Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, stavagg31 είπε

Αυτη η νοβα δεν μπαινει μεσα πως το δινει τοσο φτηνα το πακετο;

δεν την ενδιαφέρει αφού ποτέ δεν πληρώνει τα φέσια που βάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/7/2020 στις 1:21 ΜΜ, xcoder είπε

Ένα update από τα στατιστικά από την 100αρα VDSL (άνω γλυφάδα)

Πάει σούπερ 😉

2020-07-29 13_14_12-ZXHN H168N.png

Άμα θες ρίξτους ένα τηλεφωνο για το -10 Mbps από το attainable που εχεις μπας και το λύσουν και κλειδώσεις στα 100 στο μοντεμ μεσα τουλαχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Άμα θες ρίξτους ένα τηλεφωνο για το -10 Mbps από το attainable που εχεις μπας και το λύσουν και κλειδώσεις στα 100 στο μοντεμ μεσα τουλαχιστον.

Θα του πουν πως είναι εντός φυσιολογικών ορίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα και εγώ αίτηση για Nova 100 (Περιοχή Δάφνη).
Το VoiP ήταν αναποφευκτο μου είπαν και έχω το εξής ερώτημα:
Έχω ένα router TP-LINK ARCHER VR200 (δυστυχώς δεν έχει VoiP), και έχω και από ΟΤΕ που έχει ξεμείνει ένα Speedport Entry 2i.

Αυτοί θα μου στείλουν το δικό τους (δεν ξέρω καν ποιο είναι) με την κλασική 20ευρη χρέωση.

Το ερώτημα είναι:
1) Αξίζει να δώσω τα 20 και να πάρω το δικό τους;
2) Ή να ρίξω άκυρο στο δικό τους (απότι διάβασα μπορείς να μη δεκτείς το δέμα και όλα οκ) και να κρατήσω αυτά που έχω μπας και πάιξω με αυτά σε bridge; (Στο παρελθόν είχα δυσκολευτεί να το καταφέρω με ΟΤΕ και τα παράτησα)
3) Να πάρω ένα άλλο με λίγα χρήματα που να έχει και VoiP;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Voliminal είπε

Έκανα και εγώ αίτηση για Nova 100 (Περιοχή Δάφνη).
Το VoiP ήταν αναποφευκτο μου είπαν και έχω το εξής ερώτημα:
Έχω ένα router TP-LINK ARCHER VR200 (δυστυχώς δεν έχει VoiP), και έχω και από ΟΤΕ που έχει ξεμείνει ένα Speedport Entry 2i.

Αυτοί θα μου στείλουν το δικό τους (δεν ξέρω καν ποιο είναι) με την κλασική 20ευρη χρέωση.

Το ερώτημα είναι:
1) Αξίζει να δώσω τα 20 και να πάρω το δικό τους;
2) Ή να ρίξω άκυρο στο δικό τους (απότι διάβασα μπορείς να μη δεκτείς το δέμα και όλα οκ) και να κρατήσω αυτά που έχω μπας και πάιξω με αυτά σε bridge; (Στο παρελθόν είχα δυσκολευτεί να το καταφέρω με ΟΤΕ και τα παράτησα)
3) Να πάρω ένα άλλο με λίγα χρήματα που να έχει και VoiP;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν δεν κάνω λάθος η Forthnet δεν δίνει τους κωδικούς τηλεφωνίας και εαν βάλεις άλλο ρουτερ δεν θα έχεις τηλεφωνία στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Voliminal είπε

1. Έκανα και εγώ αίτηση για Nova 100 (Περιοχή Δάφνη).
Το VoiP ήταν αναποφευκτο μου είπαν και έχω το εξής ερώτημα:
Έχω ένα router TP-LINK ARCHER VR200 (δυστυχώς δεν έχει VoiP), και έχω και από ΟΤΕ που έχει ξεμείνει ένα Speedport Entry 2i.

2. (Στο παρελθόν είχα δυσκολευτεί να το καταφέρω με ΟΤΕ και τα παράτησα)
3) Να πάρω ένα άλλο με λίγα χρήματα που να έχει και VoiP;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1. Speedport Entry 2i; Μην προσπαθείς να εισέλθεις στο χώρο του μέλλοντος με εργαλεία του παρελθόντος.

Μπορείς να βάλεις το ARCHER VR200 πίσω από το modem/router της Nova.

2. Δυσκολεύτηκες στο παρελθόν με ΟΤΕ; Υπάρχει στο διαδίκτυο PDF που αναφέρει αναλυτικά τη διαδικασία, και είναι εύκολη.

3. Η Nova δεν δίνει κωδικούς τηλεφωνίας, μόνο ο ΟΤΕ δίνει. Router με VoIP του εμπορίου ή άλλου παρόχου, το ξεχνάς με τη Nova!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Voliminal είπε

Έκανα και εγώ αίτηση για Nova 100 (Περιοχή Δάφνη).
Το VoiP ήταν αναποφευκτο μου είπαν και έχω το εξής ερώτημα:
Έχω ένα router TP-LINK ARCHER VR200 (δυστυχώς δεν έχει VoiP), και έχω και από ΟΤΕ που έχει ξεμείνει ένα Speedport Entry 2i.

Αυτοί θα μου στείλουν το δικό τους (δεν ξέρω καν ποιο είναι) με την κλασική 20ευρη χρέωση.

Το ερώτημα είναι:
1) Αξίζει να δώσω τα 20 και να πάρω το δικό τους;
2) Ή να ρίξω άκυρο στο δικό τους (απότι διάβασα μπορείς να μη δεκτείς το δέμα και όλα οκ) και να κρατήσω αυτά που έχω μπας και πάιξω με αυτά σε bridge; (Στο παρελθόν είχα δυσκολευτεί να το καταφέρω με ΟΤΕ και τα παράτησα)
3) Να πάρω ένα άλλο με λίγα χρήματα που να έχει και VoiP;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εφόσον έκανες αίτηση για 100, θα τους ζητήσεις το 288Α, μιας και είναι το ΜΟΝΟ, που μπορεί να σου δώσει τις maximum ταχύτητες στο wifi, λόγω 5ρας μπάντας.

Είναι μονόδρομος το δικό τους ρούτερ αν μπεις σε VOIP.

ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΟ.

 

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZTE ΖΧΗΝ H288A μου έδωσαν και εμένα, στα 20€ με αίτηση για Nova2play 100mbps.

17 ημέρες αίτηση, πρίν 2-3 μέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν την γνωστή κασέτα ότι περιμένουμε βρόχο, και ότι είναι στα χέρια του ΟΤΕ. :( Άγνωστη η ημερομηνία ολοκλήρωσης της σύνδεσης. Είχε κανείς σας παρόμοιο θέμα - καθυστέρηση με την αίτηση του? Η πολυκατοικία στον πάνω όροφο έχει άλλη μια σύνδεση σε Nova2play 50mbps, 0 downtime από ότι μου είπαν. Θα προσπαθήσω να βρώ screenshot του router για dB και τα υπόλοιπα.. Fingers crossed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 25/9/2020 στις 10:48 ΜΜ, filipN είπε

1. Speedport Entry 2i; Μην προσπαθείς να εισέλθεις στο χώρο του μέλλοντος με εργαλεία του παρελθόντος.

Μπορείς να βάλεις το ARCHER VR200 πίσω από το modem/router της Nova.

2. Δυσκολεύτηκες στο παρελθόν με ΟΤΕ; Υπάρχει στο διαδίκτυο PDF που αναφέρει αναλυτικά τη διαδικασία, και είναι εύκολη.

3. Η Nova δεν δίνει κωδικούς τηλεφωνίας, μόνο ο ΟΤΕ δίνει. Router με VoIP του εμπορίου ή άλλου παρόχου, το ξεχνάς με τη Nova!

Ναι είχα δυσκολευτεί και δεν είχα βρει κανένα κατατοπιστικό guide, μόνο posts από το adslgr.com και δεν έβγαλα άκρη
 

Στις 26/9/2020 στις 12:47 ΠΜ, HateMe είπε

Εφόσον έκανες αίτηση για 100, θα τους ζητήσεις το 288Α, μιας και είναι το ΜΟΝΟ, που μπορεί να σου δώσει τις maximum ταχύτητες στο wifi, λόγω 5ρας μπάντας.

Είναι μονόδρομος το δικό τους ρούτερ αν μπεις σε VOIP.

ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΟ.

Επειδή το έχουν στείλει ήδη θα περιμένω να δω τι θα έρθει.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2020 στις 8:44 ΜΜ, Extinction είπε

ZTE ΖΧΗΝ H288A μου έδωσαν και εμένα, στα 20€ με αίτηση για Nova2play 100mbps.

17 ημέρες αίτηση, πρίν 2-3 μέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν την γνωστή κασέτα ότι περιμένουμε βρόχο, και ότι είναι στα χέρια του ΟΤΕ. :( Άγνωστη η ημερομηνία ολοκλήρωσης της σύνδεσης. Είχε κανείς σας παρόμοιο θέμα - καθυστέρηση με την αίτηση του? Η πολυκατοικία στον πάνω όροφο έχει άλλη μια σύνδεση σε Nova2play 50mbps, 0 downtime από ότι μου είπαν. Θα προσπαθήσω να βρώ screenshot του router για dB και τα υπόλοιπα.. Fingers crossed!

Σ αυτό δεν φταίει η Nova και η κάθε Nova. Δυστυχώς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nova  100αρα και εδώ αλλά δυστυχώς με προβλήματα.

Έξω συντονίζει στα 80 και μέσα στα 70. Αλλά το βασικό πρόβλημα δεν είναι αυτό. Η γραμμή χωρίς να πέφτει, παγώνει το ίντερνετ. Έχουμε καμία εμπειρία; Είμαι εδώ και 1 μήνα στις βλάβες και το θέμα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...