Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/7/2019 στις 1:48 ΠΜ, Crus είπε

Οπως οι περισσοτεροι σου εξηγησαν o 3700x ειναι πολυ καλυτερος σε ολα εκτος απο το Gaming που βρισκεται πισω αναλογα με το τι καρτα εχεις, τι game παιζεις και τι αναλυση που χρησιμοποιεις, απο 0% εως και 10% περιπου on average.

Ακομα και στο gaming ομως αν στησεις 2 μηχανηματα το ενα με Ryzen & το αλλο Intel και τα βαλεις διπλα διπλα με ιδια καρτα, οθονη και αναλυση δεν θα καταλαβεις την διαφορα. Γιατι με μια καλη καρτα (RTX 2060+ RX5700+) μιλαμε για 1080p και 100+ fps. Εκει λοιπον που ο ενας εχει 100, ο αλλος θα εχει 108 ξερω εγω. Αν υπαρχει εδω μεσα ανθρωπος που δεν του βαλεις fraps να βλεπει τα frames και σου βρει πιο μηχανημα τρεχει τι, να μου πει και 5 αριθμους μετα και ενα τζοκερ μπας και βγαλουμε τιποτα...

Θα σου πω και το αλλο ομως που παλι δεν το λεμε οι περισσοτεροι. Ουτε στο day to day work θα δεις καμια διαφορα και ας λεμε εδω οτι ο 3700x ριχνει (που ριχνει) φετες στον 9700k. Μιλαμε για 8 πυρηνες και οι 2 που τα συγχρονα προγραμματα που χρησιμοποιουμε καθημερινα δεν τους αξιοποιουν καν στο full. Μιλαω για browsers, discord, game clients, winrar, office, αντε κανα photoshop κλπ. Ειλικρινα στο λεω δεν θα δεις διαφορα.

Διαφορα θα εβλεπες ΜΟΝΟ σε πιο εξειδικευμενα software που αν τα χρησιμοποιουσες θα ηξερες ΗΔΗ τι πρεπει να επιλεξεις χωρις να ρωτησεις.

Οποτε θεωρω πως δεν εισαι σε αυτο το σεναριο και πως οτι και να επιλεξεις θα μεινεις το ιδιο ικανοποιημενος με την αγορα σου.

Προσωπικα θα σου προτεινα τον 3700x για τον απλουστατο λογο οτι απο αρχης εξαρχης εχεις +8 Threads και ενα upgrade path αν θα θες σε 2-3 χρονια να αλλαξεις CPU φτηνα και ευκολα. Γιατι ναι το να μπορεις να βαλεις σε 2-3 χρονια τον 3950x με 16 πυρηνες ή τον αντιστοιχο 4700x ή 4950x ειναι αναβαθμιση και μαλιστα πολυ φθηνοτερη απο τα να πρεπει να αλλαζεις περαν του επεξεργαστη και μητρικη και ισως και μνημες (σε 3+ χρονια).

Α, μπράβο, ν' αγιάσει το στόμα σου... sorry... το χέρι σου! Αναφέρομαι ιδιαίτερα στη 2η και 3η παράγραφο. Νομίζω  ότι οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε αυτές τις αλήθειες που αναφέρεις αλλά από την άλλη μπαίνουμε στο "τρυπάκι" της αναζήτησης του ιδανικού (;), που τελικά δε μπορεί παρά να είναι υποκειμενικό αφού ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες ή μάλλον καλύτερα να πω απαιτήσεις. Άρα καλό και υγιές είναι να παρακολουθούμε τις τεχνολογικές εξελίξεις, να διαβάζουμε τις απόψεις που κατατίθενται από άλλους που είναι πιο ειδικοί από εμάς, αλλά ας καταλήξει ο καθένας στο που θέλει να φτάσει ώστε να έχει ένα καλά "συγκερασμένο" σύστημα με το οποίο να είναι ευχαριστημένος (για  όσο διάστημα τον καλύπτει). Sorry, αν η παρέμβαση αυτή φαίνεται κάπως θεωρητική, αλλά βασίζεται σε πρακτική εμπειρία που πολλές φορές την αποκτούμε "the hard way".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2019 στις 6:43 ΜΜ, leros2004 είπε

Δεν ξέρω γιατί αρπαχτηκες, τα 4 χρόνια που πέρασαν δεν έχουν καμία σχέση  με τα τωρινά. Τότε έπαιζε μόνη της η ιντελ, το ίδιο cpu έδινε για καμία 8ετια με μικρές πινελιές ανανέωσης. Τώρα υπάρχει ανταγωνισμός, περιμένουμε ddr5, καινούργιες κονσόλες, κάποια στιγμή και νέα νανόμετρα από την ιντελ. 

Αν είσαι ικανοποιημένος με τον υπολογιστή σου , τι νόημα έχει η αναβάθμιση? Για να τον έχεις 4ετια δεν έχεις και το σαράκι της συνεχούς αναβάθμισης..

Για να μπορείς να λάβεις σαφής απαντήσεις πρέπει να ξέρουμε τι παιχνίδια θες να παίζεις και τι οθόνη υπολογίζεις να πάρεις

Δεν αρπάχτηκα, απάντησα σε παρόμοιο ύφος με το δικό σου. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις απαντώντας, αλλά προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα μισά μου μηνύματα μια που συνεχώς ρωτάς πράγματα που έχω ήδη αναφέρει. Έχω πει για παράδειγμα ποια παιχνίδια παίζω στο πρώτο πρώτο ποστ (FPS τύπου Battlefield, strategy τύπου Civ, παίζω Monster Hunter World που είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε επεξεργαστή). Για οθόνη δεν έχω πει, γιατί θα αγοραστεί αφού συγκεντρώσω όλα τα υπόλοιπα. Μιλάμε για κάποια 144.

Η αναβάθμιση έχει νόημα γιατί π.χ. σε κάποια πιο απαιτητικά παιχνίδια δεν μπορώ να παίξω πλέον σε ultra settings. Το ότι μου έβγαλε τέσσερα χρόνια δεν σημαίνει ότι θα κρατήσει και 10. Από την άλλη δεν σημαίνει ότι πρέπει κάθε χρονιά να αναβαθμίζω κιόλας γιατί ο επεξεργαστής έγινε... ξύδι. Γι' αυτό λοιπόν θα δώσω ένα σεβαστό ποσό για να φτιάξω ένα σύστημα που θα αντέξει κάποια χρόνια. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο αυτό. Αντιλαμβάνομαι τα κολλήματα της συνεχούς αναβάθμισης, αλλά δεν τα ψειρίζω τόσο. Το προηγούμενο σύστημά μου το απόλαυσα για μια τετραετία και έβγαλε μια χαρά τα χρήματά του. Δεν έχω ούτε το χρόνο για να ξαναφτιάχνω υπολογιστή όποτε της έρθει της Intel να βγάλει νέο επεξεργαστή, ούτε τη διάθεση να δίνω υπέρογκα ποσά για 5 FPS περισσότερα για κάθε καινούρια κάρτα που βγαίνει.

Επεξ/σία από Q-Taxys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Δεν αρπάχτηκα, απάντησα σε παρόμοιο ύφος με το δικό σου. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις απαντώντας, αλλά προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα μισά μου μηνύματα μια που συνεχώς ρωτάς πράγματα που έχω ήδη αναφέρει. Έχω πει για παράδειγμα ποια παιχνίδια παίζω στο πρώτο πρώτο ποστ (FPS τύπου Battlefield, strategy τύπου Civ, παίζω Monster Hunter World που είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε επεξεργαστή). Για οθόνη δεν έχω πει, γιατί θα αγοραστεί αφού συγκεντρώσω όλα τα υπόλοιπα. Μιλάμε για κάποια 144.

Η αναβάθμιση έχει νόημα γιατί π.χ. σε κάποια πιο απαιτητικά παιχνίδια δεν μπορώ να παίξω πλέον σε ultra settings. Το ότι μου έβγαλε τέσσερα χρόνια δεν σημαίνει ότι θα κρατήσει και 10. Από την άλλη δεν σημαίνει ότι πρέπει κάθε χρονιά να αναβαθμίζω κιόλας γιατί ο επεξεργαστής έγινε... ξύδι. Γι' αυτό λοιπόν θα δώσω ένα σεβαστό ποσό για να φτιάξω ένα σύστημα που θα αντέξει κάποια χρόνια. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο αυτό. Αντιλαμβάνομαι τα κολλήματα της συνεχούς αναβάθμισης, αλλά δεν τα ψειρίζω τόσο. Το προηγούμενο σύστημά μου το απόλαυσα για μια τετραετία και έβγαλε μια χαρά τα χρήματά του. Δεν έχω ούτε το χρόνο για να ξαναφτιάχνω υπολογιστή όποτε της έρθει της Intel να βγάλει νέο επεξεργαστή, ούτε τη διάθεση να δίνω υπέρογκα ποσά για 5 FPS περισσότερα για κάθε καινούρια κάρτα που βγαίνει.

Για το MHW πάντως θα χρειαστείς σίγουρα 6 core. Ειδικά οι 4 cores 4 threads τρώνε μεγάλη ήττα στο συγκεκριμένο, ακόμα και με το Special K. Οι 4/8 την παλεύουν αλλά έχουν χαμηλά lows σε σχέση με τους 6 Cores. Το cpu usage είναι από 70% και πάνω και με τον 1600 και με τον 8600k που έχω δοκιμάσει (και οι 2 αρκετά overclocked). Αν δεν έχεις καλή ψύξη/airflow, ετοιμάσου να χαμηλώσεις overclock για ανθρώπινα temps. Το μόνο παρήγορο είναι ότι το iceborne θα βγει χειμώνα, οπότε θα παιχτεί με τσίτα τα κλόκια.τότε 😁. Έτσι και αλλιώς από πλευράς content το game έχει βαλτώσει. Αν έχεις κάνει τα πάντα το μόνο που απομένει είναι το τρολλο-event με τα mosswine που θα βγει για μια μέρα στις 8/8.

Btw 144 average MHW μόνο σε 1080p και καρτόνι από 1080ti και πάνω (εννοείται volumetric rendering off). Και πάλι υπάρχουν σημεία που θα έχεις ντρόπες στα 80-90 fps. Επίσης με τίποτα kushala σε ancient forest, ετοιμάσου για 50-60ρια όταν σπαμάρει tornados.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Για το MHW πάντως θα χρειαστείς σίγουρα 6 core. Ειδικά οι 4 cores 4 threads τρώνε μεγάλη ήττα στο συγκεκριμένο, ακόμα και με το Special K. Οι 4/8 την παλεύουν αλλά έχουν χαμηλά lows σε σχέση με τους 6 Cores. Το cpu usage είναι από 70% και πάνω και με τον 1600 και με τον 8600k που έχω δοκιμάσει (και οι 2 αρκετά overclocked). Αν δεν έχεις καλή ψύξη/airflow, ετοιμάσου να χαμηλώσεις overclock για ανθρώπινα temps. Το μόνο παρήγορο είναι ότι το iceborne θα βγει χειμώνα, οπότε θα παιχτεί με τσίτα τα κλόκια.τότε 😁. Έτσι και αλλιώς από πλευράς content το game έχει βαλτώσει. Αν έχεις κάνει τα πάντα το μόνο που απομένει είναι το τρολλο-event με τα mosswine που θα βγει για μια μέρα στις 8/8.

Btw 144 average MHW μόνο σε 1080p και καρτόνι από 1080ti και πάνω (εννοείται volumetric rendering off). Και πάλι υπάρχουν σημεία που θα έχεις ντρόπες στα 80-90 fps. Επίσης με τίποτα kushala σε ancient forest, ετοιμάσου για 50-60ρια όταν σπαμάρει tornados.

Πωπω βρήκα κι άλλο αρρωστάκι;

Ναι έχω κάνει τα πάντα. Απλά κυνηγάω το achievement με τα crowns μόνο και γενικά δεν παίζω πολύ μέχρι να βγει το Iceborne. 242 level είμαι.

Mε Ryzen και 2070 Super θα σκοτώνουμε κανένα barrioth σε ultra;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Πωπω βρήκα κι άλλο αρρωστάκι;

Ναι έχω κάνει τα πάντα. Απλά κυνηγάω το achievement με τα crowns μόνο και γενικά δεν παίζω πολύ μέχρι να βγει το Iceborne. 242 level είμαι.

Mε Ryzen και 2070 Super θα σκοτώνουμε κανένα barrioth σε ultra;

Δεν βρήκες άλλο αρρωστάκι, βρήκες ΤΟ αρρωστάκι.😀 Και έχω ποστάρει πολύ πράγμα αν θες tips για AT κλπ.

Το έχω σταματήσει βέβαια από AT Nergi και tbh δε βλέπω λόγο να ξαναφαρμάρω για AT Kulve rainbows γιατί όλο το gear θα γίνει obsolete με το iceborne και το master rank. Αλλά αν θες τίποτα έτσι για χαβαλέ σου στέλνω με pm το steamid να με κάνεις add.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

για να μην ανοιγω αλλο θεμα. εχω αυτη τη στιγμη μια evga rtx 2070 μονιτορ 24 1080P 144hz. θελω τον υπολογιστη μονο για παιχνιδια. και ειμαι στο ερωτημα 3700x  η 9700κ. θελω cpu , mobo , και ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leriban είπε

για να μην ανοιγω αλλο θεμα. εχω αυτη τη στιγμη μια evga rtx 2070 μονιτορ 24 1080P 144hz. θελω τον υπολογιστη μονο για παιχνιδια. και ειμαι στο ερωτημα 3700x  η 9700κ. θελω cpu , mobo , και ram. 

Ότι σου βγει φθηνότερα ξεκάθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leriban είπε

ξεκαθαρα παμε δηλαδη σε ryzen. αν και η αγορα ολων θα γινει χωρις φπα ο 3700x παλι ειναι φθηνοτερος. 

Την κάρτα την έχεις πάρει ε? Σε ενδιαφέρει το overclocking στη cpu? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι την καρτα την εχω καιρο. εχω εναν i7 4790κ τωρα αλλα θελω να κανω μια αναβαθμιση.κοιτα σχεδον παντα κανω oc . αλλα αν τρεχει καλα δεν θα ασχοληθω και πολυ. σε αυτον που εχω τωρα εχω κανει για να μην τρωω μπουκαλι με την καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, leriban είπε

ναι την καρτα την εχω καιρο. εχω εναν i7 4790κ τωρα αλλα θελω να κανω μια αναβαθμιση.κοιτα σχεδον παντα κανω oc . αλλα αν τρεχει καλα δεν θα ασχοληθω και πολυ. σε αυτον που εχω τωρα εχω κανει για να μην τρωω μπουκαλι με την καρτα γραφικων

Ε αφού έχεις πάρει και την κάρτα και θα τα παρεις χωρις φπα χτυπα 9700k.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...