το αν οι τράπεζες θα μειώσουν μέρος της προμήθειας τους ποσώς με απασχολεί. 

Τα μετρητά πλέον γίνονται παρελθόν και είναι καιρός να αξιοποιήσουμε όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες για τις συναλλαγές μας. Σε μηνιαία βάση η χρήση των μετρητών γίνεται το πολύ για το 5-10% των συναλλαγών μου.  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Πες τι χρεώνουν καλύτερα (που ούτε κι αυτό το ξέρεις μάλλον) κι άσε τι ξέρω εγώ (που χρεώνω και κάρτες)

Όταν λέω "Στην ΕΕ γενικά υπάρχει όριο 0,2% για τέτοιου τύπου προμήθειες" δεν εννοώ την τράπεζα που έχει ο κάθε πωλητής προφανώς.

"μέση διατραπεζική προμήθεια μη υπερβαίνουσα το 0,2 %" πηγή: ΚΑΝΟΝΙΣΜOΣ (ΕΕ) 2015/751 ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟY ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ

0,5% για συναλλαγές κάτω απο 10 ευρώ 1,2% για συναλλαγές πάνω απο 10 ευρώ. Θπαρχοθυν και έμποροι με παλιότερες συμβάσεις ποθ πληρώνουν περισσότερα. Και αρκετοί ίσως λίγο λιγότερα.

πηγη...... σύμβαση που εχω υπογράψει εγώ με την τράπεζα.

6,5 ευρώ το μήνα μίσθωση πος αναλώσιμα συνδρομή Ίντερνετ και τηλεφώνου. 

Θες και αλλα?

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αλήθεια δεν μας είπες τι προτείνεις! Να γυρίσουμε στα μασούρια κρυμμένα μέσα στα εσώρουχα μας;

Οι προμήθειες των τραπεζών είναι δεδομένες και ειδικά στην Ελλάδα είναι και προκλητικά παράλογες σε πολλές περιπτώσεις. Αυτό όμως δεν έχει απολύτως καμια σχέση με το Apple Pay.

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ανέπαφα τις κάρτες μου και πλέον έχω άλλο ένα εργαλείο ώστε να το κάνω ακόμη πιο απλά και με μεγαλύτερη ασφάλεια χωρίς να επιβαρύνομαι κάτι περισσότερο σε σχέση με πριν. Το αν οι τράπεζες θα μειώσουν μέρος της προμήθειας τους ποσώς με απασχολεί. 

Τα μετρητά πλέον γίνονται παρελθόν και είναι καιρός να αξιοποιήσουμε όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες για τις συναλλαγές μας. Σε μηνιαία βάση η χρήση των μετρητών γίνεται το πολύ για το 5-10% των συναλλαγών μου.  :) 

Κοιτά να δεις, άλλη μούρη έχεις όταν πας σε ένα μαγαζί με ένα μάτσο 50αρικα τα βγάζεις και τα δίνεις στο γκαρσόνι (ωραία έκφραση ) και του πετάς και ένα για πουρμπουάρ και άλλο όταν έχεις 10 ευρώ στον λογαριασμό σου και πληρώνεις με κάρτα γιατί δεν μπορείς να τα βγάλεις.

θα εκτιμήσω την κουρτίνα νούμερο ένα. Ακόμα και αν η κουρτίνα νούμερο δυο εχει πλατινουμ.

 

Επεξ/σία από kostipoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, kostipoos said:

Κοιτά να δεις, άλλη μούρη έχεις όταν πας σε ένα μαγαζί με ένα μάτσο 50αρικα τα βγάζεις και τα δίνεις στο γκαρσόνι (ωραία έκφραση ) και του πετάς και ένα για πουρμπουάρ και άλλο όταν έχεις 10 ευρώ στον λογαριασμό σου και πληρώνεις με κάρτα γιατί δεν μπορείς να τα βγάλεις.

θα εκτιμήσω την κουρτίνα νούμερο ένα. Ακόμα και αν η κουρτίνα νούμερο δυο εχει πλατινουμ.

Δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά η κουρτίνα 1 μας τελείωσε. Και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο πιο ανώδυνο θα είναι.

Προσωπικα μου αρκεί το να έχω χρήματα και όχι το σε ποια μορφή θα είναι... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά η κουρτίνα 1 μας τελείωσε. Και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο πιο ανώδυνο θα είναι.

Προσωπικα μου αρκεί το να έχω χρήματα και όχι το σε ποια μορφή θα είναι... :) 

Προσωπικά σου το εύχομαι να το αποκτήσεις κάποτε με όλη μου την καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, kostipoos είπε

0,5% για συναλλαγές κάτω απο 10 ευρώ 1,2% για συναλλαγές πάνω απο 10 ευρώ. Θπαρχοθυν και έμποροι με παλιότερες συμβάσεις ποθ πληρώνουν περισσότερα. Και αρκετοί ίσως λίγο λιγότερα.

πηγη...... σύμβαση που εχω υπογράψει εγώ με την τράπεζα.

6,5 ευρώ το μήνα μίσθωση πος αναλώσιμα συνδρομή Ίντερνετ και τηλεφώνου. 

Πολύ ωραία, δε τα αμφισβητώ αυτά, thanks και για την ενημέρωση, εγώ δεν είμαι έμπορος.

Ελπίζω να κατάλαβες πως η Apple, που είναι και το θέμα μας, α) δεν σου προσθέτει κάποια έξτρα προμήθεια β) δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάτι σε πάνω από 0,2% από κάποια συναλλαγή.
Είναι σα να λέμε πως εσύ που με POS στην τράπεζα Α εξυπηρετείς έναν πελάτη με κάρτα τράπεζας Β. Η τράπεζα Β δεν θα πάρει προμήθεια συναλλαγής (από την Α, όχι από εσένα) πάνω από 0,2% του ποσού (* χοντρικά αυτό, καθώς το 0,2% είναι για υπολογισμό σε ετήσια βάση, άρα μπορεί και αναλόγως το ποσό μίας συναλλαγής να κυμαίνεται και αυτό το ποσοστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Delas.46 είπε

Όπως έχει αναφέρει και ο @vagstef για το Google Pay. Κάποια ρύθμιση θα υπάρχει και την έχουν κλειστή.

Δεν θυμάμαι αν το είχα πει!!Τελικά δούλεψε με τη Visa!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...