Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, MTX είπε

Εγώ από 4790κ πήγα σε 9700κ και αναβάθμιση θα κάνω πάλι σε τρεις γενιές , όχι νοριτερα . Αυτό που λες ισχύει αλλά σε μικρότερο βαθμό στην ιντελ λόγο κόστους και της μητρικής αποτρέπει κάπως  , εδώ όμως όπως είπα σας έχει βάλει στο τριπακη και το κάνουν όλοι λες και είναι ο κανόνας , δικά σας τα χρήματα κάντε ότι θέλετε απλά μια παρατήρηση έκανα επειδή μιλάγαμε για άρμεγμα πολύ το τελευταίο διάστημα

Eγω παλι εχω να σου πω πολλους που περασαν ολα τα top cpus την intel και ατομα οπως ο malakudi που θελουν το μηχανημα τους για επαγγελματικη χρηση και εκαναν και μεταβαση απο 8700k σε hedt και απο Hedt σε 9900k. Aπο την αλλη θα δεις και πολλα ατομα με 1st gen ryzen που σκεφτονται να πανε σε 3xxx αλλα και αλλα που δεν το κουνανε και περιμενουν την επομενη φουρνια. Εγω και εσυ επειδη γραφουμε εδωμεσα δεν ειμαστε η πλειοψηφια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, MTX είπε

Εγώ από 4790κ πήγα σε 9700κ και αναβάθμιση θα κάνω πάλι σε τρεις γενιές , όχι νοριτερα . Αυτό που λες ισχύει αλλά σε μικρότερο βαθμό στην ιντελ λόγο κόστους και της μητρικής αποτρέπει κάπως  , εδώ όμως όπως είπα σας έχει βάλει στο τριπακη και το κάνουν όλοι λες και είναι ο κανόνας , δικά σας τα χρήματα κάντε ότι θέλετε απλά μια παρατήρηση έκανα επειδή μιλάγαμε για άρμεγμα πολύ το τελευταίο διάστημα

Να τρεξεις να αλλαξεις τοτε τι και να πας που; Σε νεο i5 που ειναι ιδιος με τον παλιο; Σε νεο i7 που ειναι ιδιος με τον παλιο; Ο 9700Κ χωρις τους ryzen απεναντι θα ηταν ακομα ενας 4/8 και δεν θα τον αγοραζες και παλι θεωρω στο 400αρι ειναι γυφτια να κοβεις το smt για να το πουλησεις αλλα 100-150€, ενω δεν σου στοιχιζει κυριολεκτικα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MTX είπε

Εγώ από 4790κ πήγα σε 9700κ και αναβάθμιση θα κάνω πάλι σε τρεις γενιές , όχι νοριτερα . Αυτό που λες ισχύει αλλά σε μικρότερο βαθμό στην ιντελ λόγο κόστους και της μητρικής αποτρέπει κάπως  , εδώ όμως όπως είπα σας έχει βάλει στο τριπακη και το κάνουν όλοι λες και είναι ο κανόνας , δικά σας τα χρήματα κάντε ότι θέλετε απλά μια παρατήρηση έκανα επειδή μιλάγαμε για άρμεγμα πολύ το τελευταίο διάστημα

 

Τα ίδια λεφτά έχετε χαλάσει και οι δυο μέχρι σήμερα, εσύ από 4790Κ+ Ζ97  σε 9700Κ+Ζ370 και ο άλλος από 1600+Β350 σε 2700Χ σε 3700Χ. Αυτός όμως με τον Ryzen έχει μητρική να πάρει και τον επόμενο Ryzen GEN 3 ενώ εσύ θα πρέπει να πάρεις και μητρική στην επομένη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Razor333 είπε

Να τρεξεις να αλλαξεις τοτε τι και να πας που; Σε νεο i5 που ειναι ιδιος με τον παλιο; Σε νεο i7 που ειναι ιδιος με τον παλιο; Ο 9700Κ χωρις τους ryzen απεναντι θα ηταν ακομα ενας 4/8 και δεν θα τον αγοραζες και παλι θεωρω στο 400αρι ειναι γυφτια να κοβεις το smt για να το πουλησεις αλλα 100-150€, ενω δεν σου στοιχιζει κυριολεκτικα τιποτα.

Εγώ r5 1600 έχω, όμως για το τελευταίο που είπες ότι έκοψε το ht αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι και η amd το έκανε πχ με 2200g και 2400g, όχι μόνο αυτό βέβαια γιατί ο 2400 έχει και περισσότερους gpu πυρήνες αλλά θέλω να πω ότι λίγα χρήματα το χρεώνει και η amd το αντίστοιχο ht... Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα... Εγώ πχ αν τελικά πάω σε 3700x που σκέφτομαι, θα πάρω πάνω από 70-80% παραπάνω επιδόσεις σε multithread/multitask σενάρια και πάνω από 25-30% σε gaming σε σχέση με τον 1600...ε δεν είναι μικρή αύξηση... Προσωπικά εύκολα με καλύπτει ο 1600 μου για αυτά που θέλω και για αυτό δεν έχω κάνει ακόμη μετάβαση σε 3700, αλλά βλέπεις είναι και το μικρόβιο... Ένας με intel τι να πάρει από μια νέα γενιά;;;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MTX είπε

καταλαβαίνετε ορισμένοι εδώ μέσα ότι σας έχει βάλει στο τριπάκι η AMD και κάθε χρόνο αλλάζεστε CPU πάνω στην ίδια πλατφόρμα επειδή απλά είναι συμβατή , μετά μου λέτε future proof και μ@λ@κ!ες κράζετε την intel , εγώ τολάχιστον στην intel αλλάζω ένα δυνατό CPU κάθε 3-4 χρονια , φίλος μου ξεκίνησε με 1600 πήγε σε 2700x και τώρα πάλι σε 3700x  μέσα σε δυο χρονια , κατά τα αλλα αυτός προτίμησε AMD επειδή είναι φθηνότερη αλλα και πάλι κάτι δεν του αρέσει , και μαζί με αυτόν και πόσοι άλλοι , συνεχίστε το πάτε καλά

Ο φίλος σου που ξεκίνησε με τον 1600 τι εναλλακτικές είχε? Τον 4 thread 7600k? Δηλαδή αυτόν δεν θα τον αναβαθμιζε? Προφανώς, αφού είναι καρπαζοεισπρακτορας. Άρα και τον Intel θα αναβαθμιζε, απλά θα έσκαγε και extra για μητρική... 

14 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Καλύτερος ο 9700K στα dx11 draw calls(ειδικά σε Athens), περισσότερη ομαλότητα στα 1% lows(0,1% είναι άχρηστα γενικώς) και λίγο χειρότερος στο AI του παιχνιδιού. Με μεγαλύτερο περιθώριο oc. Αν και ο 3700X μπορεί να ανέβει από τις ram.  Στο μέλλον θα εξαρτηθεί από τον τύπο του game ποιος θα βγει μπροστά και κατά πόσο. Πάντως έχουμε παρόμοιες επιδόσεις σε κοντινές τιμές με τον 9700K να υπερέχει στο σήμερα.

Βέβαια υπάρχει στα ίδια λεφτά και ο 8700Κ που λόγω θρεντς μπορεί να τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα σε AI heavy σενάρια.  Ο 9600Κ με 6 cores μένει μέχρι και ελάχιστα πίσω από τον 7700Κ σε τέτοιες καταστάσεις.  Με 50% παραπάνω φυσικά cores. Ο 9700K έχει 33% περισσότερα φυσικά cores από τον 8700Κ.

Στο division 2 δεν μας είπες τι γίνεται, γιατί βλέπω πσνωλεθρια εκεί πέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βγάλε τα σκούρα μπλε γυαλιά πρώτα βρε...

Φίλτατε παρανόησες, για να σε βοηθήσω οπτικοποίησα την ερώτηση:

Spoiler

3ajva9.jpg.bb959860002b181f562e4b5aa0a16356.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξιά(όπως πάντα ) είναι ο 9700K με 143 έναντι 129 fps. Το 143 μου φαίνεται μεγαλύτερο.

υ.γ.: Περιμένω τώρα μπαρούφα για τα 1% lows που ούτε καν ξέρετε τι ακριβώς δείχνουν, πόσο επηρεάζονται από το ίδιο το game engine και ποιες διαφορές γίνονται αντιληπτές στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Φίλτατε παρανόησες, για να σε βοηθήσω οπτικοποίησα την ερώτηση:

  Απόκρυψη περιεχομένων

3ajva9.jpg.bb959860002b181f562e4b5aa0a16356.jpg

Θεούλη!!! 😂

30 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεξιά(όπως πάντα ) είναι ο 9700K με 143 έναντι 129 fps. Το 143 μου φαίνεται μεγαλύτερο.

υ.γ.: Περιμένω τώρα μπαρούφα για τα 1% lows που ούτε καν ξέρετε τι ακριβώς δείχνουν, πόσο επηρεάζονται από το ίδιο το game engine και ποιες διαφορές γίνονται αντιληπτές στην πράξη.

Ευτυχώς για εμάς και δυστυχώς για σένα μια χαρά ξέρουμε τι δείχνουν τα 1%low... Όσο για τις διάφορες που γίνονται αντιληπτές στην πράξη καλύτερα τώρα τον εαυτό σου αν το 143 vs 129 σαν διάφορα γίνεται αντιληπτή.... Ειδικά με καμιά 60hz οθόνη... Για να ξέρουμε τι πετάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Θεούλη!!! 😂

Ευτυχώς για εμάς και δυστυχώς για σένα μια χαρά ξέρουμε τι δείχνουν τα 1%low... Όσο για τις διάφορες που γίνονται αντιληπτές στην πράξη καλύτερα τώρα τον εαυτό σου αν το 143 vs 129 σαν διάφορα γίνεται αντιληπτή.... Ειδικά με καμιά 60hz οθόνη... Για να ξέρουμε τι πετάμε...

Όχι δεν ξέρετε τι σημαίνει.

Γιατί αν ξέρατε θα αναρωτιόσασταν γιατί ένα cpu που δεν δουλεύει στο 100% έχει κάπως περισσότερο microstuttering(και όχι frame drops) από ένα άλλο(3700Χ) που στο Odyssey βγάζει αισθητά χειρότερα νούμερα. Να υποθέσουμε ότι στα άλλα games που τα 1% lows(και 0,1% lows) του 3700Χ είναι χειρότερα, ότι του λείπουν θρεντς και θα'πρεπε να χει καμια εκατοσταριά ακόμα;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Όχι δεν ξέρετε τι σημαίνει.

Γιατί αν ξέρατε θα αναρωτιόσασταν γιατί ένα cpu που δεν δουλεύει στο 100% έχει κάπως περισσότερο microstuttering(και όχι frame drops) από ένα άλλο(3700Χ) που στο Odyssey βγάζει αισθητά χειρότερα νούμερα. Να υποθέσουμε ότι στα άλλα games που τα 1% lows(και 0,1% lows) του 3700Χ είναι χειρότερα, ότι του λείπουν θρεντς και θα'πρεπε να χει καμια εκατοσταριά ακόμα;

Γιατί ο κώδικας ευνοεί στο συγκεκριμένο τον ryzen;;; Μαζί σου αν θες έτσι... Αλλά από την άλλη μεριά δεν υπάρχει παρόμοια συμπεριφορά;;; Δηλαδή σε παιχνίδια που βλέπεις τον ryzen να κοιμάται σε σχέση με τον intel και εκεί ο intel βγάζει περισσότερα fps εκεί δεν ισχύει το ότι ο κώδικας ευνοεί τον Intel;;;; Εκεί δηλαδή είναι καλύτερο τσιπάκι ο Intel;;;; Μόνα ζυγά δικά μας πάει;;; Κάτσε ρε μεγάλε...κοροιδευομαστε μου φαίνεται... Και για να το λήξουμε εδώ, έχω 900 ευρώ ξέρω γω και θέλω να κάνω υπολογιστή για παιχνίδια 1080p και καθημερινές εργασίες, τι cpu παίρνω φιλτατε  αυτή την στιγμή; Γιατί θα μας τρελάνετε εδώ μέσα, το άσπρο μαύρο κάνετε... Ηλίθιοι είναι όλοι αυτοί που παίρνουν δηλαδή amd στον τελευταίο ενάμισι χρόνο που μόνο οι πωλήσεις του 2600 είναι όσο όλες της intel!!!! Περιμένω απάντηση στο τι αγοράζω κατά τη γνώμη σου και γιατί. Αν θες φυσικά να γίνει σοβαρή κουβέντα μια φορά.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί ο κώδικας ευνοεί στο συγκεκριμένο τον ryzen;;; Μαζί σου αν θες έτσι... Αλλά από την άλλη μεριά δεν υπάρχει παρόμοια συμπεριφορά;;; Δηλαδή σε παιχνίδια που βλέπεις τον ryzen να κοιμάται σε σχέση με τον intel και εκεί ο intel βγάζει περισσότερα fps εκεί δεν ισχύει το ότι ο κώδικας ευνοεί τον Intel;;;; Εκεί δηλαδή είναι καλύτερο τσιπάκι ο Intel;;;; Μόνα ζυγά δικά μας πάει;;; Κάτσε ρε μεγάλε...κοροιδευομαστε μου φαίνεται... Και για να το λήξουμε εδώ, έχω 900 ευρώ ξέρω γω και θέλω να κάνω υπολογιστή για παιχνίδια 1080p και καθημερινές εργασίες, τι cpu παίρνω φιλτατε  αυτή την στιγμή; Γιατί θα μας τρελάνετε εδώ μέσα, το άσπρο μαύρο κάνετε... Ηλίθιοι είναι όλοι αυτοί που παίρνουν δηλαδή amd στον τελευταίο ενάμισι χρόνο που μόνο οι πωλήσεις του 2600 είναι όσο όλες της intel!!!! Περιμένω απάντηση στο τι αγοράζω κατά τη γνώμη σου και γιατί. Αν θες φυσικά να γίνει σοβαρή κουβέντα μια φορά.

 Μη το κουράζουμε πάλι το θέμα στο 99.9% των κατοίκων στον πλανήτη Γη, αν τους βάλουμε μπροστά σε ένα 144 hz monitor και στο 1 pc έχουμε τον 9900k στα 5+ τσίσαχερτζ και στο άλλο τον 3600 stock δε θα καταλάβουν καμία απολύτως διαφορά αν δεν ανοίξουν fraps/rivatuner. Η μόνη διαφορά τους θα είναι στο πορτοφόλι που θα έχουν δώσει τα διπλά λεφτά για να έχουν απλά "το καλύτερο gaming cpu" όπως προστάζει η εποχή και το marketing της smurf mafia. Αν το συνδυάσουν και με μια 1060/580 επειδή κιόλας δε φτάνανε τα κουρκουμπίνια για κάτι παραπάνω θα χορτάσουν τα extra fps του καφέ σε 720p low. Και το παράδειγμα ΔΕΝ είναι τυχαίο.

Βέβαια ο pirmen μπορεί να έχει 240/300 hz monitor και να είναι ο shroud νούμερο 2 και να τον χαλάνε και οι zen 2.

15 ώρες πριν, MTX είπε

καταλαβαίνετε ορισμένοι εδώ μέσα ότι σας έχει βάλει στο τριπάκι η AMD και κάθε χρόνο αλλάζεστε CPU πάνω στην ίδια πλατφόρμα επειδή απλά είναι συμβατή , μετά μου λέτε future proof και μ@λ@κ!ες κράζετε την intel , εγώ τολάχιστον στην intel αλλάζω ένα δυνατό CPU κάθε 3-4 χρονια , φίλος μου ξεκίνησε με 1600 πήγε σε 2700x και τώρα πάλι σε 3700x  μέσα σε δυο χρονια , κατά τα αλλα αυτός προτίμησε AMD επειδή είναι φθηνότερη αλλα και πάλι κάτι δεν του αρέσει , και μαζί με αυτόν και πόσοι άλλοι , συνεχίστε το πάτε καλά

Φίλος μου αγόρασε τον 7700k + z270 μητρική, και μετά τον 8700k + z370 μητρική και μετά τον 9900k και z390 μητρική (γιατί πήρε φτηνή z370 και throttlαράν τα vrm). Είδες πόσο ωραίο πάει το παραμύθι? Γρήγορα πίσω στο PR του στρουμφοχωριού για ταχύρρυθμα μαθήματα marketing.

Εγώ πχ δεν έχω βρει μισό λόγο να αλλάξω τον 1600 μου αυτή τη στιγμή, γιατί η μόνη σοβαρή αναβάθμιση θα ήταν ο 3700x και τα σκέφτομαι να δώσω αυτά τα 350. Αργότερα όταν κάνεις λίγο καλύτερα τη δουλειά σου και πέσει στα 200-250  θα τον χτυπήσω.😂 Αν είχα πάρει όμως τον 7600κ με λίγα παραπάνω λεφτά, τώρα θα ήμουν άρχοντας με το "δυνατό" intel cpu.

Capture.jpg

Am i right or am i right?😂

Και υπόψιν το συγκεκριμένο pc με τον 1600 δε το χρησιμοποιώ πολύ για gaming, απλά το έβαλα για να μιλήσω τη γλώσσα σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ilos είπε

 Μη το κουράζουμε πάλι το θέμα στο 99.9% των κατοίκων στον πλανήτη Γη, αν τους βάλουμε μπροστά σε ένα 144 hz monitor και στο 1 pc έχουμε τον 9900k στα 5+ τσίσαχερτζ και στο άλλο τον 3600 stock δε θα καταλάβουν καμία απολύτως διαφορά αν δεν ανοίξουν fraps/rivatuner. Η μόνη διαφορά τους θα είναι στο πορτοφόλι που θα έχουν δώσει τα διπλά λεφτά για να έχουν απλά "το καλύτερο gaming cpu" όπως προστάζει η εποχή και το marketing της smurf mafia. Αν το συνδυάσουν και με μια 1060/580 επειδή κιόλας δε φτάνανε τα κουρκουμπίνια για κάτι παραπάνω θα χορτάσουν τα extra fps του καφέ σε 720p low. Και το παράδειγμα ΔΕΝ είναι τυχαίο.

Βέβαια ο pirmen μπορεί να έχει 240/300 hz monitor και να είναι ο shroud νούμερο 2 και να τον χαλάνε και οι zen 2.

Φίλος μου αγόρασε τον 7700k + z270 μητρική, και μετά τον 8700k + z370 μητρική και μετά τον 9900k και z390 μητρική (γιατί πήρε φτηνή z370 και throttlαράν τα vrm). Είδες πόσο ωραίο πάει το παραμύθι? Γρήγορα πίσω στο PR του στρουμφοχωριού για ταχύρρυθμα μαθήματα marketing.

Εγώ πχ δεν έχω βρει μισό λόγο να αλλάξω τον 1600 μου αυτή τη στιγμή, γιατί η μόνη σοβαρή αναβάθμιση θα ήταν ο 3700x και τα σκέφτομαι να δώσω αυτά τα 350. Αργότερα όταν κάνεις λίγο καλύτερα τη δουλειά σου και πέσει στα 200-250  θα τον χτυπήσω.😂 Αν είχα πάρει όμως τον 7600κ με λίγα παραπάνω λεφτά, τώρα θα ήμουν άρχοντας με το "δυνατό" intel cpu.

Am i right or am i right?😂

Και υπόψιν το συγκεκριμένο pc με τον 1600 δε το χρησιμοποιώ πολύ για gaming, απλά το έβαλα για να μιλήσω τη γλώσσα σου.

άμα του περισσεύανε του φίλου σου καλά έκανε , καυλωμένα άτομα που αλλάζουνε κάθε χρόνο σύστημα επειδή απλά έχουνε την οικονομική δυνατότητα πάντα υπήρχανε και πάντα θα υπάρχουνε , αυτοί είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό και από τις δυο ομάδες , (να πούμε το 1% ), όμως εδώ με τους Ρίζεν το τελευταίο καιρό παρα έγινε το κακό όταν σχεδόν οι μισοί αλλάζουνε επεξεργαστές σαν τα πουκάμισα , και σε αυτό ήθελα να σταθώ , τώρα όσο για τις επίδοσης των Ρίζεν όντως φτάσανε στα FPS την intel αλλα ακόμα έχουνε ένα κουσούρι που ελπίζω να το ξεπεράσουνε και αυτό μελλοντικά , δεν κρατάνε σταθερά τα fps σε απαιτητικές σκηνές έναντι τον intel , μέσα σε ένα παιχνίδι πέφτουνε δυο τρις χειροβομβίδες γίνονται μερικές έκρηξης , η στη DOTA γίνετε ένα mass fight με όλα τα spell και εκεί βλέπεις ένα στιγμιαίο fps drop με συνέπεια να χάσεις και το fight από το freeze , όταν το βελτιώσουνε και αυτό τότε θα μιλάμε για ισότητα στο gaming , δεν μετράει μονο το να δεις το νούμερο τον fps ος νουμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...