Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά, Είδα οτι υπάρχει κάποιο Topic οπότε ίσως μπορέσω να βρω εδώ κάποια λύση για εμένα
Είμαι κοντά σε Pc upgrade, και θα σκέφτομαι να παω σε Ryzen 7 3700x, θα δουλεύει με μια EVGA 1080ti SC2 και με ripjaws 16gb 3200mhz 16cl
Το ερώτημα είναι το εξής, τι chipset? b450 - x470 - x570?  (να τονίσω ότι για μητρική θα δώσω μέχρι 200 ευρώ.) 

το σύστημα θα δουλεύει για 1080p gaming / streaming σε παιχνίδια τύπου Rust (cpu hungry) και θα ήθελα τόσο ο επεξεργαστής να δουλεύει ομαλά και σωστά
όπως και οι ραμ οι οποίες θα ήθελα να πιάνουν και τα 3200 mhz τους χωρίς κανένα πρόβλημα
(ATX η μητρική παρακαλώ) 
(Αρχικά θα δουλεύει με την Wraith prism stock CPU COOLER) της AMD, αν δω ότι οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές ίσως παω σε κάποια αερόψυξη των 50-60 ευρώ
έχετε κάποια ιδέα για μητρική? η chipset?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(σκεφτόμουν την Gigabyte X570 Aorus Elite )

Επεξ/σία από GiannhsG4A
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, GiannhsG4A είπε

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά, Είδα οτι υπάρχει κάποιο Topic οπότε ίσως μπορέσω να βρω εδώ κάποια λύση για εμένα
Είμαι κοντά σε Pc upgrade, και θα σκέφτομαι να παω σε Ryzen 7 3700x, θα δουλεύει με μια EVGA 1080ti SC2 και με ripjaws 16gb 3200mhz 16cl
Το ερώτημα είναι το εξής, τι chipset? b450 - x470 - x570?  (να τονίσω ότι για μητρική θα δώσω μέχρι 200 ευρώ.) 

το σύστημα θα δουλεύει για 1080p gaming / streaming σε παιχνίδια τύπου Rust (cpu hungry) και θα ήθελα τόσο ο επεξεργαστής να δουλεύει ομαλά και σωστά
όπως και οι ραμ οι οποίες θα ήθελα να πιάνουν και τα 3200 mhz τους χωρίς κανένα πρόβλημα
(ATX η μητρική παρακαλώ) 
(Αρχικά θα δουλεύει με την Wraith prism stock CPU COOLER) της AMD, αν δω ότι οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές ίσως παω σε κάποια αερόψυξη των 50-60 ευρώ
έχετε κάποια ιδέα για μητρική? η chipset?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(σκεφτόμουν την Gigabyte X570 Aorus Elite )

Kαλησπερα ,αυτην και μια ψυκτρα aftermarket και καθαρισες :) 

Δεν χρειαζεται η x570

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos  απλά επειδή δεν είμαι τόσο ψαγμένος ώστε να γνωρίζω για τα VRM κτλπ, μήπως κάποια x570 όπως η elite που προανέφερα να ήταν καλύτερη? ( και σε 1-2 μήνες θα μπορέσω να βάλω και κάποια καλύτερη ψύξη, τύπου be quite dark rock 4 )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GiannhsG4A είπε

@akoinonitos  απλά επειδή δεν είμαι τόσο ψαγμένος ώστε να γνωρίζω για τα VRM κτλπ, μήπως κάποια x570 όπως η elite που προανέφερα να ήταν καλύτερη? ( και σε 1-2 μήνες θα μπορέσω να βάλω και κάποια καλύτερη ψύξη, τύπου be quite dark rock 4 )?

Η tomahawk σε καλυπτει πληρως για τον 3700x δεν εχει καμια φοβερη απαιτηση σε τροφοδοσια ,65w cpu ειναι. Τωρα τα λεφτα δικα σου ειναι και τα κανεις οτι θελεις ,αν μπαινει και το αισθητικο κομματι μεσα (αν σου αρεσει η elite περισσοτερο ας πουμε) παω πασο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos α οχι δεν ειναι σιγουρα θεμα αισθητικης, απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι το upgrade που θα κανω θα ειναι το όσο δυνατών καλύτερο οπότε έχοντας και την b450 που μου πρότεινες στον νου, λειτουργικά πάντα ποια άλλη θα μου πρότεινες μέχρι 200 ευρώ? ( λειτουργικά καλύτερη απο την b450 μη έχοντας στον νου το value for money) μέχρι 200, είχα στον νου μου τις εξής

Gigabyte X570 Aorus Elite
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Asus Prime X570-P
MSI MPG X570 GAMING PLUS
Asus Rog Strix X470-F Gaming


έχεις εσύ κάτι κατα νου, καλύτερο λειτουργικά της b450 max μέχρι 200? 
σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου εννοείται... και την b450 max την σκέφτομαι σοβαρά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GiannhsG4A είπε

@akoinonitos α οχι δεν ειναι σιγουρα θεμα αισθητικης, απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι το upgrade που θα κανω θα ειναι το όσο δυνατών καλύτερο οπότε έχοντας και την b450 που μου πρότεινες στον νου, λειτουργικά πάντα ποια άλλη θα μου πρότεινες μέχρι 200 ευρώ? ( λειτουργικά καλύτερη απο την b450 μη έχοντας στον νου το value for money) μέχρι 200, είχα στον νου μου τις εξής

Gigabyte X570 Aorus Elite
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Asus Prime X570-P
MSI MPG X570 GAMING PLUS
Asus Rog Strix X470-F Gaming


έχεις εσύ κάτι κατα νου, καλύτερο λειτουργικά της b450 max μέχρι 200? 
σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου εννοείται... και την b450 max την σκέφτομαι σοβαρά.. 

Για τον 3700x λειτουργικα ολες ιδιες ειναι. Αν ηταν να επαιρνα καποια απο αυτες που εχεις βαλει,θα επαιρνα την elite μαλλον γτ μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα δεν εχω καποιο λογο να ξεχωρισω καποια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos Απλά επειδή προέρχομαι απο Intel i5 4690k και είχα συνηθίσει σε Load να βλεπω το πολυ 65 βαθμούς και χωρίς το παραμικρό crash η blue screen of death, διαβάζω στο internet για πάρα πολλά crashes του 3700x λόγο ram / motherboard η κάτι θερμοκρασίες idle τύπου 70 βαθμούς + και έχει φοβηθεί το μάτι μου, τόσο που είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να πάω στον 3700x, η ίσως σε κάποιον i7 8700k... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GiannhsG4A είπε

@akoinonitos Απλά επειδή προέρχομαι απο Intel i5 4690k και είχα συνηθίσει σε Load να βλεπω το πολυ 65 βαθμούς και χωρίς το παραμικρό crash η blue screen of death, διαβάζω στο internet για πάρα πολλά crashes του 3700x λόγο ram / motherboard η κάτι θερμοκρασίες idle τύπου 70 βαθμούς + και έχει φοβηθεί το μάτι μου, τόσο που είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να πάω στον 3700x, η ίσως σε κάποιον i7 8700k... 

Εφόσον θες να κανεις και streaming δεν λεει με την καμια να πας σε 8700k. Διαλεξε οποια θες αναμεσα σε TOMAHAWK MAX και AORUS ELITE μια χαρα θα εισαι. Οι θερμοκασιες σου παντως να ξερεις θα ειναι τσιμπιμενες με το stock κουλερ χωρις αυτο να σημαινει οτι θα ειναι μη λειτουργικο η οτι θα εχεις καποιο προβλημα ,αλλα καλο θα ηταν καποια στιγμη να βαλεις ενα aftermarket cooler κυριως για τον θορυβο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GiannhsG4A είπε

@akoinonitos όπως υπολογίζω το budget μου αν βάλω κάποια mobo στα 150-160 ευρώ, μπορώ να πάρω μαζί και μια Be quite dark rock 4 πάντως... 

Παντως επειδη εψαξα λιγο στο google για crashes με 3700x σχεδον ολα ηταν απο χαζομαρες των χρηστων ,εξ αυτων οι περισσοτεροι δεν ειχαν κανει καινουρια εγκατασταση των windows και καποιοι δεν τοποθετουσαν σωστα τις μνημες. Εγω σου ειπα ποια ειναι η προταση μου ,απο κει και περα βλεπεις τα χρηματα σου και διαλεγεις.

PS: 3700Χ εχω και εγω και δεν εχω κανενα θεμα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Την ξέρει αυτή τη σκηνή η νεολαία άραγε;

Και την συνέχειά της!

harrison ford film GIF

Ok...δέν ήταν τόσο δραματικά τα πράγματα!Εν τέλη δέν υπήρχε μπάλα και το αγαλματάκι ήταν σοκολατένιος Αϊ Βασίλης με χρυσό αλουμινόχαρτο.

Δοκίμασα τα πάντα.Default,PBO auto,PBO manual scalar x10, +100~+200,Performance enhancer και συνδυασμούς αυτών με 3200CL16 ram (2133/DOCP/fast timmings).Σε καμία περίπτωση το all core δέν πέρασε τα 4300mhz,ενώ το σύνηθες εύρος ήταν 4225~4175 αναλόγως θερμοκρασιών. Το Vcore (auto) 1.337~1.350, απο εκεί και πέρα καμία διαφορά σε επιδόσεις με 1003ΑΒ/1003ΑΒΒ .

Είτε λοιπόν χτυπάω κάποιο limit,είτε θα πρέπει να αποδεχτώ (με ελαφρά καθυστέρηση,κοντεύουμε Οκτώβρη) οτι οι Zen2 δέν δουλεύουν σάν τους Zen/Zen+.Οπότε άδικα περιμένω μήπως δώ 4500 under load, έστω και σε έναν πυρήνα.

Τα 4500mhz απλά έρχονται πιο εύκολα σε idle και κάποια στιγμή, όλοι οι πυρήνες θα γράψουν στιγμιαία το "μαγικό" νούμερο.That's it.

Το θέμα είναι οτι με manual o/c έχω σταθερά 4300@1,225V στους 60 °C  ενώ το auto μπομπάρει κάργα vcore για να έχεις 75 °C και χειρότερες επιδόσεις.

Πάω να φάω τον υπόλοιπο Αϊ Βασίλη.

/Over and out.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα στην μητρική μου το f42d .

Τα ίδια ακριβώς με f42a που είχα. Καμία αλλαγή στα boost clock καμία αλλαγή στα ρευματα. 

Τα ρεύματα για τον cpu μέσω bios συνεχίζουν να είναι broken.

Συγχαρητήρια σαν να μην πέρασε μια μέρα!!! Τι σκ@τ@ έκαναν στην AMD ένας θεός ξέρει..

Δεν δοκίμασα αν δουλεύει το pbo αλλά χλωμό το βλέπω.

Το μόνο καλό είναι ότι ποσταρα και μπήκα windows με τις μνήμες 3600 cl 17(αν και δεν είμαι σίγουρος αν το έκανα και με το προηγούμενο bios).  Βέβαια μένει να δούμε και αν είναι stable 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...