Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

σήμερα δέχτηκα προσφορά από την nova να πάω από την 50αρα σε 100αρα οπτική στην καμπίνα όπως χαρακτηριστικά μου είπε

Ενεργοποιήθηκε μετα από λίγες ώρες και αυτά βλέπω στο ρούτερ μου που είναι  το MediaAccess TG788vn v2.

image.png.60acf4e39c8134119c9f20eff2d6ef0c.png

δυστυχώς δεν μου δείχνει το πραγματικό που δείχνουν άλλα ρούτερ και δεν μπορώ να το βρω κάπου στις ρυθμίσεις αν υπάρχει. Όταν τους είπα στο τηλ ότι είναι παλιό το ρούτερ μου είπαν ότι μια χαρά είναι και δεν εχει πρόβλημα.

Στα speed test στην καλύτερη έχω ping 25 και στην καλύτερη με ethernet να πιάνω σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις 80-90 down. 

στο wifi του είμαι στο 30-40 down και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να έχω 100αρα όταν το ρουτερ δεν μπορεί να δώσει στο wifi ουτε 50. Αν αυτό το δεχόμουν για όταν ειχα 50αρα δεν μπορώ να το δεχτώ τώρα με την 100αρα.

Έχω ψιλοαπογοητευτεί ενώ με την 50 ένιωθα ότι έπαιρνα το μέγιστο εδώ δεν το νιώθω. 

Τι με συμβουλεύετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, user3650 είπε

Καλησπέρα σε όλους

σήμερα δέχτηκα προσφορά από την nova να πάω από την 50αρα σε 100αρα οπτική στην καμπίνα όπως χαρακτηριστικά μου είπε

Ενεργοποιήθηκε μετα από λίγες ώρες και αυτά βλέπω στο ρούτερ μου που είναι  το MediaAccess TG788vn v2.

image.png.60acf4e39c8134119c9f20eff2d6ef0c.png

δυστυχώς δεν μου δείχνει το πραγματικό που δείχνουν άλλα ρούτερ και δεν μπορώ να το βρω κάπου στις ρυθμίσεις αν υπάρχει. Όταν τους είπα στο τηλ ότι είναι παλιό το ρούτερ μου είπαν ότι μια χαρά είναι και δεν εχει πρόβλημα.

Στα speed test στην καλύτερη έχω ping 25 και στην καλύτερη με ethernet να πιάνω σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις 80-90 down. 

στο wifi του είμαι στο 30-40 down και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να έχω 100αρα όταν το ρουτερ δεν μπορεί να δώσει στο wifi ουτε 50. Αν αυτό το δεχόμουν για όταν ειχα 50αρα δεν μπορώ να το δεχτώ τώρα με την 100αρα.

Έχω ψιλοαπογοητευτεί ενώ με την 50 ένιωθα ότι έπαιρνα το μέγιστο εδώ δεν το νιώθω. 

Τι με συμβουλεύετε ;

πανε σε ενα καταστημα και αγορασε το zte h288a με ενα εικοσαρικο να ξεμπερδευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνονται τα στατιστικά της γραμμής μου με διαφορά μιας εβδομάδας.

Έχετε καμία ιδέα για ποιο λόγο έχει πέσει η ταχύτητα;

 

16192749086541697503028208175523.jpg

16192749902938881918411253220686.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα, προχθές δέχτηκα νέα  προσφορά από την Nova, μιας και είχε λήξει το συμβόλαιο μου από Ιούνιο 21.

Είχα με τελική τιμή 24€/μήνα:

- 50 Mbps VDSL

- Απεριόριστα σταθερά + κινητά

Μου προσφέρουν με τελική τιμή 22,75€/μήνα (από 26€/μήνα, μετά από αφαίρεση παγίων προσφοράς):

- 100 Mbps VDSL

- Απεριόριστα σταθερά

- 120' κινητά

- 3 πάγια δώρο

- Νέο modem δώρο

Δέχτηκα την προσφορά και αναμένω το νέο modem.

Εν τω μεταξύ, ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αναβάθμισης σε 100 Mbps. 

Προ μηνύματος λοιπόν, είχα ταχύτητα στο modem (ZXHN H168N) στα 49890 Mbps. 

Δοκιμάζω restart στο modem και βλέπω ταχύτητα 58880 Mbps. Αργά το βράδυ εχθές, δοκιμή και πάλι τα ίδια, λίγο πάνω από την 50αρα που είχα πριν και πουθενά 100αρα. 

Πήρα στην τεχνική υποστήριξη Nova και είδαν ότι πράγματι συγχρονίζει έως 62 Mbps, άγνωστο γιατί. 

Αποφάσισα να καλέσω τεχνική βοήθεια για έλεγχο, η οποία θα έρθει αύριο το πρωί. 

Εν τω μεταξύ, τώρα βλέπω στο configuration του modem, λίγο καλύτερη ταχύτητα, στα 72Mbps περίπου. 

Επίσης, δεν ξέρω τι μάρκα - μοντέλο modem θα λάβω αύριο - μεθαύριο, ελπίζω να είναι καλύτερο από το υπάρχον. 

Λέτε να φταίει το modem? Όμως η τεχνική υποστήριξη είπε ότι είναι η γραμμή. 

Επισυνάπτω φωτογραφίες από τα δεδομένα του modem. 

Για πείτε μου καμιά ιδέα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά μου είπαν στο τηλέφωνο ότι εάν είναι θέμα εντός σπιτιού, θα υπάρχει χρέωση 20€.

IMG_20220216_193627.jpg

IMG_20220216_200843.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

21 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, προχθές δέχτηκα νέα  προσφορά από την Nova, μιας και είχε λήξει το συμβόλαιο μου από Ιούνιο 21.

Είχα με τελική τιμή 24€/μήνα:

- 50 Mbps VDSL

- Απεριόριστα σταθερά + κινητά

Μου προσφέρουν με τελική τιμή 22,75€/μήνα (από 26€/μήνα, μετά από αφαίρεση παγίων προσφοράς):

- 100 Mbps VDSL

- Απεριόριστα σταθερά

- 120' κινητά

- 3 πάγια δώρο

- Νέο modem δώρο

Δέχτηκα την προσφορά και αναμένω το νέο modem.

Εν τω μεταξύ, ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αναβάθμισης σε 100 Mbps. 

Προ μηνύματος λοιπόν, είχα ταχύτητα στο modem (ZXHN H168N) στα 49890 Mbps. 

Δοκιμάζω restart στο modem και βλέπω ταχύτητα 58880 Mbps. Αργά το βράδυ εχθές, δοκιμή και πάλι τα ίδια, λίγο πάνω από την 50αρα που είχα πριν και πουθενά 100αρα. 

Πήρα στην τεχνική υποστήριξη Nova και είδαν ότι πράγματι συγχρονίζει έως 62 Mbps, άγνωστο γιατί. 

Αποφάσισα να καλέσω τεχνική βοήθεια για έλεγχο, η οποία θα έρθει αύριο το πρωί. 

Εν τω μεταξύ, τώρα βλέπω στο configuration του modem, λίγο καλύτερη ταχύτητα, στα 72Mbps περίπου. 

Επίσης, δεν ξέρω τι μάρκα - μοντέλο modem θα λάβω αύριο - μεθαύριο, ελπίζω να είναι καλύτερο από το υπάρχον. 

Λέτε να φταίει το modem? Όμως η τεχνική υποστήριξη είπε ότι είναι η γραμμή. 

Επισυνάπτω φωτογραφίες από τα δεδομένα του modem. 

Για πείτε μου καμιά ιδέα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά μου είπαν στο τηλέφωνο ότι εάν είναι θέμα εντός σπιτιού, θα υπάρχει χρέωση 20€.

IMG_20220216_193627.jpg

IMG_20220216_200843.jpg

Περιμενε να παρεις το καινουργιο modem θα λεγα ισως σε κοβει αυτο...ειτε το καινουργιο huawei θα σ δωσουν ειτε το Η288Α...οπως και να χει και τα δυο πολυ τιμια ειναι.
Το μονο π μ φαινεται περιεργο ειναι οτι σε εχουν σε fast/fast και οχι fast/interleaved
to path σου ειναι 1/1 αντι για 1/8...απ'οτι βλεπω το ατταιιναβλε παει στα 89...μαλλον η καλωδιωση σου σε κοβει...δοκιμασε με το νεο modem και βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση, αν και δεν καταλαβαίνω τις λεπτομέρειες που έγραψες. 

Να σημειωθεί ότι η συνδεσμολογία που έχω είναι η εξής (μήπως κάτι έχω λάθος):

Από την πρίζα του τοίχου, πάει καλώδιο τηλεφώνου στο VDSL Filter (είσοδος) και από εκείνο στις άλλες άκρες του, η έξοδος με το εικονίδιο Η/Υ συνδέεται με καλώδιο τηλεφώνου στο modem και στην άλλη έξοδο με το εικονίδιο τηλεφώνου, έχω βάλει διακλάδωση 1 σε 2, όπου στις 2 αυτές εξόδους του διακλαδωτη έχω με καλώδια συνδέσει 2 διαφορετικές συσκευές σταθερού τηλεφώνου, μια ασύρματη και μια ενσύρματη. 

Αυτή τη συνδεσμολογία είχα εδώ και χρόνια και με την 50αρα γραμμή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, topmar είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση, αν και δεν καταλαβαίνω τις λεπτομέρειες που έγραψες. 

Να σημειωθεί ότι η συνδεσμολογία που έχω είναι η εξής (μήπως κάτι έχω λάθος):

Από την πρίζα του τοίχου, πάει καλώδιο τηλεφώνου στο VDSL Filter (είσοδος) και από εκείνο στις άλλες άκρες του, η έξοδος με το εικονίδιο Η/Υ συνδέεται με καλώδιο τηλεφώνου στο modem και στην άλλη έξοδο με το εικονίδιο τηλεφώνου, έχω βάλει διακλάδωση 1 σε 2, όπου στις 2 αυτές εξόδους του διακλαδωτη έχω με καλώδια συνδέσει 2 διαφορετικές συσκευές σταθερού τηλεφώνου, μια ασύρματη και μια ενσύρματη. 

Αυτή τη συνδεσμολογία είχα εδώ και χρόνια και με την 50αρα γραμμή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. 

Βαλε το μοντεμ απευθειας πανω στην πριζα. Πολλοι ενδιαμεσοι παιζουν και δεν κανουν καλο. Επισης παραλληλες πριζες , powerlines , ακυρα καλωδια που δεν καταληγουν πουθενα και συνδεονται ομως στην κεντρικη πριζα , ενδεχεται να επηρεαζουν την ταχυτητα συγχρονισμου.

Με πολλη αγαπη σου λεω , να εχεις το 20αρικο στην τσεπη :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, εχθές το δοκίμασα με το μόντεμ απευθείας στην πρίζα του τοίχου, καθ'υπόδειξη του τεχνικού στο τηλέφωνο που μιλούσα, αλλά και πάλι δεν πήγε πάνω από 60. Mbps. 

Οπότε, είναι θέμα εκτός σπιτιού από ότι φαίνεται, μιας και σήμερα βλέπω άλλη μέγιστη ταχύτητα (72).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, νεότερα για το θέμα: ήρθε ο τεχνικός, έλεγξε την γραμμή από κάτω στην είσοδο της πολυκατοικίας, βρήκε ταχύτητα 110 Mbps. 

Στην πρίζα του σπιτιού, φέρνει έως 69 Mbps, οπότε είναι προβληματική η κάθετη καλωδίωση όπως είπε και θέλει έλεγχο - επισκευή - αντικατάσταση από ηλεκτρολόγο. 

Τελικά, χρέωση δεν υπήρξε, γλίτωσα αυτό το 20αρικο, το οποίο θα δοθεί στον ηλεκτρολόγο από ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νεότερα για το θέμα:

Ήρθε το νέο μόντεμ ZTE H288A, το κούμπωσα αντικαθιστώντας το προηγούμενο ZTE ZXHN H168N και βλέπω τα παρακάτω χαρακτηριστικά, όπου η ταχύτητα έφτασε στο 72435 Kbps αλλά και πάλι μακριά από την 100αρα που θεωρητικά έχω. 

Άλλαξαν και μερικά δεδομένα βλέπω, σε σχέση με το προηγούμενο μόντεμ. 

IMG_20220217_224107.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, νεότερα για το θέμα:

Ήρθε το νέο μόντεμ ZTE H288A, το κούμπωσα αντικαθιστώντας το προηγούμενο ZTE ZXHN H168N και βλέπω τα παρακάτω χαρακτηριστικά, όπου η ταχύτητα έφτασε στο 72435 Kbps αλλά και πάλι μακριά από την 100αρα που θεωρητικά έχω. 

Άλλαξαν και μερικά δεδομένα βλέπω, σε σχέση με το προηγούμενο μόντεμ. 

IMG_20220217_224107.jpg

Ποιο firmware εχεις στο η288α?
Αν δεν εχεις το τελευταιο δλδ το Τ16...τοτε πολυ πιθανο να συγχρονιζεις και γιάυτο χαμηλοτερα.
Παρακατω σ δινω λινκ για να το κατεβασεις και το περνας χειροκινητα.
 https://we.tl/t-XvezO4TLEt

Επεξ/σία από tontorikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό δείχνει στα χαρακτηριστικά του. 

IMG_20220218_010335.jpg

Πήγα στο link που έδωσες, το έκανα download το αρχείο .bin

Τώρα, μπαίνω στο configuration του μόντεμ, στην ενότητα Management & Diagnosis - System Management - Software Upgrade και επιλέγω το αρχείο αυτό για αναβάθμιση;; 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, topmar είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό δείχνει στα χαρακτηριστικά του. 

IMG_20220218_010335.jpg

το τ14 εχεις....κανε update με αυτο π σ εδωσα.
η διαδρομη π θα ακολουθησεις ειναι management & diagnosis -> system management -> software upgrade -> choose file (επιλεγεις το αρχειο) -> πατας upgrade.
Το αφηνεις να το περασει και να κανει ρισταρτ μονο του.

Επεξ/σία από tontorikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...