Προς το περιεχόμενο

Σκούπα ρομπότ


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω φτιαξει μια βαση, εχω τοποθετησει το ψυγειο επανω στη βαση, ωστε να δημιουργηθει κενο απο κατω και να πηγαινει η σκουπα να φορτιζει και να παραμενει εκει. 

με αυτο τον τροπο και διακριτικη παρουσια εχει και δε καταλαμβανει χρήσιμο χωρο στο σπιτι οπως επισης προστατευεται απο τυχον χτυπηματα, πατηματα, σπρωξίματα.

IMG_20190819_210348.jpg.3cfc6145352937e7f278edcc16a56978.jpg

Εχω φτιαξει μια βαση, εχω τοποθετησει το ψυγειο επανω στη βαση, ωστε να δημιουργηθει κενο απο κατω και να πηγαινει η σκουπα να φορτιζει και να παραμενει εκει. 

με αυτο τον τροπο και διακριτικη παρουσια εχει και δε καταλαμβανει χρήσιμο χωρο στο σπιτι οπως επισης προστατευεται απο τυχον χτυπηματα, πατηματα, σπρωξίματα.

IMG_20190819_210348.jpg.3cfc6145352937e7f278edcc16a56978.jpg

IMG_20190819_205443.thumb.jpg.a0bfc46c9575ebd528b44f551c70d4b4.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2019 στις 3:10 ΜΜ, liakjim είπε

Παρομοίως. 

Σορυ για το οφτοπικ.Επειδή σήμερα μου χάλασε το σκουπάκι απο τα Carrefour Μήπως παίζει να το έχει κανένας, που να μην το λειτουργεί; μου έσπασε το πίσω ροδακι.

Επεξ/σία από zeys13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 9:01 ΠΜ, BackFromHell είπε

Πρακτικα η roborock ειναι το εργοστασιο που τις παραγει. Στην πρωτη γενια η xiaomi οντως εκανε rebranding (Mi Robot vacuum) και αυτες οντως τις εισαγει επισημα η infoquest, αλλα την 2η γενια (s50) και αισιως την 3η (s6) δεν τις ακολουθησε το brand της xiaomi, που σημαινει καλα κρασια με την υποστηριξη, δυστυχως.

Για το δευτερο ερωτημα δε το εχω ψαξει πολυ, αλλα γενικα την roborock s50 την συγκρινουν με τις roomba των 700+ ευρω, αρα εκτιμω οτι μια roomba στα 300κατι θα ειναι υποδεεστερη σε επιπεδο αποδοσης/χαρακτηριστικων.

YΓ. Και μια που ειπα 3η γενια...Μακρια. 600+ευρω για σχεδον ιδιο hardware και λιγο πιο βελτιωμενα software χαρακτηριστικα τυπου διαχωρισμος δωματιων στο map. Αλλη μια κοκκινη καρτα για την roborock που απ'οτι φαινεται οχι μονο δεν παρεχει υποστηριξη σε επιπεδο εγγυησης, αλλα για εμπορικους λογους προτιμα την ιδια συσκευη να την βγαλει με νεα ονομασια/τιμη και ελαχιστα νεα software updates σε σχεση με το τρεχον μοντελο. Αντι να δωσει το update στους χρηστες της υπαρχουσας συσκευης. Κοροιδια εις το τετραγωνο.

Δλδ άλλη η roborock και άλλη η xiaomi mi robot 2?

Γιατι ψαχνω πχ στο αλι και εχουν την ιδια ονομαασια για το ιδιο προιον https://www.aliexpress.com/item/32837432078.html

Για της 1ης γενιας οκ, το λεει ξεκαθαρα https://www.aliexpress.com/item/32876065950.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mary είπε

Δλδ άλλη η roborock και άλλη η xiaomi mi robot 2?

Γιατι ψαχνω πχ στο αλι και εχουν την ιδια ονομαασια για το ιδιο προιον https://www.aliexpress.com/item/32837432078.html

Για της 1ης γενιας οκ, το λεει ξεκαθαρα https://www.aliexpress.com/item/32876065950.html

Mi Robot Vacuum = 1η γενια = Xiaomi

S50, S55 = 2η γενια = Roborock

T6, S6= 3η γενια = Roborock

Υπαρχουν και κατι αλλες που δεν ειναι flagships τυπου Xiaowa που δεν εχω ψαξει τι παιζει με τις εγγυησεις τους.

Πρακτικα η roborock τις κατασκευαζει ολες απλα για την 1η γενια η επωνυμια που μπηκε ηταν Xiaomi με οτι αυτο συνεπαγεται σε επιπεδο αντιπροσωπειας, εισαγωγων και εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή το ψάχνω κι εγώ ειδικά τώρα που σιγά σιγά θα ξαναμπούν τα χαλιά, γιατί βαριέμαι/δεν έχω χρόνο για σκούπα συχνά, θα ήθελα γνώμη για VFM επιλογή (από Ελλάδα κατά προτίμηση για να έχουμε και εγγύηση). Ξέρω πως οι Roborock δεν έχουν εδώ εγγύηση, η Xiaomi θεωρείται παλιά, οπότε κοιτάω ίσως κάτι σε Roomba.

Πχ βλέπω αυτήν https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/vacuum-cleaners/skoupes-robot/194892-irobot-roomba-e5

που έχει και την προωθητική με 40000 πόντους σε Alpha Bank (που σημαίνει για μένα πρακτικά 100 ευρώ έκπτωση από λογαριασμούς vodafone), οπότε στα 342 που θα μου βγει συναγωνίζεται την Roborock S50/S55 ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Επειδή το ψάχνω κι εγώ ειδικά τώρα που σιγά σιγά θα ξαναμπούν τα χαλιά, γιατί βαριέμαι/δεν έχω χρόνο για σκούπα συχνά, θα ήθελα γνώμη για VFM επιλογή (από Ελλάδα κατά προτίμηση για να έχουμε και εγγύηση). Ξέρω πως οι Roborock δεν έχουν εδώ εγγύηση, η Xiaomi θεωρείται παλιά, οπότε κοιτάω ίσως κάτι σε Roomba.

Πχ βλέπω αυτήν https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/vacuum-cleaners/skoupes-robot/194892-irobot-roomba-e5

που έχει και την προωθητική με 40000 πόντους σε Alpha Bank (που σημαίνει για μένα πρακτικά 100 ευρώ έκπτωση από λογαριασμούς vodafone), οπότε στα 342 που θα μου βγει συναγωνίζεται την Roborock S50/S55 ή μπα;

Oχι, ουτε καν. Κατ'αρχην δεν εχει χαρτογραφηση και παει randomly εδω κι εκει μεχρι να αδειασει η μπαταρια. Η οποια μπαταρια κραταει 90 λεπτα αντι για τα 120+ της roborock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Oχι, ουτε καν. Κατ'αρχην δεν εχει χαρτογραφηση και παει randomly εδω κι εκει μεχρι να αδειασει η μπαταρια. Η οποια μπαταρια κραταει 90 λεπτα αντι για τα 120+ της roborock.

Ισχύουν αυτά, αλλά εγώ έχω σχετικά μικρό σπίτι (ο χώρος που θα καθαρίζεται αφού σε μερικά σημεία δεν θα θέλω να πηγαίνει είναι κάτω από 50 τμ) οπότε η μπαταρία δεν πιστεύω να είναι θέμα. Ούτε είναι πολύπλοκος ως χώρος αφού κυρίως είναι ανοιχτός, σαλόνι/κουζίνα που χωρίζεται με ξύλινο πάσο, ένας μικρός διάδρομος και το υπνοδωμάτιο για να χρειάζεται χαρτογράφηση. Εκτός αν είναι τόσο σημαντική η χαρτογράφηση και για μικρότερους χώρους.

Επίσης σε reviews που είδα βλέπω πολύ καλά σχόλια για την roomba σε δυνατότητα καθαρισμού, ειδικά σε πράγματα που οι άλλες σκούπες ζορίζονται τύπου ζάχαρη, και τα πηγαίνει και πολύ καλά και στα χαλιά (συγκρίνεται άμεσα με σκούπες στο διπλάσιο κόστος από πλευράς απόδοσης).

Roomba e5: https://moderncastle.com/vacuum-cleaner-reviews/roomba-e5-review/

Roborock s5: https://moderncastle.com/roborock-s5-review/

Στα συν φυσικά η εγγύηση που η roborock δεν προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Ισχύουν αυτά, αλλά εγώ έχω σχετικά μικρό σπίτι (ο χώρος που θα καθαρίζεται αφού σε μερικά σημεία δεν θα θέλω να πηγαίνει είναι κάτω από 50 τμ) οπότε η μπαταρία δεν πιστεύω να είναι θέμα. Ούτε είναι πολύπλοκος ως χώρος αφού κυρίως είναι ανοιχτός, σαλόνι/κουζίνα που χωρίζεται με ξύλινο πάσο, ένας μικρός διάδρομος και το υπνοδωμάτιο για να χρειάζεται χαρτογράφηση. Εκτός αν είναι τόσο σημαντική η χαρτογράφηση και για μικρότερους χώρους.

Επίσης σε reviews που είδα βλέπω πολύ καλά σχόλια για την roomba σε δυνατότητα καθαρισμού, ειδικά σε πράγματα που οι άλλες σκούπες ζορίζονται τύπου ζάχαρη, και τα πηγαίνει και πολύ καλά και στα χαλιά (συγκρίνεται άμεσα με σκούπες στο διπλάσιο κόστος από πλευράς απόδοσης).

Roomba e5: https://moderncastle.com/vacuum-cleaner-reviews/roomba-e5-review/

Roborock s5: https://moderncastle.com/roborock-s5-review/

Στα συν φυσικά η εγγύηση που η roborock δεν προσφέρει.

Η ερωτηση σου ηταν αν η e5 συναγωνιζεται την s50. Σε αυτο απαντησα . Εφοσον θες να προχωρησεις με την e5 προχωρα, αλλα σε καμια περιπτωση μην περιμενεις να ειναι καλυτερη σε επιπεδο λειτουργικοτητας απο την roborock. Ουτε φυσικα κι απο την xiaomi mi vacuum.  Δεν συγκρινονται καν.

Απο εκει και περα οπως η προσωπικη σου αποψη ειναι οτι η e5 ισως κανει για την περιπτωση σου, θα σου πω και η δικια μου αποψη ποια ειναι: Ρομποτ σκουπα χωρις χαρτογραφηση=για τον καδο σκουπιδιων χωρις καν να ανοιχτει η συσκευασια.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Η ερωτηση σου ηταν η e5 συναγωνιζεται την s50. Σε αυτο απαντησα . Εφοσον θες να προχωρησεις με την e5 προχωρα, αλλα σε καμια περιπτωση μην περιμενεις να ειναι καλυτερη σε επιπεδο λειτουργικοτητας απο την roborock. Ουτε φυσικα κι απο την xiaomi mi vacuum.  Δεν συγκρινονται καν.

Κάτσε, η 1st generation Xiaomi είναι καλύτερη; Δεν κατάλαβα τι παραπάνω προσφέρει από την roomba, και είναι και αρκετά φτηνότερη (μιλάμε πάντα για επίσημη αγορά από Ελλάδα για να έχεις εγγύηση). Σίγουρα δεν έχει τα φαντεζί της roborock s5 τύπου χαρτογράφηση, και από ότι βλέπω σε review δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά στα χαλιά: https://moderncastle.com/vacuum-cleaner-reviews/xiaomi-mi-robot-vacuum-review/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εχει χαρτογραφηση για αρχη. 

Λάθος μου, νόμιζα δεν είχε χαρτογράφηση αυτή. Επομένως όντως δεν βλέπω λόγο να μην την προτιμήσω.

Βέβαια κοιτάω σε σχόλια πως δεν κρατάει την χαρτογράφηση στη μνήμη ("Επίσης, η χαρτογράφηση του σπιτιού δεν μένει αποθηκευμένη στην μνήμη, με αποτέλεσμα σε κάθε σκούπισμα να πρέπει να κάνει εκ νέου χαρτογράφηση του χώρου.") αλλά και πάλι, σίγουρα θα πηγαίνει καλύτερα από τις άλλες που πάνε με τυχαίες κινήσεις στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Λάθος μου, νόμιζα δεν είχε χαρτογράφηση αυτή. Επομένως όντως δεν βλέπω λόγο να μην την προτιμήσω.

Βέβαια κοιτάω σε σχόλια πως δεν κρατάει την χαρτογράφηση στη μνήμη ("Επίσης, η χαρτογράφηση του σπιτιού δεν μένει αποθηκευμένη στην μνήμη, με αποτέλεσμα σε κάθε σκούπισμα να πρέπει να κάνει εκ νέου χαρτογράφηση του χώρου.") αλλά και πάλι, σίγουρα θα πηγαίνει καλύτερα από τις άλλες που πάνε με τυχαίες κινήσεις στον χώρο.

Δε γνωριζω αν την αποθηκευει αλλα αν υποθεσουμε πως δεν την αποθηκευει η μονη διαφορα ειναι πως δεν μπορεις να ρυθμισεις no-go zones και zoned cleaning. Εχεις ομως το βασικοτερο πλεονεκτημα του maping το οποιο δεν ειναι αλλο απο το να μη σκουπιζει randomly μεχρι να μεινει απο μπαταρια.

Αρα εισαι βεβαιος οτι θα σκουπισει ολο το σπιτι και οτι θα περασει μια φορα απο καθε σημειο και οχι 30 απο το ενα σημειο και καμια απο το διπλανο. Εννοειται βεβαια οτι ειναι και πιο συντομο το σκουπισμα, αποτι αν δεν υπηρχε το mapping, αλλα κυριως εισαι σιγουρος οτι εχει καθαριστει ολο το σπιτι. Με την αλλη θα ειναι kinder εκπληξη να βρεις τα σημεια που αφησε καθε φορα μεσα στη βρωμα...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επειδη ειμαι σε φάση αναζήτησης και μαλλον θα πάω για την roborock s55 απλά επειδη κοστίζει 350+ θα ηθελα να ρωτήσω καποια πράγματα πριν την αγοράσω. 

Η σκουπα αλλάζει δωματια απο μονη της? Γιατι με ενδιαφερει να την χρησιμοποιώ ενω θα λείπω για δουλειά και οχι οταν θα ειμαι στο σπιτι ώστε να ειμαι απο πίσω να της αλλάζω δωματιο οταν τελιώσει με τον ενα χωρο.

Επισης οταν λετε να ειναι ευρυχωροι οι χώροι για να λειτουργει κανονικά τι εννοειται? Σε ενα μικρο σχετικά σαλονι οπου ο καναπες καταλαμβανει το μεγαλυτερο μερος του χωρου μαζι με το τραπεζακι και το επιπλο της τηλεορασης θα εχει πρόβλημα ας πουμε?

Δεν με ενδιαφερει σφουγγαρισμα ουτε εχω χαλιά, με ενδιαφερει κυριώς να αλλάζει δωματια δηλαδη σαλονι, κουζινα, υπνοδωματιο απο μονη της και να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κολλαει λόγω επιπλων μιας και το σπιτι ειναι μικρό.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...