Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, leriban είπε

Δεν είναι το θέμα  intel Vs amd.  Θα θέσω ένα ερώτημα. Ποιός είναι ποιο future proof...

Θεωρω ο 3700x, ευνοητο ειναι νομιζω, εχει 8 παραπανω threads. Ας πουμε στον 8700k μου, που ειναι πανω κατω πανομοιοτυπες επιδοσεις με τον 9700k, ηδη υπαρχουν games που τον σπρωχνουν στα ορια (90%+ usage).

Παντως νομιζω το κουραζεις χωρις λογο. Ο 3600 αυτη τη στιγμη αποδιδει τα ιδια με τον 3700x, τουλαχιστον οσον αφορα τα games που θα πιανεις 144hz, μιας και αυτα κατα κορον δεν ζητανε πυρηνες. Αν αγοραζα σημερα προσωπικα αυτον θα επαιρνα. Απο εκει και υστερα ψαξε στο youtube πως τα παει στα παιχνιδια που θες και κρινεις αναλογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα ο 3700x που εχει 16 threads και σε βαθος χρονου μπορει να χρειαστουν τα παραπανω threads οπως επισης αν θες να τον πουλησεις θα εχεις μεγαλυτερο target group λογω οτι κανει και για productivity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, james rod είπε

πουθενα δε συμβανει αυτο, μην παραπληροφορεις τον κοσμο. bg/ exodus καταστροφη τα lows. ουτε σε productivity συμβαινει αυτο. 40% μπροστα λεει.....:lol:

 

Στο video που εβαλες ο 9700k εχει μακραν χειροτερα lows. 3 στο PUBG (LOL!), 9 στο sotr, και ειναι και 30% πισω στα average στο yakuza. Τα video που linkaris τα βλεπεις ή ετσι, οτι ναναι? 

Επισης αυτο που πουθενα δεν συμβαινει δεν το κατανοω. Διπλασια threads εχει ο 3700x, λες να μην ριχνει φαπες στον 9700k σε μια σωρεια εφαρμογων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομιζω οτι εχει νοημα αυτο το νημα. υπαρχουν 500χιλιαδες benchmarks. Ας αποφασισει μονος του.

Αν ο λογος να προτιμησει intel 9700 ειναι τα 5-10 frames παραπανω σε μερικα παιχνιδια σε 1080p αναλυση, καλοριζικος και καλοφορετος. Για τα υπολοιπα υπαρχει η mastercard εεεε ryzen. 

Επεξ/σία από minim3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Ποιος ο λόγος να πάει σε 9700?

Γιατί μπορεί... Το καλό με τις επιλογές αυτό είναι. Κάποιος μπορεί να θέλει να κάνει το παράλογο επιλογή του. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι φιλε μου το θεμα  αν μπορω να κανω το παραλογο επιλογη! μια αποψη ζητησα και δεν ειπα σε κανενα σημειο οτι παω σε 9700κ. πρωτη επιλογη ηταν ο ryzen. αλλα οπως ολοι οι ανθρωποι ετσι και εγω ζητησα μια δευτερη γνωμη!με καλυψατε και παω για ryzen. δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει η επιθεση και η ειρωνεια προς το προσωπο μου. δεν σας μιλαει καποιο παιδακι 20χρονο που απλα στελνει ετσι για να απασχολει το forum. αυτα ειχα να σας πω, ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 12:06 ΜΜ, Ryzenlake είπε

Με καλα clockiasmeno 4790k και 2070 δεν νομιζω να σου δωσει πολλα η αλλαγη CPU. Βλεπεις να σε κοβει στa games που παιζεις?

Σε 1080p, στάνταρ θα έχει μπουκάλα, πλην από 4-5 βαρίδια όπως το Control που θα είναι και εκεί 100% gpu bound. Τώρα κατά πόσο αυτό νοιάζει κάποιον (να έχει 120 αντί για 140 φουπουές), είναι η ίδια φιλοσοφική κουβέντα όπως με τα πρώτα ρύζια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2019 στις 1:27 ΜΜ, leriban είπε

δεν ειναι φιλε μου το θεμα  αν μπορω να κανω το παραλογο επιλογη! μια αποψη ζητησα και δεν ειπα σε κανενα σημειο οτι παω σε 9700κ. πρωτη επιλογη ηταν ο ryzen. αλλα οπως ολοι οι ανθρωποι ετσι και εγω ζητησα μια δευτερη γνωμη!με καλυψατε και παω για ryzen. δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει η επιθεση και η ειρωνεια προς το προσωπο μου. δεν σας μιλαει καποιο παιδακι 20χρονο που απλα στελνει ετσι για να απασχολει το forum. αυτα ειχα να σας πω, ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

Ποιος σε ειρωνεύτηκε εσένα;;; Εγώ πάντως όχι...Εγώ γενικά μίλησα ότι όποιος θέλει μπορεί να πάει και σε 9700k χωρίς γιατί και επειδή... Απλά γιατί μπορεί! Γιατί γουστάρει να κάνει το παράλογο επιλογή του... Καλά κάνει αν θέλει! Άσε κάτω την μύγα λοιπόν.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ποιος σε ειρωνεύτηκε εσένα;;; Εγώ πάντως όχι...Εγώ γενικά μίλησα ότι όποιος θέλει μπορεί να πάει και σε 9700k χωρίς γιατί και επειδή... Απλά γιατί μπορεί! Γιατί γουστάρει να κάνει το παράλογο επιλογή του... Καλά κάνει αν θέλει! Άσε κάτω την μύγα λοιπόν.

ανεφερα το ονομα σου καπου? κανενας αλλος δεν απαντησε εκτος απο εσενα. οποτε εσυ ασε τη μυγα κατω και ξαναδιαβασε τι γραφω. μεχρι και ευχαριστω εγραψα!δεν εβρισα κανεναν!

εκανες και το κομματι σου χαμογελωντας στο post!!! αντε μπαγασα θα παρεις βραβειο!

Επεξ/σία από leriban
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ποιος σε ειρωνεύτηκε εσένα;;; Εγώ πάντως όχι...Εγώ γενικά μίλησα ότι όποιος θέλει μπορεί να πάει και σε 9700k χωρίς γιατί και επειδή... Απλά γιατί μπορεί! Γιατί γουστάρει να κάνει το παράλογο επιλογή του... Καλά κάνει αν θέλει! Άσε κάτω την μύγα λοιπόν.

Καλά παράλογο να πάρεις τον κορυφαίο gaming cpu δεν είναι. Παραλογο θα ήταν να μην πάρεις τον κορυφαίο gaming cpu ενώ... παίζεις games. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Καλά παράλογο να πάρεις τον κορυφαίο gaming cpu δεν είναι. Παραλογο θα ήταν να μην πάρεις τον κορυφαίο gaming cpu ενώ... παίζεις games. 

Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά τα ¨κορυφαία gaming"  cpu, δε δικαιολογούν αυτή τη στιγμη τη διαφορά χρημάτων από τα 200 ευρώ του 3600.

Εκτός και αν δε τίθεται θέμα χρημάτων οπότε πάρε binned 9900k με καπέλο από τον derbauer, bdies του 400ρικού και την καλύτερη υλοποίηση της 2080ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά τα ¨κορυφαία gaming"  cpu, δε δικαιολογούν αυτή τη στιγμη τη διαφορά χρημάτων από τα 200 ευρώ του 3600.

Εκτός και αν δε τίθεται θέμα χρημάτων οπότε πάρε binned 9900k με καπέλο από τον derbauer, bdies του 400ρικού και την καλύτερη υλοποίηση της 2080ti.

Καλά δε διαφωνώ, 3600 για πάσα νόσο. Τα υπόλοιπα τα κοιτάς μόνο αν πας για 2080ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Καλά παράλογο να πάρεις τον κορυφαίο gaming cpu δεν είναι. Παραλογο θα ήταν να μην πάρεις τον κορυφαίο gaming cpu ενώ... παίζεις games. 

Στα λεφτά που ζητάει σαφέστατα και είναι παράλογο. Μη λέμε κουφά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, leriban είπε

ανεφερα το ονομα σου καπου? κανενας αλλος δεν απαντησε εκτος απο εσενα. οποτε εσυ ασε τη μυγα κατω και ξαναδιαβασε τι γραφω. μεχρι και ευχαριστω εγραψα!δεν εβρισα κανεναν!

εκανες και το κομματι σου χαμογελωντας στο post!!! αντε μπαγασα θα παρεις βραβειο!

θελω να δω τι θα λενε μετα για τα χαμενα fps. :lol:

η καλυτερη λυση ειναι ο 9700κ ή 8700κ αφου θα πας και πιο πανω με καρτες γραφικων αργοτερα. το smt στους ραιζεν παντελως αχρηστο στα πιο πολλα παιχνιδια.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...