Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκτος από μετοχές στην intel, πρέπει να συμβάλει και στο insomnia , ειδάλλως θα είχε φάει ban καιρο τώρα. 

Μπαίνει σε κάθε νήμα και τα μαμαει την μάνα , παρόλα αυτά έχει 4-5 account και τρολαρει ασύστολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, intelrisen είπε

θελω να δω τι θα λενε μετα για τα χαμενα fps. :lol:

η καλυτερη λυση ειναι ο 9700κ ή 8700κ αφου θα πας και πιο πανω με καρτες γραφικων αργοτερα. το smt στους ραιζεν παντελως αχρηστο στα πιο πολλα παιχνιδια.

Ποια χαμένα fps βρε τα 10 παραπάνω με 2080 και πάνω με 1080p ανάλυση;;; Ψιτ σου έχω νέα, όταν αυτά τα 10 παραπάνω fps σε συγκεκριμένα παιχνίδια θα είναι relevant, θα έχει τελειώσει προ πολλού ή η κάρτα ή η cpu... Αντίθετα οι ryzen σε οτιδήποτε άλλο τους σβουρίζουν φαπες τους intel που πάει σύννεφο... Και όχι απλά +5% απόδοση... Τους ρίχνουν και 15-20-25%.... Διάφορα απόδοσης που είναι αντιληπτή!!! Άντε... Αστείοι γίνατε που προτείνετε Intel με αυτή την αγορά, αυτή την εποχή... Έλεος.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλα ειναι να μην προτεινουμε, να προτεινεται μονο εσεις οι αντικειμενικοι.....:lol:

20 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ποια χαμένα fps βρε τα 10 παραπάνω με 2080 και πάνω με 1080p ανάλυση;;; Ψιτ σου έχω νέα, όταν αυτά τα 10 παραπάνω fps σε συγκεκριμένα παιχνίδια θα είναι relevant, θα έχει τελειώσει προ πολλού ή η κάρτα ή η cpu... Αντίθετα οι ryzen σε οτιδήποτε άλλο τους σβουρίζουν φαπες τους intel που πάει σύννεφο... Και όχι απλά +5% απόδοση... Τους ρίχνουν και 15-20-25%.... Διάφορα απόδοσης που είναι αντιληπτή!!! Άντε... Αστείοι γίνατε που προτείνετε Intel με αυτή την αγορά, αυτή την εποχή... Έλεος.

οπως o 1600, τα ιδια λεγατε και τοτε...:lol: και φταινε μετα τα timings, agesa κλπ. δεν εχετε βαρεθει πια να εισαστε πισω με νεα cpu? σε ποια εργασια κανονικη ειναι μπροστα ο amd? εκανες εσυ καμια και το λες? αμφιβαλω πολυ.! :P

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, intelrisen είπε

ναι καλα ειναι να μην προτεινουμε, να προτεινεται μονο εσεις οι αντικειμενικοι.....:lol:

οπως o 1600, τα ιδια λεγατε και τοτε...:lol: και φταινε μετα τα timings, agesa κλπ. δεν εχετε βαρεθει πια να εισαστε πισω με νεα cpu? σε ποια εργασια κανονικη ειναι μπροστα ο amd? εκανες εσυ καμια και το λες? αμφιβαλω πολυ.! :P

Ο 1600 συμφωνα με το hwunboxed τον ισοπεδωσε τον 7600k (που ηταν και αρκετα ακριβοτερος). Αυτα, συνεχισε τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, intelrisen είπε

ναι καλα ειναι να μην προτεινουμε, να προτεινεται μονο εσεις οι αντικειμενικοι.....:lol:

οπως o 1600, τα ιδια λεγατε και τοτε...:lol: και φταινε μετα τα timings, agesa κλπ. δεν εχετε βαρεθει πια να εισαστε πισω με νεα cpu? σε ποια εργασια κανονικη ειναι μπροστα ο amd? εκανες εσυ καμια και το λες? αμφιβαλω πολυ.! :P

Γίνεσαι γραφικός, γνωρίζεις πως χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου; Αμφέβαλλε όσο θες δεν με αφορά. Για τον 1600 μην ξεχνάς έδω μέσα τα στρουμφάκια μας πρίζατε με τον 7600k, γιατί τότε που βγήκε αυτόν είχε απέναντι... Είδαμε τι έγινε με τον intel... Και που είναι... Για τα υπόλοιπα κακώς απάντησα τελικά, όλοι στο θέμα είχαν δίκιο για σένα. Στο καλό.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Γίνεσαι γραφικός, γνωρίζεις πως χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου; Αμφέβαλλε όσο θες δεν με αφορά. Για τον 1600 μην ξεχνάς έδω μέσα τα στρουμφάκια μας πρίζατε με τον 7600k, γιατί τότε που βγήκε αυτόν είχε απέναντι... Είδαμε τι έγινε με τον intel... Και που είναι... Για τα υπόλοιπα κακώς απάντησα τελικά, όλοι στο θέμα είχαν δίκιο για σένα. Στο καλό.

Αυτα παθαινεις οταν τροφοδοτεις τρολακια που δεν εχουν στο χερι τους ουτε ryzen, ουτε καν κατι προσφατο απο intel και ολη η ''σοφια'' που μοιραζουν ειναι απο video στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2019 στις 12:10 ΜΜ, Q-Taxys είπε

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να μαζεύω τα κομμάτια για ένα νέο PC. Με προβληματίζει αρκετά η επιλογή επεξεργαστή.

Το PC μου το χρησιμοποιώ και για δουλειά και για gaming. Η δουλειά πάντως δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (office, photoshop, wordpress και άλλες πλατφόρμες μέσω browser) και την κάνω χωρίς προβλήματα και τώρα με τον i5-4590 που έχω. Συνεπώς το νέο σύστημα έχει ως στόχο κυρίως να ανταποκρίνεται σε gaming (παιχνίδια που παίζω είναι FPS τύπου Battlefield, παιχνίδια όπως Monster Hunter World, Civilization και strategy κτλ, όχι Fortnite και άλλα τέτοια).

Βλέπω ότι ο 9700 είναι καλύτερος στο gaming κι ο Ryzen ανώτερος στα υπόλοιπα. Προς το παρόν και από τιμή ο 9700 αν δεν κάνω λάθος υπερτερεί στην Ελλάδα. Μπορείτε να μου προτείνετε προς τα πού να κινηθώ, ξεχνώντας συμπάθειες σε εταιρείες;

Μερικές ακόμα πληροφορίες:

  • ο 3700x θα χρειαστεί πιο ακριβή μητρική απ' ότι βλέπω (πλεονέκτημα εδώ ο 9700)
  • δεν φτιάχνω συχνά συστήματα (τα κρατάω 4-5 χρόνια) οπότε θέλω κάτι πιο future proof (πλεονέκτημα εδώ ο Ryzen)
  • δεν πρέπει ντε και καλά να γίνει η αγορά τώρα, μπορώ να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο (πώς θα κινηθούν οι τιμές δεν ξέρω)

3700X με μια Β450

Για το BIOS μπορείς να πεις να στο εγκαταστήσουν από εκεί που θα πάρεις τα πράγματα.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intelrisen είπε

ναι καλα ειναι να μην προτεινουμε, να προτεινεται μονο εσεις οι αντικειμενικοι.....:lol:

οπως o 1600, τα ιδια λεγατε και τοτε...:lol: και φταινε μετα τα timings, agesa κλπ. δεν εχετε βαρεθει πια να εισαστε πισω με νεα cpu? σε ποια εργασια κανονικη ειναι μπροστα ο amd? εκανες εσυ καμια και το λες? αμφιβαλω πολυ.! :P

Απειρες ,δες κανα review... (της προκοπης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ενδιαφέρον το video στο aco. Δεν το είχα προσέξει ότι σε βαριά σημεία με πολύ κόσμο ο 9700k τρώει φάπα από τον 3700x.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ενδιαφέρον το video στο aco. Δεν το είχα προσέξει ότι σε βαριά σημεία με πολύ κόσμο ο 9700k τρώει φάπα από τον 3700x.

Κυρίως όμως τις έφαγε τις φάπες.Kαι στα avg αλλά και στα 1% lows

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ενδιαφέρον το video στο aco. Δεν το είχα προσέξει ότι σε βαριά σημεία με πολύ κόσμο ο 9700k τρώει φάπα από τον 3700x.

Εκεί κόλλησες? Πηγαίνε στο τέλος που δείχνει το division!! Πως γίνεται να πάει τόσο σκατά στον 9700k???? Δες τα frametimes. Δηλαδή σε 6c/6t είναι unplayable ας πούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ενδιαφέρον το video στο aco. Δεν το είχα προσέξει ότι σε βαριά σημεία με πολύ κόσμο ο 9700k τρώει φάπα από τον 3700x.

Ναι το πα και εγω με τον 8600k, μου έκανε εντύπωση που παλικάρι εδώ με την ίδια κάρτα και 3700x είχε αισθητά καλύτερα lows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερος ο 9700K στα dx11 draw calls(ειδικά σε Athens), περισσότερη ομαλότητα στα 1% lows(0,1% είναι άχρηστα γενικώς) και λίγο χειρότερος στο AI του παιχνιδιού. Με μεγαλύτερο περιθώριο oc. Αν και ο 3700X μπορεί να ανέβει από τις ram.  Στο μέλλον θα εξαρτηθεί από τον τύπο του game ποιος θα βγει μπροστά και κατά πόσο. Πάντως έχουμε παρόμοιες επιδόσεις σε κοντινές τιμές με τον 9700K να υπερέχει στο σήμερα.

Βέβαια υπάρχει στα ίδια λεφτά και ο 8700Κ που λόγω θρεντς μπορεί να τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα σε AI heavy σενάρια.  Ο 9600Κ με 6 cores μένει μέχρι και ελάχιστα πίσω από τον 7700Κ σε τέτοιες καταστάσεις.  Με 50% παραπάνω φυσικά cores. Ο 9700K έχει 33% περισσότερα φυσικά cores από τον 8700Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...