Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ilos είπε

Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται ο 8700k είναι αν έχεις 1080p/144 Hz monitor και πας για 2080 και πάνω κάρτα.

Με 2060-2070 όπως σου είπαν τα παιδιά πάνω κάτω τα ίδια θα είναι. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα εξής:

Μητρική

https://www.skroutz.gr/s/19367219/MSI-X570-A-Pro.html

8+2  phase vrm. Υπεραρκετή ακόμα και για 3900x overclocked. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις ακριβότερη x570, δε θα κερδίσεις τίποτα.

Αν θες να γλιτώσεις και άλλα λεφτά μπορείς να πάρεις μια b450 tomahawk MAX (με το 256 Mb Bios Rom) όταν θα βγουν στο 100ρικό λογικά.

Κάρτα γραφικών

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για την 5700xt όταν θα βγει σε 1 μήνα η custom της sapphire. Αν δε μπορείς να περιμένεις τόσο πήγαινε σε 2060 super.

Μνήμες

Ψάξε για κάποιο σετάκι 3600c16.

Edit τώρα είδα ότι έχεις τις Ripjaws.

Ασχετο, Ποιο αποδοτικό κιτ ποιο από τα 2 είναι 3600cl16 η 3200 cl14; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
19 minutes ago, johnmt2 said:

Ασχετο, Ποιο αποδοτικό κιτ ποιο από τα 2 είναι 3600cl16 η 3200 cl14; 

Αλλού το ένα αλλού το άλλο. Πιο σημαντικό είναι να ασχοληθείς με ένα ένα τα timings για να πάρεις τα μέγιστα από το σετάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Εεεε, όχι.

Η πλατφόρμα της intel είναι νεκρή, δε θα πάρει αλλες cpu. Της amd θα πάρει άλλη μια σειρά, συν ότι αν κάποια στιγμή χρειαστεί θα μπορεί να βάλει 16πυρηνο.

Εεε ναι... Ο άνθρωπος είπε οτι αλλάζει σύστημα κάθε 5 χρόνια (σαν εμένα)! Ακόμα κι αν η mobo πάρει κι άλλον ryzen πάνω... ποτέ μία αναβάθμιση cpu δεν θεωρείται αρκετή αναβάθμιση (ειδικά μετά από 5 χρόνια). Σε "λίγο" θα βγουν ddr5 και γενικά όλο κάτι βγαίνει.

Δεν λέω να πάρει intel ντε και καλά. Με βάση το budget του (το οποίο δεν γνωρίζω) θα πρέπει να ζυγίσει/κρίνει τι θα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Το καταλαβαίνω, αλλά λειτουργεί και αντίστροφα, ειδικά αφού ο επεξεργαστής θα δείξει και μητρική. Νομίζω για κάποια 2060-2070 Super με βλέπω.

Ξεχνώντας όλα τα άλλα, με βάση την απόδοση των επεξεργαστών, τις ανάγκες μου και το να κρατήσει σε βάθος χρόνου τι θα πρότεινες;

Απλα πραματα. Ο 3700x προφανως ειναι ανωτερος, δεν το συζηταμε. Ο 9700k ειναι καλυτερος στα games. Αν στα games forcaris cpu bound καταστασεις παρε 9700k. Αν δεν καταλαβες τι ειναι αυτο που ειπα παρε 3700x :P 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η διαφορα τους στα games ειναι αρκετα μικρη που μονο αν εισαι fps hunter θα την δεις, ριχνωντας αναλυσεις και κατεβαζοντας settings. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Ο 9700 είναι χειρότερος του 3700Χ σε gaming. Το αναφέρω επειδή στον τίτλο γράφεις 9700Κ αλλά μετά γράφεις 2-3 φορές 9700. Ο 9700Κ φθηνότερη τιμή ετοιμοπαράδοτος έχει αυτή τη στιγμή 402 ευρώ ενώ με παραγγελία 380. Άρα είναι και ακριβότερος του Ryzen 3700X.

Από κει και πέρα, η διαφορά σε games 9900K/3900X είναι 5-6%, κάπου αντίστοιχη ή και λίγο μικρότερη πρέπει να είναι η διαφορά 9700Κ/3700Χ (5,2% σύμφωνα με το review του techpowerup), ΑΛΛΑ με 2080 Ti. Στην 2060 Super/2070 Super η διαφορά θα είναι ακόμα μικρότερη, αν υπάρχει. Αντίθετα σε οτιδήποτε productivity ο 3700Χ είναι 40+% μπροστά.

 

Ναι έχεις δίκιο. Τον 9700k εννοώ και στο κείμενο, για λόγο συντομίας δεν το έγραψα. Αν όντως η διαφορά είναι τόσο μικρή, αξίζει ο Ryzen.

3 ώρες πριν, ilos είπε

Οι b450 tomahawk max, δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα (η ίδια μητρική με τη παλιά είναι είναι αλλά με 256mb bios). Όταν βγει στα ράφια θα υποστηρίζει από μαμά zen 2.

Sorry έγραψα 8700κ εκ παραδρομής, 9700k εννοούσα, όχι ότι έχουν τίποτα σοβαρές διαφορές στο gaming..😁

Όχι πάρε τα όλα μαζί, πάντα έτσι είναι καλύτερα. Το ερώτημα είναι κατά πόσο βιάζεσαι. Αν το θες τώρα πας σε 2060 super. Αν μπορείς να περιμένεις πας σε custom sapphire 5700xt. Οι μνήμες σου είτε πάνε σε b450 είτε σε x570 το ίδιο θα κλοκάρουν πιστεύω (hynix afr δεν είναι για πολλά). Για αυτό κλείνω στο να πας για την b450 και να μη δώσεις τα extra για Την x570 αφού δε νομίζω να σε νοιάζει το pcie4.

Όχι δεν βιάζομαι καθόλου. Ίσως πάρω τώρα τροφοδοτικό (γιατί φαντάζομαι αυτό που έχω δεν κάνει).

Για 5700xt vs 2070 Super ίσως περιμένω να δω για να αποφασίσω.

 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Απλα πραματα. Ο 3700x προφανως ειναι ανωτερος, δεν το συζηταμε. Ο 9700k ειναι καλυτερος στα games. Αν στα games forcaris cpu bound καταστασεις παρε 9700k. Αν δεν καταλαβες τι ειναι αυτο που ειπα παρε 3700x :P 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η διαφορα τους στα games ειναι αρκετα μικρη που μονο αν εισαι fps hunter θα την δεις, ριχνωντας αναλυσεις και κατεβαζοντας settings. 

 

Username φοβερό :P

Όχι δεν είμαι fps hunter. Πιο πολύ με απασχολεί ό,τι πάρω να κρατήσει αρκετά χρόνια.

Νομίζω ότι με πείσατε οι περισσότεροι πάντως και θα κοιτάξω προς Ryzen. Υπάρχει τίποτα που πρέπει να προσέξω σε σχέση με ασυμβατότητες mobo-gpu κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Ναι έχεις δίκιο. Τον 9700k εννοώ και στο κείμενο, για λόγο συντομίας δεν το έγραψα. Αν όντως η διαφορά είναι τόσο μικρή, αξίζει ο Ryzen.

Όχι δεν βιάζομαι καθόλου. Ίσως πάρω τώρα τροφοδοτικό (γιατί φαντάζομαι αυτό που έχω δεν κάνει).

Για 5700xt vs 2070 Super ίσως περιμένω να δω για να αποφασίσω.

Username φοβερό :P

Όχι δεν είμαι fps hunter. Πιο πολύ με απασχολεί ό,τι πάρω να κρατήσει αρκετά χρόνια.

Νομίζω ότι με πείσατε οι περισσότεροι πάντως και θα κοιτάξω προς Ryzen. Υπάρχει τίποτα που πρέπει να προσέξω σε σχέση με ασυμβατότητες mobo-gpu κτλ;

1ον: δεν αγοράζεις κελάρι με κρασιά, τεχνολογία αγοράζεις και το 5 χρόνια είναι αιώνας τεχνολογικά... 

2ον: δεν έγραψες τι οθόνη έχεις.

3ον: όταν θα είσαι έτοιμος να πάρεις και κάρτα γραφικών, τότε να κοιτάξεις και τα υπόλοιπα. Δεν έχει νόημα να αγοράσεις κάτι τώρα , που είναι άχρηστο με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών που έχεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως οι περισσοτεροι σου εξηγησαν o 3700x ειναι πολυ καλυτερος σε ολα εκτος απο το Gaming που βρισκεται πισω αναλογα με το τι καρτα εχεις, τι game παιζεις και τι αναλυση που χρησιμοποιεις, απο 0% εως και 10% περιπου on average.

Ακομα και στο gaming ομως αν στησεις 2 μηχανηματα το ενα με Ryzen & το αλλο Intel και τα βαλεις διπλα διπλα με ιδια καρτα, οθονη και αναλυση δεν θα καταλαβεις την διαφορα. Γιατι με μια καλη καρτα (RTX 2060+ RX5700+) μιλαμε για 1080p και 100+ fps. Εκει λοιπον που ο ενας εχει 100, ο αλλος θα εχει 108 ξερω εγω. Αν υπαρχει εδω μεσα ανθρωπος που δεν του βαλεις fraps να βλεπει τα frames και σου βρει πιο μηχανημα τρεχει τι, να μου πει και 5 αριθμους μετα και ενα τζοκερ μπας και βγαλουμε τιποτα...

Θα σου πω και το αλλο ομως που παλι δεν το λεμε οι περισσοτεροι. Ουτε στο day to day work θα δεις καμια διαφορα και ας λεμε εδω οτι ο 3700x ριχνει (που ριχνει) φετες στον 9700k. Μιλαμε για 8 πυρηνες και οι 2 που τα συγχρονα προγραμματα που χρησιμοποιουμε καθημερινα δεν τους αξιοποιουν καν στο full. Μιλαω για browsers, discord, game clients, winrar, office, αντε κανα photoshop κλπ. Ειλικρινα στο λεω δεν θα δεις διαφορα.

Διαφορα θα εβλεπες ΜΟΝΟ σε πιο εξειδικευμενα software που αν τα χρησιμοποιουσες θα ηξερες ΗΔΗ τι πρεπει να επιλεξεις χωρις να ρωτησεις.

Οποτε θεωρω πως δεν εισαι σε αυτο το σεναριο και πως οτι και να επιλεξεις θα μεινεις το ιδιο ικανοποιημενος με την αγορα σου.

Προσωπικα θα σου προτεινα τον 3700x για τον απλουστατο λογο οτι απο αρχης εξαρχης εχεις +8 Threads και ενα upgrade path αν θα θες σε 2-3 χρονια να αλλαξεις CPU φτηνα και ευκολα. Γιατι ναι το να μπορεις να βαλεις σε 2-3 χρονια τον 3950x με 16 πυρηνες ή τον αντιστοιχο 4700x ή 4950x ειναι αναβαθμιση και μαλιστα πολυ φθηνοτερη απο τα να πρεπει να αλλαζεις περαν του επεξεργαστη και μητρικη και ισως και μνημες (σε 3+ χρονια).

Επεξ/σία από Crus
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, leros2004 είπε

1ον: δεν αγοράζεις κελάρι με κρασιά, τεχνολογία αγοράζεις και το 5 χρόνια είναι αιώνας τεχνολογικά... 

2ον: δεν έγραψες τι οθόνη έχεις.

3ον: όταν θα είσαι έτοιμος να πάρεις και κάρτα γραφικών, τότε να κοιτάξεις και τα υπόλοιπα. Δεν έχει νόημα να αγοράσεις κάτι τώρα , που είναι άχρηστο με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών που έχεις

1. Eυτυχώς που μου το είπες γιατί θα ρωτούσα και ποιο τιρμπουσόν να αγοράσω. Το σύστημα που έχω το αγόρασα πριν 4 χρόνια περίπου και συνεχίζει να είναι μια χαρά. Συνεπώς ο ένας αιώνας αντοχής με ικανοποιεί.

2. Θα αγοραστεί και οθόνη στη συνέχεια, είπα παραπάνω: Ξεκινάμε από το 0.

3. Ανέφερα και ποιες κάρτες κοιτάζω.

Επεξ/σία από Q-Taxys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leros2004 είπε

1ον: δεν αγοράζεις κελάρι με κρασιά, τεχνολογία αγοράζεις και το 5 χρόνια είναι αιώνας τεχνολογικά... 

2ον: δεν έγραψες τι οθόνη έχεις.

3ον: όταν θα είσαι έτοιμος να πάρεις και κάρτα γραφικών, τότε να κοιτάξεις και τα υπόλοιπα. Δεν έχει νόημα να αγοράσεις κάτι τώρα , που είναι άχρηστο με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών που έχεις

Ο ι5 4590 που έχει είναι πέντε χρόνων επεξεργαστής και δεν νομίζω να έχει κάπου πρόβλημα ακόμα και σήμερα στα παιχνίδια η σε βαριές εργασίες ;) Εδώ καλά καλά δεν έχει κανένα πρόβλημα ο ι5 2500κ του 2011, 8 χρόνων επεξεργαστής τσακίζει τα πάντα ακόμα και σήμερα είτε games είτε προγράμματα 😃 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, leros2004 είπε

1ον: δεν αγοράζεις κελάρι με κρασιά, τεχνολογία αγοράζεις και το 5 χρόνια είναι αιώνας τεχνολογικά... 

 

Mαλιστα.Παω να κανω βουτια στην θαλασσα να πνιγω, η να κλειστω σε καμια σπηλια.Ειμαι πανω απο αιωνα πισω.Μαλιστα, αυτο το μυνημα το εγραψα πριν απο 10 ωρες.Τοσες θελει ο επεξεργαστης να το γραψει ενω παταω τα πληκτρα.

Παντως με ενα 3770κ στα 4500 και πανω, κανεις τα παντα, μα τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί αρπαχτηκες, τα 4 χρόνια που πέρασαν δεν έχουν καμία σχέση  με τα τωρινά. Τότε έπαιζε μόνη της η ιντελ, το ίδιο cpu έδινε για καμία 8ετια με μικρές πινελιές ανανέωσης. Τώρα υπάρχει ανταγωνισμός, περιμένουμε ddr5, καινούργιες κονσόλες, κάποια στιγμή και νέα νανόμετρα από την ιντελ. 

Αν είσαι ικανοποιημένος με τον υπολογιστή σου , τι νόημα έχει η αναβάθμιση? Για να τον έχεις 4ετια δεν έχεις και το σαράκι της συνεχούς αναβάθμισης..

Για να μπορείς να λάβεις σαφής απαντήσεις πρέπει να ξέρουμε τι παιχνίδια θες να παίζεις και τι οθόνη υπολογίζεις να πάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, toyo73 είπε

Mαλιστα.Παω να κανω βουτια στην θαλασσα να πνιγω, η να κλειστω σε καμια σπηλια.Ειμαι πανω απο αιωνα πισω.Μαλιστα, αυτο το μυνημα το εγραψα πριν απο 10 ωρες.Τοσες θελει ο επεξεργαστης να το γραψει ενω παταω τα πληκτρα.

Παντως με ενα 3770κ στα 4500 και πανω, κανεις τα παντα, μα τα παντα.

Χανεις το νοημα του μνματος του φιλου ομως. Σιγουρα με εναν 3770k κανεις τα παντα, αυτο δεν σημαινει οτι σημερα δεν ειναι απαρχαιωμενος. Πριν 2 μολις χρονια (ασε τα 5) επαιρνες CPU χειροτερο απο 3770k με ~280€. Σημερα παιρνεις CPU 3 φορες καλυτερο του 3770k με 300€. Εγινε απο επεξεργαστης του 300αρικου επεξεργαστης του 50αρικου σε πολυ λιγοτερο απο 5 χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 4:25 ΜΜ, ShooterX είπε

Φρέσκο απο DF :

Δεν φαίνεται να υπάρχει ξεκάθαρη σχέση ανάμεσα σε θρεντς και stuttering όπως ακούμε συνέχεια(π.χ. Far Cry 5 που έχει stutter με τον 9700K παρ' όλο που δεν γεμίζει πάνω από 3-4 θρεντς). Πιο πολύ θέμα arch και game φαίνεται να είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν φαίνεται να υπάρχει ξεκάθαρη σχέση ανάμεσα σε θρεντς και stuttering όπως ακούμε συνέχεια(π.χ. Far Cry 5 που έχει stutter με τον 9700K παρ' όλο που δεν γεμίζει πάνω από 3-4 θρεντς). Πιο πολύ θέμα arch και game φαίνεται να είναι.

Και τα windows εχουν τα θεματακια τους. Πχ. στο Origins καθε φορα που ξεκινω το game ειναι 50/50 αν θα κανει sttuters το game ανα 30 δευτερολεπτα (κυριολεκτικα) ή καθολου. Κατεβασα βεβαια το standby cleaner και ολα καλα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 5% παραπάνω απόδοση στα games που έχει ο 9700Κ, δεν αξίζει να θυσιάσεις όλα τα υπόλοιπα που σου δίνει ο 3700Χ. Μόνο και μόνο τα extra 8 threads είναι μεγάλο πλεονέκτημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...