Προς το περιεχόμενο

Σκούπα ρομπότ


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια σκούπα; 

Κάνει δουλειά ή είναι πεταμένα λεφτά;

Σε μοκέτα και χαλί μπορεί να καθαρίσει ή σκαλώνει;

Ένας γνωστός μου πρότεινε μια τέτοια παινεύοντάς την ως αποτελεσματική αλλά δεν με πείθει ιδιαίτερα ο τύπος...

robot-hoover.jpg.6472aa6e2f1d2621e87901564634b17f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βιντεάκι απ την ταινία idiocracy.. Πέρα απ την πλάκα, εντάξει έχουν δυνατότητες αλλά ειδικά για πιο δύσκολες καταστάσεις σε μοκέτες χαλιά κλπ... δύσκολα τα πράματα.

Επεξ/σία από manos315
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν και εγώ να πάρω μια για το σπίτι, μόνο για ξεσκόνισμα γιατί το σφουγγάρισμα απαιτεί άλλη διαδικασία συν ότι έχω πολλά χαλιά.

Ας μας κατατοπίσει κάποιος πιο έμπειρος 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συγκεκριμένες σκούπες είναι αποδοτικές και βγάζουν τα λεφτά τους σε οικίες με διαρρύθμιση τέτοια που να επιτρέπει στην σκούπα ρομπότ να καθαρίσει το 60-70% και παραπάνω του εμβαδού του δαπέδου, δηλαδή να μην βρίσκει εμπόδια γενικά και να καλύψει το μεγαλύτερο μέρος, τώρα αν είναι να προχωράει και να βρίσκει διάφορα εμπόδια, να αλλάζει κατεύθυνση ή να επιστρέφει πίσω και εσύ να τρέχεις να την μαζέψεις να την βάλεις στο σωστό σημείο για να καθαρίσει και εκεί που δεν μπόρεσε να περάσει, χέστο, καλύτερα μια κλασσική ηλ. σκούπα να τελειώνεις.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την συγκεκριμένη https://www.skroutz.gr/s/14119490/Roborock-S50-White.html#specs και είμαι πολλή ευχαριστημένος από το σκούπισμα μόνο. Είναι ιδανική για να παίρνει τα χοντρά αλλά μια φορά την βδομάδα καλό είναι να καθαρίζεις και με την ηλεκτρική σκούπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μοκετες θελει εξειδικευμενο μοντελο,αν υπαρχει,διοτι ειναι μανικι.κανει τον θορυβο της και δεν κανει και κατι αξιο λογου.....δλδ σε  2-4 λεπτα, καθαριζεις με μια σκουπα και φαρασι,οτι δεν μαζευει το ρομποτ ολη μερα.το εχω και καθεται.απο τις πιο περιτες αγορες που εχω κανει,μαζι με ατμοκαθαριστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντέλο που παρέθεσα ακριβώς από πάνω όντως δεν κάνει για μοκέτες ή χοντρά χαλιά, μόνο για λεπτά χαλιά κάνει και έχει ειδική λειτουργία για χαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτήν που αναφέρει ο @ifr1t . Διαμέρισμα 100+ τμ, με laminate δάπεδο, χωρίς χαλιά/μοκέτες και σχετικά άνετη διαρρύθμιση επίπλων. Την χρησιμοποιώ μέρα παρά μέρα και μ ένα extra σφουγγάρισμα 1 φορά την εβδομάδα, το δάπεδο είναι πάντα καθαρό (μονίμως κυκλοφορώ ξυπόλυτος οπότε είναι εύκολο να το διαπιστώσω). Χώνεται σε μέρη που δεν παίζει να καθάριζα σε σταθερή βάση (κάτω από κρεβάτια, πολυθρόνες, καναπέδες και κάτι μυστήριες γωνίες που χω στο σαλόνι). Έχει δυνατότητα σφουγγαρίματος αλλά είναι περισσότερο φρεσκάριμα μιας και το «κουβαδάκι» της είναι αρκετά μικρό για heavy-duty καταστάσεις και τα καθαριστικά που δέχεται είναι περιορισμένα.

 

Σχετικά με το θέμα των χαλιών, την είχα μεταφέρει το χειμώνα στο πατρικό 2-3 φορές που είναι full-cover μ αυτές και μπορώ να πω ότι τα πήγε εξαιρετικά καλά. Βασικά το πε η μάνα που όσο να ναι, σαν old school μάνα, έχει κάποια παραπάνω βαρύτητα από μένα :). Για την ακρίβεια δοκίμασα να τη βάλω σε λειτουργία  σε χαλιά αφού είχαν ήδη σκουπιστεί με την κλασσική ηλεκτρική και είδα ότι μάζεψε αρκετό πράμα.

 

Για μένα είναι απ τις καλύτερες αγορές που χω κάνει σχετικά με οικιακές ηλεκτρικές συσκευές και δε μετάνιωσα τα ~4 εκατοστάρικα που δωσα. Αν η διαρρύθμιση των επίπλων και παρελκόμενων (καλώδια, κρόσια από υφάσματα/φλοκάτες κλπ) δε δημιουργούν πρόβλημα στην κίνησή της για την κάλυψη του χώρου σου, πιστεύω ότι δεν θα μετανιώσεις την αγοράς της.

 

Τέλος ν αναφέρω ότι ο θόρυβός της μ ενοχλεί (κάνει σαν ... ηλεκτρική σκούπα) αλλά πάντα την βάζω σε λειτουργία όταν είμαι εκτός σπιτιού, οπότε δεν αποτελεί κάποιο πρόβλημα για μένα.

Επεξ/σία από antonl
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα θες σκουπακι ρομποτακι πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη. Οι κινεζιες δεν αξίζουν. Εγω εχω το roomba 980. Οταν το είχα πάρει ήταν το κορυφαίο της μοντέλο. Το εχω ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το ίδιο και η γυναίκα μου. Επίσης με το ρομποτακι γλιτώνεις και το συχνό ξεσκόνισμα αν το βάζεις κάθε μέρα. Το καλοκαίρι χωρις χαλια και μοκέτες δεν αφήνει τπτ κάτω, το χειμώνα θελει και ηλεκτρική μιας και μένει λίγη βρώμα στις άκρες τον χαλιών και στις ενώσεις με τους τοίχους. Παντως αξίζει τα λεφτά της.

Επεξ/σία από mcstefan7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω τέτοια (φλερτάρω με τη σκέψη εδώ και καιρό βέβαια) νομίζω ότι το αν κάνει ή όχι δουλειά, πέρα από το για τι μοντέλο σκούπας μιλάμε (προφανώς όχι για το "μοτεράκι" της vileda :)), σημασία έχει και το τι προσδοκίες έχεις από αυτή. Όποιος το δει σαν "δεν ξανασκουπίζω" φάση προφανώς και θα απογοητευτεί. Αν όμως το δεις σαν μια βοήθεια έτσι ώστε να μην χρειάζεσαι κάθε 2-3 ηλεκτρική τότε νομίζω ότι τα καλά (και $$$) μοντέλα κάνουν δουλειά.

Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω τους ήδη χρήστες είναι αν κάποιος την έχει σε σπίτι με γατί ή σκυλί και αν γενικά "την παλεύουν" αυτού του είδους οι σκούπες με τις τρίχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τη xiaomi και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.Χαλια δεν τη βαζω γιατι να χαλαει,αλλα σε μοκετες δεν εχω προβλημα.Το σφουγγαρισμα που κανει ειναι της πλακας.Τη συνιστω 1000%

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Αν και δεν έχω τέτοια (φλερτάρω με τη σκέψη εδώ και καιρό βέβαια) νομίζω ότι το αν κάνει ή όχι δουλειά, πέρα από το για τι μοντέλο σκούπας μιλάμε (προφανώς όχι για το "μοτεράκι" της vileda :)), σημασία έχει και το τι προσδοκίες έχεις από αυτή. Όποιος το δει σαν "δεν ξανασκουπίζω" φάση προφανώς και θα απογοητευτεί. Αν όμως το δεις σαν μια βοήθεια έτσι ώστε να μην χρειάζεσαι κάθε 2-3 ηλεκτρική τότε νομίζω ότι τα καλά (και $$$) μοντέλα κάνουν δουλειά.

Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω τους ήδη χρήστες είναι αν κάποιος την έχει σε σπίτι με γατί ή σκυλί και αν γενικά "την παλεύουν" αυτού του είδους οι σκούπες με τις τρίχες.

Σκυλο δεν εχω αλλα εχω 2 γυναικες με με πολυ μακρια μαλλια.Τα μαζευει ολα.Εκει που εβελπα τουφες στο πατωμα τωρα δεν υπαρχει καμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λόγους "ασφαλείας" (μήπως παρακολουθεί η γυναίκα μου το νήμα :P) δεν θα συγκρίνω τις γυναίκες με τους σκύλους :D

Πέρα όμως απ' την πλάκα, τα γατόσκυλα κατά περιόδους βγάζουν συνέχεια και μεγάλη ποσότητα τριχών καθημερινά. Ακόμα και στο καθημερινό βούρτσισμα είναι εντυπωσιακές οι ποσότητες (εννοείται πάντα ανάλογα τη ράτσα). Επίσης σε αντίθεση με τις ανθρώπινες τούφες (σαφώς πιο διαχειρίσιμη κατάσταση) οι τρίχες των ζώων δεν βγαίνουν απαραίτητα σε τρούφες αλλά μπορεί να υπάρχουν σε σχεδόν μεμονωμένες τρίχες σε όλο το πάτωμα.

Γι' αυτό, αν και σε ευχαριστώ για το post σου (έχω ακούσει καλά για την xiaomi), θα ήθελα να μάθω και την εμπειρία και κάποιου με τετράποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε γυναίκα και σκύλο ειλικρινά θα σωθείτε, αν και μετά από κάθε σκούπισμα θα πρέπει να καθαρίζεται τις βούρτσες της σκούπας.

Το concept αυτής της σκούπας είναι να την λειτουργείς κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα όταν λείπεις από το σπίτι (κάνει αρκετό θόρυβο αν την έχεις σε turbo ή max mode) ώστε όταν γυρνάς να βρίσκεις ένα καθαρό πάτωμα. Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά την κλασική ηλεκτρική σκούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cumulus είπε

Εγω εχω τη xiaomi και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.Χαλια δεν τη βαζω γιατι να χαλαει,αλλα σε μοκετες δεν εχω προβλημα.Το σφουγγαρισμα που κανει ειναι της πλακας.Τη συνιστω 1000%

Δλδ δεν αξίζει το παραπάνω 100ρικο η xiaomi mi robot 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...