Προς το περιεχόμενο

[TV] Philips OLED 55OLED803 55" 999€ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ


dletkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/9/2019 στις 10:42 ΜΜ, AzaZyL είπε

Ψάξε για μια ρύθμιση που λέει motion ή κάτι τέτοιο και απενεργοποιησέ την.. 

 με το να απενεργοποιήσω την κίνηση έχει μειωθεί η αύρα ή όπως αλλιώς το λένε αυτό που δημιουργείται γύρω από τους ηθοποιούς αλλά αυξάνονται τα κολλήματα στην εικόνα αν έχεις ίδια τηλεόραση Πήγαινε στις ρυθμίσεις βοήθεια έλεγχος τηλεοράσεις έχει κάποιο βίντεο Δες αν η κίνηση είναι σωστή στη δικιά μου τηλεόραση έχει όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέραμε παραπάνω και δεν ξέρω πώς θα το διορθώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Ότι έχει σε βελτίωση εικόνας το βγάζεις off εκτός από το HDR. Αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα είσαι για το σέρβις.

Την πήγα για έλεγχο με δικά μου έξοδα στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα γιατί για να εγκρίνουν να πάει για service μέσω εγγυήσεων από τα κεντρικά στην Αθήνα από τη Philips δηλαδή έπρεπε να ξέρω να του στείλω ένα βίντεο μόλις τεσσάρων MB για να διαπιστώσουν αν η τηλεόραση έχει πρόβλημα Και ενώ ο τεχνικός διαπίστωσε ότι η τηλεόραση δεν παίζει σωστά με το βίντεο που έστειλε στην Αθήνα του είπαν ότι η τηλεόραση παίζει όπως πρέπει και δεν χρειάζεται να παρέμβει χωρίς καν να ρωτήσουν την άποψή του σαν τεχνικός αν λοιπόν παίζει έτσι τηλεόραση προς τι τόσες καλές κριτικές και όχι τόσο από τους καταναλωτές αλλά από τους διάφορους έμπειρους κριτικές τηλεοράσεων 

4 λεπτά πριν, manosyd είπε

Την πήγα για έλεγχο με δικά μου έξοδα στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα γιατί για να εγκρίνουν να πάει για service μέσω εγγυήσεων από τα κεντρικά στην Αθήνα από τη Philips δηλαδή έπρεπε να ξέρω να του στείλω ένα βίντεο μόλις τεσσάρων MB για να διαπιστώσουν αν η τηλεόραση έχει πρόβλημα Και ενώ ο τεχνικός διαπίστωσε ότι η τηλεόραση δεν παίζει σωστά με το βίντεο που έστειλε στην Αθήνα του είπαν ότι η τηλεόραση παίζει όπως πρέπει και δεν χρειάζεται να παρέμβει χωρίς καν να ρωτήσουν την άποψή του σαν τεχνικός αν λοιπόν παίζει έτσι τηλεόραση προς τι τόσες καλές κριτικές και όχι τόσο από τους καταναλωτές αλλά από τους διάφορους έμπειρους κριτικές τηλεοράσεων 

Αυτό που πρέπει να επισημάνω βέβαια είναι για την πολύ καλή αντιμετώπιση που είχα από το τους ανθρώπους του service του κυρίου τζανιδάκη εδώ στο Ηράκλειο οι οποίοι είναι επαγγελματίες προσπάθησαν να βοηθήσουν όσο μπορούσαν αλλά αφού δεν είχαν την έγκριση από Αθήνα δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

με λιγα λογια για οθονη υπολιγστη δεν κανει?

αποτι είπε ένας πιο πάνω μάλλον όχι.. οπότε για μένα παίζεις λοτο με την οθόνη άμα σου βγει καλή, επίσης αποτι είπε ο άλλος φίλος το aftersales service της Philips είναι απαράδεκτο αν δεν αναγνωρίζει βλάβες.. οπότε για μένα όχι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Prospero είπε

αποτι είπε ένας πιο πάνω μάλλον όχι.. οπότε για μένα παίζεις λοτο με την οθόνη άμα σου βγει καλή, επίσης αποτι είπε ο άλλος φίλος το aftersales service της Philips είναι απαράδεκτο αν δεν αναγνωρίζει βλάβες.. οπότε για μένα όχι.. 

ποια οθονη προτείνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

ποια οθονη προτείνεται? 

Δεν ξέρω αν έπεσα στην περίπτωση ή παίζουν Όλες έτσι Δυστυχώς δεν έχω δει άλλη να παίζει για να έχω μέτρο σύγκρισης Αλλά όπως και να χει η αντιμετώπισή της κεντρικής αντιπροσωπείας της Philips δηλαδή είναι ένας καλός λόγος να μην επιλέξει κάποιος τα προϊόντα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα newsletter από το e-shop https://www.e-shop.gr/tv-samsung-qe55q60r-55-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152509?utm_campaign=newsletter190829&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-tileorasi&utm_content=1.0-tv+samsung+qe55q60r+55+qled+4k+ultra+hd+smart+wifi&offer=OFFER1936&d=190921 . Μεταξύ των 2 ? ή είναι διαφορετικά πράματα για σύγκριση, δεν γνωρίζω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, teoqq said:

Μόλις πήρα newsletter από το e-shop https://www.e-shop.gr/tv-samsung-qe55q60r-55-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152509?utm_campaign=newsletter190829&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-tileorasi&utm_content=1.0-tv+samsung+qe55q60r+55+qled+4k+ultra+hd+smart+wifi&offer=OFFER1936&d=190921 . Μεταξύ των 2 ? ή είναι διαφορετικά πράματα για σύγκριση, δεν γνωρίζω.. 

είναι διαφορετικά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, teoqq said:

Μόλις πήρα newsletter από το e-shop https://www.e-shop.gr/tv-samsung-qe55q60r-55-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152509?utm_campaign=newsletter190829&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-tileorasi&utm_content=1.0-tv+samsung+qe55q60r+55+qled+4k+ultra+hd+smart+wifi&offer=OFFER1936&d=190921 . Μεταξύ των 2 ? ή είναι διαφορετικά πράματα για σύγκριση, δεν γνωρίζω.. 

Ένας φίλος μου ήταν σε αναζήτηση για τηλεόραση και πήρε την συγκεκριμένη σε μια πολύ καλή προσφόρα στα 759, η Philips ξεκάθαρα έχει πολύ καλύτερη εικόνα, η samsung καλύτερη κίνηση. 

Αν θέλεις competitive gaming παίρνεις την samsung, για οτιδήποτε άλλο η Philips είναι απλά καλύτερη σε όλα.

 

Για να καταλάβετε, η Samsung ελατώνει την παραγωγή QLED panel και μπαίνει στα μεγάλα oled panel.

Επεξ/σία από ShadowSora94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, ShadowSora94 said:

Για να καταλάβετε, η Samsung ελατώνει την παραγωγή QLED panel και μπαίνει στα μεγάλα oled panel.

Link? Απ' ό,τι ξέρω η Samsung δεν έχει OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, GeorgeMan said:

Link? Απ' ό,τι ξέρω η Samsung δεν έχει OLED.

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1565942818

 

Γενικά μην πέφτετε στην παγίδα (συγνώμη qled owners) των QLED, είναι μια αντικειμενικά κατώτερη τεχνολογία σε σχεδόν όλους τους τομείς εκτός του peak brightness, η Sony την υλοποίησε πρώτη φορά σε consumer market το 2013 με το brandname triluminos(ναι οι triluminos είχαν quantum dot), η ίδια η Sony σταμάτησε αυτή την τεχνολογία στα high end sets της, και το ίδιο θα κάνει και η Samsung. 

Η Samsung γνωρίζει καλά το παιχνίδι με τις OLED καθώς είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής στα mobile OLED panels.

 

Tl;dr δαγκωτο Philips για image quality αντί για οποιαδήποτε qled εκτός των top top μοντέλων(2k$) που έχουν πολλά local dimming points.

Επεξ/σία από ShadowSora94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ShadowSora94 είπε

η Sony την υλοποίησε πρώτη φορά σε consumer market το 2013 με το brandname triluminos(ναι οι triluminos είχαν quantum dot), η ίδια η Sony σταμάτησε αυτή την τεχνολογία στα high end sets της, και το ίδιο θα κάνει και η Samsung. 

???????

Η Sony σταματησε, γιατι η Samsung αγορασε ...ο,τι υπηρχε σχετικο με την τεχνολογια αυτη να αγορασει (η sony πρακτικα πουλησε/εχασε τα δικαιωματα της ιδιας της της πατεντας).

Θυμαμαι ακομα την 1η triluminos που ειχα δει τοτε και ελεγα 'αμαν, η sony που δεν ειχα και πολυ σε υποληψη στις εποχες LCD, εβγαλε εντυπωσιακες τηλεορασεις'. 

Δεν ειπε κανεις οτι οι Q6 - Q60 ειναι κανενα φοβερο μοντελο, αλλά τα τοπ μοντελα qled ειναι το ιδιο εντυπωσιακα με τις oled (για τεστακαι και χρησιμα βιντεο το rtings εχει πολυ πραμα), συν το θεμα της φωτεινοτητας που ανεφερες.

Προφανως και θα μου αρεσε να πανε σε oled, να υπαρξει κι αλλος ανταγωνισμος, ενας μεγαλος 'παικτης' ακομα αλλά και φυσικα να εξελιχθει προς το καλυτερο η τεχνολογια, αλλά το κατωτερη τεχνολογια ετσι απλα δεν ειναι τεκμηριωμενο, ενα quantum dot πανελ δεν παιζει 'μονο του' μπαλα (αλλιως οι Q60 απο τις Q90/Q950 δε θα ειχαν και καμια σοβαρη διαφορα).

Προσωπικα παλευω να κρατηθω καναδυο χρονια ακομα (2022 νομιζω/ελπιζω) να δω μηπως επιτελους ληξει η πατεντα του ambilight και τσιμπησω καμια sammy με δαυτο (μεχρι τοτε μενω με την philips 3dtv μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, ShadowSora94 said:

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1565942818

Γενικά μην πέφτετε στην παγίδα (συγνώμη qled owners) των QLED, είναι μια αντικειμενικά κατώτερη τεχνολογία σε σχεδόν όλους τους τομείς εκτός του peak brightness, η Sony την υλοποίησε πρώτη φορά σε consumer market το 2013 με το brandname triluminos(ναι οι triluminos είχαν quantum dot), η ίδια η Sony σταμάτησε αυτή την τεχνολογία στα high end sets της, και το ίδιο θα κάνει και η Samsung. 

Η Samsung γνωρίζει καλά το παιχνίδι με τις OLED καθώς είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής στα mobile OLED panels.

Tl;dr δαγκωτο Philips για image quality αντί για οποιαδήποτε qled εκτός των top top μοντέλων(2k$) που έχουν πολλά local dimming points.

Καλά εγώ προσωπικά ήμουν του big format αιώνες τώρα, έχω ανοίξει 106" με προβολέα (120" ήθελα αλλά δε βόλευε ο χώρος) και έχω ακόμα μια 32" wide CRT, 65 κιλά γομάρι που αν δεν καεί δε θα φύγει, τηλεόραση δεν βλέπω έτσι κι αλλιώς. :D 

Άρα καλώς να πάει και η Samsung σε OLED και να βρίσκεις τίποτα καλό κάτω από χιλιάρικο κάποια στιγμή στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...