Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, chocorello είπε

Μετά το "πρέπει να ζητήσεις bios update από το μαγαζί" απαντάς με ακόμα μία ανακρίβεια, δε σε προλαβαίνω.

Μια χαρά πωλείται, εντελώς συμπτωματικά έλαβα μία σήμερα για φίλο (και σε λίγο καλύτερη τιμή από αυτή):
https://www.amazon.co.uk/MSI-B450M-MORTAR-Motherboard-Processors/dp/B07FNMLCTM

Στην Ελλάδα εννοούσα. Να πάρεις την mortar από amazon και να σου βγει 100+ ευρώ δεν αξίζει. Παίρνεις μία άλλη Β450 από Ελλάδα..

Το "πρέπει να ζητήσεις bios update από το μαγαζί" γιατί είναι ανακρίβεια; Αφού με το μανίσιο BIOS δεν παίρνει 3000, πρέπει να γίνει update και το παιδί είπε ΧΩΡΙΣ να θέλει update..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Να ρωτήσω και καμία γνώμη...έχω 3d printer...Αν φτιάξω air vent και με ένα 12cm fan ρίχνω αέρα κατευθείαν πάνω στα vrm, υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το stability της ASRock (μέχρι να έρθει η TUF)?

Παρατήρησα το εξής, προχθές είχα αφήσει ανοικτό το PC να δω αν θα freezάρει μετά από κάτι ρυθμίσεις bios που έκανα, και όντως freezαρε κατά τις 7 το απόγευμα. Χθες λοιπόν όλη την ημέρα μου έβγαλε την Παναγία, κάθε μισή με μία ώρα πάγωνε, δεν μπόρεσα να βγάλω δουλειά. Το απόγευμα τον έσβησα.

Σήμερα όντας σβηστός όλο το βράδυ, έβγαλε 10ωρες συνεχούς λειτουργίας χωρίς παγώματα. Μην ζεσταίνουν τα vrm και αυτά προκαλούν όλη την αστάθεια;

ΑΝ ψύχονται ενεργά συνεχώς, μήπως δεν έχει θέματα...λέμε τώρα...μέχρι να έρθει η νέα MB...

Πως ξερεις οτι οφειλεται σε θερμοκρασιες το θεμα σου?

Γιατι στην ιδια μητρικη εγινε τεστ με 3900Χ και τον τραβαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Στην Ελλάδα εννοούσα. Να πάρεις την mortar από amazon και να σου βγει 100+ ευρώ δεν αξίζει. Παίρνεις μία άλλη Β450 από Ελλάδα..

Δε το διευκρίνησες.

Αναφορά σε κείμενο

Το "πρέπει να ζητήσεις bios update από το μαγαζί" γιατί είναι ανακρίβεια; Αφού με το μανίσιο BIOS δεν παίρνει 3000, πρέπει να γίνει update και το παιδί είπε ΧΩΡΙΣ να θέλει update..

Γιατί έχει Αθηναικές πινακ***(&) flashback λέμε. Δε θα ξεμείνει με μητρική και επεξεργαστή στο χέρι.
Που να ξέρει ο άνθρωπος για την ύπαρξη του flashback; Έτσι όπως απαντάς εκμηδενίζεις τη συγκεκριμένη τεχνολογία που λύνει αυτό το πρωτοκλασάτο πρόβλημα του "θέλει update για να παίξει" και κρατάς τον άλλο σε μαύρα μεσάνυχτα. ΜΗΝ το κάνεις αυτό.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chocorello Το είπα γιατί ο άνθρωπος μπορεί να είναι διστακτικός να flashάρει bios ακόμη και με flashback, επειδή το ανέφερε ξεκάθαρα ότι θέλει έτοιμη μητρική που να μην χρειάζεται update. Πάντως να το ζητήσεις από το κατάστημα να στο κάνουν update δεν είναι περίεργο, αρκετά μαγαζιά το κάνουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@chocorello Το είπα γιατί ο άνθρωπος μπορεί να είναι διστακτικός να flashάρει bios ακόμη και με flashback, επειδή το ανέφερε ξεκάθαρα ότι θέλει έτοιμη μητρική που να μην χρειάζεται update. Πάντως το να το ζητήσεις από το κατάστημα να στο κάνουν update δεν είναι περίεργο, αρκετά μαγαζιά το κάνουν..

Μπορεί αυτό, μπορεί και όχι. Εσύ τι πιστεύεις ότι δε μπορεί να πετάξει ένα φλασάκι και να πατήσει ένα κουπί η ότι δε γνωρίζει για την ύπαρξη αυτής της δυνατότητας; Και τέλος πάντων, απάντα "όχι απευθείας αλλά μπορεί να γίνει χωρίς να πας σε κατάστημα". Καμία αναφορά στη τεχνολογία που λύνει τα χέρια στο σχετικό θέμα.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chocorello Εντάξει όντως, απλά απάντησα ακριβώς σε αυτό που ρώτησε το παιδί, δεν μου ήρθε εκείνη την στιγμή το flashback παρόλο που το έχει και η δική μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yiannis1991

Ντροπή σου! :P

Την επόμενη φορά όλα τα features της μητρικής απ'έξω και ανακατωτά! Το flashback είναι SOS για το τελικό διαγώνισμα! :)

 

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Πως ξερεις οτι οφειλεται σε θερμοκρασιες το θεμα σου?

Γιατι στην ιδια μητρικη εγινε τεστ με 3900Χ και τον τραβαγε.

Δεν το ξέρω, το υποθέτω. Σαν θερμοκρασίες ο επεξεργαστής μια χαρά είναι στους 40 βαθμούς δροσερός δροσερός...τα vrm μάλλον πάθανε βλάβη και κάνουν μούρλιες μετά από 20μηνες καλής λειτουργίας....

Καλά δεν χάνω και τιποτα να δοκιμάσω εκτός από λίγες ώρες σχεδιασμού εκτύπωσης και τοποθέτησης... διασκέδαση δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hardwareluxx.de ο Reous ανέβασε beta bios AGESA 1.0.0.3 ABBA για Prime X370 Pro και Prime X470 Pro. Προσωπικά δε θα το βάλω ακόμα, αν υπάρχει κανείς θαρραλέος τα link είναι:

ASUS Prime X470 Pro BIOS 5220
https://cloud.asustreiber.de/s/L3CFKKATBfaPp85
ASUS Prime X370 Pro BIOS 5220
https://cloud.asustreiber.de/s/XX9qcSWoYnLPmfw
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gianniskip είπε

Έχω rog strix b350fgaming

Nα πάω σε 3600? H θα γεμίσω προβλήματα και καλύτερα να πάω σε 2600x για σίγουρα?

Δε νομίζω να έχεις θέμα με τον 3600, μια χαρά θα παίξει στην μητρική σου εφ' όσον περάσεις το νέο BIOS. Βέβαια ο 2600x είναι πολύ φθηνός πλέον (152 vs 210 για τον 3600), νομίζω όμως αξίζει ο 3600 αυτά τα παραπάνω χρήματα. Το μόνο κακό είναι πως ο 3600 έχει πολύ μέτρια ψύκτρα οπότε ίσως πρέπει να υπολογίσεις και κάποια χρήματα για καλύτερη after market ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε νομίζω να έχεις θέμα με τον 3600, μια χαρά θα παίξει στην μητρική σου εφ' όσον περάσεις το νέο BIOS. Βέβαια ο 2600x είναι πολύ φθηνός πλέον (152 vs 210 για τον 3600), νομίζω όμως αξίζει ο 3600 αυτά τα παραπάνω χρήματα. Το μόνο κακό είναι πως ο 3600 έχει πολύ μέτρια ψύκτρα οπότε ίσως πρέπει να υπολογίσεις και κάποια χρήματα για καλύτερη after market ψύκτρα.

Nαι αυτό το έχω υπόψιν στην αρχή σκεφτόμουν τον 3600x αλλά αφού η διαφορά δεν ειναι σημαντική, η διαφορά θα πάει σε ψυκτρα

Λέω να πάω σε 3ης ως πιο futureproof και για την παραπάνω δύναμη απλά με φοβησε λίγο με τα προβλήματα που ακούω, ο 2600x μου φαίνεται πιο safe λύση αλλά νομίζω θα σταθεροποιηθεί με τα update ότι θέμα υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια

Θα αναβαθμίσω το desktop με ryzen 3600  και έχω κολλήσει στην μητρική. Το κουτί μου είναι μόνο για mini ATX.

Το κατάστημα αγοράς του α είναι το cosmodata επειδή με βολεύει. Οι μοναδικές επιλογές είναι 

http://www.cosmodata.gr/category/603/?makers=&cat6=&specs=356_901.671_1422.&prices=41_684&items=20&sort=asc&amount_left=42&amount_right=684&m2[]=671_1422&m2[]=356_901#gotocat

Εσείς πια θα περνάτε?

Θέλω να βάλω μνήμες 3200 και δίσκο nvme

Αναβάθμιση στο bios θα ζητήσω από αυτούς.

Το pc δεν το θέλω για παιχνίδια αλλά για fotoedit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3700χ με asus b450 F GAMING G.Skill Trident Z RBG 3200MHz 2x16gb VGA Asus Rog-Stix-RX590-8G,M.2 Samsung 970 Evo plus 250GB

1....εχω λιγο θεμα με θερμοκρασια  59c CPU 44c Motherboard ιιδικα οταν τον ζοριζω δεν με πολυ απασχολει ουτε σκεφτομε υδροψυξη  οβερκλοκ δεν κανω  ,wraith prism

2....αργει να μπει windows 18'20' sec

3 ...θεμα με το power της AMD Balanced των windows και βιος EZ System Tuning στο νορμαλ κομπλε αλλα στο power saving blue screan 

με εξισορροπηση  και οχι AMD Balanced των windows και EZ System Tuning στο νορμαλ κανενα θεμα

δεν με ενοχλουν εχω αλλα 2 παρομοια με 1700χ ,2700χ ας μπουταρουν πιο γρηγορα προς το παρων σημασια εχει η αποδοση του

ειδα διαφορα στη θερμοκρασια προς το καλητερο με εξισορροπηση  και οχι AMD Balanced των windows

upgrade cpu μονο απο 2700x σε  3700x  χωρις φορματ  στον ιδιο υπολογιστη

https://valid.x86.fr/3r7jvw

εικόνα_Viber_2019-09-13_21-46-09.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nkoumo είπε

Γεια

Θα αναβαθμίσω το desktop με ryzen 3600  και έχω κολλήσει στην μητρική. Το κουτί μου είναι μόνο για mini ATX.

Το κατάστημα αγοράς του α είναι το cosmodata επειδή με βολεύει. Οι μοναδικές επιλογές είναι 

http://www.cosmodata.gr/category/603/?makers=&cat6=&specs=356_901.671_1422.&prices=41_684&items=20&sort=asc&amount_left=42&amount_right=684&m2[]=671_1422&m2[]=356_901#gotocat

Εσείς πια θα περνάτε?

Θέλω να βάλω μνήμες 3200 και δίσκο nvme

Αναβάθμιση στο bios θα ζητήσω από αυτούς.

Το pc δεν το θέλω για παιχνίδια αλλά για fotoedit

https://www.skroutz.gr/s/16961801/MSI-B450M-Bazooka-V2.html     https://www.skroutz.gr/s/15550506/Asus-TUF-B450M-Plus-Gaming.html

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/370856_706216_849512/uATX-Micro-ATX-AM4-AMD-B450.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...