Προς το περιεχόμενο

Νέος στη Revolut


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα ανοίξει και παλιότερα revolut και επειδή θα πάω ταξίδι στη Πράγα την ξανά άνοιξα και έχω τις εξής απορίες . Ψάχνω ψάχνω δεν έχω βγάλει άκρη .

Διαβάζω ότι πρέπει να να κάνω την μετατροπή νομισμάτων πάντα από revolut. Πώς το επιλέγω αυτό ;

Αγόρασα σήμερα από Hollister κάτι που έκανε 17.5€ έβαλα να πληρώσω μέσο PayPal που έχω συνδέσει την revolut και μου κράτησε 18.32€ . Πώς έγινε αυτό ;

Δεν έχει έρθει η φυσική κάρτα  της revolut  ακόμα , μπορώ με κάποιον τρόπο να πληρώσω ανέπαφα με nfc με την εφαρμογή της revolut ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

Είχα ανοίξει και παλιότερα revolut και επειδή θα πάω ταξίδι στη Πράγα την ξανά άνοιξα και έχω τις εξής απορίες . Ψάχνω ψάχνω δεν έχω βγάλει άκρη .

Διαβάζω ότι πρέπει να να κάνω την μετατροπή νομισμάτων πάντα από revolut. Πώς το επιλέγω αυτό ;

Αγόρασα σήμερα από Hollister κάτι που έκανε 17.5€ έβαλα να πληρώσω μέσο PayPal που έχω συνδέσει την revolut και μου κράτησε 18.32€ . Πώς έγινε αυτό ;

Δεν έχει έρθει η φυσική κάρτα  της revolut  ακόμα , μπορώ με κάποιον τρόπο να πληρώσω ανέπαφα με nfc με την εφαρμογή της revolut ;

Προφανώς έχει κάνα αυτόματα συνάλλαγμα το PayPal επειδή τη διαβάζει ως αγγλική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο έγινε .

Πώς το αποφεύγω αυτό ; 

Πώς επιλέγω να κάνει την μετατροπή η revolut σε περίπτωση που θέλω να πάρω κάτι από ebay για παράδειγμα που είναι σε  USD .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomiaistas είπε

Κάτι τέτοιο έγινε .

Πώς το αποφεύγω αυτό ; 

Πώς επιλέγω να κάνει την μετατροπή η revolut σε περίπτωση που θέλω να πάρω κάτι από ebay για παράδειγμα που είναι σε  USD .

Κάπου όταν πας να κάνεις την πληρωμή, στο σημείο που επιλέγεις την κάρτα έχει και επιλογή για μετατροπή. Επιλέγεις να είναι ευρώ. Σε αυτόματες συναλλαγές τύπου Spotify δεν έχω καταφέρει να βρω πως θα απενεργοποιήσω την αυτόματη μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Άρα όταν έχω να πληρώσω σε ευρώ δεν πειράζω τίποτα , αλλά όταν έχω άλλο νόμισμα διαλέγω να κάνει την μετατροπή η revolut . 

Όχι. Το PayPal διαβάζει την κάρτα ως αγγλική και από μόνο του πάει να σου κάνει μετατροπή σε λίρες. Το πρόβλημα είναι ότι η ισοτιμία που δίνει είναι κακη και καταλήγεις να πληρώνεις μερικά λεπτά του ευρώ παραπάνω. Γι'αυτό πχ όταν πας να κάνεις αγορά στο eBay τη στιγμή που θα επιλέξεις κάρτα μέσω του PayPal, κάπου κάτω δεξιά έχει και την επιλογή για μετατροπή. Εσύ θα επιλέγεις πάντα ευρώ ως νόμισμα πληρωμής. 

Κάπως σαν τη φωτογραφία θα είναι η επιλογή για την ισοτιμία.

 

Screenshot-2019-01-09-at-3.42.17-PM.png

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έκανα και εγώ account και μέσα από την εφαρμογή δε μου κάνει ταυτοποίηση λέει από τις φωτογραφίες της ταυτότητας, κάνω κάτι λάθος; Έχω την κλασική μπλε ελληνική αστυνομική ταυτότητα, τη δέχεται κανονικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafftw είπε

Καλησπέρα, έκανα και εγώ account και μέσα από την εφαρμογή δε μου κάνει ταυτοποίηση λέει από τις φωτογραφίες της ταυτότητας, κάνω κάτι λάθος; Έχω την κλασική μπλε ελληνική αστυνομική ταυτότητα, τη δέχεται κανονικά; 

εχει λατινικούς χαρακτήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, asdfnikos είπε

εχει λατινικούς χαρακτήρες;

Ναι, είναι έκδοσης 2014, και έκανα και 2η προσπάθεια και μου ήρθε πάλι ενημέρωση οτι δεν έγιναν δεκτά, καμία συμβουλή; Δηλαδή με ελληνική ταυτότητα δεν μπορούμε να ανοίξουμε λογαριασμό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafftw είπε

Ναι, είναι έκδοσης 2014, και έκανα και 2η προσπάθεια και μου ήρθε πάλι ενημέρωση οτι δεν έγιναν δεκτά, καμία συμβουλή; Δηλαδή με ελληνική ταυτότητα δεν μπορούμε να ανοίξουμε λογαριασμό;

Μια χαρά μπορούμε. Δες το φωτισμό αν είναι καλός, να μην έχει αντανακλάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Αν στείλω χρήματα από Revolut σε λογαριασμό Πειραιώς, έχει προμήθεια?

Απο την μερια της Revolut Όχι.Απο την μερια της Πειραιως μεχρι 15 ευρώ ειναι Χωρίς προμήθεια.Απο 15.01 και πανω Υπάρχει προμήθεια 4 Ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...