Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Crus είπε

Εχω βαλει ρυθμιση τα limits της mobo, τα οποια by default ειναι PPT 395w, TDC 255Α & EDC 255Α. Απαξ και φυγεις απο το default οι διαφορες μεταξυ τους ειναι ανυπαρκτες.

LLC δοκιμασα auto, LLC2, LLC3 και ειχα ακριβως τα ιδια ρολογια αλλα και CB Scores (507 & 3766). Αν εκανα manual all core OC ισως εβλεπα διαφορες.

Εκει που ειδα μικρες διαφορες ηταν στο switching frequency οπου ανεβαζοντας το CPU απο 100% σε 120/130% ειδα ελαχιστα τσιμπημενα min voltage αλλα και higher sustain clock στο multicore CB της ταξεως των 25Mhz. Φυσικα τα max που καταγραφονται απο το hwinfo σε idle η light work ειναι τα ιδια.

Επισης να αναφερω οτι παιζω με 240 aio liquid cooler και κουτι με αρκετα καλο airflow.

Σε gaming τι average voltage εχετε? Γιατι δοκιμασα χθες πρωτη φορα λιγο Apex και ειδα κατι average 1.4v+ και ψιλοεφριξα. Το τσεκαρα και απο ryzen master και δεν ηταν μοναχα το peak core αλλα και το average core εκει στα 1.41-1.42v και σκεφτομαι να κατεβασω το scalar τουλαχιστον στο μισο..

Αφού ανέβασες switching frequency, βεβαιώσου για την θερμοκρασία των VRM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αφού ανέβασες switching frequency, βεβαιώσου για την θερμοκρασία των VRM.

Τα vrm δεν ανέβηκαν ούτε σε prime95 πάνω από 70 βαθμούς μετρημένοι με laser thermometer σε διάφορα σημεία. 

Εξάλλου ο 3600x δεν τραβάει πολύ current ούτε στα όρια του, ενώ και η X370f έχει πολύ καλό vrm configuration (ένα κλικ κάτω από c6h). 

Αν είχα 3900x και έπαιζα στα όρια ίσως να με απασχολούσε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 7:07 ΜΜ, akoinonitos είπε

Οκ αλλα αν θες δοκιμασε τα συγκεκριμενα settings. Tοσο ειναι το voltage σε gaming και σε εμενα. Εφοσον η μητρικη σου δινει tdc 255A ,βαλε 1000/255/90.

Το δοκιμασα και εμφανιζω προς το παρον την ιδια συμπεριφορα στα reported ρολογια του hwinfo. Θα τρεξω μερικα τεστ να δω για sustained clocks σε cinebench, pcmark & gaming.

Untitled2.png.1461a8d336e3023684910305bf16e577.png

Παρεπιπτοντως το θεμα με την διαφορα θερμοκρασιας του CPU CCD1 και του reported απο το hwinfo εξακολουθω να το εχω. Κανει spikes απο 34C idle σε 50C και μετα ξανα κατω. Εντωμεταξυ την ιδια ωρα το Ryzen Master δειχνει 34C και την ωρα του spike παει 38-40C... Εχω αρχισει να πιστευω πως ειναι θεμα του liquid cooler, της μεταφορας υγρου και ισως καποιων clogs γιατι δεν ειναι λογικο να υπαρχουν 15C spikes.

Untitled.png.98fe1b6b050848776e5f2e4556a92ae9.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Crus είπε

Το δοκιμασα και εμφανιζω προς το παρον την ιδια συμπεριφορα στα reported ρολογια του hwinfo. Θα τρεξω μερικα τεστ να δω για sustained clocks σε cinebench, pcmark & gaming.

Untitled2.png.1461a8d336e3023684910305bf16e577.png

Παρεπιπτοντως το θεμα με την διαφορα θερμοκρασιας του CPU CCD1 και του reported απο το hwinfo εξακολουθω να το εχω. Κανει spikes απο 34C idle σε 50C και μετα ξανα κατω. Εντωμεταξυ την ιδια ωρα το Ryzen Master δειχνει 34C και την ωρα του spike παει 38-40C... Εχω αρχισει να πιστευω πως ειναι θεμα του liquid cooler, της μεταφορας υγρου και ισως καποιων clogs γιατι δεν ειναι λογικο να υπαρχουν 15C spikes.

Untitled.png.98fe1b6b050848776e5f2e4556a92ae9.png

Εγώ αυτό με την θερμοκρασία το βρίσκω λογικο, αφού στα 7nm και τόσο μικρή επιφάνεια δεν υπάρχει πρακτικά θερμική αδράνεια.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

@Dantε Τι πιστόλι έριξε στις απλές; Για την δική μου βγαίνουν κανονικά bios. Το ΑΒΒΑ για παράδειγμα έχει βγει..

Ε στη μαξ εκδοση το χε βγαλει πιο νωρις,εβγαζε πιο συχνα bios,στην απλη τουλαχιστον μεχρι που την εδωσα,δεν ειχε βαλει ακομα αρκετα πραγματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DantεΕ καλά κλάιν, απλά έπαιρνε πιο γρήγορα τα beta η ΜΑΧ. Τα ίδια bios είναι, αφού είναι ίδιες μητρικές, απλά στην MAX έχει πιο όμορφο γραφικό περιβάλλον..

Y.Γ. Δύο μέρες νωρίτερα πήρε το ΑΒΒΑ η ΜΑΧ. Την προηγούμενη έκδοση την είχε πάρει πιο νωρίς η απλή. Όπως να ΄ναι τα δίνουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

@DantεΕ καλά κλάιν, απλά έπαιρνε πιο γρήγορα τα beta η ΜΑΧ. Τα ίδια bios είναι, αφού είναι ίδιες μητρικές, απλά στην MAX έχει πιο όμορφο γραφικό περιβάλλον..

Y.Γ. Δύο μέρες νωρίτερα πήρε το ΑΒΒΑ η ΜΑΧ..

Τα profile στην απλη ακομα δε τα εχουν βαλει νομιζω.

Προσωπικα μου ελυσαν τα χερια στη μαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Τα profile στην απλη ακομα δε τα εχουν βαλει νομιζω.

Προσωπικα μου ελυσαν τα χερια στη μαξ.

Τα έχουν βάλει αλλά σε usb μόνο, δεν γίνεται αλλιώς. Εντάξει είναι λίγο inconvenience αλλά το ξεπερνάς. Παίρνεις ένα flaskaki της πλάκας με 5 ευρώ και τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα έχουν βάλει αλλά σε usb μόνο, δεν γίνεται αλλιώς. Εντάξει είναι λίγο inconvenience αλλά το ξεπερνάς. Παίρνεις ένα flaskaki της πλάκας με 5 ευρώ και τέλος..

Δεν έχουν χώρο ούτε να περάσουν bytes με τις ρυθμίσεις? Τι στριμωξίδι έχει πέσει.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν έχουν χώρο ούτε να περάσουν bytes με τις ρυθμίσεις? Τι στριμωξίδι έχει πέσει.😂

Χαχαχα. Ίσως για σιγουριά αν κάποιος κάνει πολλά προφίλ. Τα δύο τελευταία bios δεν τα έχω δοκιμάσει μήπως και τα έχουν βάλει κανονικά τα προφίλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...