Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Περιμένω ταυτοποίηση . Πόση ώρα πήρε σε εσένα για να γίνει . Λέει εντός 24ωρου

Εμένα η ταυτοποίηση, χτες βράδυ κατά τις 10, πήρε 3 λεπτά... δεν το περίμενα.
Ταυτότητα χειρόγραφη μάλιστα (με αγγλικά βεβαίως), 15+ ετών δηλαδή (το ελληνικό δελτίο ταυτότητας έχει ισχύ για 15 χρόνια υποτίθεται)

Δεν έτυχε να δοκιμάσω το Apple Pay σήμερα κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bill89 είπε

Εγώ σύνδεσα χθες την Ticket Restaurant της EdenRed και ενώ έγιναν επιτυχώς όλα τα βήματα, σήμερα πήγα να αγοράσω κάτι, το iPhone έδειξε στην οθόνη ότι πέρασε επιτυχώς αλλά το POS έδειξε ότι απέτυχε η συναλλαγή! Το δοκίμασα 2 φορές. Έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Εμενα μια χαρά μου πέρασε στα flocafe με την πρώτη δοκιμή που έκανα. Πάλι καλά έλεγα θα γίνω ρεζίλι που ήθελα να πληρώσω με το ρολόι χεχεχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, panosathns said:

define σοβαρά μέρη.  δηλαδή αν πάω Σπονδή και φέρει ο σερβιτόρος το POS στο τραπέζι και αντί για τη κάρτα ακουμπήσω το iPhone που ναι το θέμα;

Ειδικά στη Σπονδή αυτό ακριβώς έγινε. Ήρθε το pos στο τραπέζι (που υποστήριζε και ανέπαφες) και πλήρωσα με την καρτα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα κι εγώ σήμερα και όλα μια χαρά. Για όσους δεν το ξέρουν στην απόδειξη δεν εμφανίζεται ο αριθμός της πιστωτικής (4 τελευταία ψηφία) αλλά άλλοι αριθμοί που είναι ξεχωριστοί για κάθε κάρτα και συσκευή (Device Account Number ). Εκεί ίσως θέλει προσοχή σε τυχών επιστροφές μη κάνεις το λάθος και δώσεις την κάρτα αντί την ίδια συσκευή ενώ έχεις πληρώσει μέσω apple pay https://support.apple.com/en-us/HT201469 . 

Χαίρομαι πάντως που ήρθε Ελλάδα και ελπίζω σύντομα να υποστηριχθεί από τις Τράπεζες εδώ ώστε να διαδοθεί. Προς το παρών επειδή βαριέμαι να εξηγώ στον κάθε ταμία τι και πως δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιώ τόσο πολύ αλλά θα μεταφέρω ένα ποσό στην Revolut για backup σε περίπτωση που ξεχάσω το πορτοφόλι σπίτι κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Store που εχει κατηγορια "εφαρμογες που δέχονται Apple Pay", η λιστα ειναι πολυ περιορισμενη. Easyjet, Ryanair, Booking, Wolt και καποιες ακομα. Θεωρω πως και αυτο ειναι αρκετα σημαντικο feature και ελπιζω πως η λιστα θα μεγαλωσει στο εγγυς μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2019 στις 1:33 ΜΜ, gdimitris είπε

Για να καταλαβω, οταν λεει οτι ηρθε στην ελλαδα το apple pay, τι ακριβως εννοει? Δηλαδη αν ενας τουριστας απο το εξωτερικο ειχε apple pay, δεν μπορουσε να πληρωσει στα ελληνικα pos? Γιατι και καλα το google pay δεν εχει ερθει επισημα ελλαδα αλλα το χρησιμοποιω μια χαρα με τη revolut και τη monzo στην ελλαδα. Επισης τι σημαινει ηρθε επισημα στην ελλαδα αν δεν υποστηριζει τις ελληνικες τραπεζες? Σημαινει οτι απλα την προσθεσαν στο ελληνικο στορε? Aν ειναι ετσι οι ελληνες χρηστες μεσω vpn να την κατεβαζαν απο το αγγλικο store για παραδειγμα, ποια η διαφορα?

Aπλα με το google pay αν ξεπερασεις τις 30 λιρες σου ζηταει να ξεκλειδωσεις το κινητο

πληρώνεις όπου βλέπεις contactless σήμα παγκοσμίως ! είναι πολύ απλά τα πράγματα.

το google pay παίζει κανονικά Ελλάδα με di pocket αλλά και με ξένες κάρτες, πχ UK Revolut

gpay.jpg

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
59 minutes ago, gRim said:

Το δοκίμασα κι εγώ σήμερα και όλα μια χαρά. Για όσους δεν το ξέρουν στην απόδειξη δεν εμφανίζεται ο αριθμός της πιστωτικής (4 τελευταία ψηφία) αλλά άλλοι αριθμοί που είναι ξεχωριστοί για κάθε κάρτα και συσκευή (Device Account Number ). Εκεί ίσως θέλει προσοχή σε τυχών επιστροφές μη κάνεις το λάθος και δώσεις την κάρτα αντί την ίδια συσκευή ενώ έχεις πληρώσει μέσω apple pay https://support.apple.com/en-us/HT201469 . 

Χαίρομαι πάντως που ήρθε Ελλάδα και ελπίζω σύντομα να υποστηριχθεί από τις Τράπεζες εδώ ώστε να διαδοθεί. Προς το παρών επειδή βαριέμαι να εξηγώ στον κάθε ταμία τι και πως δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιώ τόσο πολύ αλλά θα μεταφέρω ένα ποσό στην Revolut για backup σε περίπτωση που ξεχάσω το πορτοφόλι σπίτι κτλ. 

Νομίζω πως και σε κάθε συναλλαγή είναι διαφορετικός ο αριθμός που εμφανίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, billdanos said:

Νομίζω πως και σε κάθε συναλλαγή είναι διαφορετικός ο αριθμός που εμφανίζεται?

Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά δεν είναι κάθε φορά διαφορετικός. Αν πας στα settings του wallet και επιλέξεις μία κάρτα θα δεις το device account number που εμφανίζεται και στην απόδειξη. Για την ίδια κάρτα σε άλλη συσκευή είναι άλλος αριθμός και δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για το apple watch edit: και για το watchOS ισχύει. Το κάθε φορά διαφορετικός αριθμός νομίζω θα ισχύει για την apple card.

Εδώ για περισσότερες πληροφορίες για το πως ακριβώς λειτουργεί για να διασφαλίσει προστασία και ιδιωτικότητα. Δεν το είχα ψάξει πολύ μέχρι τώρα και έχω εντυπωσιαστεί.

Εντωμεταξύ το είχα απορία πως θα λειτουργήσει το face id αν το pos δεν βρίσκεται κοντά ή σε καλή θέση (δυστυχώς έτσι είναι σε αρκετές περιπτώσεις στην Ελλάδα) αλλά ευτυχώς η αυθεντικοποίηση γίνεται απευθείας μετά το διπλό κλικ του power button και όχι όπως με το touch id που έβλεπα σε video. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιο εύκολος τρόπος για να δείτε την "αλλαγμένη" κάρτα του apple pay, είναι να κατεβάσετε μια εφαρμογή emv card reader απο το google play σε android συσκευή με nfc. Όλες οι κάρτες που δοκίμασα έχουν τρελές αλλαγές, δηλαδή είναι κάρτες από μεγάλες τράπεζες Πολωνίας, Λιθουανίας, Ισπανίας κοκ. Κουμπώνουν μόνιμα και δεν αλλάζουν σε κάθε συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Εμένα η ταυτοποίηση, χτες βράδυ κατά τις 10, πήρε 3 λεπτά... δεν το περίμενα.
Ταυτότητα χειρόγραφη μάλιστα (με αγγλικά βεβαίως), 15+ ετών δηλαδή (το ελληνικό δελτίο ταυτότητας έχει ισχύ για 15 χρόνια υποτίθεται)

Δεν έτυχε να δοκιμάσω το Apple Pay σήμερα κάπου.

Έγινε σε 3 ώρες εμένα σήμερα το  απόγευμα . Την πρώτη φορά έβγαλα ψιλό θολές φωτό και δεν τις ενέκρινε .

 Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε εγώ ακόμη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, vagstef είπε

πληρώνεις όπου βλέπεις contactless σήμα παγκοσμίως ! είναι πολύ απλά τα πράγματα.

το google pay παίζει κανονικά Ελλάδα με di pocket αλλά και με ξένες κάρτες, πχ UK Revolut

gpay.jpg

Το ξερω, γιατι μου το γραφεις αυτο? Μηνες χρησιμοποιω το google pay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Το ξερω, γιατι μου το γραφεις αυτο? Μηνες χρησιμοποιω το google pay

Μα χρησιμοποιείς τόσο καιρό το google pay και κάνεις τέτοιες ερωτήσεις; οκ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα χθες να πληρώσω σε ένα μπαράκι με το Apple Watch + Revolut και απορρίφθηκε η συναλλαγή και μετά κατάλαβα (ήρθε και notification) πως είχα στις ρυθμίσεις της ρέβολουτ τις ανέπαφες κομμένες. Θα ξαναδοκιμάσω κάπου σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sordnaxela είπε

https://www.insider.gr/hristika/trapezika/116269/giati-oi-ellinikes-trapezes-gyrnoyn-tin-plati-sto-apple-pay

Ισχύουν αυτά που γράφονται στο άρθρο για χρεώσεις;

Γενικά το συγκεκριμένο σάιτ δε φημίζεται και για την εγκυρότητα του. Business Insider απο την Α. Βαρβαρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...