Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλακα πλακα tomahawk max εχει κανεις?

Με το ΑΒΒΑ μου εχει σαν cold boot bug.Καμια φορα το ανοιγω και δε κανει τιποτα και πρεπει να το κλεισω και να το ανοιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Πλακα πλακα tomahawk max εχει κανεις?

Με το ΑΒΒΑ μου εχει σαν cold boot bug.Καμια φορα το ανοιγω και δε κανει τιποτα και πρεπει να το κλεισω και να το ανοιξω.

Κάνει post και fail στο training στις μνήμες?

Μετά οι μνήμες κάνουν reset στα 2133?

Cold boot bug = μνήμες/vdram.

Μου το έκανε και μένα η x370 με τα πρώτα bios που είχαν θέματα με hynix. Διορθώνοταν αν έδινες  καρφωτή τάση λίγο παραπάνω (1.36v αντί για auto) ώστε να μη failάρουν τα train cycles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilos είπε

Κάνει post και fail στο training στις μνήμες?

Μετά οι μνήμες κάνουν reset στα 2133?

Cold boot bug = μνήμες/vdram.

Μου το έκανε και μένα η x370 με τα πρώτα bios που είχαν θέματα με hynix. Διορθώνοταν αν έδινες  καρφωτή τάση λίγο παραπάνω (1.36v αντί για auto) ώστε να μη failάρουν τα train cycles.

Οχι δε ποσταρει καν. 

Δινει ρευμα και απλα μενει εκει. Το αφησα και κανα 5λεπτο χθες και τιποτα. 

Το εκλεισα απο κουμπι,ανοιξα ,εκανε ξανα το ιδιο και τη τριτη φορα μπουταρε. 

Οι μνημες δε κανουν reset. Μπαινω bios και ολα ειναι οπως τα ειχα αφήσει. Το θέμα ειναι οτι ειναι stable καθως και prime εχει περάσει με αυτες τιε ρυθμισεις,αλλα και gaming. Στο pubg δηλαδη αν δεν ειναι σταθερο ,στανταρ θα κρασαρει αλλα δεν εχω κανενα θεμα. 

Ειμαι με vsoc 1.05,vddp 0.9,vddg 0.95 και vram 1.38(1.408 δινει) με τα 3733 fast. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dantε είπε

Οχι δε ποσταρει καν. 

Δινει ρευμα και απλα μενει εκει. Το αφησα και κανα 5λεπτο χθες και τιποτα. 

Το εκλεισα απο κουμπι,ανοιξα ,εκανε ξανα το ιδιο και τη τριτη φορα μπουταρε. 

Οι μνημες δε κανουν reset. Μπαινω bios και ολα ειναι οπως τα ειχα αφήσει. Το θέμα ειναι οτι ειναι stable καθως και prime εχει περάσει με αυτες τιε ρυθμισεις,αλλα και gaming. Στο pubg δηλαδη αν δεν ειναι σταθερο ,στανταρ θα κρασαρει αλλα δεν εχω κανενα θεμα. 

Ειμαι με vsoc 1.05,vddp 0.9,vddg 0.95 και vram 1.38(1.408 δινει) με τα 3733 fast. 

Γτ δεν τα αφηνεις στο auto τα ρευματα? Χαμηλα είναι πάντως για 3733mhz αυτά που δίνεις μπορεί το θέμα σου να είναι από εκεί.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Γτ δεν τα αφηνεις στο auto τα ρευματα? Χαμηλα είναι πάντως για 3733mhz αυτά που δίνεις μπορεί το θέμα σου να είναι από εκεί.

Ε αφου παιζει με χαμηλα γιατι να το αφησω auto :P

Θα τα βαλω auto να δω αν θα το κανει παλι. Θα το ψαξω να δω αν είναι καμια ταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Οι μνημες δε κανουν reset. Μπαινω bios και ολα ειναι οπως τα ειχα αφήσει. Το θέμα ειναι οτι ειναι stable καθως και prime εχει περάσει με αυτες τιε ρυθμισεις,αλλα και gaming. Στο pubg δηλαδη αν δεν ειναι σταθερο ,στανταρ θα κρασαρει αλλα δεν εχω κανενα θεμα. 

 

Εννοείς οι τιμές στα πεδία είναι ίδιες, ή και η actual συχνότητα;

Εμένα πάντως όταν μου το κάνει αυτό θέλει ένα κλικ τάση παραπάνω η cpu. Κι ας είναι σταθερότατος ο υπολογιστής αφού μπουτάρει. Άλλη μητρική από τη δική σου βέβαια.

Δοκίμασε να "τσιμπήσεις" λίγο ακόμα και το soc voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Ε αφου παιζει με χαμηλα γιατι να το αφησω auto :P

Θα τα βαλω auto να δω αν θα το κανει παλι. Θα το ψαξω να δω αν είναι καμια ταση. 

Πώς παίζει αφού δεν ποστάρει 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Εννοείς οι τιμές στα πεδία είναι ίδιες, ή και η actual συχνότητα;

Εμένα πάντως όταν μου το κάνει αυτό θέλει ένα κλικ τάση παραπάνω η cpu. Κι ας είναι σταθερότατος ο υπολογιστής αφού μπουτάρει. Άλλη μητρική από τη δική σου βέβαια.

Δοκίμασε να "τσιμπήσεις" λίγο ακόμα και το soc voltage.

Και οι τιμες στα πεδια ειναι οι ιδιες και οι actual τιμες που βλεπω μεσα απo windows. 

Ο επεξεργαστής με ενα pbo ειναι και ολα τα αλλα auto. 

Θα βαλω για αρχη auto vddp/vddg και μετα αν συνεχισει θα δωσω λιγο στο soc. 

Ισως να ναι και θεμα του bios. Το κακο ειναι οτι περασα αυτο με το που την πηρα οποτε δε ξερω αν το εκανε πριν. 

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Πώς παίζει αφού δεν ποστάρει 😛

Ε θα το κανει μια φορα,θα το κλεισω θα το ανοιξω και θα παιξει. 

Και μετα δεν εχει κανενα θεμα,δε κρασαρει ουτε bsod κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Και οι τιμες στα πεδια ειναι οι ιδιες και οι actual τιμες που βλεπω μεσα απo windows. 

Ο επεξεργαστής με ενα pbo ειναι και ολα τα αλλα auto. 

Θα βαλω για αρχη auto vddp/vddg και μετα αν συνεχισει θα δωσω λιγο στο soc. 

Ισως να ναι και θεμα του bios. Το κακο ειναι οτι περασα αυτο με το που την πηρα οποτε δε ξερω αν το εκανε πριν. 

Ε θα το κανει μια φορα,θα το κλεισω θα το ανοιξω και θα παιξει. 

Και μετα δεν εχει κανενα θεμα,δε κρασαρει ουτε bsod κτλ. 

Δλδ θα αν θέλει 0.25v παραπάνω για να μην στο κάνει θα το τσιγκουνευτεις? 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ θα αν θέλει 0.25v παραπάνω για να μην στο κάνει θα το τσιγκουνευτεις? 😛

Καλα προφανως ,απλα μπορει να ναι και θεμα του bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είχε post codes η μητρική θα σιγουρευόμασταν. Οι μνήμες μπορεί να είναι καραstable γενικά αλλά όταν ποσταρει και τις κάνει training το μηχάνημα είναι δύσκοίλιες μέχρι να ρουφήξουν αρκετό ρευματάκι. Για αυτό πχ και δε στα κάνει σε restart κλπ παρά μόνο όταν είναι κλειστό το pc. Κάποιες μητρικές έχουν μια ρύθμιση να δίνουν διαφορετικό/λίγο παραπάνω vdram ΜΟΝΟ κατά το post. Δυστυχώς η msi δε την είχε σε μένα και με τα αρχικά bios αναγκαζόμουν να δίνω default αρκετό ρεύμα και να το αλλάζω κάθε φορά μετά από το bios.😂

Ελπίζω να μη ζήσω τα ίδια με τον zen2 το ABBA και τα bdies τώρα.🥰

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα πιπολ.Ενω ειχα αποφασισει να παρω τηνasus tuf X570 μετα απο τοσες μερες καθυστερηση την ακυρωσα και πηρα την asus crosshair  VII hero.Εβαλα τα παντα επεξεργαστες,μνημες,νερα και οταν παω να κανω boot μου βγαζει

  Q-code 8 το οποίο ειναι System Agent initilization after microcode loading

Εκανα clear cmos,περασαννεο bios αλλαξα θεση στις μνημες τζιφος.Το υπολοιπο setup ειναι Ryzen 3600X μνημες Ballistic με κωδικο bl82k8g4d32ae8bk.

Εχει συμβει σε καποιον κατι αναλογο αν εχει ακουσει κατι γι'αυτό.Στο net δεν βρηκα και πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Καλημερα πιπολ.Ενω ειχα αποφασισει να παρω τηνasus tuf X570 μετα απο τοσες μερες καθυστερηση την ακυρωσα και πηρα την asus crosshair  VII hero.Εβαλα τα παντα επεξεργαστες,μνημες,νερα και οταν παω να κανω boot μου βγαζει

  Q-code 8 το οποίο ειναι System Agent initilization after microcode loading

Εκανα clear cmos,περασαννεο bios αλλαξα θεση στις μνημες τζιφος.Το υπολοιπο setup ειναι Ryzen 3600X μνημες Ballistic με κωδικο bl82k8g4d32ae8bk.

Εχει συμβει σε καποιον κατι αναλογο αν εχει ακουσει κατι γι'αυτό.Στο net δεν βρηκα και πολλα.

Αν έχεις το bios περασμένο σε usb με fat32 διαμόρφωση, το αρχείο ως C7H.CAP και έχεις αφήσει το flashback να κάνει την δουλειά του,κάτι δέν πάει καλά με την μητρική.Σίγουρα δέν είναι θέμα μνήμης γιατί εκεί θα είχες 0d.

Δοκίμασες και με παλαιότερη έκδοση bios 2501~2703;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...